Kolejny lepszy odczyt z USA?

Kolejny lepszy odczyt z USA?
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-06-06 (11:29)

Od kilku tygodni na rynku niemal codziennie przewija się temat nieuchronności wyższych stóp procentowych – jeśli nie w kontekście podwyżek, to przynajmniej zaniechania dalszych obniżek. Wczoraj pole do zaostrzenia polityki monetarnej szykował prezes ECB.

Jak będzie w USA? Do posiedzenia Fed jeszcze trzy tygodnie i kilka istotnych odczytów makroekonomicznych, włączając publikowane dziś dane z rynku pracy za maj. Pierwotnie rynek oczekiwał spadku zatrudnienia o 52 tys. po tym jak w kwietniu obniżyło się ono o 80 tys. Faktycznie jednak oczekiwania prawdopodobnie przesunęły się w górę, a to ze względu na kilka nieco lepszych odczytów w ostatnich dniach – choćby mniejszej niż oczekiwano liczby nowych zarejestrowań bezrobotnych w ostatnim tygodniu maja. Dane o 14.30. Wcześniej z istotnych informacji kwietniowa produkcja przemysłowa w Niemczech. Dane istotne o tyle, że w tym tygodniu negatywnie zaskoczyły już dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro i dane o zamówieniach w Niemczech. Konsensus przewiduje wzrost produkcji o 0,2% m/m.

Warto zwrócić uwagę na wczorajsze dziwne zachowanie się rynków podczas handlu w USA. Mieliśmy od czynienia z silnym wzrostem EURUSD (po wystąpieniu Tricheta), nagłym skokiem cen ropy (o prawie 5%) i sporą zwyżką indeksów akcji. Przynajmniej jeden element nie pasuje do tej układanki i chyba najprościej wskazać na rynek akcji. Przede wszystkim droga ropa to nic dobrego dla większości spółek, a ponadto wzrosty na rynkach akcji w USA często idą w parze z umocnieniem dolara (choć należy przyznać, że dolar przynajmniej nie tracił do jena). Skąd taki ewenement? W amerykańskich indeksach sporą wagę mają spółki energetyczne, które były wczoraj motorem wzrostów, pozostałe sektory nie zareagowały zaś w drugą stronę. W dłuższym terminie jednak utrzymanie takiej zależności jest mało prawdopodobne w dłuższym terminie.

Waluty – Trichet nie zostawił wątpliwości

Wczorajsze wystąpienie prezesa ECB potwierdziło kierunek polityki monetarnej w strefie euro, ku wyższym stopom procentowym, o którym zresztą pisaliśmy już od kilku miesięcy. Dla wielu uczestników rynku okazał się on jednak sporym zaskoczeniem, o czym świadczy bardzo silna reakcja pary EURUSD, która odnotowała wzrost z poziomu 1,5362 (para znajdowała się na tym poziomie wsparcia tuż przed konferencją) aż do 1,5614 dziś rano, w zasadzie negując ruch w dół z 3 czerwca. Dla dalszych wzrostów konieczne jest teraz wyjście powyżej poziomu 1,5630. Co ciekawe, skuteczną obroną dla pary USDJPY przed spadkami związanymi z umocnieniem euro było wcześniejsze pokonanie oporu na poziomie 105,85. Choć po godzinie 20.00 para na moment zeszła do linii poprzedniego oporu (105,55), nastąpił szybki powrót powyżej poziomu 106,00.

Wczorajsza sesja na polskim złotym była zdominowana przez przebieg wydarzeń na parze EURUSD. Otwarcie nastąpiło na poziomach generalnie zbliżonych do zamknięcia w środę, tzn. USDPLN minimalnie niżej bo 2,1790, zaś EURPLN wyżej bo 3,3740. W dalszej części dnia złoty tracił wobec umacniania się dolara, ale oczywiście największy ruch nastąpił po 14.30, kiedy para USDPLN zniżkowała do 2,1680, zaś EURPLN wzrosła do 3,38. Dla złotego w średnim terminie kluczowe znaczenie ma rozstrzygnięcie obecnego trendu bocznego na parze EURUSD.

Surowce – Zmienność nie opuszcza rynku ropy

Wzrost z poziomu 121,30 USD do 128,50 USD w ciągu doby odnotowała cena baryłki ropy gatunku Brent. Tak astronomicznej zwyżki nie można przypisywać jedynie umocnieniu euro – temu czynnikowi przypisalibyśmy jedynie odbicie ze 122,45 do 124 USD. Skąd więc tak duży ruch w górę? „Oficjalnego” powodu brak, ale na rynek zapewne wszedł nowy kapitał zachęcony faktem obrony minimum (121,20 USD na Brencie) – podobny ruch możemy obserwować również na srebrze, które równocześnie podrożało o 5%. Najbliższy opór już blisko bo na 129,20 USD.

Choć ropa w ostatnich tygodniach niepodzielnie dominuje na rynku surowcowym, warto przyglądać się też kukurydzy. Ziarno to od początku miesiąca podrożało o 10% osiągając nowy rekord na poziomie 645,65 USD za 100 buszli, i być może kończąc wcześniejszy okres konsolidacji. Zwyżka jest wynikiem obaw o tegoroczne plony w USA. Choć stan areału jest lepszy niż oczekiwał rynek (zgodnie z raportem departamentu rolnictwa), jest zauważalnie gorszy niż w zeszłym roku i co więcej można spodziewać się dalszego pogorszenia, a wszystko z powodu obfitych opadów na środkowym zachodzie USA.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.