W maju klienci TFI wycofali kolejne 920 mln PLN

W maju klienci TFI wycofali kolejne 920 mln PLN
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-06-10 (20:42)

WYDARZENIE DNIA: Według wyliczeń spółki Analizy Online, na które powołuje się PAP, w maju nadal umorzenia przeważały nad wpłatami do TFI. Tym razem saldo spadło poniżej 1 mld PLN. Siódmy miesiąc z rzędu TFI więcej środków wypłacały niż pozyskiwały od klientów, ale stopniowo dynamika umorzeń jest wytracana.

Z drugiej strony trudno oczekiwać, aby rosła w stosunku do rekorodywch 10 mld PLN wypłaconych w styczniu. Zachowanie GPW w maju nie świadczy o tym, aby ubytek kwot tego rzędu był znaczącym problemem dla rynku (WIG20 spadł o 0,6 proc., mWIG i sWIG po ok. 3 proc.), ponieważ po drugiej stronie rynku znajduje się silny kupujący w postaci OFE. Nie mniej od początku czerwca indeksy straciły już ponad 6 proc. (uwzględniając dzisiejszą sesję). Zwiększenie skali umorzeń w tym miesiącu może mieć poważny wpływ na przebieg notowań.

SYTUACJA NA GPW

Warszawski parkiet znów potwierdził, że jest jednym z najsłabiej zachowujących się rynków. Przy niewielkich spadkach w Europie i neutralnym otwarciu za oceanem, WIG spadł dziś o blisko 3 proc. przy wysokich obrotach na poziomie 1,4 mld PLN. Skąd tak głęboka przecena? Najwyraźniej to splot niekorzystnych okoliczności. Wczoraj na głównych indeksach pojawiły się luki bessy, co wraz z wybiciem w dół z trendu bocznego jest dosyć silnym sygnałem spadkowym. W tej sytuacji, wystarczyło zejście po południu kontraktów terminowych na indeksy amerykańskie na 1,5 - proc. minusy, aby uruchomić podaż w Warszawie, która sprowadziła indeksy WIG i WIG20 najniżej w tym roku (patrząc po cenach zamknięcia). Paradoksalnie, niezależnie czy zjazdy będą kontynuowane czy nie, potwierdziły teorie o nadchodzącej poprawie nastrojów. Bessa z reguły kończy się paniką wynikającą ze zmęczenia długotrwałym trendem spadkowym.

GIEŁDY W EUROPIE

Wtorkowa sesja na europejskich parkietach była piątą spadkową z rzędu - indeks FTSE tuż przed zakończeniem notowań tracił 0,3 proc., CAC40 0,6 proc., a BUX 1,7 proc. Nerwowość warszawskich inwestorów być może była nieco przesadzona, ale nastroje na globalnych rynkach kapitałowych nie napawają optymizmem na najbliższe tygodnie - gołym okiem widać, że wszystkie najważniejsze gospodarki świata boleśnie odczuwają szybki wzrost cen i kolejne banki centralne zmuszone są do interwencji i podnoszenia kosztu kredytu. We wtorek chiński rząd nałożył na banki ostrzejsze wymogi w zakresie odkładania rezerw pieniężnych, co wywołało ponad 7,5 - proc. spadek głównego indeksu giełdowego. W USA dzień rozpoczął się również od wyprzedaży akcji, w co niebagatelny wkład maiła wypowiedź B.Bernanke, która rozwiała nadzieje części inwestorów na dalsze obniżanie stóp procentowych przez FED.

WALUTY

Na rynkach zagranicznych, dzisiejszy dzień przebiegał pod dyktando umocnienia dolara. Amerykańska waluta kontynuowała wczorajsze wzrosty wywołane pozytywnymi wypowiedziami Bena Bernanke. Szef FED uznał, że ryzyko głębokiej recesji jest dużo niższe obecnie, niż było przed kilkoma miesiącami, co uspokoiło inwestorów trzymających dolary w swoich portfelach. Eurodolar spadł o 0,9 proc. do poziomu 1,55 USD i prawie wymazał straty z końcówki ostatniego tygodnia. Silne umocnienie euro było wtedy miedzy innymi wywołane jastrzębimi wypowiedziami Jean-Claude Tricheta. Co ciekawe, komentarze kolegi po fachu zza oceanu są niewątpliwie na rękę szefowi ECB, bowiem ta instytucja była silnie krytykowana przez europejskich eksporterów za umocnienie wspólnej waluty w ostatnich latach. W stosunku do walut carry trade dolar podrożał o 1 proc. do franka i o 0,8 proc. do jena.
Na taki przebieg sytuacji na rynku zagranicznym, złotówka zareagowała dosyć spokojnie, jeśli chodzi o waluty europejskie. Kursy EUR, CHF i GBP kosmetycznie wzrosły, podczas gdy USD podrożał aż o 1,2 proc. do poziomu 2,18 PLN.

SUROWCE

Międzynarodowa Agencja Energii obniżyła wcześniejsze szacunki i spodziewa się, że kraje niezrzeszone w OPEC będą produkować w tym roku 50 mln baryłek dziennie. Swoje prognozy cenowo na 2008 r. podnieśli analitycy Citigroup (do 116 USD za baryłkę) oraz Merrill Lynch (do 114 USD), ale co ciekawe do ulubionej gry ekspertów od rynków towarowych dołączył we wtorek prezes rosyjskiego Gazpromu rzucając cyfrą, która wielu wprawiła w zdumienie. Spodziewa się on, że ''w najbliższej przyszłości'' ujrzymy baryłkę ropy wycenianą na 250 USD, ale trzeba przyznać, że poszedł na łatwiznę unikając precyzyjniejszego wyjaśnienia, o jak bardzo bliskiej przyszłości mówił. Po południu za baryłkę płacono 135,5 USD, tj. o niecały procent więcej niż w poniedziałek. Najmocniejszy od trzech miesięcy dolara w stosunku do jena oraz komentarz B.Bernanke o raczej jastrzębim wydźwięku spowodowały, że inwestorzy sprzedawali złoto - uncję wyceniano o godz. 17.00 na 873 USD (spadek o 2,3 proc.). Tona miedzi kosztowała w Londynie 7 920 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.