Inflacja przyspiesza również w Wielkiej Brytanii

Inflacja przyspiesza również w Wielkiej Brytanii
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-06-09 (18:12)

WYDARZENIE DNIA: Ceny producentów w Wielkiej Brytanii wzrosły w maju o 8,9 proc. (r/r) i o 1,6 proc. w ujęciu miesięcznym. To największa dynamika wzrostu cen od 1986 r. Nie można wzrostu cen wytłumaczyć samymi cenami energii, bowiem inflacja producentów oczyszczona z wpływu wzrostu energii (tzw. core) także przyspieszyła - do 5,9 proc. r/r (oczekiwano 4,8 proc.).

Takie wyniki stawiają brytyjski bank centralny, ale też całą gospodarkę w nieciekawej sytuacji. Trudno myśleć o dalszych obniżkach stóp procentowych, skoro inflacja przyspiesza, a jednocześnie gospodarka rozwija się coraz wolniej (PKB ma wzrosnąć o 1 proc.). Pojawiły się już opinie ekonomisów, którzy zakładają, że Bank Anglii nie obniży stóp przed końcem roku.

SYTUACJA NA GPW

Inwestorzy nie mogą zaliczyć kolejnego poniedziałku do udanych. Główne indeksy warszawskiego parkietu otworzyły się nisko dyskontując piątkową przecenę na Wall Street oraz poranne spadki w Azji i do końca dnia nawet nie spróbowały odrobić części strat. Wręcz przeciwnie, akcjonariusze dalej pozbywali się akcji, a ponieważ na rynku utrzymuje się niska aktywność (obroty podliczono na 740 mln PLN) WIG został pociągnięty w dół o 1,7 proc. Tym razem nieznacznie lepiej radziły sobie spółki średnie, bowiem mWIG40 obronił się na wsparciu na poziomie 3.000 pkt i lekko odbił w górę. Na zamknięciu tracił 1,3 proc., podczas gdy WIG20, 1,8 proc., a sWIG80 aż 2,1 proc. Spółki małe tracą szóstą sesję z rzędu, co bardzo zbliżyło je do styczniowych dołków intra-day. Jak widać, pogorszenie nastrojów na rynkach zagranicznych może silnie dotknąć również ten segment rynku. Potaniały akcje 258 spółek, podrożały 63, a 39 nie zmieniło wartości.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie indeksy poruszały się w poniedziałek w okolicach poziomów zamknięcia z piątku, kiedy przez wszystkie parkiety regionu przeszła fala spadków. Londyński FTSE ciągnęły w górę akcje spółek paliwowych, natomiast najbardziej ciążył sektor nieruchomości. Eksperci z banku ABN Amro twierdzą, że ceny gruntów w Wielkiej Brytanii spadają nawet do czterech razy szybciej niż ceny mieszkań i oszacowali zakres możliwej przeceny pomiędzy 15 a 80 proc., na co inwestorzy zareagowali masową wyprzedażą akcji spółek, budowlanych, deweloperskich oraz pośredników nieruchomości. W Szwajcarii mocno tracił na wartości bank UBS, który z powodu kłopotów z płynnością musiał pozyskać od inwestorów ponad 20 mld USD.

Inwestorzy w USA rozpoczęli dzień od odrabiania największych strat od lutego - ok. godz. 16.00 DIJA, po niezłych wynikach sieci fast foodów Mc Donnald's oraz lekkim spadku cen ropy, rósł o 0,8 proc.

WALUTY

Na rynku ucichły echa wypowiedzi szefów najważniejszych banków centralnych z ubiegłego tygodnia, co umożliwiło dolarowi odetchnąć po ostatniej przecenie. Dzisiaj eurodolar potaniał o 0,4 proc. do poziomu 1,572 USD. Biorąc pod uwagę siłę jego wzrostów z ubiegłego tygodnia to bardzo niewielkie odreagowanie, co sugeruje, że niedługo znów możemy zobaczyć europejską walutę rekordowo silną.
Umocnił się natomiast funt brytyjski, po tym jak dynamika inflacji w cenach producenta na wyspach wzrosła do 8,9 proc. (przy prognozie na 8,0 proc.). Jak widać obniżki stóp przez Bank Anglii z ostatnich miesięcy bardzo negatywnie wpłynęły na wartość pieniądza i inwestorzy spekulują, że poluzowywanie polityki monetarnej może zostać zaprzestane.

Funt umocnił się do dolara o 0,3 proc., a do euro o 0,7 proc. Taki przebieg wydarzeń na rynkach zagranicznych umocnił złotego, który zyskał do USD i CHF 0,5 proc., a do EUR 0,7 proc. Silniejszy tego dnia CHF potaniał o zaledwie 0,2 proc. do poziomu 4,25 PLN.

SUROWCE

W poniedziałek ropa potaniała wprawdzie o ok. 2 USD, do 136 USD, ale to w kontekście piątkowego skoku o ponad 11 USD trudno uznać taką zmianę za istotną korektę. Przewodniczący OPEC stwierdził, że winą za rekordowo wysokie ceny ropy należy obciążyć spekulantów, ponieważ w ostatnich tygodniach nie doszło do żadnego zachwiania równowagi między popytem a podażą. Jednocześnie dodał, że słabnący dolar odpowiada za ok. 40 USD w bieżącej cenie ropy, a gdyby nie spekulanci baryłka kosztowałaby w okolicach 70 USD. Innego zdania jest zespół analityków z Goldman Sachs, który oznajmił, że jeszcze tego lata najprawdopodobniej zobaczymy ropę po 150 USD, ze względu na spadające rezerwy energetyczne USA oraz ograniczanie wydobycia przez producentów.

Wraz z taniejącą ropą inwestorzy sprzedawali w poniedziałek również metale szlachetne i przemysłowe. Cena miedzi nieznacznie spadła w Londynie do 7 977 USD za tonę, a za uncję złota płacono 896 USD, czyli o ok. 8 USD mniej niż w piątek.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.