Inflacja w strefie euro najwyższa od 1992 roku

Inflacja w strefie euro najwyższa od 1992 roku
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-06-16 (20:01)

WYDARZENIE DNIA: Inflacja w strefie euro wzrosła w maju do 3,7 proc., wobec oczekiwanych przez ekonomistów 3,6 proc. i 3,3 proc. w poprzednim miesiącu. Tym samym zwolennicy podwyżki stóp procentowych w strefie euro dostali do ręki kolejny argument wspierający ich głosy.

Tymczasem, jeśli chodzi o dane z Polski, okazały się one nieznacznie gorsze od oczekiwań - dynamika wzrotu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 10,5 proc., a spodziewano się wyniku bliższego do 11,5 proc. Wzrost zatrudnienia wyniósł 5,4 proc., wobec oczekiwanych 5,5 proc. Mimo wszystko czerwcowa podwyżka stóp procentowych w Polsce wydaje się być przesądzona, ponieważ rynek pracy wciąż jest bardzo silny, a inflacja konsumencja utrzymuje się powyżej celu RPP i wciąż rośnie.

SYTUACJA NA GPW

Po spokojnej końcówce ubiegłego tygodnia, główne indeksy znów wkroczyły na ścieżkę spadkową i zbliżyły się do blisko dwuletnich minimów. Kurs WIG-u spadł dzisiaj o 0,7 proc. do czego najbardziej przyczyniły się spółki duże- WIG20 zniżkował o 1,2 proc. Obroty znów przyspieszyły i na szerokim rynku policzono je na blisko 1,4 mld PLN. Powrót spadków należy przypisać kiepskim nastrojom zarówno na naszym parkiecie, jak i za granicą. Dzisiejsze dane z zagranicy nie odbiegały znacząco od czekiwań, a publikacje dynamiki wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce można nawet uznać za pozytywne, jednak inwestorzy wciąż obawiają się o możliwość silnej przeceny przed wygasającymi w piątek kontraktami terminowymi. To prowadzi do irracjonalnych zachowań, takich jak 4 - proc. przecena PKN Orlen, czy 1,7 - proc. spadek KGHM przy silnych wzrostach ropy i miedzi na rynkach surowcowych. Potaniały akcje 166 spółek, a 140 podrożało.

GIEŁDY W EUROPIE

Pozytywne rozpoczęcie tygodnia na giełdach w Azji (japoński NIKKEI zyskał 2,7 proc.) pozwoliło przekonać inwestorów w Europie do zakupów, ale początkowy dość umiarkowany optymizm zażegnały dane o szybkim wzroście cen w strefie euro (3,7 proc. r/r) oraz kolejna próba poprawiania rekordów na wykresie ropy naftowej. Do tego dołączyły rekomendacje sprzedaży akcji spółek z sektora detalicznego Danone oraz Unilever wydane przez analityków banku UBS oraz duża przecena papierów linii lotniczych - British Airways tracił za sprawą wysokich kosztów paliwowych ok. 6 proc.. O godz. 16.00 CAC40 spadał o 0,8 proc., FTSE o 0,4 proc., a BUX o 1,0 proc.. Na minusach otworzyły się również giełdy za oceanem - DJIA stracił 0,6 proc., S&P 500 o 0,5 proc., a Nasdaq o 0,2 proc.. Odczyt nowojorskiego indeksu obrazującego kondycję sektora produkcyjnego okazał się gorszy od oczekiwań i wskazuje na spowolnienie gospodarki (-8,7 pkt. wobec oczekiwanych -2 pkt).

WALUTY

Euro umocniło się w stosunku do dolara po tym jak spotkanie ministrów G8 nie wywarło presji na USA aby zadbała o wartość amerykańskiej waluty. Jego kurs odbił się od poziomu 1,54 USD i zyskał dzisiaj 0,8 proc. podchodząc dolara wyżej. Umocnieniu wspólnej waluty pomogła również wyższa od prognoz majowa inflacja w strefie euro, która wzrosła do 3,7 proc. z 3,3 proc. miesiąc wcześniej. Wprawdzie nie można przesądzać podwyżek stóp procentowych na podstawie jednej danej, jednak narastająca presja inflacyjna powinna zmusić ECB do zaciskania polityki monetarnej w najbliższych miesiącach. Osłabienie amerykańskiej waluty za granicą umocniło złotego na naszym podwórku, pomimo że niższa dynamika wynagrodzeń w maju zmniejsza presję na RPP jeśli chodzi o podwyżki stóp procentowych. Kurs USD spał o 0,7 proc. do 2,19 PLN, natomiast EUR i CHF o 0,1 proc. do odpowiednio 3,39 PLN i 2,10 PLN. W ostatnim miesiącu wahania walut europejskich uspokoiły się do blisko rekordowo niskich poziomów. Fundamenty sugerują, że trend aprecjacji złotego będzie kontynuowany, ale rynek potrzebuje impulsu do wybicia z tej konsolidacji.

SUROWCE

Arabia Saudyjska zadeklarowała gotowość do zwiększenie wydobycia ropy naftowej uznając obecne ceny za czynnik zmniejszający światowe zapotrzebowanie na paliwa, ale w poniedziałek po południu baryłka osiągnęła nowy rekord i kosztowała w Nowym Jorku 139,1 USD. Niemały udział w takim obrocie sprawy miało odrabianie strat przez euro, które wobec dolara podrożało o ponad 1 proc.

Wzrost chińskiej produkcji przemysłowej w maju o 16 proc. pomógł cenie miedzi odnotować największy wzrost od 6 tygodni - tona podrożała o blisko 4 proc. do ok. 8 040 USD rozwiewając wątpliwości o mniejsze zapotrzebowanie na metale przemysłowe przez największego odbiorcę na świecie, który w maju został dotknięty silnym trzęsieniem ziemi. Za uncję złota płacono 890 USD, czyli o ponad 2,1 proc. więcej niż pod koniec ubiegłego tygodnia.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.