Inflacja w strefie euro najwyższa od 1992 roku

Inflacja w strefie euro najwyższa od 1992 roku
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-06-16 (20:01)

WYDARZENIE DNIA: Inflacja w strefie euro wzrosła w maju do 3,7 proc., wobec oczekiwanych przez ekonomistów 3,6 proc. i 3,3 proc. w poprzednim miesiącu. Tym samym zwolennicy podwyżki stóp procentowych w strefie euro dostali do ręki kolejny argument wspierający ich głosy.

Tymczasem, jeśli chodzi o dane z Polski, okazały się one nieznacznie gorsze od oczekiwań - dynamika wzrotu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 10,5 proc., a spodziewano się wyniku bliższego do 11,5 proc. Wzrost zatrudnienia wyniósł 5,4 proc., wobec oczekiwanych 5,5 proc. Mimo wszystko czerwcowa podwyżka stóp procentowych w Polsce wydaje się być przesądzona, ponieważ rynek pracy wciąż jest bardzo silny, a inflacja konsumencja utrzymuje się powyżej celu RPP i wciąż rośnie.

SYTUACJA NA GPW

Po spokojnej końcówce ubiegłego tygodnia, główne indeksy znów wkroczyły na ścieżkę spadkową i zbliżyły się do blisko dwuletnich minimów. Kurs WIG-u spadł dzisiaj o 0,7 proc. do czego najbardziej przyczyniły się spółki duże- WIG20 zniżkował o 1,2 proc. Obroty znów przyspieszyły i na szerokim rynku policzono je na blisko 1,4 mld PLN. Powrót spadków należy przypisać kiepskim nastrojom zarówno na naszym parkiecie, jak i za granicą. Dzisiejsze dane z zagranicy nie odbiegały znacząco od czekiwań, a publikacje dynamiki wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce można nawet uznać za pozytywne, jednak inwestorzy wciąż obawiają się o możliwość silnej przeceny przed wygasającymi w piątek kontraktami terminowymi. To prowadzi do irracjonalnych zachowań, takich jak 4 - proc. przecena PKN Orlen, czy 1,7 - proc. spadek KGHM przy silnych wzrostach ropy i miedzi na rynkach surowcowych. Potaniały akcje 166 spółek, a 140 podrożało.

GIEŁDY W EUROPIE

Pozytywne rozpoczęcie tygodnia na giełdach w Azji (japoński NIKKEI zyskał 2,7 proc.) pozwoliło przekonać inwestorów w Europie do zakupów, ale początkowy dość umiarkowany optymizm zażegnały dane o szybkim wzroście cen w strefie euro (3,7 proc. r/r) oraz kolejna próba poprawiania rekordów na wykresie ropy naftowej. Do tego dołączyły rekomendacje sprzedaży akcji spółek z sektora detalicznego Danone oraz Unilever wydane przez analityków banku UBS oraz duża przecena papierów linii lotniczych - British Airways tracił za sprawą wysokich kosztów paliwowych ok. 6 proc.. O godz. 16.00 CAC40 spadał o 0,8 proc., FTSE o 0,4 proc., a BUX o 1,0 proc.. Na minusach otworzyły się również giełdy za oceanem - DJIA stracił 0,6 proc., S&P 500 o 0,5 proc., a Nasdaq o 0,2 proc.. Odczyt nowojorskiego indeksu obrazującego kondycję sektora produkcyjnego okazał się gorszy od oczekiwań i wskazuje na spowolnienie gospodarki (-8,7 pkt. wobec oczekiwanych -2 pkt).

WALUTY

Euro umocniło się w stosunku do dolara po tym jak spotkanie ministrów G8 nie wywarło presji na USA aby zadbała o wartość amerykańskiej waluty. Jego kurs odbił się od poziomu 1,54 USD i zyskał dzisiaj 0,8 proc. podchodząc dolara wyżej. Umocnieniu wspólnej waluty pomogła również wyższa od prognoz majowa inflacja w strefie euro, która wzrosła do 3,7 proc. z 3,3 proc. miesiąc wcześniej. Wprawdzie nie można przesądzać podwyżek stóp procentowych na podstawie jednej danej, jednak narastająca presja inflacyjna powinna zmusić ECB do zaciskania polityki monetarnej w najbliższych miesiącach. Osłabienie amerykańskiej waluty za granicą umocniło złotego na naszym podwórku, pomimo że niższa dynamika wynagrodzeń w maju zmniejsza presję na RPP jeśli chodzi o podwyżki stóp procentowych. Kurs USD spał o 0,7 proc. do 2,19 PLN, natomiast EUR i CHF o 0,1 proc. do odpowiednio 3,39 PLN i 2,10 PLN. W ostatnim miesiącu wahania walut europejskich uspokoiły się do blisko rekordowo niskich poziomów. Fundamenty sugerują, że trend aprecjacji złotego będzie kontynuowany, ale rynek potrzebuje impulsu do wybicia z tej konsolidacji.

SUROWCE

Arabia Saudyjska zadeklarowała gotowość do zwiększenie wydobycia ropy naftowej uznając obecne ceny za czynnik zmniejszający światowe zapotrzebowanie na paliwa, ale w poniedziałek po południu baryłka osiągnęła nowy rekord i kosztowała w Nowym Jorku 139,1 USD. Niemały udział w takim obrocie sprawy miało odrabianie strat przez euro, które wobec dolara podrożało o ponad 1 proc.

Wzrost chińskiej produkcji przemysłowej w maju o 16 proc. pomógł cenie miedzi odnotować największy wzrost od 6 tygodni - tona podrożała o blisko 4 proc. do ok. 8 040 USD rozwiewając wątpliwości o mniejsze zapotrzebowanie na metale przemysłowe przez największego odbiorcę na świecie, który w maju został dotknięty silnym trzęsieniem ziemi. Za uncję złota płacono 890 USD, czyli o ponad 2,1 proc. więcej niż pod koniec ubiegłego tygodnia.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.