Enea na parkiecie dopiero po wakacjach

Enea na parkiecie dopiero po wakacjach
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-07-04 (13:05)

'Trudno powiedzieć na kiedy przypadnie debiut, czy to będzie wrzesień, czy październik'' powiedział w czwartek Paweł Oboda, rzecznik koncernu energetycznego Enea. Decyzję uzasadniono koniecznością zapoznania inwestorów z wynikami finansowymi spółki za pierwsze półrocze, chociaż jeszcze w tym tygodniu minister Skarbu Państwa zapewniał, że debiut na GPW odbędzie się w lipcu.

Enea chce sprzedać w ofercie publicznej akcje za ok. 3 mld PLN. W poniedziałek papiery Zakładów Azotowych Tarnów udało się sprzedać dzięki objęciu sporych pakietów przez inne państwowe spółki (PGNiG oraz Ciech) i nie ma wątpliwości, że bez udziału zagranicznych funduszy i banków inwestycyjnych debiut Enei zakończyłby się fiaskiem. Wiceminister skarbu zapewnił w czwartek, że gorsza koniunktura na giełdzie na przeszkodzi we wprowadzeniu na GPW akcji Enei, Bogdanki oraz Zakładów Azotowych Kędzieżyn.

SYTUACJA NA GPW

W czwartek w przeciwieństwie do Europy Zachodniej nasza giełda pogłębiała wcześniejsze spadki - lekko taniały największe spółki (WIG20 stracił 0,3 proc.), a te mniejsze jeszcze istotniej traciły na wartości (mWIG40 i sWIG80 spadły o 1,5 proc.). Wśród dużych spółek najgorzej radził sobie KGHM, który pomimo historycznie najdroższej miedzi najprawdopodobniej nie podniesie prognoz zysku na 2008r. ponieważ koszty energii wzrosły w spółce silniej od przychodów. Nowe rekordy ceny ropy naftowej nie pomagają polskim spółkom paliwowym, którym brakuje własnych złóż - w czwartek taniały akcje Lotosu i PKN Orlen.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Czwartkowa sesja za oceanem była o 3 godz. ktrósza niż zazwyczaj z powodu dzisiejszego święta narodowego USA i można zaryzykować stwierdzenie, że uchroniło to indeksy przed dalszymi spadkami. S&P 500 i DJIA po kiepskim odczycie danych o nastrojach przedsiębiorców, przez drugą część dnia spadały, ale ostatecznie zakończyły dzień powyżej kreski - wzrosły odpowiednio o 0,1 proc. i 0,7 proc.. W tym tygodniu Wall Street formalnie wkroczyło w rynek niedźwiedzia - Amerykanie uznają za taki sygnał spadek indeksu przynajmniej o 20 proc. poniżej ostatnich szczytów. Rekordowa cena ropy naftowej powstrzymuje rynki akcji przed odbiciem i jest jednym z najważniejszych globalnych problemów powstrzymujących inwestorów od ryzykownych inwestycji. Japoński Nikkei tracił na wartości dwunastą sesję z rzędu.

OBSERWUJ AKCJE

Cersanit - od jesieni kurs spółki systematycznie przebija kolejne wsparcia i z tygodnia na tydzień poszukuje dna na niższym poziomie. 19 PLN za akcję również nie zdołało się obronić i w czwartek przy wysokich obrotach po przecenie o 3,3 proc. jeden papier można było kupić za 18,98 PLN, czyli najtaniej od ponad dwóch lat. Średnia krocząca z 50 sesji od kilku miesięcy działa w przypadku tej spółki doskonale jako opór i inwestorom rozważającym dodanie akcji do portfela można polecić rozpoczęcie zakupów dopiero po przecięciu jej od dołu przez wykres ceny walorów.

TVN - wysoka biała świeca pozwoliła cenie akcji po czwartkowej wzrostowej sesji po raz pierwszy od połowy maja zakończyć dzień powyżej szybkiej średniej kroczącej (20 sesyjnej). Bardzo silnej wyprzedaży akcji z połowy maja towarzyszyły wysokie obroty, które stopniowo się zmniejszały wraz z pogłębianiem strat, co oznacza, że chętnych do oddawania akcji po niskich cenach było coraz mniej. Najbliższymi oporami są maksimum z ostatnich notowań (18 PLN), oraz 19,3 PLN (średnia z 50 sesji oraz zniesienie 38,2 proc. fali spadkowej). Zlecenia obronne warto ustawić tuż poniżej średniej z 20 sesji oraz w okolicy 16 PLN (ostatnich dołków).

