Ceny domów i zaufanie konsumentów w USA spadły

Ceny domów i zaufanie konsumentów w USA spadły
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-05-27 (18:21)

WYDARZENIE DNIA: Najpierw jednak stosunkowo dobra wiadomość - sprzedaż domów na rynku pierwotnym wzrosła o 3,3 proc. w porównaniu do marca, choć wzrost jest nieco problematyczny. Wzrost jest wzrostem, ale tylko jeśli porównamy go do zrewidowanych w dół danych za marzec - pierwotnie szacowano, że sprzedaż wtedy wyniosła 526 tys. domów (w ujęciu annualizowanym), teraz przeszanowano tamte wyniki na 509 tys.

Zatem sprzedaż domów w kwietniu, która wyniosła właśnie 526 tys. w statystykach prezentuje się jako wzrost, natomiast gdyby dane nie były rewidowane, tego efektu by nie było. Ot - statystyka. Ekonomiści oczekiwali, że sprzedaż wyniesie 520 tys. domów. Z innego raportu autorstwa S&P/CaseShiller wynika, że ceny domów w marcu spadły średnio o 14,4 proc. czyli najbardziej od 20 lat. Indeks nastrojów konsumentów spadł do 57,2 pkt, a oczekiwano 61 pkt.

SYTUACJA NA GPW

We wtorek na warszawskim parkiecie obserwowaliśmy wyraźnie niezdecydowanie inwestorów - sesja rozpoczęła się wzrostami, po czym indeksy osunęły się poniżej poziomów z poniedziałkowego zamknięcia, by po południu powrócić powyżej kreski. Tuż przed zakończeniem notowań napłynęły dane o spadku cen nieruchomości w USA oraz marnych nastojach amerykańskich konsumentów i indeksy ponownie zawórciły na południe - WIG stracił 0,1 proc., a indeks WIG20 spadł o 0,2 proc.. Po wczorajszych rekordowo niskich obrotach, we wtorek inwestorzy nadal niespecjalnie garnęli się do handlu i na całym rynku wymieniono się akcjami o wartości 1 mld PLN. Taniejących akcji było więcej niż zyskujących na wartości.

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie zaczęły dzień na plusach. Spadające ceny ropy dały odetchnąć liniom lotniczym oraz producentom samochodów i ich akcjonariusze odrabiali straty z poprzednich sesji. Wzrosty nie były jednak zbyt okazałe, bowiem zaciążyły na nich spółki z branży wydobywczej i do godz. 14.00 główne indeksy kierowały się raczej na południe. Silniejsza przecena dotknęła norweskiego producenta nawozów Yara International, któremu po nieudanych negocjacjach z chińskim partnerem w sprawie utworzenia spółki joint-venture, Lehman Brothers obniżyło rekomendację. Po południu przyszła seria danych makro zza oceanu, na które rynek zareagował dosyć spokojnie, bowiem zaskakujący wzrost sprzedaży nowych domów w kwietniu został zrównoważony informacją o najgorszych nastrojach amerykańskich konsumentów od ponad 15 lat. DAX zyskał 0,2 proc., a FTSE250 i CAC40 straciły po 0,5 proc. Wall Street otworzyła się na lekkich plusach.

WALUTY

W pierwszej połowie dnia inwestorzy zaniepokojeni pogarszającymi się nastrojami niemieckich konsumentów pozbywali się euro, ale nie była to drastyczna wyprzedaż, gdyż po południu spodziewano się danych z rynku nieruchomości w USA. Eurodolar tylko na chwilę przekroczył poziom oporu znajdujący się na wysokości 1,58 USD, a ok. godziny 16.00 za jedno euro płacono 1,571 USD, czyli o 0,4 proc. mniej niż dzień wcześniej. W Stanach Zjednoczonych ceny nieruchomości spadają z miesiąca na miesiąc od stycznia 2007r., ale spadek w marcu 2008 r. o 14,4 proc. przerósł oczekiwania obserwatorów rynku i uciszył komentatorów twierdzących, że kryzys już minął.

We wtorek złoty nieznacznie się osłabiał wobec najważniejszych walut - euro kosztowało ok. godz. 16.00 3,393 PLN (wzrost o 0,1 proc.), dolar podrożał do 2,158 (o 0,3 proc.), a za franka szwajcarskiego podobnie jak w poniedziałek płacono 2,095 PLN. Inwestorzy czekają na komentarze członków RPP pozwalające przewidzieć jutrzejszą decyzję o ewentualnej podwyżce stóp procentowych, ale jeśli nie nastąpi ona jutro, to w przyszłym miesiącu będziemy mieć już pewność.

SUROWCE

Cena ropy spadła na giełdzie w Londynie i Nowym Jorku o ponad dolara po słabych danych zza oceanu. To między innymi wysokie ceny surowców zbiły zaufanie amerykańskich konsumentów do poziomu najniższego od 15 lat i rynek obawia się, że spowolnienie w USA przełoży się na niższą konsumpcję ropy. Z drugiej strony (medalu) widać jednak, że spadki były niewielkie, a wykresy baryłek crude i brent z łatwością obroniły się na poziomie 130 USD. To wynik oczekiwań, że wysokie zapotrzebowanie na ropę ze strony krajów rozwijających się uzupełni ewentualny spadek popytu w Stanach. W zbliżającym się sezonie wakacyjnym konsumpcja benzyny przez Amerykanów powinna jednak utrzymywać się wysoko.

Miedź zachowuje się spokojnie. Po południu handlowano nią w Londynie po 8.205 USD za tonę, czyli 0,3 proc. wyżej niż na piątkowym zamknięciu. Ponieważ w ostatnich tygodniach oddaliła się od rekordów, nie szkodzi jej nawet umocnienie dolara.

Inaczej w przypadku złota, gdzie wzrost wartości zielonego był impulsem do realizacji zysków i spadku ceny uncji o blisko 2 proc. (do 909 USD).

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.