RPP nie zmieniła stóp, Sprzedaż w górę o 17,6 proc.

RPP nie zmieniła stóp, Sprzedaż w górę o 17,6 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-05-28 (18:18)

WYDARZENIE DNIA: Wszystko zgodnie z oczekiwaniami - Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp, ale wciąż jest zaniepokojona wysokim tempem wzrostu płac. I nie wyklucza podwyżek w przyszłości. To "w przyszłości" może oznaczać już kolejne - czerwcowe - posiedzenie, kiedy znana będzie kolejna projekcja inflacji, a ponadto dane o wzroście PKB w I kwartale (to już w piątek) i dane bieżące za maj (tym razem statystykę zakłócą dwa długie weekendy majowe).

Skoro mowa o danych bieżących - rano GUS poinformował, że wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 17,6 proc. - o 1,5 pkt proc. niż oczekiwali tego ekonomiści ankietowani przez ISB, ale nie jest to raczej powód do wyrywania sobie włosów z głowy. Stopa bezrobocia spadła do 10,5 proc. - zgodnie z przewidywaniami i ekonomistów i resortu pracy.

SYTUACJA NA GPW

Przez większą część środowej sesji na warszawskim parkiecie panowała równowaga między drożejącymi i taniejącymi akcjami, ale indeksy zyskiwały na wartości ponieważ inwestorzy kupowali papiery spółek mających największy udział w indeksach. WIG20 ciągnęły w górę banki z PKO BP oraz BRE Bankiem na czele, bardzo dobrze zachowywały się również spółki paliwowe. Akcje PKN Orlen podrożały o ponad 3,5 proc. dzięki informacjom o dywidendzie, która według Ministerstwa Skarbu Państwa powinna wynieść 1/4 zysku z 2007 roku.

W porównaniu z początkiem tygodnia w środę znacznie zwiększyły się obroty, które podliczono na koniec dnia na ok. 1,8 mld PLN (najwięcej w tym miesiącu). Otwarcie giełd za oceanem na minimalnych plusach przełożyło się na hamowanie wzrostów indeksów z GPW, ale zarówno WIG, jak i WIG20 kończyły dzień na zielono (WIG +0,6 proc., WIG20 +0,8 proc.).

GIEŁDY W EUROPIE

Rynki europejskie w końcu mogły silniej odreagować ubiegło-tygodniowe spadki. Dzięki spadającym cenom ropy oraz lepszym danym makro zza oceanu niemiecki DAX zyskał dziś 1,2 proc., a francuski CAC40 1,3 proc. Najlepiej radziły sobie akcje linii lotniczych, producentów samochodów oraz branża technologiczna. Ceny pierwszych pięły się w górę dzięki taniejącemu paliwu, natomiast drugie zyskiwały na wartości po podniesieniu rekomendacji dla kilku dużych podmiotów. Mniej optymistyczne nastroje panowały na rynku brytyjskim, gdzie spadające ceny surowców pociągnęły w dół branżę wydobywczą (jej udział w indeksach jest stosunkowo duży) i FTSE100 zyskał zaledwie 0,3 proc. Z publikacji dobrych danych ze Stanów nie skorzystała również Wall Street, bowiem ich pozytywny oddźwięk tych danych został zrównoważony obawami o dalsze straty amerykańskich banków. Jej główne indeksy otworzyły się neutralnie.

WALUTY

Zamówienia na dobra trwałego użytku w USA spadły w kwietniu o 0,5 proc., co okazało się wynikiem nieco lepszym od oczekiwań rynku i pomogło umocnić się dolarowi względem jena i franka szwajcarskiego (odpowiednio o 0,6 proc. i 0,4 proc.). Kurs eurodolara również spadał, chociaż inwestorzy nie pozbywali się euro na korzyść amerykańskiej waluty tak dynamicznie, jak na innych parach, z powodu szybkiego wzrostu cen w największej gospodarce Europy. W Niemczech dobra konsumenckie oraz towary importowane drożeją szybciej od projekcji ECB, a zatem maleją szansę na rychłą obniżkę stóp procentowych, dlatego inwestorzy nie porzucają zupełnie euro. Kurs pary EUR/USD znajdował się o godz. 15.30 na poziomie 1,564 USD, czyli o 0,2 proc. niżej niż dzień wcześniej.
Kurs złotego zachowywał się w środę stabilnie i podobnie, jak w ostatnich dniach, pozostawał pod wpływem rynków zagranicznych. Złoty potaniał wobec dolara o 0,5 proc. do 2,171 PLN, umocnił się wobec franka o 0,5 proc. do poziomu 2,089 PLN, natomiast w odniesieniu do euro nie zmienił istotnie wartości od wtorkowego zamknięcia.

SUROWCE

Na giełdach towarowych w pierwszej części dnia dominowały spadki wynikające z umocnienia dolara, jednak po południu straty były odrabiane. W przypadku ropy to wynik zapowiedzi Morgan Stanley, że przy obecnej sytuacji na rynku cena londyńskiej baryłki brent może z łatwością osiągnąć pułap 150 USD. Na razie jednak broni się przed dalszą przeceną ponad 20 dolarów niżej. Dziś po południu handlowano nią 128,80 USD.

Spadków nie odrobiła natomiast miedź, która po przecenie o 1,4 proc. znów jest najtańsza od dwóch miesięcy. Po informacji o wzroście zapasów, na londyńskiej LME jej toną handlowano po 8.075 USD. Spadła również cena złota. Jego uncja kosztowała dziś 898 USD, czyli o 0,8 proc. mniej niż podczas poprzednich notowań. To wynik umocnienia dolara, chociaż na rynku nie brakuje głosów, że widmo wysokiej inflacji jeszcze wywinduje metale szlachetne na rekordowe poziomy.

W silnym trendzie spadkowym trzeci dzień z rzędu pozostaje ryż, który potaniał na chicagowskiej giełdzie o 5,5 proc. To wynik poniedziałkowej decyzji Kambodży o zniesieniu barier eksportowych.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.