Dane i wydarzenia – Dane w tle wystąpień

Dane i wydarzenia – Dane w tle wystąpień
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2008-07-07 (10:36)

Na tle ubiegłego tygodnia, publikowane w najbliższych dniach dane z pewnością można nazwać drugoplanowymi. Najważniejszy raport to piątkowe dane o bilansie handlu zagranicznego w USA (oczekiwany deficyt 62,1 mld USD), wtedy również mamy raport o cenach importu.

Wcześniej inwestorzy poznają kilka istotnych informacji z Wielkiej Brytanii – dane o produkcji przemysłowej (dziś 10.30, konsensus –0,2% m/m), dane o bilansie zagranicznym (środa), czy wreszcie decyzję Banku Anglii (czwartek), który najprawdopodobniej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

W tej sytuacji inwestorzy mogą skoncentrować się na wypowiedziach szefa Fed, Bena Bernanke, którego wystąpienia są zaplanowane na wtorek (godz. 14.00) i czwartek (16.00). Kluczowym będzie, czy Bernanke odniesie się w bardziej szczegółowy sposób do zmiany komunikatu, która nastąpiła po czerwcowym posiedzeniu i ewentualnie rzuci więcej światła na perspektywę ewentualnej podwyżki stóp. Czy wobec braku istotnych danych będzie to tydzień odreagowania dla indeksów giełd znajdujących się w wielu przypadkach w okolicach rocznych minimów? Poniedziałkowe notowania w Azji były dobrym sygnałem, jednak pamiętajmy, iż bardzo dużo zależeć będzie od notowań ropy, która ciągle utrzymuje się blisko rekordowych poziomów. Dziś o godz. 12.00 podane będą także dane przedstawiające dynamikę produkcji przemysłowej za maj. Rynek oczekuje wzrostu na poziomie 0,3% m/m.

Waluty – Kontynuacja korekty?

Piątkowe notowania na rynku eurodolara (i innych głównych parach walutowych) wyglądały tak, jakby świętowały nie tylko USA, ale wszystkie najważniejsze rynki. Po bardzo dużym ruchu z czwartku notowania były niemal niezmienione, co w przypadku EURUSD oznaczało oscylowanie wokół 1,57. Na początku tygodnia dolar nieznacznie się umacnia, co nie powinno dziwić – wspólnej walucie (a co za tym idzie także frankowi i jenowi oraz w nieco mniejszym stopniu funtowi) trudno będzie odwrócić sentyment rynkowy po tak spektakularnej „porażce” z oporem. Przed otwarciem w Europie notowania EURUSD obniżają się do 1,5630, USDCHF wzrasta do 1,0313, zaś USDJPY do 107,30. W tym ostatnim przypadku swoją rolę odgrywa też sesja wzrostowa na azjatyckich giełdach. Może się okazać, iż mimo generalnie nienajlepszych nastrojów na rynkach akcji, USDJPY ponownie zbliży się do skutecznego wcześniej oporu (108,55).

W piątek mieliśmy do czynienia z bardzo dużym umocnieniem złotego wobec euro. Notowania EURPLN po pokonaniu historycznego minimum kierowały się szybko w dół kończąc dzień poniżej 3,31. Wobec niewielkich ruchów na parze EURUSD, oznaczało to również spadek notowań USDPLN – do 2,1060, czyli niewiele powyżej minimum sprzed dużego spadku na EURUSD w czwartek. Zachowanie złotego może budzić zdumienie, z reguły wyraźne umocnienie dolara nie służy notowaniom polskiej waluty. Tymczasem złoty nie tylko stracił, ale śrubował nowe historyczne rekordy. Na korzyść popytu z pewnością można zaliczyć pokonanie wcześniejszego minimum z 2001 roku na EURPLN. Dodatkowo w czwartek można było odnieść wrażenie, iż inwestorzy liczyli na rekord na EURUSD. Mimo, iż eurodolar nieoczekiwanie zmienił kierunek, złoty nie tracił na wartości i to również mogło być odczytane jako sygnał siły rynku. Siły, która wywołała zaniepokojenie niektórych członków RPP, jak np. dr Wasilewskiej-Trenkner, która stwierdziła, że należałoby się zastanowić nad krokami mającymi „uspokoić sytuację na rynku złotego”. Trudno powiedzieć, co była minister miała na myśli, ale Rada nie bardzo ma narzędzia, które mogłaby skutecznie wykorzystać. Złotego mogłaby osłabić jedynie duża obniżka stóp, a to zdecydowanie nie wchodzi w grę. Bardzo silne umocnienie waluty może jednak być jednym z czynników branych pod uwagę przy ewentualnej kolejnej decyzji o podwyżce.

Surowce – Dolar ciągnie ceny w dół

Umacniający się dolar był przyczyną spadków cen większości surowców na koniec minionego tygodnia. Taniały zarówno kruszce (złoto do 923 USD za uncję, srebro do 17,85 USD za uncję), metale przemysłowe oraz ziarna. Nieco tańsza jest również ropa, choć poziom 144 USD za baryłkę to ciągle bardzo blisko rekordu z poprzedniego tygodnia (146,65 USD).

Spektakularna przecena ma miejsce w przypadku ołowiu. Metal ten drożał w zeszłym roku w obawie o wyczerpanie się jego dostępności nawet w ciągu 20-lat. Biorąc pod uwagę, iż jest to główny składnik baterii samochodowych, wzrost ceny mógł wydawać się uzasadniony. W rezultacie w październiku 2007 cena tony ołowiu wynosiła niemal 4000 USD, co oznaczało wzrost 165% od początku roku. Od tamtego czasu ołów tanieje, po pierwsze ze względu na obawy co do popytu na samochody wobec drogiej ropy, po drugie ze względu na fakt, iż w elektrycznych samochodach używać się będzie baterii z innych składników. W pierwszym tygodniu lipca tona ołowiu potaniała o 13%, osiągając tegoroczne minimum na poziomie 1509 USD. Jeszcze w kwietniu cena tony wynosiła niemal 3000 USD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.