Amerykański PKB wzrósł w I kw. o 0,9 proc.

Amerykański PKB wzrósł w I kw. o 0,9 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-05-29 (18:10)

WYDARZENIE DNIA: Recesji w Stanach Zjednoczonych nie można jeszcze ogłosić - w I kwartale PKB wzrósł i to więcej niż pierwotnie szacowano (0,6 proc.). Technicznie recesja to dwa kwartały z rzędu spadku. Choć zdarzają się i inne definicje czy oceny.

Mniejsza jednak o spory o samo pojęcie - PKB wzrósł głównie dzięki słabemu dolarowi. Słabszy dolar oznacza, że import towarów do USA jest dość kosztowny, a zyskują na tym rodzimi produceni, którzy mogą odzyskać rynek kosztem importerów. Deficyt handlowy (w skali 12 miesięcy) spadł w na koniec marca do 480 mld dolarów i był najniższy od sześciu lat. A sam handel wniósł do PKB 0,8 proc. dziesiątych wzrostu. Wydatki konsumentów wzrosły w I kw. o 1 proc. - najmniej od 2001 roku. Mniejsze znaczenie miał natomiast wzrost zapasów - te dodały ledwie 0,2 proc. do wzrostu PKB. Ale kolejne kwartały mogą okazać się słabsze za sprawą słabnącego rynku pracy.

SYTUACJA NA GPW

Czwartkowa sesja nie pozostawiła złudzeń inwestorom liczącym na trwały napływ zagranicznego kapitału na GPW - po dobrej pierwszej części sesji indeksy po południu zwróciły się na południe i przy dużych obrotach sprzedawano akcje. Akcje PKO BP, które dzień wcześniej były bohaterem notowań, wygenerowały wprawdzie najwyższe obroty (430 mln PLN), ale w czwartek duzi gracze realizowali zyski i walory banku ciągnęły w dół WIG20. Indeks największych spółek spadł ostatecznie o 0,9 proc., a WIG stracił 0,7 proc. przy obrotach rzędu 1,7 mld PLN. Akcjami spółek spoza WIG20 handluje się w ostatnich dniach sporadycznie - wśród inwestorów przedłuża się nastrój wyczekiwania na wybicie, ale po czwartkowej sesji na wykresie indeksu największych spółek wyrysowała się długa czarna świeca, która nie napawa optymizmem graczy kierujących się analizą techniczną.

GIEŁDY W EUROPIE

Rynki europejskie pozostają w trendzie bocznym wynikającym ze sprzecznych impulsów płynących ze spółek oraz publikacji makroekonomicznych. O godz. 17.15 niemiecki DAX zyskiwał 0,4 proc. podobnie jak brytyjski FTSE250, a francuski CAC40 rósł o 0,1 proc. Pomimo, że od początku kryzysu kredytowego minął już prawie rok na rynku wciąż panuje spora niepewność. Wprawdzie nie grozi już widmo załamania gospodarki USA, ale rynek wciąż nie może ocenić zagrożenia wysoką inflacją. Na rekordowych cenach energii zyskają spółki energetyczne, które dziś radziły sobie lepiej od rynku. Na drugim biegunie były z kolei banki hipoteczne oraz deweloperzy. Zza oceanu przypłynęły dobre (choć spodziewane) dane makro - PKB w pierwszym kwartale w USA zostało zrewidowane w górę do 0,9 proc. Jeszcze przed kilkoma miesiącami za taką informację inwestorzy chętnie oddaliby część swoich akcji, jednak dziś Wall Street otworzyła się na niewielkich plusach.

WALUTY

Zrewidowane w górę dane o tempie wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych w pierwszym kwartale 2008 r. okazały się zbieżne z oczekiwaniami i z technicznego punktu widzenia odżegnały na jakiś czas widmo recesji. Gospodarka amerykańska rozwijała się w I kw. br. w 0,9 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (przed miesiącem podano wzrost o 0,6 proc.), ale wzrost ten opierał się głównie na eksporcie, a niepokojącym sygnałem jest pierwszy spadek popytu wewnętrznego od czasu recesji z 1991 roku. Ostateczne dane za pierwszy kwartał poznamy pod koniec czerwca. Chociaż w czwartek dowiedzieliśmy się również o wzroście liczby bezrobotnych w USA, amerykański dolar wykazał dużą siłę i ok. godz. 16 zyskiwał wobec euro 0,8 proc. (za euro płacono 1,553 USD).

Polski złoty skorzystał z osłabienia europejskiej waluty i euro można było w ciągu dnia kupić nawet 3,37 PLN, a po godz. 16 za jeno euro wyceniano na 3,382 PLN. Dolar był o 0,6 proc. droższy niż w środę i kosztował 2,175 PLN, a za franka szwajcarskiego płacono 2,074 PLN (aż o 0,9 proc. mniej niż dzień wcześniej).

SUROWCE

Drożejący dolar przyczynił się do silnej wyprzedaży kontraktów na rynkach surowcowych. Najbardziej spadła cena miedzi, na której zaciążyły również informacje o wzroście zapasów. Na giełdzie w Londynie tona tego surowca potaniała o 2 proc. schodząc do poziomu 7.935 USD. To najniżej od dwóch miesięcy.
Przed spadkami nie obroniło się również złoto. Nic dziwnego, skoro jest traktowane jako instrument zabezpieczający nie tylko przed osłabieniem amerykańskiej waluty, ale również przed wysoką inflacją, a spadające ceny surowców oddalają jej widmo. Cena uncja tego szlachetnego kruszcu spadała dzisiaj trzeci dzień z rzędu i po stracie 1,7 proc. zatrzymała się na poziomie 883 USD.

W tych warunkach swoją siłę znów pokazał rynek ropy. Zarówno londyńskiej baryłce brent jak i nowojorskiej crude udało się obronić na poziomie 130 USD, czyli w okolicach wczorajszego zamknięcia. Swoją cegiełkę dołożyli do tego analitycy Morgan Stanley, który przed paroma dniami zapowiadali rychłe dojście do poziomu 150 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.