Sprzedaż nowych domów w USA najniższa od 17 lat

Sprzedaż nowych domów w USA najniższa od 17 lat
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-06-25 (17:53)

WYDARZENIE DNIA: W ujęciu 12-miesięcznym sprzedaż nowych domów w maju spadła w USA do 512 tys. wobec 525 tys. zanotowanych w kwietniu, a więc o 2,5 proc. Spadek był zgodny z oczekiwaniami. Nadal nie ma więc symtomów poprawy na rynku nieruchomości w Stanach, bo jednym z nich mogłoby być ożywienie transakcji.

Mimo, że ceny nowych domów są średnio o 5,7 proc. niższe niż przed rokiem i wynoszą 231 tys. USD (499 tys. PLN), chętnych do kupna wciąż brakuje, a według innych danych spadek cen wyniósł nawet 15,3 proc. Nie mniej ograniczenie popytu ma swoje dobre strony. Liczba domów gotowych do zamieszkania, a nie sprzedanych spadła do 182 tys., natomiast wydłużył się czas, jakiego potrzebują deweloperzy by sprostać temu niewielkiemu popytowi przy obecnych poziomach sprzedaży. Dołek na tym rynku wydaje się być więc bliski do osiągnięcia.

SYTUACJA NA GPW

Dzisiejsze notowania były wierną kopią wczorajszego zachowania rynku. Mieliśmy zatem wzrost na otwarciu, zatrzymany w przypadku WIG20 na tym samym poziomie, co wczoraj (2666 pkt), po godzine spadek cen, ale niezbyt bolesny i minimalną poprawę nastrojów w końcówce, która pozwoliła zakończyć notowania o 0,3 proc. wyżej niż we wtorek (w przypadku WIG20). Obroty wyraźnie spadły - podliczono je na niewiele ponad 700 mln PLN na całym rynku akcji. W gruncie rzeczy możemy mówić o kolejnym straconym dniu, bo na rynku niewiele się działo. Inwestorzy czekają albo na dzisiejszą decyzję FOMC w USA, albo na koniec półrocza i kwartału, ale jakie by nie były motywyw tego wyczekiwania, nie zmienia to faktu, że rynek stabilizuje się na niskich poziomach, nie wychylając się zanadto w żadną stronę.
Podrożały akcje 119. spółek, potaniały 169.

GIEŁDY W EUROPIE

Zaskakujący wzrost zamówień w sektorze przemysłowym w strefie euro, które w kwietniu były o 11,7 proc. większe niż w przed rokiem (oczekiwano wzrostu o 2,7 proc.) ożywił popyt na akcje. O godz. 16.00 CAC40 rósł o 1,0 proc., FTSE o 0,3 proc., a BUX o 0,9 proc. W środę brytyjski bank Barclays poinformował o nowej emisji akcji za prawie 9 mld USD i dołączył tym samym do RBS i HBOS, które również starają się pozyskać kapitał od inwestorów, aby pokryć straty wynikające z kryzysu kredytowego. Natomiast niskie wyceny akcji na światowych parkietach sprawiają, że coraz więcej firm rusza na zakupy i rozważa fuzje i przejęcia. W sektorze finansowym: szwajcarski Bank UBS zatrudnił firmę specjalizującą się w doradctwie strategicznym (akcje podrożały w tym tygodniu o ok. 10 proc.), a akcjonariusze najbardziej zaangażowanego w rynek kredytów subprime pożyczkodawcy Countrywide Financial zaakceptowali w środę ofertę przejęcia przez Bank of America.

WALUTY

Trudno było oczekiwać, że oczekiwana przez ''wszystkich'' decyzja o podniesieniu stóp przez Radę Polityki Pieniężnej wpłynie w jakikolwiek sposób na notowania złotego, ale tak właśnie się stało. Euro potaniało do 3,352 PLN, a więc o ponad grosz, dolar spadł poniżej 2,15 PLN (o pół grosza), a frank poniżej 2,07 PLN (prawie o grosz). Dla inwestorów znaczenie mógł mieć tak błahy fakt, jak godzina publikacji decyzji RPP - już krótko po południu Rada osiągnęła konsensus, widać więc, że dyskusja nie była żywa, a Rada miała dostateczne powody by bez większych wątpliwości decyzję o podwyżce podjąć. A Rada zna już najnowszą projekcję inflacji, która rynkowi zostanie zaprezentowana dopiero w poniedziałek.

Euro podrożało nieznacznie - do niespełna 1,56 USD. Inwestorzy czekają z dalszymi ruchami na komunikat po posiedzeniu FOMC, który poznamy o godz. 20.15 naszego czasu. Sądząc z niewielkiego, ale jednak, spadku dolara rynek spodziewa się, że komunikat nie będzie zanadto restrykcyjny.

SUROWCE

Indeks mierzący zmiany 18 najważniejszych surowców wzrósł w II kw. o 18 proc., co jest najwyższym wynikiem od 1973 r. kiedy światem wstrząsnął kryzys naftowy. W środę ropa naftowa kosztowała 134,7 USD za baryłkę (-1,6 proc.), złoto 881 USD za uncję (-0,9 proc.), a miedź 8 370 USD za tonę (+0,4 proc.). Do gorącej dyskusji o roli spekulantów w wysokich wycenach surowców dołączyli kolejni uczestnicy: George Soros twierdzi, że obecna sytuacja na rynku ropy to ''książkowy przykład bańki spekulacyjnej'', natomiast prezes największej giełdy metalowej LME w Londynie uznał rolę spekulantów za bezcenną przy wyznaczaniu właściwej ceny dóbr. Propozycje ograniczenia ich udziału na rynku kontraktów terminowych przez regulatorów rynku podsumował jako ''foolish'' (czyli delikatnie mówiąc niepoważne) i dodał, że obecne trendy to efekt ''zmian strukturalnych'' (rozwój rynków wschodzących czy wieloletnie niedoinwestowanie infrastruktury), a spekulanci nie mają patentu na zyskowne strategie inwestycyjne kierujące rynkiem.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.