Słaba giełda

Słaba giełda
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-06-19 (12:10)

Środowa sesja na warszawskiej giełdzie upłynęła pod znakiem powolnej, ale systematycznej wyprzedaży akcji. Na wartości straciły wszystkie indeksy. Indeks WIG20, grupujący największe spółki, zakończył dzień na poziomie 2674,97 pkt., tracąc 1,51 proc. WIG, po spadku o 1,46 proc., zamknął notowania na poziomie 42925,30 pkt.

Nieco mniej, bo 1,04 proc., stracił reprezentujący małe spółki, indeks sWIG80., kończąc dzień na poziomie 11953,51 pkt.

Największa przecena dotknęła mWIG40. Spadł on o 1,84 proc. do 2830,15 pkt. To najniższe zamknięcie od 21 lipca 2007 roku. W tym roku indeks ten stracił już 30 proc., a od szczytu hossy (5730,1 pkt.; 26 czerwca 2007) ponad 50 proc.

Tak duża skala spadków nie musi oznaczać, że potencjał spadkowy już się wyczerpuje. W tym miejscu warto przypomnieć 88 proc. przecenę indeksu TechWIG, po pęknięciu bańki internetowej w 2000 roku.
Wczoraj impulsem do kupna akcji nie były, opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny, dane o produkcji przemysłowej i cenach produkcji.

W maju produkcja spadła o 8,5 proc. miesiąc do miesiąca i wzrosła o 2,3 proc. rok do roku, po tym jak miesiąc wcześniej odpowiednio wzrosła o 4,2 proc. i 15,1 proc. Dane mocno rozczarowały, gdyż średnia rynkowych prognoz zakładała roczną dynamikę produkcji na poziomie 7,4 proc.

Uwzględniając nawet, że istotny negatywny wpływ na dane miał tzw. efekt dwóch długich majowych weekendów, to raport o produkcji sugeruje pewne spowolnienie polskiej gospodarki. W najbliższych miesiącach to powolne hamowanie będzie coraz bardziej widoczne w danych makroekonomicznych. To zaś dodatkowo będzie zmniejszać atrakcyjność akcji.

Impulsem do zakupów we wtorek nie był też dane o cenach producentów w Polsce (inflacja PPI). Ich dynamika wyniosła w maju 2,8 proc., wobec 2,5 proc. w kwietniu i wobec prognozowanych 2,6 proc. To pokazuje, że inflacja wciąż jest problemem, a podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie muszą zakończyć się na poziomie 6 proc. (obecnie 5,75 proc.).
Na konieczność dalszego zacieśniania polityki pieniężnej wskazuje m.in. Bank Światowy. W swym raporcie zwraca on uwagę, że przy utrzymującej się dużej presji inflacyjnej i w sytuacji gdy już niedługo prawdopodobnie stopy procentowe wzrosną w strefie euro, kolejne podwyżki stóp w Polsce mogą okazać się nieuniknione.

Widoczna w ostatnich miesiącach gołym okiem słabość warszawskiej giełdy, która w czerwcu dodatkowo przybrała na sile, każe oczekiwać dalszych spadków. aktualnie celem dla indeksu WIG jest poziomu 40 000 pkt. Jego test jest prostą konsekwencją zeszłotygodniowego wybicia dołem tego indeksu z 4 miesięcznego trendu bocznego 44509,36-50193,53 pkt.

To najmniejszy wymiar kary. Pierwszym liczącym się wsparciem na wykresie WIG jest bowiem poziom 36020,66 pkt. (dołek z 14 czerwca 2006 roku).

SNB stóp nie zmieni. Ale czy na pewno?

Jednym z wydarzeń dzisiejszego dnia na rynkach finansowych jest posiedzenie Banku Centralnego Szwajcarii (SNB). Rynek oczekuje, że pomimo majowego wzrostu inflacji CPI w Szwajcarii do 2,9 proc. w relacji rocznej, co jest najwyższym poziomem od 15 lat, SNB nie zmieni stóp procentowych (decyzja o godzinie 9:30). Obecnie środek przedziału dla 3-miesięcznego LIBOR-u kształtuje się na poziomie 2,75 proc.

Decyzja ta nie jest jednak przesądzona. Należy mieć na uwadze, że szwajcarski bank podąża podobną ścieżką monetarną co Europejski Bank Centralny. Prawdopodobna lipcowa podwyżka stóp procentowych w strefie euro sprawia, że teoretycznie pojawia się szansa, że już dziś SNB może wykonać ruch wyprzedzający. Kolejna okazja do zaostrzenia polityki monetarnej w Szwajcarii pojawi się bowiem dopiero przy okazji posiedzenia 18 września br.

Wzrost kursu EUR/USD

Kurs EUR/USD wzrósł w nocy z poziomu 1,5526 do dziennego maksimum na 1,5586 dolara. O godzinie 9:23 za euro trzeba było zapłacić 1,5556 dolara.

Osłabienie dolara w relacji do euro, jak również analogiczne osłabienie do szwajcarskiego franka, funta i jena, zostało sprowokowane obawami, że publikowane dziś po południu dane ze Stanów Zjednoczonych okażą się rozczarowujące. Tym samym odsuną one w czasie oczekiwane przez rynek podwyżki stóp procentowych przez Fed.

Inwestorzy dziś dowiedzą się jak w ostatnim tygodniu kształtowała się sytuacja na amerykańskim rynku pracy (prognoza: 375 tys.), jaki jest majowy odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających (prognoza: brak zmian) i jaką wartość ma czerwcowy indeks Fed z Filadelfii (prognoza: -12 pkt.).

Oprócz wymienionych raportów istotny wpływ na notowania EUR/USD w dniu dzisiejszym może mieć również decyzja SNB ws. stóp procentowych. Jednak tylko w sytuacji, gdy szwajcarski bank zaskoczy rynek podwyżką stóp lub zasugeruje taką podwyżkę w przyszłości. Wówczas będzie to również pośredni impuls do kupna wspólnej waluty.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.