Dane i wydarzenia – Słabe dane z USA

Dane i wydarzenia – Słabe dane z USA
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-07-04 (09:45)

Elastyczność amerykańskiej gospodarki wielokrotnie podkreślana jest jako jej zaleta. Przejawia się ona w relatywnie liberalnym rynku pracy, który umożliwia firmom dostosowywanie zatrudnienia do stanu bieżącej koniunktury oraz ułatwia dostosowania płacowo-cenowe.

W dłuższym okresie przekłada się to na wyższe potencjalne tempo wzrostu gospodarczego, jednak oznacza również, iż w czasie dekoniunktury dostosowanie jest bardziej bolesne. Tak dzieje się obecnie. Zatrudnienie w czerwcu drugi kolejny miesiąc zmniejszyło się o 62 tys. i był to szósty miesiąc spadku liczby miejsc pracy. Łącznie od początku roku pracę straciło 438 tys. osób. To nie dziwi biorąc pod uwagę fakt, iż amerykańska gospodarka w najlepszym wypadku jest w fazie stagnacji. Indeks ISM dla sektora usług nie utrzymał się w czerwcu powyżej poziomu 50 pkt. Spadek do 48,2 pkt. (znacząco poniżej oczekiwań rynku) oznacza, iż aktywność w amerykańskich usługach maleje.

Jeśli chodzi o poziom aktywności, podobnie jest w strefie euro. Indeks PMI (odpowiednik amerykańskiego ISM) obniżył się do 49,1 pkt. z 50,6 pkt. odnotowanych w maju. Choć w strefie euro sytuacja na rynku pracy jest lepsza wynika to po części z faktu, iż dostosowania przebiegają tu wolniej. Bez względu na słabą koniunkturę Europejski Bank Centralny jasno dał do zrozumienia, iż kluczowa jest dla niego walka ze wzrostem oczekiwań inflacyjnych. Podwyżka stóp o 25 bp była zgodna z oczekiwaniami rynku i generalnie Trichet nie zaskoczył niczym podczas konferencji prasowej. Mimo to przedstawienie bilansu ryzyk sugeruje, że to nie jest ostatnia w tym roku podwyżka stóp.

Dziś Amerykanie świętują dzień niepodległości, co oznacza, że aktywność – nawet w trakcie handlu w Europie, będzie się utrzymywać raczej na niskim poziomie. W Niemczech (o godz. 12.00) podane zostaną dane o zamówieniach w przemyśle za maj (rynek oczekuje wzrostu o 0,5% m/m), ale nie powinny one znacząco wpłynąć na notowania.

Waluty – O nowy rekord może być trudno

Rynek po raz kolejny pokazał nam, iż nie działa jak automat. Teoretycznie pojawiło się w zasadzie wszystko co mogło zapewnić nam nowy rekord na parze EURUSD. Dane z amerykańskiego rynku pracy były jednoznacznie złe, zwłaszcza jeśli uwzględnić rewizje. ECB podniósł stopy procentowe. Wystąpienie Tricheta może nie było wyjątkowo jastrzębie, ale z pewnością nie wykluczało kolejnej podwyżki. W zasadzie niezauważone przeszły tygodniowe dane o nowych bezrobotnych (przybyło ich ponad 400 tys.), które same w sobie mogłyby spowodować spore zmiany na rynku. W końcu wyraźnie słabszy okazał się indeks ISM dla sektora usług. Mimo to kurs EURUSD zniżkował i to o 200 pipsów. Dlaczego? Najwyraźniej zbyt duża część inwestorów postanowiła zrealizować zyski z długich pozycji, a tym, którzy chcieli grać dalej, nie pozwoliły na to stop-lossy. W rezultacie tak duże załamanie, które zapewne będzie miało spore konsekwencje dla dalszego rozwoju sytuacji i zwiększy prawdopodobieństwo ponownego testu wsparcia na 1,5284.

Ruch na parze EURUSD przełożył się także na notowania innych walut, które w innym przypadku byłyby trudne do wytłumaczenia. Jak choćby na parę USDJPY, która odnotowała wzrost z okolic 106,00 do 106,75, czy w jeszcze większym stopniu USDCHF – z 1,0113 do 1,0280.

Umocnienie dolara bardzo dobrze zniósł złoty, gdzie inwestorzy ewidentnie liczyli na rekord na EURUSD. Przed publikacją danych o zatrudnieniu kurs USDPLN wynosił zaledwie 2,1025. Po tym jak dolar zaczął się umacniać wobec euro, kurs USDPLN wzrastał (w okolice 2,12 na koniec dnia), ale kurs EURPLN obniżał się do poziomu 3,3360 na koniec dnia, które jest kolejnym minimum na tej parze.

Surowce – Na tańsze ziarna trzeba będzie poczekać

W momencie gdy na pszenicy obserwujemy realizację zysków, zaś ceny kukurydzy konsolidują się po ostatnich rekordach, „pałeczkę” przejęła soja. Wczorajsza zwyżka do 1653,30 USD za 100 buszli oznacza nie tylko nowy rekord, ale także aż 50% wzrost ceny na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy. Co ciekawe, rekordy z początku lipca nie wiążą się z żadnymi szczególnie istotnymi wydarzeniami. Cenom soi pomaga to samo co kukurydzy – słabe perspektywy zbiorów po ulewach w USA. Warto zauważyć, iż w tym roku każde z czterech głównych ziaren miało już swoje „5 minut”. Ziarna pozostaną atrakcyjne tak długo, jak na bardziej tradycyjnych rynkach panować będą trudne warunki.

Kolejny rekord cenowy odnotowaliśmy wczoraj w przypadku ropy gatunku Brent. Tym razem zwyżka nie była duża i baryłka kosztowała maksymalnie 146,45 USD. Warto jednak zauważyć, iż ropie nie przeszkadzał wyraźnie umacniający się dolar (co wpłynęło negatywnie choćby na ceny większości metali), ani bardzo słabe dane z USA.


Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.