Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 1,0 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 1,0 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-06-12 (20:01)

WYDARZENIE DNIA: Wzrost sprzedaży detalicznej w Stanach był dwa razy większy niż oczekiwali tego ekonomiści i naturalnie rozbudził dyskusje na temat podwyżki stóp procentowych w USA. Nie uwzględniając samochodów, sprzedaż detaliczna wzrosła nawet o 1,2 proc. Oczywiście ten wzrost nie jest oznaką nagłej poprawy samopoczucia konsumentów w Stanach.

Pomogła im operacja zwrotu części podatku dochodowego za 2007 r. W maju do gospodarstw domowych dotarły czeki od Departamentu Skarbu - stąd wzięły się pieniądze na zakupy. Czy ten impuls jest wystarczający by wydobyć amerykańską gospodarkę z tarapatów? W minionym tygodniu po pierwszy zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się 384 tys. osób - o 25 tys. więcej niż tydzień wcześniej. Zapewne słabnący rynek pracy będzie miał większy wpływ na wydatki konsumentów w długim okresie.

SYTUACJA NA GPW

Obozowi byków w końcu udało się zatrzymać spadki cen akcji. WIG wzrósł dzisiaj o 1,1 proc., przy obrotach policzonych na 950 mln PLN. Najbardziej przyczyniły się do tego spółki duże i małe (mWIG lekko tracił) . Kluczem do powstrzymania spadków była poranna obrona styczniowego minimum intra-day na WIG20 (poziom 2.670 pkt.), na którym wspomniany indeks zatrzymał się wczoraj. Część inwestorów postanowiła zagrać pod obronę tego wsparcia, tym bardziej, że wskaźniki techniczne pokazywały wyprzedanie rynku, a komentatorzy giełdowi zapowiadali kontynuację przeceny (silne spadki rzadko występują, gdy są oczekiwane). Pomocne okazały się również dzisiejsze publikacje makro, chociaż nie były optymistyczne, bowiem wyższy wzrost bezrobocia i cen importu jest ważniejszą informacją, niż wzrost sprzedaży detalicznej wynikający z jednorazowej ulgi podatkowej.

GIEŁDY W EUROPIE

Duże spadki w USA i Azji nie napawały optymizmem i tak już zdegustowanych ostatnimi sesjami inwestorów w Europie, ale na początku dnia większości giełd udało się utrzymać nieco powyżej kreski. Później poznaliśmy dobre dane ze strefy euro o wzroście produkcji przemysłowej, co w połączeniu z lekko taniejącą ropą zachęciło popytową stronę rynku. W Wielkiej Brytanii najbardziej rosły walory spółek finansowych, które dzień wcześniej doznały najdotkliwszej przeceny - banki RBS, Lloyds, czy HBOS zyskiwały powyżej 5 proc., ale w ujęciu tygodniowym w dalszym ciągu znajdują się na sporych minusach. Po południu napłynęły ważne informacje z USA, gdzie konsumenci zwiększyli zakupy w maju o 3 proc. (r/r), ale kolejny tydzień z rzędu rosła liczba bezrobotnych. Indeksom z Wall Street należało się przynajmniej symboliczne odreagowanie spadków, dlatego górę wzięły dobre newsy ze spółek oraz umacniający się dolar.

WALUTY

Dobre dane zza oceanu wpłynęły na kontynuację porannego umocnienia dolara, który późnym popołudniem zyskiwał w stosunku do euro 0,9 proc. Dane dobre, chociaż mieszane, bowiem wyższej od oczekiwań sprzedaży detalicznej towarzyszył silniejszy wzrost cen importu. Ta mieszaka jednak jest bardzo korzystna dla amerykańskiej waluty, bowiem poza lepsza kondycją amerykańskiego konsumenta mówi również o presji inflacyjnej, która może skusić FED do podwyżki stóp procentowych. Na razie jednak, eurodolar zatrzymał się na poziomie 1,54 USD (trzymiesięczne minimum), ale po jutrzejszych danych o majowej inflacji w USA może kontynuować trend spadkowy.

W tej sytuacji potaniał również jen (o 1,2 proc.), na co poza perspektywą zwiększenia różnicy pomiędzy stopami w Japonii i USA wypłynęły również rosnące ceny akcji.

Duża zmienność za granicą nie przełożyła się na wahania złotówki, która po porannych spadkach zachowywała się spokojnie. Dolar podrożał rano o 1,2 proc. i w dalszej części dnia handlowano nim w okolicach 2,19 PLN, natomiast zmiany kursów waluty europejskich mieściły się w kilku dziesiątych procenta.

SUROWCE

Wypowiedź B.Bernanke z początku tygodnia podziałały stymulująco na dolara, który nadal umacniał się w czwartek i pomagał sprowadzić ceny surowców poniżej poziomów z poprzedniej sesji. Ropa naftowa potaniała o 3 proc. i kosztowała ok. 132,5 USD. Paliwa są jednak w dalszym ciągu na tyle drogie, że linie lotnicze ograniczają liczbę obsługiwanych tras i pasażerów - takie działania w drugiej połowie roku podejmą największe azjatyckie sieci oraz amerykańscy przewoźnicy (m.in. American Airlines, United Airlines, Continental Airlines and Delta Air Lines). Wyprzedawano również złoto, które po południu wyceniano na 863 USD, czyli o 2,4 proc. poniżej środowej ceny, a miedź w Londynie potaniała do 7 812 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.