Fed obawia się wysokiej inflacji

Fed obawia się wysokiej inflacji
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-05-14 (09:53)

Kluczowym wydarzeniem dzisiejszego dnia na rynkach finansowych będą dane o dynamice cen konsumenta w USA za kwiecień, które podane zostaną o godzinie 14.30. Rynek oczekuje, iż inflacja wzrosła o 0,2% m/m wobec 0,3% m/m odnotowanych w marcu, co przełożyłoby się na wskaźnik roczny na poziomie 3,9%.

Z kolei inflacja bazowa miałaby wzrosnąć o 0,3% m/m wobec 0,2% m/m w minionym miesiącu. Członkowie Fed w coraz większym stopniu wyrażają niepokój dotyczący przyszłej inflacji sugerując, iż trudno będzie w dalszym ciągu luzować politykę monetarną. Choć tematu tego nie poruszył bezpośrednio we wczorajszym wystąpieniu Ben Bernanke, o inflacji mówili inni członkowie Fed, jak choćby Janet Yellen, Sandra Pianalto czy Richard Fisher. Dane o kwietniowej inflacji podane będą również w Polsce (godz. 14.00), oczekujemy, iż roczna dynamika inflacji wyniosła 4,0-4,1%, czyli utrzymała się na poziomie zbliżonym do marcowego.

Wcześniej w strefie euro podane będą dane odnośnie kwietniowej produkcji przemysłowej (godz. 11, oczekiwane –0,3% m/m, +2,4% r/r), a także kwartalny raport o inflacji Banku Anglii. Inflacji, która coraz wyraźniej przyspiesza (szybciej od oczekiwań rosły tym razem nie tylko ceny producenta, ale także CPI, +0,8% m/m w minionym miesiącu), ograniczając bankowi pole do dalszych redukcji stóp wobec zwalniającej gospodarki.

Na rynek jak bumerang powraca problem amerykańskich gwarantów obligacji, które walczą o utrzymanie najwyższych ratingów, kluczowych dla prowadzenia ich biznesu. Wczoraj agencja Moody’s, która całkiem niedawno zatwierdziła ratingi dla obydwu firm, poinformowała, że pogłębiające się straty mogą oznaczać, iż firmy mają niewystarczające zasoby kapitału. Rynek natychmiast odpowiedział przeceną akcji gwarantów – 5,4% w przypadku MBIA i 7,6% w przypadku Ambac. Nie chodzi jednak tylko o spadki notowań tych dwóch firm – ewentualne obniżenie ratingów oznaczałoby konieczność obniżenia wyceny papierów gwarantowanych przez firmy i w konsekwencji dalsze odpisy w sektorze finansowym. Stąd też rynek jest niezwykle wrażliwy na los tego rodzaju spółek.

Waluty – Jen traci po danych o sprzedaży detalicznej

Na parze USDJPY w dalszym ciągu trwa wzrostowy ruch korekcyjny trendu spadkowego, który zaczął rysować się w połowie minionego roku. Ruch ten trwający od połowy marca jest najdłuższą i najgłębszą korektą umocnienia jena, jednak tak długo jak notowania pary nie pokonają poziomu 108,20-108,50 mówimy wyłącznie o korekcie. Wczoraj japońska waluta traciła przede wszystkim po danych o sprzedaży detalicznej w USA, choć tym razem dane służyły przede wszystkim jako pretekst do pozbycia się jena po odbiciu się od wsparcia na początku tygodnia. Najbliższy opór para ma bowiem na poziomie 105,55-65, a zatem ciągle 80 pipsów powyżej obecnych notowań. Dolar zyskiwał wczoraj również wobec euro, choć przede wszystkim po otwarciu rynków w Europie. Ruch pary w dół o ok.100 pipsów nastąpił przy braku ważniejszych dla rynku informacji. Nietypowa była reakcja funta na dane o wyższej inflacji. Choć zaraz po odczycie funt zyskiwał na wartości, podaż bardzo szybko zniwelowała ten wzrost i na koniec dnia para GBPUSD oscylowała już w okolicach 1,9430. W rezultacie mamy zatem na Wyspach wyższą od oczekiwanej inflację i parę GBPUSD znajdującą się coraz bliżej minimów z lutego.

Wczorajsza sesja na polskim foreksie potwierdziła siłę popytu na złotego. Mimo spadku notowanego na parze EURUSD złoty tracił wobec dolara tylko nieznacznie, zyskując jednocześnie wobec euro. Kurs USDPLN wzrastał przede wszystkim po otwarciu dość szybko zbliżając się do poziomu 2,19 wobec 2,1730 na poniedziałkowym zamknięciu. Pod koniec sesji nastąpił jednak spadek w okolice 2,1820. Kurs EURPLN natomiast obniżył się już na otwarciu i przez większość dnia oscylował nieznacznie powyżej poziomu 3,38, kończąc notowania na poziomie 3,3820. Dziś poza zmianami na EURUSD inwestorzy zwrócą również uwagę na dane o inflacji w Polsce.

Surowce – Złoto nadal w niełasce, soja na lokalnym maksimum

Wszystkie kruszce traciły wczoraj na wartości – uncja złota po 1,5% przecenie kosztuje 867 USD, srebro straciło ponad 2%, zaś platyna niecałe 2% i ich uncja kosztuje odpowiednio 16,70 USD i 2060 USD. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyż mieliśmy do czynienia ze spadkiem na parze EURUSD. O ile jednak wcześniejszy wzrost wartości euro przyczyniał się do wzrostów cen na srebrze czy platynie, złoto znacznie „chętniej” reaguje na umocnienie dolara sygnalizując brak przekonania rynku co do realności większych wzrostów cen kruszcu w najbliższym czasie.

Poziom 1385 USD za 100 buszli osiągnęły ceny soi. Przypomnijmy, iż pod koniec kwietnia soja traciła przede wszystkim wobec obaw, iż amerykańscy rolnicy nie będąc w stanie zasiać na czas kukurydzy, przeznaczą większe areały właśnie pod soję. Od początku maja obserwujemy jednak wyraźne odreagowanie, podczas którego soja zyskała już 10%. Już tylko 1% dzieli nas zatem od poziomu 1400 USD, który dwukrotnie okazał się barierą dla popytu w poprzednim miesiącu.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.