Fed obawia się wysokiej inflacji

Fed obawia się wysokiej inflacji
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-05-14 (09:53)

Kluczowym wydarzeniem dzisiejszego dnia na rynkach finansowych będą dane o dynamice cen konsumenta w USA za kwiecień, które podane zostaną o godzinie 14.30. Rynek oczekuje, iż inflacja wzrosła o 0,2% m/m wobec 0,3% m/m odnotowanych w marcu, co przełożyłoby się na wskaźnik roczny na poziomie 3,9%.

Z kolei inflacja bazowa miałaby wzrosnąć o 0,3% m/m wobec 0,2% m/m w minionym miesiącu. Członkowie Fed w coraz większym stopniu wyrażają niepokój dotyczący przyszłej inflacji sugerując, iż trudno będzie w dalszym ciągu luzować politykę monetarną. Choć tematu tego nie poruszył bezpośrednio we wczorajszym wystąpieniu Ben Bernanke, o inflacji mówili inni członkowie Fed, jak choćby Janet Yellen, Sandra Pianalto czy Richard Fisher. Dane o kwietniowej inflacji podane będą również w Polsce (godz. 14.00), oczekujemy, iż roczna dynamika inflacji wyniosła 4,0-4,1%, czyli utrzymała się na poziomie zbliżonym do marcowego.

Wcześniej w strefie euro podane będą dane odnośnie kwietniowej produkcji przemysłowej (godz. 11, oczekiwane –0,3% m/m, +2,4% r/r), a także kwartalny raport o inflacji Banku Anglii. Inflacji, która coraz wyraźniej przyspiesza (szybciej od oczekiwań rosły tym razem nie tylko ceny producenta, ale także CPI, +0,8% m/m w minionym miesiącu), ograniczając bankowi pole do dalszych redukcji stóp wobec zwalniającej gospodarki.

Na rynek jak bumerang powraca problem amerykańskich gwarantów obligacji, które walczą o utrzymanie najwyższych ratingów, kluczowych dla prowadzenia ich biznesu. Wczoraj agencja Moody’s, która całkiem niedawno zatwierdziła ratingi dla obydwu firm, poinformowała, że pogłębiające się straty mogą oznaczać, iż firmy mają niewystarczające zasoby kapitału. Rynek natychmiast odpowiedział przeceną akcji gwarantów – 5,4% w przypadku MBIA i 7,6% w przypadku Ambac. Nie chodzi jednak tylko o spadki notowań tych dwóch firm – ewentualne obniżenie ratingów oznaczałoby konieczność obniżenia wyceny papierów gwarantowanych przez firmy i w konsekwencji dalsze odpisy w sektorze finansowym. Stąd też rynek jest niezwykle wrażliwy na los tego rodzaju spółek.

Waluty – Jen traci po danych o sprzedaży detalicznej

Na parze USDJPY w dalszym ciągu trwa wzrostowy ruch korekcyjny trendu spadkowego, który zaczął rysować się w połowie minionego roku. Ruch ten trwający od połowy marca jest najdłuższą i najgłębszą korektą umocnienia jena, jednak tak długo jak notowania pary nie pokonają poziomu 108,20-108,50 mówimy wyłącznie o korekcie. Wczoraj japońska waluta traciła przede wszystkim po danych o sprzedaży detalicznej w USA, choć tym razem dane służyły przede wszystkim jako pretekst do pozbycia się jena po odbiciu się od wsparcia na początku tygodnia. Najbliższy opór para ma bowiem na poziomie 105,55-65, a zatem ciągle 80 pipsów powyżej obecnych notowań. Dolar zyskiwał wczoraj również wobec euro, choć przede wszystkim po otwarciu rynków w Europie. Ruch pary w dół o ok.100 pipsów nastąpił przy braku ważniejszych dla rynku informacji. Nietypowa była reakcja funta na dane o wyższej inflacji. Choć zaraz po odczycie funt zyskiwał na wartości, podaż bardzo szybko zniwelowała ten wzrost i na koniec dnia para GBPUSD oscylowała już w okolicach 1,9430. W rezultacie mamy zatem na Wyspach wyższą od oczekiwanej inflację i parę GBPUSD znajdującą się coraz bliżej minimów z lutego.

Wczorajsza sesja na polskim foreksie potwierdziła siłę popytu na złotego. Mimo spadku notowanego na parze EURUSD złoty tracił wobec dolara tylko nieznacznie, zyskując jednocześnie wobec euro. Kurs USDPLN wzrastał przede wszystkim po otwarciu dość szybko zbliżając się do poziomu 2,19 wobec 2,1730 na poniedziałkowym zamknięciu. Pod koniec sesji nastąpił jednak spadek w okolice 2,1820. Kurs EURPLN natomiast obniżył się już na otwarciu i przez większość dnia oscylował nieznacznie powyżej poziomu 3,38, kończąc notowania na poziomie 3,3820. Dziś poza zmianami na EURUSD inwestorzy zwrócą również uwagę na dane o inflacji w Polsce.

Surowce – Złoto nadal w niełasce, soja na lokalnym maksimum

Wszystkie kruszce traciły wczoraj na wartości – uncja złota po 1,5% przecenie kosztuje 867 USD, srebro straciło ponad 2%, zaś platyna niecałe 2% i ich uncja kosztuje odpowiednio 16,70 USD i 2060 USD. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyż mieliśmy do czynienia ze spadkiem na parze EURUSD. O ile jednak wcześniejszy wzrost wartości euro przyczyniał się do wzrostów cen na srebrze czy platynie, złoto znacznie „chętniej” reaguje na umocnienie dolara sygnalizując brak przekonania rynku co do realności większych wzrostów cen kruszcu w najbliższym czasie.

Poziom 1385 USD za 100 buszli osiągnęły ceny soi. Przypomnijmy, iż pod koniec kwietnia soja traciła przede wszystkim wobec obaw, iż amerykańscy rolnicy nie będąc w stanie zasiać na czas kukurydzy, przeznaczą większe areały właśnie pod soję. Od początku maja obserwujemy jednak wyraźne odreagowanie, podczas którego soja zyskała już 10%. Już tylko 1% dzieli nas zatem od poziomu 1400 USD, który dwukrotnie okazał się barierą dla popytu w poprzednim miesiącu.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.