W Japonii rośnie inflacja, spadają wydatki

W Japonii rośnie inflacja, spadają wydatki
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-06-27 (10:45)

W maju wydatki konsumentów w Japonii spadły o 3,2 proc., a ceny wzrosły o 1,5 proc., wobec 0,9 proc. w kwietniu. Kolejna gospodarka osuwa się w stagflację. Na podstawie tych danych ekonomiści sądzą, że japoński PKB zmniejszy swoją wartość w II kwartale. Słabnący rynek pracy i wydatki konsumentów mogą jednak powstrzymać Bank Japonii przed podniesieniem stóp procentowych w walce z inflacją (obecnie główna stopa wynosi 0,5 proc.).

W maju po raz pierwszy od trzech miesięcy zanotowano wzrost produkcji przemysłowej, który sięgnął 2,9 proc. Jednak nawet rząd nie sądzi, by była to długoterminowa tendencja, bowiem eksporterzy mają problemy ze sprzedawaniem swoich dóbr na świecie, gdzie popyt także spada. Np. Honda podała, że jej sprzedaż spadła o 12 proc. w maju.

SYTUACJA NA GPW

Trzecia z rzędu sesja miała bardzo podobny przebieg, jeśli chodzi o zachowanie WIG20. Oznaczało to poranny wzrost indeksu do 2667 pkt, jego spadek od godz. 11.00 , zejście poniżej zamknięcia z dnia poprzedniego i wzrost w końcówce notowań. Tym razem słabiej spisywał się sektor bankowy (wzrost stóp procentowych przestaje mu służyć, skoro na rynku i tak brak kapitału), a lepiej spółki paliwowe - PKN zyskał 5,1 proc., a Lotos 3,2 proc. I choć nasz rynek prezentuje się słabo w ostatnich dniach ze względu na brak kapitału, to przecież i tak o wiele lepiej niż giełdy zagraniczne, których indeksy spadały wczoraj o 2-3 proc. Ta odporność GPW wynika z jej wcześniejszej słabości - nie dalej niż kilka tygodni temu to nasz rynek należał do najsłabszych na świecie. Można zatem powiedzieć, że GPW wyprzedziła nieco światowe rynki, co nie oznacza jeszcze, że taka ocena zdarzeń będzie nas chroniła przed dalszymi spadkami.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W czwartek amerykańskie indeksy rozpoczęły sesję na ponad 1-proc. minusach i z każdą kolejną godziną spadki się pogłębiały. Ostatecznie S&P 500 stracił 2,9 proc., DJIA 3,0 proc., a Nasdaq 3,3 proc. i gdyby miesiąc zakończył się po wczorajszych notowaniach byłby to najgorszy czerwiec w historii od czasów Wielkiej Depresji z lat 30 (DJIA spadł o 9,4 proc.). Na nic się zdała rewizja wzrostu PKB w I kw. do 1,0 proc. (z 0,9 proc.), ponieważ ropa naftowa podrożała w Nowym Jorku o ponad 5 USD i była najdroższa w historii, a analitycy przestrzegają przed dalszymi stratami banków. Po tak dramatycznej wyprzedaży w USA nie trudno przewidzieć, jak zachowali się inwestorzy w Azji: Nikkei po przecenie o 2,0 proc. osiągnął najniższą stopę zwrotu z pierwszego półrocza od 1992r., a chiński indeks B-Shares Shanghai spadał o godz. 8.00 o 4,2 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Agora - w czwartek akcje Agory podrożały o 2,5 proc. i na koniec notowań pierwszy raz od blisko trzech tygodni kupujący płacili za jedną sztukę powyżej 35 PLN. Wprawdzie wybicie z trendu spadkowego powinno nastąpić przy wyższych obrotach, ale na razie pokonane zostały tylko ważne średnie kroczące, a prawdziwym sprawdzianem będzie dopiero linia poprowadzona od grudniowych wierzchołków (ok. 36,4 PLN). Ostatnim razem przecięcie szybkiej średniej dwudziestosesyjnej ze średnią ceną z 50 notowań obserwowaliśmy na początku lutego, ale po kilku dniach ten silny sygnał kupna został zanegowany i być może tym razem odwrócenie trendu będzie tylko pozorne.

Lotos - po odbiciu w górę o 3,2 proc. akcje Lotosu kosztowały 25,81 PLN za sztukę - to wciąż o 23 proc. niżej niż przed miesiącem. Ostatnie trzy sesje pozwalają przypuszczać, że fala wyprzedaży wyhamowała, a zwiększone obroty akcjami świadczą o ''zbieraniu papierów'' przez dużych graczy w okolicy 25 PLN. Wymowa średnich kroczących i MACD jest mocno negatywna, ale gracze o bardziej spekulacyjnym zacięciu mogą kupić walory po obecnych cenach i ustawić ''stop loss'' tuż poniżej 25 PLN za akcję.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

PGNiG - Skarb państwa sprzedał 1 akcję i tym samym pracownicy spółki uzyskają od 1 października prawo do nieodpłatnego nabycia ok. 15 proc. akcji będących w posiadaniu skarbu państwa. Akcje nie mogą być sprzedawane przed 1 lipca 2010 r.

