Sprzedaż domów w USA nieoczekiwanie wzrosła

Sprzedaż domów w USA nieoczekiwanie wzrosła
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-06-26 (18:49)

WYDARZENIE DNIA: Tym razem (wczoraj informowaliśmy o spadku sprzedaży nowych domów) chodzi o rynek wtórny, który jest o tyle istotny, że jest też 10-krotnie większy od pierwotnego. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w ujęciu 12-miesięcznym wzrosła więc do 4,99 mln sztuk i była o 2 proc. wyższa niż w kwietniu (4,89 mln).

Ekonomiści oczekiwali, że wolumen transakcji zatrzyma się na poziomie 4,95 proc. Zmiany nie są naturalnie na tyle duże, by mówić o przełamaniu kryzysu na rynku nieruchomości. Zaledwie w kwietniu odnotowano rekordowo niski poziom sprzedaży. Ceny domów (mediana) są niższe o 6,7 proc. niż przed rokiem i wynoszą 203 600 USD (ok. 435 tys. PLN). Liczba domów przeznaczonych do sprzedaży, które nie znalazły nabywców wynosi 4,49 mln - o 60 tys. mniej niż w kwietniu.

SYTUACJA NA GPW

WIG20 wciąż porusza się między 2620-2666 pkt i trwa to już trzecią sesję. Dzisiejsza, niewiele różniła się od dwóch poprzednich. Po prostu zaczęliśmy od niewielkiego spadku, a dopiero chwilę po nim WIG20 podciągnął się na 2667 pkt (o punkt wyżej niż wczoraj). Około godz. 11 to też scenariusz przerabiany we wtorek i środę) indeks spadł, po to by próbować odrobić straty w końcówce (udanie). Obroty pozostały na niskim poziomie ok. 750 mln PLN, a bohaterami sesji tym razem były spółki paliwowe - PKN zyskał ponad 5 proc., a Lotos 3,2 proc. Może to być reakcja na wzrost cen ropy o 3 proc. na światowych rynkach, choć skąindąd wiadomo, że taki wzrost niekoniecznie musi przełożyć się na lepsze wyniki rafinerii. Chyba, że bierze się pod uwagę wyższą wycenę wartości zapasów, co akurat jest o tyle zasadne, że za chwilę kończymy kwartał i półrocze, więc to przeszacowanie faktycznie będzie miało miejsce.

Dziś podrożały akcje 111. spółek, potaniały 173.

GIEŁDY W EUROPIE

Po stabilizacji giełd Europy Zachodniej w pierwszej połowie tygodnia, w czwartek do głosu ponownie doszli sprzedający i tuż przed końcem notowań spadki najważniejszych indeksów przekraczały 1,5 proc. - francuski CAC40 tracił 1,5 proc., brytyjski FT-SE 1,4 proc., a szwajcarski SMI 1,2 proc.. Na rynkach surowcowych osłabienie dolara zaowocowało skokiem cen ropy i złota, co dla rynków akcji jest niepokojącym sygnałem. Papiery banku Fortis przeceniono o ponad 15 proc. po tym jak odwołał zapowiadaną wcześniej dywidendę oraz zapowiedział chęć pozyskania z nowej emisji ok. 2,4 mld USD. W sektorze finansowym sytuacja jest więc daleka od stabilizacji - Citigroup przygotowuje inwestorów na dalsze odpisy wartości, które mogą sięgnąć ok. 9 mld USD, a szwajcarski UBS może zwolnić w najbliższym czasie ponad 9 tys. pracowników. Inwestorzy za oceanem również kontynuowali wyprzedaż akcji i o 16.30 S&P 500 spadał o 12 proc., a DJIA o 1,1 proc. Nie pomogła weryfikacja wzrostu PKB w pierwszym kwartale z 0,9 proc. do 1,0 proc.

WALUTY

Euro podrożało dziś do 1,575 PLN w szczytowym momencie, pod koniec dnia kosztowało niewiele mniej - 1,57 USD. To wciąż przedłużona reakcja inwestorów na mało restrykcyjny komunikat Fed, z którego nie wynika bynajmniej, by amerykańkski bank rezerw federalnych miał szybko podnosić stopy procentowe. Wczoraj wieczorem na komunikat zdążyli zareagować amerykańskcy bankowcy, dziś dolary sprzedawały też banki z Europy - stąd nieco wydłużona reakcja na komunikat Fed. Czy na tym wzrost euro się zakończy? Mocno wątpliwe, ale bezpieczny dla rynku poziom do 1,58 USD. Dopiero jego sforsowanie pachniałoby już gwałtownym przyspieszeniem wzrostu euro.

Jen umocnił się do dolara o 0,4 proc., wobec euro zachował się neutralnie.

U nas dolar spadł do zaledwie 2,135 PLN, euro utrzymuje się na 3,355 PLN, frank podrożał do 2,073 PLN. Rynek nie jest przekonany, czy RPP będzie jeszcze zmuszona do kolejnych podwyżek stóp procentowych, czy też wystarczy jedna podwyżka (jest już w cenach pieniądza). Stąd na razie złoty powinien reagować na bieżące dane.

SUROWCE

W czwartek ropa podrożała o 2,9 proc. do poziomu 138,3 USD. Wygląda na to, że na dobre rozpoczęła się licytacja na prognozy dotyczące ceny ropy naftowej. Do tej pory niekwestionowanym liderem był prezes Gazpromu z szacunkiem 250 USD za baryłkę, ale w czwartek przewodniczący OPEC przebił go twierdząc, że w przypadku zaprzestania wydobycia przez Iran jeszcze tego lata moglibyśmy ujrzeć cenę ropy w okolicach 200 - 400 USD. Takie straszenie rynku przy utrzymującej się nerwowości rynku nie służy niczemu innemu, jak interesom producentów, którzy i tak nie mają obecnie marże ponad dwukrotnie wyższe niż przed rokiem. Tymczasem największy libijski producent przewrotnie stwierdził, że na rynku jest obecnie zbyt wiele surowca i zapowiedział, że rozważy redukcję dostaw. O atmosferze panującej wśród inwestorów niech świadczy fakt, że w ciągu dziesięciu minut baryłka podrożała o 4 USD. Złoto podrożało w czwartek najsilniej od ponad pół roku i kosztowało 914 USD za uncję. Za tonę miedzi płacono w Londynie ok. 8 390 USD.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.