Bliżej do euro

Bliżej do euro
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-07-09 (18:38)

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej zakończyli wobec Polski we wtorek procedurę nadmiernego deficytu. Według kryteriów z Maastricht jednym z warunków przyjęcia euro jest maksymalny deficyt budżetowy na poziomie nie przekraczającym 3 proc., a w Polsce zadłużenie sektora publicznego w 2007 r. wyniosło 2 proc.

Komisja Europejska w czerwcu uznała, że nasz deficyt jest pod kontrolą, a we wtorek ministrowie finansów zakończyli procedurę trwającą od 2004 r. Chociaż mamy już o jedno zadanie mniej, wciąż nie znamy nawet wstępnej daty wejścia do strefy euro - w tym tygodniu przedstawiciele rządu rozważali przesunięcie terminu o kolejne 4 lata (do 2016 r.). Póki co złoty od kilku dni poprawia kolejne rekordy wobec euro - w środę osiągnął w pewnym momencie 3,26 PLN.

SYTUACJA NA GPW

Inwestorzy wypatrujący od kilku tygodni wiarygodnego odbicia na warszawskiej giełdzie w środę wreszcie mieli powód do zadowoleni. Wzrost WIG20 znalazł potwierdzenie w indeksie szerokiego rynku WIG, mWIG40, sWIG80 oraz we wszystkich indeksach branżowych. Łącznie podrożały papiery 216 spółek, 54 pozostały bez zmian, a 85 były tańsze niż we wtorek. WIG20 rozpoczął dzień z luką hossy, co jest oznaką zdecydowanej przewagi popytu i do końca sesji poprawił wzrosty finiszując o 1,5 proc. wyżej niż we wtorek. Spośród największych spółek drugi dzień z rzędu bardzo dobrze radziła sobie branża paliwowa - PKN Orlen i Lotos zyskały ponad 3 proc. Warto zauważyć, że środowym wzrostom na GPW towarzyszyły przyzwoite, jak na obecne warunki obroty (1,4 mld PLN).

GIEŁDY W EUROPIE

W środę na europejskich parkietach obserwowaliśmy reakcję na wczorajszą wypowiedź przewodniczącego FED, który poinformował o rozszerzeniu pomocy dla instytucji finansowych na pożyczkodawców nie będących bankami i wydłużeniu okresu dostępu do taniego kapitału. Przełożyło się to na silny wzrost wartości akcji większości banków w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Szwajcarii, ponieważ inwestorzy spodziewają się, że kolejny zastrzyk gotówki postawi na nogi sektor finansowy, który wyraźnie cierpi z powodu drogiego kapitału. Prezes JPMorgan powiedział, że obserwuje na rynku kredytów hipotecznych powrót klientów do niektórych produktów, a kryzys na rynkach kapitałowych łagodnieje. Po południu na plusie znajdowały się wszystkie z 18 indeksów giełdowych Europy Zachodniej: brytyjski FT-SE zyskiwał 1,4 proc., szwajcarski SMI 2,0 proc., a węgierski BUX rósł o 2,5 proc.

WALUTY

Brak ważnych danych z amerykańskiej gospodarki i zgodny z prognozą wzrost PKB w strefie euro (2,1 proc. r/r, oczekiwano 2,2 proc. r/r) sprzyjały w środę stabilizacji kursu dolara. Po południu euro wyceniano na 1,573 USD (+0,3 proc.). Znacznie ciekawiej zachowywał się polski złoty, który bardzo mocno zyskiwał na wartości wobec wszystkich głównych walut. Ostatnie komentarze członków RPP sugerują dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej, ale pojawiają się również opinie, że nasza waluta umacnia się zbyt szybko i chociaż sprzyja to walce z inflacją, to dla gospodarki jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem (to stanowisko M.Pietrewicz z RPP). W środę ok. 15.30 dolar był o 1 proc. tańszy i kosztował 2,080 PLN, a euro po osiągnięciu w ciągu dnia poziomu 3,260 PLN powróciło do 3,273 PLN (-0,6 proc. w odniesieniu do kursu z wtorku). Franka szwajcarskiego wyceniano na 2,019 (-0,7 proc.).

SUROWCE

Wiadomością dnia na rynku surowcowym było przeprowadzenie przez Iran testów długodystansowych pocisków, których zasięg pozwoliłby w razie konfliktu militarnego zaatakować terytorium Izrael. Chociaż ten fakt bezpośrednio nie przekłada się na ilość ropy na światowych rynkach, trzeba pamiętać, że ostatnie rekordy cenowe były w dużej mierze wywołane wzrastającym ryzykiem geopolitycznym na Bliskim Wschodzie. Iran jest drugim producentem ropy naftowej w Zatoce Perskiej i zaostrzająca się retoryka jego przywódców w sprawie kontynuowania uzdatniania uranu (jak zapewniają do celów energetycznych) jest przedmiotem krytyki ze strony USA i Izraela. W środę ropa nieznacznie podrożała i baryłka kosztowała 136,5 USD (+0,3 proc.). Cena złota wzrosła o 0,3 proc. do 923,3 USD, a tonę miedzi wyceniono na 8200 USD (-0,8 proc.).

Źródło: Łukasz Wróbel - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.