Zyski banków nieznacznie powyżej oczekiwań

Zyski banków nieznacznie powyżej oczekiwań
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-05-08 (10:15)

WYDARZENIE DNIA: PKO BP miał w I kwartale 951 mln PLN zysku netto wobec 672,5 mln PLN wypracowanych przed rokiem. Analitycy oczekiwali średnio 917 mln PLN zysku. Według ankiety przeprowadzonej przez ISB wśród analityków zysk netto banku miał wynieść między 836-1.024 mln PLN, można więc mówić o spełnieniu oczekiwań rynkowych.

W nieco lepszym świetle prezentuje się raport największego polskiego banku - Pekao. Tutaj analitycy oczekiwali zysku między 943-1190 mln PLN, ze średnią na poziomie 1,097 mld PLN. Bank zarobił tymczasem 1,14 mld PLN bijąc i średnią i oczekiwania największych optymistów. Również wynik BZ WBK okazał się nieco lepszy od oczekiwań rynkowych. Średnio oczekiwano po banku zysku 237 mln PLN, a BZ WBK zarobił 243 mln PLN (wobec 260,6 mln PLN przed rokiem). Wszystkie wyniki na poziomie skonsolidowanym.

SYTUACJA NA GPW

Środową sesję na warszawskim parkiecie możemy uznać za przełomową, nie tyle za sprawą silnych wzrostów cen akcji, bo to przecież nic specjalnego, lecz ze względu na długo oczekiwany powrót do gry dużego kapitału. Wartość wszystkich transakcji na rynku po raz pierwszy od kilku tygodni przekroczyła 1,8 mld PLN, a fakt, że nastąpiło to podczas wzrostowej sesji daje odrobinę nadziei na przyszłość. Bardziej wnikliwi inwestorzy nie powinni dać się porwać emocjom, które obecnie rządzą rynkiem i mieć na uwadze styl w jakim indeksy w ciągu trzech sesji podniosły się z okolic lokalnych dołków. WIG20 podczas 4 sesji nadrobił blisko 170 pkt i powrócił ponad psychologiczną granicę 3000 pkt, ale sytuacja w której cały rynek rośnie wyłącznie dzięki największym spółkom, które można policzyć na palcach jednej ręki nie jest zdrowa i świadczy o kontrolowaniu kursów przez fundusze.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na wczorajszej sesji na Wall Street inwestorzy w końcu mieli okazję zrealizować cześć zysków ze wzrostów, które trwały już blisko miesiąc. Przy średnich obrotach, S&P spadł o 1,8 proc., a Dow Jones o 1,6 proc. Wprawdzie początek sesji przebiegał neutralnie, a ceny akcji były podtrzymywane przez niezłe wyniki kwartalne kilku spółek oraz publikację wyższej od oczekiwań wydajności pracy, jednak po godzinie ustalił się kierunek spadkowy. Impulsem do pozbywania się akcji była informacja o wezwaniu spółek finansowych (przez regulatora) do odtajnienia swoich poziomów kapitału oraz wskaźników płynności. Ta perspektywa przełożyła się na spadki sektora finansowego, którym przewodziły Merrill Lynch i Lehman Brothers. Przewagę podaży zapewniły również nowe rekordy ropy.

Spadki zagościły również w Azji. Nikkei stracił 1 proc., Kospi 0,3 proc., a Hang Seng 0,7 proc.

OBSERWUJ AKCJE

KGHM - po wczorajszym wzroście o blisko 3 proc. kurs spółki jest najwyżej od dwóch miesięcy. Ten silny ruch w górę potwierdziły wysokie obroty, które na poziomie 235 mln PLN były najwyższe od ponad miesiąca i stanowiły jedną ósmą aktywności inwestorów na szerokim rynku. To dosyć wiarygodny sygnał potwierdzający tendencję wzrostową, która po przebiciu szczytów z lutego może wywindować kurs nawet do 130 PLN. Za takim scenariuszem przemawiają utrzymujące się sygnały kupna na MACD, RSI i DMI. Sygnałem sprzedaży będzie spadek poniżej 100 PLN.

Cersanit - poprawa nastrojów na warszawskim parkiecie pomogła spółce opuścić rejony 1,5 - rocznych minimów. Po silnych wzrostach z ostatniego tygodnia kurs zbliżył się do poziomu dołków ze stycznia i marca (okolice 25,40 PLN) i znów będzie je testował (tym razem od dołu). Ponieważ na wykresie zarysowuje się formacja spodka, która często sygnalizuje odwrócenie trendu, jest szansa, że wspomniany opór zostanie pokonany, tym bardziej, że MACD i RSI wygenerowały sygnały kupna. Niestety, wagi wzrostów nie potwierdziły wysokie obroty, co podważa znaczenie wspomnianych pozytywów.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Polimex Mostostal - przychody grupy w pierwszym kwartale wyniosły 921 mln PLN (wzrost o 38 proc.), a zysk netto 36,3 mln PLN (wzrost o 9 proc.).

