Tydzień: czekamy na RPP i wzrost PKB w I kw.

Tydzień: czekamy na RPP i wzrost PKB w I kw.
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-05-26 (10:13)

WYDARZENIE DNIA: Środa będzie dla nas najważniejszym dniem tygodnia - poznamy wówczas sprzedaż detaliczną i stopę bezrobocia za kwiecień, oraz decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Przed tym dniem niewiele będzie się działo.

W poniedziałek świętują Amerykanie i Anglicy, zatem i pozostałe rynki będą tkwić w uśpieniu. We wtorek publikacja indkesu S&P/CaseShiller o cenach domów w USA, sprzedaż nowych domów w USA i indeks zaufania konsumentów mierzony przez Conference Board. Analitycy zakładają, że publikowany w środę wskaźnik dynamiki sprzedaży detalicznej wyniesie 13,6 proc., a stopa bezrobocia spadnie do 10,6 proc. RPP ma stóp nie zmienić czekając na nową projekcję inflacji i dane o wzroście PKB w I kw. Te napłyną już w piątek a rynkowy consensus zakłada wzrost o 5,8 proc. Również w piątek prognoza inflacji dla strefy euro za maj.

SYTUACJA NA GPW

Po nieudanej próbie przełamania ważnych poziomów przez warszawskie indeksy, z inwestorów na GPW wyraźnie uszło powietrze i akcje obrały kierunek południowy. WIG spadł o 2,9 proc., a WIG20 ze stratą 4,1 proc. był najsłabszym indeksem w regionie. Aktywność sprzedających nie była jednak szczególnie wysoka za sprawą Bożego Ciała, ale znowu powracają te same pytania, z którym borykamy się dryfując od kilku miesięcy w trendzie bocznym: jakich argumentów potrzeba, by przekonać popytową część rynku o dobrej kondycji naszych spółek i czy Warszawa będzie w stanie wyrwać się z niełaski zagranicznych instytucji finansowych? W obliczu tak zmiennych nastrojów polskie fundusze również nie kupują akcji - nikt nie chce wyrywać się przed szereg, bo w każdej chwili możemy dowiedzieć się o kolejnym niewesołym epizodzie serialu zza oceanu z rozmaitymi odmianami słowa "kryzys" w tytule.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na piątkowej sesji amerykańskie indeksy kontynuowały trend spadkowy, w wyniku wzrostu cen ropy oraz słabych danych z rynku nieruchomości. S&P spadł o 1,3 proc., a Dow Jones o 1,2 proc. i zakończyły tydzień największą przeceną od pierwszej połowy lutego. Inwestorzy znów sprzedawali akcje w wyniku obaw, że rekordowe ceny ropy negatywnie przełożą się na gospodarkę. Nastrojów nie poprawiły również dane z rynku nieruchomości. Chociaż nie były gorsze od oczekiwań (sprzedaż domów w kwietniu spadła o zaledwie 1 proc., a ceny w I kw. są 8 proc. niżej, niż przed rokiem), to przy ogólnej chęci do realizacji zysków z poprzednich tygodni nie były w stanie powstrzymać podaży.

Na rosnących cenach surowców jeszcze silniej spadały ceny akcji na rynkach azjatyckich. Nikkei stracił 2,3 proc., Kospi 1,5 proc., a Hang Seng 1,7 proc.

OBSERWUJ AKCJE

mWIG40 - na piątkowej sesji indeks średnich spółek warszawskiego parkietu poprawił kwietniowe dołki i zbliżył się do tych ze stycznia. Nowe lokalne minimum jest potwierdzeniem trendu spadkowego, wiec niebawem indeks powinien testować poziomy wsparcia w okolicy 3.000-3.050 pkt. Ponieważ obecnie kurs znajduje się 100 pkt. wyżej nie spodziewamy się zejścia do tego poziomu już w poniedziałek, gdy inwestorzy będą dyskontowali spadki za oceanem i w Azji, niemniej, wspomniane poziomy powinny zostać przetestowane, za czym przemawia powrót do trendu spadkowego wskazany przez DMI. Wskaźnik RSI powoli wchodzi w rejon wyprzedania walorów należących do indeksu.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Cersanit - połączył się ze spółką Opoczno i przejął cały jej majątek (akcjonariusze Opoczna dostaną udziały w połączonej spółce).

TVN - insider kupił 18,299 akcji spółki po średniej cenie 19,06 PLN.

BRE Bank - osoba blisko związana z insiderem sprzedała 50 akcji po średniej cenie 380,10 PLN.

