Inflacja poza kontrolą

Inflacja poza kontrolą
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-07-16 (12:20)

WYDARZENIE DNIA: Większość państw nie radzi sobie z szalejącymi cenami. Ceny producentów w USA rosły w czerwcu najszybciej od 27 lat, w Polsce inflacja była najwyższa od 4 lat.

Wysokie ceny to problem globalny - większość europejskich banków centralnych nie radzi sobie z szalejącymi kosztami energii oraz produktów rolnych i jest zmuszona podnosić stopy procentowe, ponieważ inflacja znajduje się znacznie powyżej akceptowalnych poziomów (cel inflacyjny to zazwyczaj 2-2,5 proc. r/r). W tym tygodniu nawet Bank Japonii, który słynie z wyjątkowo konserwatywnej polityki pieniężnej, dyskutował o możliwej podwyżce stóp. W środę poznamy kolejne cyfry z Europy i USA - już przed ich publikacją można stwierdzić, że inflacja powyżej szacunków analityków nie będzie niespodzianką.

SYTUACJA NA GPW

Po raz pierwszy od listopada 2005 r. WIG20 zakończył notowania poniżej poziomu 2500 pkt. We wtorek o 3 proc. spadł zarówno indeks dwudziestu największych spółek, z których ledwo podrożały akcje tylko dwóch (Agory i Lotosu) oraz indeks szerokiego rynku, gdzie traciło 259 walorów. Banki potaniały o 4 proc., ale bez względu na sektor inwestorzy wychodzili z giełdy i zaniepokojeni rozwojem sytuacji za granicą zamykali pozycje. Obroty na całym rynku nie były ani duże, ani małe - przekroczyły 1 mln. Dużym zainteresowaniem cieszyły się akcje KGHM, który po sesji przyznał prawa do wysokiej dywidendy.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

We wtorek uwagę inwestorów za oceanem przyciągało wystąpienie B.Bernanke przed Senatem, ale jak to tradycyjnie bywa w przypadku wypowiedzi przewodniczącego FED, nie dowiedzieliśmy się wiele nowego. Na bardziej negatywną zmieniła się retoryka przewodniczącego FED, ale nawet początkujący inwestorzy wiedzą, że w USA dzieje się źle nie od dziś, a problem rynku nieruchomości to znacznie szerszy problem niż tylko ceny mieszkań. To kłopoty konsumentów, którzy do tej pory ciągnęli amerykańską gospodarkę do przodu, a teraz niespłacone kredyty mieszkaniowe i karty kredytowe nie pozwalają kupować tyle samo, co jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Na Wall Street sesja zakończyła się spadkami, natomiast w Azji obserwowaliśmy już mieszane zachowanie indeksów - NIKKEI oraz Hang Seng zyskały 0,1 proc., natomiast B-Shares Shangahi stracił na wartości 2,6 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Polnord - trwający rok trend spadkowy na papierach Polnordu przyspieszył w ostatnich dniach i wybił się dołem z długoterminowego kanału. Dodatkowo pękł kolejny ważny opór znajdujący się na wysokości 67 PLN, gdzie w grudniu 2006 r. kurs notował swoje lokalne minima. W takiej sytuacji trudno jest wyznaczyć na jakim poziomie leży następny przystanek, ale więcej argumentów przemawia za kontynuacją bieżącej tendencji i ewentualnym testowaniu dwudziestodniowej średniej kroczącej.
Bioton - taniał o ponad 12 proc. i był antybohaterem wtorkowej sesji. Na koniec dnia cenę ustalono na poziomie 0,36 PLN i jeszcze nigdy akcje tej spółki nie były tak tanie, a półtora roku temu za jeden walor trzeba było płacić prawie 10 razy więcej. Z układu czarnych świec można wnioskować, że teraz spadki wyhamują i cena może się cofnąć do ok. 0,4 PLN, ale na odwrócenie trendu czekać raczej nie ma co. O tym, że części inwestorów puściły we wtorek nerwy, świadczą wysokie jak na spółkę obroty.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Vistula&Wólczanka - w zarządzie spółki nastąpiły zmiany: dotychczasowego prezesa R.Bauera zastąpił M.Wójcik. Powołano również trzech wiceprezesów - po jednym ze spółki W.KRUK oraz Alma Market.
Dom Development - najprawdopodobniej sprzedaż spadnie w 2008 roku w stosunku do sprzedaży sprzed roku, kiedy wyniosła 1703 mieszkań.