KGHM - podtrzymuje prognozę sprzedaży miedzi w 2008 r. na poziomie ok. 512 tys. ton.

TP SA - Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), który odmówił Telekomunikacji Polskiej ok. 140 mln zł dopłaty za tzw. usługę powszechną, czyli m.in. utrzymywanie budek telefonicznych. Kwota dotyczyła ośmiu miesięcy 2006r.

BBI Development - osoba posiadająca dostęp do informacji poufnych kupiła 30 tys. akcji za 0,65 PLN.
Bankier.pl - BZ WBK AIB TFI ma 5,02 proc. akcji spółki.

Swarzędz - osoba zarządzająca sprzedała 320 tys. akcji po 0,44 -0,45 PLN za sztukę.

Karen Notebook - pozyskał z emisji nowych akcji ok. 38,3 mln PLN na rozwój sieci salonów i poszerzenie asortymentu.

Impexmetal - wypłaci 1 września 0,14 PLN dywidendy na akcję (29,9 mln PLN z 30,2 mln PLN zysku netto z 2007 r.), dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 14 sierpnia.

Trakcja Polska - UniCredit rekomenduje kupno akcji z cena docelową 6,4 PLN.

Stalprodukt - w 2008 r. kupi od ArcelorMittal Poland blachy za 721 mln PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Głębokie spadki na światowych giełdach wyglądają naprawdę groźnie, ale nie wynika z tego jeszcze, że byki zostaną dziś rzucone na pożarcie. Pamiętajmy, że GPW z pewnym wyprzedzeniem traciła już wcześniej. Od początku miesiąca WIG spadł o 9,6 proc. - więcej niż S&P (8,4 proc.) czy Nikkei (5,5 proc.). A WIG20 ma za sobą trzy sesje wzrostowe z rzędu (łącznie zyskał 1 proc.). Mamy więc pewien bufor, który będzie chronił GPW przed wyprzedażą. Wsparciem dla WIG20 są okolice 2620 pkt i zapewne uderzymy w nie zaraz po otwarciu notowań. Udana obrona podziała mobilizująco na inwestorów i dalsza część notowań powinna przynieść poprawę. Przełamanie wsparcia, co nietrudno sobie wyobrazić, przyniesie szybkie pogłębienie spadków.

WALUTY

Kurs euro powoli zbliża się do górnego ograniczenia konsolidacji, w której tkwi od dwóch miesięcy czyli poziomu 1,58 USD. Ale wzrost euro już wyhamowuje, zbyt ważny jest to poziom, by jego przebicie było możliwe ot tak. Dziś rano euro kosztuje 1,573 USD i być może wyjście wyżej 1,58 USD możliwe będzie dopiero po decyzji ECB, o ile ten faktycznie podniesie stopy procentowe w przyszłym tygodniu. Po słabych danych z gospodarki jen umocnił się niezncznie do euro i dolara - wzrost inflacji mimo wszystko stwarza jakieś ryzyko wzrostu stóp procentowych, jeśli nie w banku centralnym, to przynajmniej na rynku międzybankowym.

U nas dolar wrócił powyżej 2,14 PLN, euro podrożało prawie do 3,37 PLN, a frank skoczył do 2,09 PLN. To efekt ograniczenia apetytów na ryzyko na światowych rynkach.

SUROWCE

Silnie tracący na wartości dolar oraz wiadomość o potencjalnym zmniejszeniu eksportu ropy przez Libię, która posiada największe rezerwy spośród afrykańskich państw, wysłały cenę baryłki w Nowym Jorku po raz pierwszy w historii powyżej 140 USD. Inwestorzy w Londynie w piątek rano nadrobili dystans i ok. godz. 8.30 ropa kosztowała 139,4 USD za baryłkę. Przewodniczący zrzeszenia producentów OPEC stwierdził, że podwyżka stóp przez ECB oraz brak reakcji Fed doprowadzi do dalszej wyprzedaży dolara i jeszcze tego lata ropa może kosztować 170 USD, a jeżeli groźby wobec Iranu doprowadziły do wstrzymania dostaw przez ten kraj, to cena baryłki mogłaby przekroczyć 200 USD. Uncja złota kosztowała rano 915 USD (+3,0 proc.), a miedź nieznacznie potaniała w Londynie do 8 438 USD.

Źródło: Emil Szweda, Łukasz Wróbel, Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.