Amerykański PKB wzrósł w I kw. o 0,9 proc.

Amerykański PKB wzrósł w I kw. o 0,9 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-05-29 (18:10)

WYDARZENIE DNIA: Recesji w Stanach Zjednoczonych nie można jeszcze ogłosić - w I kwartale PKB wzrósł i to więcej niż pierwotnie szacowano (0,6 proc.). Technicznie recesja to dwa kwartały z rzędu spadku. Choć zdarzają się i inne definicje czy oceny.

Mniejsza jednak o spory o samo pojęcie - PKB wzrósł głównie dzięki słabemu dolarowi. Słabszy dolar oznacza, że import towarów do USA jest dość kosztowny, a zyskują na tym rodzimi produceni, którzy mogą odzyskać rynek kosztem importerów. Deficyt handlowy (w skali 12 miesięcy) spadł w na koniec marca do 480 mld dolarów i był najniższy od sześciu lat. A sam handel wniósł do PKB 0,8 proc. dziesiątych wzrostu. Wydatki konsumentów wzrosły w I kw. o 1 proc. - najmniej od 2001 roku. Mniejsze znaczenie miał natomiast wzrost zapasów - te dodały ledwie 0,2 proc. do wzrostu PKB. Ale kolejne kwartały mogą okazać się słabsze za sprawą słabnącego rynku pracy.

SYTUACJA NA GPW

Czwartkowa sesja nie pozostawiła złudzeń inwestorom liczącym na trwały napływ zagranicznego kapitału na GPW - po dobrej pierwszej części sesji indeksy po południu zwróciły się na południe i przy dużych obrotach sprzedawano akcje. Akcje PKO BP, które dzień wcześniej były bohaterem notowań, wygenerowały wprawdzie najwyższe obroty (430 mln PLN), ale w czwartek duzi gracze realizowali zyski i walory banku ciągnęły w dół WIG20. Indeks największych spółek spadł ostatecznie o 0,9 proc., a WIG stracił 0,7 proc. przy obrotach rzędu 1,7 mld PLN. Akcjami spółek spoza WIG20 handluje się w ostatnich dniach sporadycznie - wśród inwestorów przedłuża się nastrój wyczekiwania na wybicie, ale po czwartkowej sesji na wykresie indeksu największych spółek wyrysowała się długa czarna świeca, która nie napawa optymizmem graczy kierujących się analizą techniczną.

GIEŁDY W EUROPIE

Rynki europejskie pozostają w trendzie bocznym wynikającym ze sprzecznych impulsów płynących ze spółek oraz publikacji makroekonomicznych. O godz. 17.15 niemiecki DAX zyskiwał 0,4 proc. podobnie jak brytyjski FTSE250, a francuski CAC40 rósł o 0,1 proc. Pomimo, że od początku kryzysu kredytowego minął już prawie rok na rynku wciąż panuje spora niepewność. Wprawdzie nie grozi już widmo załamania gospodarki USA, ale rynek wciąż nie może ocenić zagrożenia wysoką inflacją. Na rekordowych cenach energii zyskają spółki energetyczne, które dziś radziły sobie lepiej od rynku. Na drugim biegunie były z kolei banki hipoteczne oraz deweloperzy. Zza oceanu przypłynęły dobre (choć spodziewane) dane makro - PKB w pierwszym kwartale w USA zostało zrewidowane w górę do 0,9 proc. Jeszcze przed kilkoma miesiącami za taką informację inwestorzy chętnie oddaliby część swoich akcji, jednak dziś Wall Street otworzyła się na niewielkich plusach.

WALUTY

Zrewidowane w górę dane o tempie wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych w pierwszym kwartale 2008 r. okazały się zbieżne z oczekiwaniami i z technicznego punktu widzenia odżegnały na jakiś czas widmo recesji. Gospodarka amerykańska rozwijała się w I kw. br. w 0,9 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (przed miesiącem podano wzrost o 0,6 proc.), ale wzrost ten opierał się głównie na eksporcie, a niepokojącym sygnałem jest pierwszy spadek popytu wewnętrznego od czasu recesji z 1991 roku. Ostateczne dane za pierwszy kwartał poznamy pod koniec czerwca. Chociaż w czwartek dowiedzieliśmy się również o wzroście liczby bezrobotnych w USA, amerykański dolar wykazał dużą siłę i ok. godz. 16 zyskiwał wobec euro 0,8 proc. (za euro płacono 1,553 USD).

Polski złoty skorzystał z osłabienia europejskiej waluty i euro można było w ciągu dnia kupić nawet 3,37 PLN, a po godz. 16 za jeno euro wyceniano na 3,382 PLN. Dolar był o 0,6 proc. droższy niż w środę i kosztował 2,175 PLN, a za franka szwajcarskiego płacono 2,074 PLN (aż o 0,9 proc. mniej niż dzień wcześniej).

SUROWCE

Drożejący dolar przyczynił się do silnej wyprzedaży kontraktów na rynkach surowcowych. Najbardziej spadła cena miedzi, na której zaciążyły również informacje o wzroście zapasów. Na giełdzie w Londynie tona tego surowca potaniała o 2 proc. schodząc do poziomu 7.935 USD. To najniżej od dwóch miesięcy.
Przed spadkami nie obroniło się również złoto. Nic dziwnego, skoro jest traktowane jako instrument zabezpieczający nie tylko przed osłabieniem amerykańskiej waluty, ale również przed wysoką inflacją, a spadające ceny surowców oddalają jej widmo. Cena uncja tego szlachetnego kruszcu spadała dzisiaj trzeci dzień z rzędu i po stracie 1,7 proc. zatrzymała się na poziomie 883 USD.

W tych warunkach swoją siłę znów pokazał rynek ropy. Zarówno londyńskiej baryłce brent jak i nowojorskiej crude udało się obronić na poziomie 130 USD, czyli w okolicach wczorajszego zamknięcia. Swoją cegiełkę dołożyli do tego analitycy Morgan Stanley, który przed paroma dniami zapowiadali rychłe dojście do poziomu 150 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.