Sprzedaż nowych domów w USA najniższa od 17 lat

Sprzedaż nowych domów w USA najniższa od 17 lat
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-06-25 (17:53)

WYDARZENIE DNIA: W ujęciu 12-miesięcznym sprzedaż nowych domów w maju spadła w USA do 512 tys. wobec 525 tys. zanotowanych w kwietniu, a więc o 2,5 proc. Spadek był zgodny z oczekiwaniami. Nadal nie ma więc symtomów poprawy na rynku nieruchomości w Stanach, bo jednym z nich mogłoby być ożywienie transakcji.

Mimo, że ceny nowych domów są średnio o 5,7 proc. niższe niż przed rokiem i wynoszą 231 tys. USD (499 tys. PLN), chętnych do kupna wciąż brakuje, a według innych danych spadek cen wyniósł nawet 15,3 proc. Nie mniej ograniczenie popytu ma swoje dobre strony. Liczba domów gotowych do zamieszkania, a nie sprzedanych spadła do 182 tys., natomiast wydłużył się czas, jakiego potrzebują deweloperzy by sprostać temu niewielkiemu popytowi przy obecnych poziomach sprzedaży. Dołek na tym rynku wydaje się być więc bliski do osiągnięcia.

SYTUACJA NA GPW

Dzisiejsze notowania były wierną kopią wczorajszego zachowania rynku. Mieliśmy zatem wzrost na otwarciu, zatrzymany w przypadku WIG20 na tym samym poziomie, co wczoraj (2666 pkt), po godzine spadek cen, ale niezbyt bolesny i minimalną poprawę nastrojów w końcówce, która pozwoliła zakończyć notowania o 0,3 proc. wyżej niż we wtorek (w przypadku WIG20). Obroty wyraźnie spadły - podliczono je na niewiele ponad 700 mln PLN na całym rynku akcji. W gruncie rzeczy możemy mówić o kolejnym straconym dniu, bo na rynku niewiele się działo. Inwestorzy czekają albo na dzisiejszą decyzję FOMC w USA, albo na koniec półrocza i kwartału, ale jakie by nie były motywyw tego wyczekiwania, nie zmienia to faktu, że rynek stabilizuje się na niskich poziomach, nie wychylając się zanadto w żadną stronę.
Podrożały akcje 119. spółek, potaniały 169.

GIEŁDY W EUROPIE

Zaskakujący wzrost zamówień w sektorze przemysłowym w strefie euro, które w kwietniu były o 11,7 proc. większe niż w przed rokiem (oczekiwano wzrostu o 2,7 proc.) ożywił popyt na akcje. O godz. 16.00 CAC40 rósł o 1,0 proc., FTSE o 0,3 proc., a BUX o 0,9 proc. W środę brytyjski bank Barclays poinformował o nowej emisji akcji za prawie 9 mld USD i dołączył tym samym do RBS i HBOS, które również starają się pozyskać kapitał od inwestorów, aby pokryć straty wynikające z kryzysu kredytowego. Natomiast niskie wyceny akcji na światowych parkietach sprawiają, że coraz więcej firm rusza na zakupy i rozważa fuzje i przejęcia. W sektorze finansowym: szwajcarski Bank UBS zatrudnił firmę specjalizującą się w doradctwie strategicznym (akcje podrożały w tym tygodniu o ok. 10 proc.), a akcjonariusze najbardziej zaangażowanego w rynek kredytów subprime pożyczkodawcy Countrywide Financial zaakceptowali w środę ofertę przejęcia przez Bank of America.

WALUTY

Trudno było oczekiwać, że oczekiwana przez ''wszystkich'' decyzja o podniesieniu stóp przez Radę Polityki Pieniężnej wpłynie w jakikolwiek sposób na notowania złotego, ale tak właśnie się stało. Euro potaniało do 3,352 PLN, a więc o ponad grosz, dolar spadł poniżej 2,15 PLN (o pół grosza), a frank poniżej 2,07 PLN (prawie o grosz). Dla inwestorów znaczenie mógł mieć tak błahy fakt, jak godzina publikacji decyzji RPP - już krótko po południu Rada osiągnęła konsensus, widać więc, że dyskusja nie była żywa, a Rada miała dostateczne powody by bez większych wątpliwości decyzję o podwyżce podjąć. A Rada zna już najnowszą projekcję inflacji, która rynkowi zostanie zaprezentowana dopiero w poniedziałek.

Euro podrożało nieznacznie - do niespełna 1,56 USD. Inwestorzy czekają z dalszymi ruchami na komunikat po posiedzeniu FOMC, który poznamy o godz. 20.15 naszego czasu. Sądząc z niewielkiego, ale jednak, spadku dolara rynek spodziewa się, że komunikat nie będzie zanadto restrykcyjny.

SUROWCE

Indeks mierzący zmiany 18 najważniejszych surowców wzrósł w II kw. o 18 proc., co jest najwyższym wynikiem od 1973 r. kiedy światem wstrząsnął kryzys naftowy. W środę ropa naftowa kosztowała 134,7 USD za baryłkę (-1,6 proc.), złoto 881 USD za uncję (-0,9 proc.), a miedź 8 370 USD za tonę (+0,4 proc.). Do gorącej dyskusji o roli spekulantów w wysokich wycenach surowców dołączyli kolejni uczestnicy: George Soros twierdzi, że obecna sytuacja na rynku ropy to ''książkowy przykład bańki spekulacyjnej'', natomiast prezes największej giełdy metalowej LME w Londynie uznał rolę spekulantów za bezcenną przy wyznaczaniu właściwej ceny dóbr. Propozycje ograniczenia ich udziału na rynku kontraktów terminowych przez regulatorów rynku podsumował jako ''foolish'' (czyli delikatnie mówiąc niepoważne) i dodał, że obecne trendy to efekt ''zmian strukturalnych'' (rozwój rynków wschodzących czy wieloletnie niedoinwestowanie infrastruktury), a spekulanci nie mają patentu na zyskowne strategie inwestycyjne kierujące rynkiem.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.