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

CEZ - jeżeli spółka wygra przetarg na zakup rumuńskiej farmy wiatrowej, w zwiększenie jej mocy zainwestuje ok. 800 mln euro.

Amrest - BZ WBK AIB Asset Management posiada akcje stanowiące 18,64 proc. kapitału zakładowego spółki.

Cersanit - podpisał umowę o współpracy z Opocznem, wartości kontraktu nie ujawniono.

Bank BPH - BZ WBK AIB Asset Management posiada akcje stanowiące 5,001 proc. kapitału zakładowego spółki.

Dom Development - zawarł z Wartą umowę ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych na sumę 50,7 mln PLN.

Kolastyna - obniżyła prognozę przychodów na 2008 r. do 98 mln PLN (ze 115 mln PLN), zysk netto ma wynieść ok. 12-15 mln PLN.

Próchnik - sprzedał w czerwcu produkty za 2,7 mln PLN, co stanowi wzrost sprzedaży o 45 proc. w stosunku do czerwca 2007r.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Dzień Niepodległości w USA stwarza szansę na wyzwolenie się europejskich giełd spod amerykańskiej presji i wszechogarniających pesymistycznych nastrojów, chociaż mieszane wyniki azjatyckich na ostatniej w tym tygodniu sesji indeksów mogą być czynnikiem powstrzymującym aktywność popytu. Zamknięte giełdy za oceanem możemy wykorzystać do odrabiania części strat z ostatnich tygodni - WIG20, aby uniknąć siódmego spadkowego tygodnia z rzędu musiałby zyskać w piątek na wartości ok. 1,8 proc.. Umiarkowanym wzrostom sprzyja brak publikacji makroekonomicznych, ale mocny złoty sprawia, że zagranicy nie opłaca się u nas kupować i akcjami spółek z GPW zainteresowani będą tylko krajowi inwestorzy, a ci z kolei pod koniec czwartkowej sesji nieco się ożywili. Wydaje się, że po spokojnej sesji zakończymy raczej na minusach.

WALUTY

Na kilka minut przed decyzją ECB w czwartek pewne było, że wzrosną stopy procentowe w strefie euro, ale rynki oczekiwały na uzasadnienie decyzji, w którym Trichet przemycił sugestię, że w najbliższym czasie nie należy oczekiwać dalszych podwyżek. Po tej informacji inwestorzy natychmiast odwrócili się od euro, które w piątek rano kontynuowało przecenę - po spadku o ok. 1 proc. kosztowało 1,571 USD oraz 3,328 PLN (o 0,7 proc. taniej niż w czwartek). Morgan Stanley przewiduje, że dolar w najbliższym czasie umocni się w stosunku do większości walut gospodarek wschodzących, które najboleśniej odczują skutki drogich surowców. W piątek na rynku walutowym za USD płaciliśmy o 0,4 proc. więcej niż dzień wcześniej tj, 2,119 PLN, a za CHF o 2,067 PLN (o 0,5 proc. więcej).

SUROWCE

Miedź rano była droższa o ok. 20 USD niż dzień wcześniej i kosztowała 8670 USD za tonę, ale biorąc pod uwagę fakt, że dwa dni temu tonę wyceniano na prawie 9000 USD, jest to kolejny surowiec po ropie i soi, który w tym tygodniu był droższy niż kiedykolwiek w historii. Złoto, które jest niemal odwrotnie skorelowane z kursem dolara od czwartkowych szczytów spadło o ok. 10 USD do 935 USD za uncję, ponieważ inwestorzy rozczarowani łagodniejszym niż oczekiwano komentarzem ECB, odkupowali w piątek rano amerykańską walutę. Pomimo umocnienia dolara, baryłka ropy nie potaniał - rano wyceniano ją na ponad 145,2 USD (+0,9 proc.).

Źródło: Łukasz Wróbel - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.