Tydzień: Inflacja i wzrost gospodarczy w eurolandzie

Tydzień: Inflacja i wzrost gospodarczy w eurolandzie
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-05-12 (10:14)

WYDARZENIE DNIA: W nadchodzących dniach na rynek napłyną informacje o inflacji w strefie euro, Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Do tego dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaż detaliczna w USA. W poniedziałek poznamy tylko dane o cenach produkcji w Wielkiej Brytanii, ale już od wtorku danych będzie znacznie więcej.

W USA opublikowana zostanie dynamika sprzedaży detalicznej (nie licząc samochodów ma wzrosnąc o 0,2 proc.) oraz stan zapasów w firmach. W środę produkcja przemysłowa w strefie euro (oczekiwany wzrost o 2,4 proc. r/r) oraz inflacja w Polsce (4,1 proc.) i w USA (0,2 proc. m/m). W czwartek inflacja w strefie euro (3,3 proc. r/r) oraz PKB za I kwartał w Niemczech (1,8 proc. r/r) i eurolandzie (1,9 proc. r/r). W Stanach dynamika produkcji przemysłowej (spadek o 0,2 proc.). W piątek dane z rynku nieruchomości w USA.

SYTUACJA NA GPW

Ostatnia sesja tygodnia przyniosła niewielką amplitudę wahań - WIG20 zmieniał wartość o 28 pkt (mniej niż 1 proc.), a na koniec sesji znalazł się tuż poniżej 3 tys. punktów. Tym samym wciąż znajdujemy się w strefie konsolidacji rynku, atak na szczyt z początku kwietnia nie powiódł się, ale następująca po nim realizacja zysków (w czwartek) nie przekreśla jeszcze szans byków. Obroty od kilku sesji utrzymują się wyraźnie powyżej 1 mld PLN (w piątek 1,3 mld), co jest miłą odmianą po ostatnim marazmie, ale wciąż są zbyt małe by mówić o przełomie. W tych dniach kończy się okres publikacji wyników kwartalnych, więc z tej strony implusy wymuszające na inwestorach zmiany w portfelu niebawem się zakończą.
W piątek podrożały akcje 109. spółek, potaniały 167.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po trzech wzrostowych tygodniach nastroje na Wall Street pogarszały się w zeszłym tygodniu niemal z dnia na dzień. Dow Jones spadł o 2,4 proc., a Standard & Poors 500 znalazł się o 1,8 proc. niżej niż w ubiegły piątek. Publikacja raportów finansowych przez banki oraz firmy kredytujące zakup nieruchomości pokazały, że wieszczenie końca kryzysu jest w obecnym momencie przedwczesne -  przekształcenia w Citigroup mimo zapowiedzi nie są zbyt zdecydowane, a koncern ubezpieczeniowy AIG odnotował pierwszy raz w historii ujemy wynik finansowy przez drugi kwartał z rzędu. Podstawowy wskaźnik analizy technicznej MACD sygnalizował w czwartek sprzedaż amerykańskich akcji, natomiast w przypadku japońskiego Nikkei w poniedziałek rano obserwowaliśmy odbicie po najdłuższej serii spadkowej od ponad dwóch miesięcy i rosnących obawach o wysokie koszty surowców.

OBSERWUJ AKCJE

WIG20 - z punktu widzenia analizy technicznej miniony tydzień miał szansę być przełomowym dla indeksu dwudziestu spółek o największej kapitalizacji za sprawą przymiarek do testowania poziomu 3 tys. pkt. Próba taka została podjęta w pierwszej połowie tygodnia, po tym jak w poniedziałek MACD dał sygnał kupna i w trakcie środowej sesji mogliśmy obserwować WIG20 ponad 50 pkt. powyżej kreski, lecz szybka realizacja zysków spowodowała odwrót i spadek do poziomu 2998 pkt. Wskaźnik RSI wprawdzie w dalszym ciągu znajduje się w neutralnym obszarze, ale z kolei krótkookresowe wskaźniki (np. STS) sygnalizują wykupienie na rynku akcji. Pojawienie się wysokich obrotów może zapowiadać mocniejsze ruchy w najbliższych dniach. Dopóki jednak znajdujemy się powyżej szybkich średnich kroczących (10 dniowa na poziomie ok. 2950) nie należy zdecydowanie pozbywać się akcji.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Cyfrowy Polsat - Bank Austria Creditanstalt nabył w ofercie publicznej 13,5 mln akcji stanowiących 5,06 proc. kapitału zakładowego spółki.