DM IDM - liczy na otrzymanie licencji na prowadzenie banku w ciągu kilkunastu miesięcy, a wstępne koszty uruchomienia banku szacuje na 120-150 mln PLN.

Energomontaż-Południe - wyemituje dla dwóch osób fizycznych 4,4 mln akcji w zamian za udziały w Przedsiębiorstwie Montażowym Amontex.

Alma - podniosła wartość limitu kredytowego o 20 mln PLN do maksymalnie 45 mln PLN.

GPW - złoży do końca sierpnia prospekt emisyjny w KNF.

CEDC - sfinalizował inwestycję w Grupę Russian Alcohol.

PROGNOZA GIEŁDOWA

W środę o wzrosty na GPW nie będzie łatwo choć na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że po takim tąpnięciu, jak wczoraj musi przyjść odreagowanie. To prawda, ale już na starcie sesji z technicznego powodu zaczniemy o ok. 1 proc. niżej za sprawą odcięcia praw do dywidendy od akcji KGHM. Ta spółka ma tak duży udział w WIG20, że będzie mocno ciążyć na wyniku sesji. Za granicą zaplanowano mnóstwo publikacji makroekonomicznych i być może część z nich będzie pretekstem do wzrostów na giełdach w Europie zachodniej i USA.

WALUTY

We wtorek FED zrewidował w górę szacunki inflacji na ten rok twierdząc, że latem ceny będą rosły szybciej niż wcześniej zakładano. Nic dziwnego, skoro w czerwcu inflacja producentów była najwyższa od 27 lat i wyniosła 9,2 proc. r/r. Sentyment do amerykańskiego dolara jest jednak zdecydowanie negatywny i oprócz instytucji finansowych z tej waluty powoli wycofuje się część banków centralnych. Rano eurodolar wrócił do 1,590 USD (-0,2 proc.), natomiast jen kontynuował aprecjację - w tym tygodniu zyskał w stosunku do dolara już 2,8 proc.

W Polsce inflacja jest najwyższa od czterech lat i wynosi 4,6 proc. r/r. Członkowie RPP w wypowiedziach zachowują ostrożny ton i nie przesądzają końca podwyżek stóp procentowych, zwłaszcza, że presja płacowa nie maleje. Ok. godz. 9 dolar kosztował 2,028 PLN, euro 3,230 PLN, a frank szwajcarski 2,015 PLN.

SUROWCE

Z opublikowanych we wtorek danych o sprzedaży detalicznej w USA wynika, że Amerykanie kupili w czerwcu tylko o 0,1 proc. więcej produktów niż przed miesiącem, ale dla rynków surowcowych ważniejsza była informacja, że sprzedaż benzyny skoczyła aż o 4,6 proc. w górę. O zmianie ceny decydował jednak większy obraz rynku, czyli widmo spowalniania gospodarki USA i perspektywa znacznego spadku zapotrzebowania na energię, które dodatkowo w wystąpieniu przed Senatem zaakcentował B.Bernanke. Cena baryłki spała we wtorek o ponad 6 proc., a słabsze fundamenty światowej gospodarki stawiają pod znakiem zapytania bicie nowych rekordów przez miedź. Złoto podrożało rano o 0,2 proc. do 974 USD, ropa staniała o 4,5 proc. do 138 USD za baryłkę, a tona miedzi kosztowała 8215 USD.

Źródło: Łukasz Wróbel - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.