WIG najniżej od 22 miesięcy

WIG najniżej od 22 miesięcy
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-06-11 (18:07)

WYDARZENIE DNIA: Od początku tygodnia WIG stracił już 6,2 proc. i tym samym znalazł się na najniższym poziomie od sierpnia 2006 r. Inwestorzy zamieniają niepewność na strach. Tak długo, jak długo tylko sWIG i mWIG pozostawały w cenach zamknięcia na poziomach niższych od styczniowego dołka, cześć inwestorów pokładała swoje nadzieje w notowaniach WIG20.

Dziś także indeks blue chips w cenach zamknięcia spadł poniżej styczniowego dna, a tym samym znalazł się na poziomach notowanych ostatnio w czerwcu 2006 r. Ostatnią nadzieją posiadaczy akcji jest fakt, że dno styczniowe liczone w cenach intra-day nie zostało dotąd złamane, ale wobec powszechnego na rynku pesymizmu, niełatwo będzie uratować rynek przed dalszymi spadkami. Potrzebny byłby do tego niemal cud - nagły napływ dużego kapitału na rynek. A trudno w obecnej sytuacji oczekiwać by taki chętny do inwestycji kapitał się znalazł.

SYTUACJA NA GPW

Neutralna wtorkowa sesja na Wall Street oraz wzrosty indeksów giełd azjatyckich to najwyraźniej za mało dla polskich inwestorów, aby przestać sprzedawać akcje. Podczas dzisiejszych notowań WIG znów silnie tracił (- 1,9 proc.) przy obrotach policzonych na 1,16 mld PLN. To czwarty spadek z rzędu i trzeci na tyle głęboki, że od początku tygodnia główne indeksy straciły już ponad 6 proc. Tak negatywny obrót spraw na warszawskim parkiecie wynika z poprawienia styczniowych dołków, co jest potwierdzeniem trendu spadkowego. Podczas ostatnich miesięcy inwestorzy nabrali przekonania, że akcje stały się bezpieczną inwestycją i rozczarowani faktem, że ta teza okazała się fałszywa zamykają swoje pozycje. Chyba raczej niesłusznie, skoro współczynnik C/Z pięciu filarów z WIG20 czyli PKNOrlen, KGHM, PKOBP, Pekao SA i TPSA wynosi odpowiednio 5,7 ; 5,1 ; 15,5 ; 12,9 i 19,1.

GIEŁDY W EUROPIE

Warunki dla inwestorów giełdowych na całym świecie mocno się pogorszyły i nie chodzi wyłącznie o ceny paliw. Przyspieszającą inflację starają się poskromić banki centralne podnoszące lub zapowiadające podniesienie stóp procentowych, a dla spółek giełdowych oznacza to większe kłopoty w zdobyciu środków finansowych na rozwój i bieżącą działalność. Gorsze oceny agencji ratingowych otrzymali w ubiegłym tygodniu dwaj najwięksi gwaranci obligacji Ambac i MBIA, co dla przedsiębiorców oznacza, że droższe zadłużanie się, a dla banków spadek wartości kapitału zainwestowanego w obligacje komercyjne. W środę na wartości traciły wszystkie najważniejsze indeksy giełdowe - FTSE i CAC40 spadały ok. godz. 16.00 o 0,8 proc., a szwajcarski SMI o 0,9 proc.. Citigroup obniżył rekomendacje dla ośmiu brytyjskich spółek, argumentując decyzję kurczącymi się portfelami konsumentów w 2008 i 2009 r.

WALUTY

Najwidoczniej inwestorzy zagraniczni nie maczają palców w silnych spadkach na warszawskim parkiecie, bowiem kurs złotówki zachowywał się dzisiaj bardzo spokojnie. Polska waluta wykorzystała umocnienie eurodolara, aby zyskać nieznacznie do amerykańskiej. Po wczorajszym wzroście o 1,3 proc. dolar potaniał dziś o 0,4 proc. schodząc do poziomu 2,175 PLN. Od miesiąca jego cena waha się w przedziale 2,15 - 2,20 PLN i zapewne w pewnym momencie nastąpi wybicie z tej konsolidacji. Za umocnieniem przemawiają silne fundamenty gospodarki, niskie ceny akcji w Warszawie oraz czynniki techniczne. Z drugiej strony złotówka jest droga (patrząc historycznie) i zbliżające się wypłaty dywidend mogą być impulsem do jej spadków.

Te same argumenty dotyczą walut europejskich, które również pozostają w trendzie bocznym z relacji do złotego. Dziś kursy GBP, EUR i CHF zmieniały się na zamknięciu w granicach 0,1 proc.

Za granicą, eurodolar odrobił część strat z dwudniowej przeceny. Jego kurs wzrósł o 0,6 proc. do poziomu 1,554 USD. Odreagowanie o podobnym zasięgu pojawiło się również na wykresach CHF i JPY.

SUROWCE


''Nie widać braków ropy na rynku'' - tymi słowami sekretarz generalny OPEC określił stanowisko eksporterów, którzy spotkają się 22 czerwca z największymi odbiorcami ropy naftowej, aby przedyskutować zagrożenia związane rosnącymi cenami surowca. Z jednej strony drogie paliwa sprawiają, że ich ostateczni odbiorcy muszą znacznie ograniczyć zużycie (w ubiegłym tygodniu Amerykanie kupili o 3,8 proc. mniej benzyny niż tydzień wcześniej), a wiele linii lotniczych zaprzestało obsługi lotów długodystansowych. Z drugiej natomiast strony, impulsy do dalszych wzrostów ceny wynikają z czynników pozagospodarczych - Chiny importowały w maju po trzęsieniu ziemi o 25 proc. więcej ropy i jakby tego wszystkiego było mało G.W.Bush swoimi komentarzami podgrzewa atmosferę wokół Iranu. Za baryłkę ropy płacono o godz. 15.30 133,9 USD (wzrost o 1,8 proc.). Ryzyko konfliktu na płaszczyźnie USA-Iran sprawia, że chętniej kupowane są metale szlachetne jako aktywa zachowujące wartość w warunkach takich zawirowań. Uncja złota podrożała w środę do 879 USD (wzrost o 1,1 proc.). Tona miedzi kosztowała po południu 7 840 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.