Elstar Oils - przychody ze sprzedaży w kwietniu 39,2 mln PLN, a narastająco od początku roku wynoszą 149,7 mln PLN.

CEDC - spółka odnotowała w I kw. 2008 przychody ze sprzedaży w wysokości 408 mln USD (wzrost z 289 mln USD przed rokiem) oraz zysk netto na poziomie 18,5 mln USD (wcześniej strata 5,1 mln USD).

Asseco Poland - wiceprezes zarządu sprzedał 2173 akcji po średniej cenie 65,7 PLN.

Stalprofil - przyzna 8 sierpnia prawo do dywidendy w wysokości 23 gr na akcję.

Pekao - wiceprezes zarządu banku bez podania powodu zrezygnował w piątek z pełnionej funkcji.

ADV.pl - Prezes spółki nabył w piątek 3345 akcji po średniej cenie 3,53 PLN za sztukę.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Po spadkach na piątkowej sesji w Stanach trudno nam dziś o optymizm. Tym bardziej, że również na rynkach azjatyckich doszło do sporej przeceny - Hang Seng jest najniżej od trzech tygodni, a Kospi od tygodnia. Odbijał tylko Nikkei, ale ten ma za sobą trzy spadkowe sesje z rzędu. Nie mamy więc dziś wielu podstaw do optymizmu, a w tej sytuacji najlepszym co może nas czekać to przedłużenie wahań WIG20 w okolicac 3 tys. punktów przy niskich obrotach. A więc sesja na przeczekanie. Teoretycznie początek tygodnia sprzyja takiemu scenariuszowi (poniedziałek to zwykle sesja niskich obrotów na GPW), w praktyce niezbyt silny to argument.

Spodziewamy się dziś spokojnej sesji i niezbyt aktywnej wymiany akcji po cenach niewiele niższych od piątkowych.

WALUTY

Przyczyn drożejącej ropy nie da się już dłużej tłumaczyć spadającym dolarem - ten wyznaczył szczyt swojej słabości 23 kwietnia. Od tamtej pory wartość euro spadła z 1,60 do 1,539 USD. Dziś rano co prawda euro zaczęło dzień od poziomu wyższego o centa, ale jego umocnienie nie trwało długo. Jeśli napływające w tym tygodniu dane potwierdzą spowolnienie w strefie euro, dolar ma jeszcze szanse zyskać parę centów, choć nie będzie to łatwe - na korzyść euro działa teraz, utworzone w czasie krótkiej konsolidacji na początku marca, wsparcie.

Dziś rano dolar zyskał do jena 0,5 proc., a euro nie zmieniło wartości do japońskiej waluty.

U nas dolar zadomowił się powyżej 2,20 PLN, euro odbija nieznacznie do 3,39 PLN, frank kosztuje 2,10 PLN.

SUROWCE

W piątek cena ropy naftowej po raz kolejny w ciągu ostatnich sesji ustaliła nowy rekord - tym razem po blisko 2-proc. wzroście osiągnęła 126 USD za baryłkę. W tygodniowym rozrachunku ropa była droższa o 8,2 proc. niż przed tygodniem. Ceny energii oderwały się od prostej zależności między popytem a podażą i są obecnie windowane dzięki ogromnej nerwowości na rynku oraz czynnikom psychologicznym. W ubiegłym tygodniu zwyżkom sprzyjał raport analityczny przestawiony przez bank inwestycyjny Goldman Sachs, według którego w ciągu dwóch lat ropa podrożeje do poziomu 200 USD za baryłkę. W poniedziałek rano inwestorzy realizowali krótkoterminowe zyski po sygnałach o możliwym zwiększeniu wydobycia przez kraje OPEC. Dzięki wahliwemu kursowi dolara zyskiwało również złoto - za uncję płacono w poniedziałek 883 USD, czyli o ok. 3 proc. więcej niż przed tygodniem. Miedź była o godz. 8 o 2,5 proc. tańsza niż w piątek.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.