Kruk - przychody grupy w 2007 r. wyniosły 167 mln PLN (wzrost o 27 proc.), a zysk netto 18,7 mln PLN (wzrost o 65 proc.), czyli 1,02 PLN na jedną akcję.

Amrest - członek zarządu spółki poinformował, że podmiot w którym pełni funkcje zarządcze (Metropolitan Properties International Sp. z o.o.) kupił 21.225 akcji Amrest po średniej cenie 94,00 PLN.

CCI - fundusze BZ WBK TFI zwiększyły zaangażowanie w spółkę do 5,2 proc. (wcześniej posiadały 4,98 proc.).

Skotan - Urząd Regulacji Energetyki cofnął spółce (na jej prośbę) koncesję na produkcję i wytwarzanie paliw ciekłych.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Skoro na popyt z zagranicy nie możemy szczególnie liczyć (nie tylko w ostatnich dniach zresztą), to ciężar zakupu akcji spoczywać będzie nadal na krajowych inwestorach, a ci zbyt skorzy do ponoszenia ryzyka nie są - inwestorzy indywidualni w zdecydowanej większości opuścili rynek kilka miesięcy temu, a TFI nie mają gwarancji, że odpływ środków już się zakończył. W tym tygodniu Amerykanie i Brytyjczycy wrócą do pracy dopiero we wtorek, co mogłoby przemawiać za wyhamowaniem spadków w Europie, jednak nie sposób nie zauważyć, że ceny surowców coraz dotkliwiej uderzają w przedsiębiorców i konsumentów na całym świecie. W Azji giełdy rozpoczęły tydzień głęboką przeceną - Nikkei osunął się o 2,3 proc., a chiński indeks B-Shares stracił na wartości 3,1 proc., wobec czego optymistyczne scenariusze znacznego odbicia GPW i powrotu WIG20 powyżej 3000 pkt. musimy raczej schować do szuflady. Spadek poniżej dwudziestodniowej średniej kroczącej (obserwowany w ubiegłym tygodniu) jest popularnym krótkoterminowym sygnałem sprzedaży, nadzieją dla GPW może natomiast być wyprzedany rynek, który zachęca bardziej ryzykownych inwestorów do wejścia ze zleceniami kupna.

WALUTY

W poniedziałek rano rynki walutowe rozpoczęły dzień z oczekiwaniem stabilizacji dolara i akceptacji poziomów po ubiegłotygodniowym osłabieniu. Sprzyja temu długi weekend w USA i Wielkiej Brytanii - choć z drugiej strony wyraźnie niższe obroty sprzyjają nerwowym zrywom kursów. Z danych z amerykańskiego rynku nieruchomości trudno wyciągać optymistyczne wnioski, dlatego dolar nadal tracił na wartości. Kurs euro/dolara rósł ok. godz. 8.00 o 0,3 proc. do 1,577 USD, a za 1 USD wycenianego w jenach płacono o 0,8 proc. mniej niż w piątek (103,3 jena). Złotówka była rano stabilna - euro kosztowało tyle samo, co w piątek (3,406 PLN), a dolar taniał o 0,3 proc. do 2,161 PLN. W tym tygodniu RPP zdecyduje o poziomie stóp procentowych, poznamy również prognozowane tempo wzrostu PKB za I kw. Frank szwajcarski wyceniany był ok. godz. 8.00 na 2,107 PLN (+0,25 proc.)

SUROWCE

Po silnych wahaniach z końca ubiegłego tygodnia, rynek surowcowy uspokoił się.

Ropa rozpoczyna tydzień lekkim wzrostem w wyniku obaw o stronę podażową rynku. Do inwestorów dotarła informacja, że wydobycie w rejonie Morza Północnego będzie ograniczone przez kilka dni o 138,000 baryłek w wyniku wycieku ropy. W rezultacie, cena baryłki brent na londyńskiej ICE otworzyła się na poziomie 131,70 USD, czyli o 0,8 proc. wyżej, niż na piątkowym zamknięciu.

Rośnie również cena miedzi. Na giełdzie w Szanghaju tona tego surowca podrożała dziś rano o 1,1 proc. odpowiadając na piątkową zwyżkę na giełdzie londyńskiej. Rynek liczy również po cichu na dalsze osłabienie dolara, które napędza ceny surowców.

Jak na razie jednak amerykańska waluta zachowuje się spokojnie, co przekłada się na niewielkie wahania na rynku złota. Cena jego uncji utrzymuje się na poziomie 927 USD, czyli najwyżej od połowy kwietnia.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.