Unibep - zawarł umowę z warszawską spółdzielnią Imielin dotycząca realizacji budynku mieszkalnego. Jej wartość ustalono na 149 mln PLN, a czas realizacji na 25 miesięcy.

Optimus - Zbigniew Jakubas zwiększył zaangażowanie w spółkę wraz z podmiotami zależnymi do 18 proc. (wcześniej 14,8 proc.). Nastąpiło to na skutek realizacji praw poboru przy okazji rejestracji nowej serii akcji.

Internet Group - przychody grupy w pierwszym kwartale wyniosły 77,7 mln PLN (wzrost o 101 proc.), a strata netto 1,1 mln PLN (przy 1,5 mln zysku netto przed rokiem).

Duda - BZ WBK AIB Asset Management przekroczył próg 5 proc. zaangażowania w akcje spółki.

TVN - podwyższył kapitał zakładowy o 3 mln PLN do poziomu 69,7 mln PLN, co nastąpiło w wyniku emisji akcji.

Tras-Intur - zmienił nazwę na Trion.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Zagranica ostatnio jest sprzymierzeńcem inwestorów z GPW, ale prawdziwa siła naszego rynku objawi się, gdy zabraknie impulsów z zewnątrz. W środę na Wall Street realizowano zyski i dzień zakończył się silnymi spadkami, a Azja również nie pozostała obojętna na cenę ropy zbliżającą się do 124 USD za baryłkę i do końca sesji nie odrobiła początkowych strat. W tym kotekście dzisiaj w Warszawie możemy oczekiwać otwarcia na czerwono i testowania w ciągu dnia przebitych w tym tygodniu oporów (dla WIG20 to 3000 pkt, a dla WIG 47500 pkt), ale oprócz czysto technicznych aspektów warto śledzić zachowanie inwestorów za granicą. Nie sposób przewidzieć jak zareagują rynki na komunikaty po posiedzeniach ECB oraz Banku Anglii, ale niedźwiedzia część inwestorów oczekuje zapowiedzi łagodzenia polityki w przyszłości, ponieważ spowolnienie gospodarczych lokomtyw Europy zdaje się powoli brać górę nad presją inflacyjną, która swoją drogą nigdzie nie zniknęła. Ważne będą także wyniki kwartalne spółek (m.in. Pekao, BZ WBK, Bank BPH, Polimex-Mostostal) i kondycja banków, które przesądzą o wyniku sesji podobnie jak podczas kilku ostatnich notowań.

WALUTY

Na rynku walutowym obserwujemy obecnie dynamiczne ruchy. W porannym handlu na azjatyckim rynku euro nie zdołało obronić się przed falą wyprzedaży i spadku poniżej krótkoterminowego technicznego wsparcia - było najtańsze w stosunku do jena od ponad dwóch tygodni. Uruchomiło to zlecenia sprzedaży na eurodolarze, który poruszał się o ok. 0,6 proc. niżej niż dzień wcześniej (tj. poniżej 1,530). Słabość tę można wiązać nie tyle z dzisiejszą decyzją Europejskiego Banku Centralnego, który najprawdopodobniej oprócz łagodniejszego tonu nie zmieni istotnie kursu polityki pieniężnej, co z mnożącymi się opiniami, jakoby odbicie dolara leżało we wspólnym interesie Amerykanów i Europejczyków.

Złoty podąża tropem głównych par walutowych. Dziś rano zbliżył się do historycznych rekordów wobec euro(3,413), natomiast względem dolara osłabił się do poziomu 2,219. Frank kosztuje mniej niż 2,1 PLN.

SUROWCE

Ropa pozostaje w silnym trendzie wzrostowym, który w zawrotnym tempie winduje ją na coraz nowe rekordy. Wczoraj, ceny londyńskiej baryłki brent i nowojorskiej crude podskoczyły o ok. 1,5 proc. do poziomów odpowiednio 122,40 USD i 123,60 USD. Nowe historyczne maksima zostały ustanowione pomimo umocnienia dolara oraz niespodziewanie silnego wzrostu zapasów benzyny w Stanach, czyli czynników, które wywierają presję na spadek cen. W ostatnim tygodniu zapasy ropy za oceanem zwiększyły się aż o 5,7 mln baryłek (przy oczekiwanych 1,6 proc.), co świadczy o niższym popycie. Rynek jednak przyłożył większą wagę do niższego wykorzystania mocy produkcyjnych amerykańskich rafinerii- na poziomie 85 proc. (przed rokiem 89 proc.). Nie powinno to być dużym zmartwieniem, skoro gospodarka USA zwalnia, a zapasy rosną. W tej sytuacji, zachowanie wykresu ropy można uznać za pierwsze oznaki euforii na tym rynku.

Znacznie spokojnej zachowują się miedź i złoto. Pierwsza podrożała w Londynie o 0,2 proc. do poziomu 8.450 USD za tonę, a drugie potaniało o 0,4 proc. do 868 USD na umocnieniu dolara.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.