Koniec nadziei na poprawę sytuacji?

Koniec nadziei na poprawę sytuacji?
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-05-08 (10:05)

Choć na przestrzeni minionego półtora miesiąca nie wydarzyło się nic szczególnego, na rynkach akcji mieliśmy do czynienia z naprawdę solidnym odreagowaniem, a nawet mini-hossą. Indeksy giełdowe takie jak S&P500 w pierwszych dniach maja notowały już prawie 15% zwyżkę wobec dołków z 17 marca.

Tak znaczący wzrost wycen był tylko po części zasługą niezłych wyników firm spoza sektora finansowego. W dużej mierze był on kreowany faktem, iż instytucje finansowe zaczynają radzić sobie z zaistniałą sytuacją. Wielu inwestorów może sobie jednak zadać pytanie, czy to już wystarczający powód by angażować się w długie pozycje akcyjne i dolarowe. Katalizatorem odreagowania po wspomnianych wzrostach były wczoraj ceny ropy, które pną się w górę w zasadzie ignorując sygnały takie jak znaczący wzrost zapasów w USA. Tak duża zwyżka jest ostatnią rzeczą, której potrzebuje amerykańska gospodarka. Wzrost cen ropy dla jej importera netto oznacza szok podażowy objawiający się z jednej strony spadkiem dochodów rozporządzalnych w ujęciu realnym, zaś z drugiej wzrostem presji inflacyjnej. To może oznaczać, iż nie nadszedł jeszcze idealny moment na inwestycje akcyjne.

Coraz trudniejsza sytuacja również w gospodarkach krajów Europy Zachodniej. W marcu spadały produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii, sprzedaż detaliczna w strefie euro oraz zamówienia w niemieckim przemyśle (w tym przypadku czwarty miesiąc z rzędu). Mimo to banki centralne w Wielkiej Brytanii i strefie euro nie obniżą stóp procentowych na kończących się dziś posiedzeniach, choć z nieco innych powodów. Dla Banku Anglii będzie to tylko przerwa w cyklu luzowania polityki monetarnej, podczas gdy ECB jako bezdyskusyjny priorytet uznaje stabilność cen. Decyzje banków odpowiednio o godzinie 13.00 i 13.45, zaś o godz. 12.00 dane o produkcji przemysłowej w Niemczech za marzec. O 14.30 standardowo tygodniowe dane o nowych bezrobotnych w USA.

Waluty – Duży ruch w dół na EURJPY

Nocne rozdanie na międzynarodowym foreksie było raczej nietypowe. Odnotowaliśmy bowiem wyraźne umocnienie jena w relacji do dolara czemu towarzyszył spadek kursu EURUSD. Wczoraj dolar umacniał się jeszcze wobec obydwu walut, zwłaszcza w pierwszej części dnia, kiedy po dobrych danych o produktywności w amerykańskiej gospodarce zanosiło się na dobrą sesję na Wall Street. Kurs USDJPY wzrósł w okolice 105,50 zaś EURUSD obniżył się do 1,5380. Pogorszenie się nastrojów na rynkach akcji i bliskość oporu przyczyniło się do spadku pary USDJPY w rejony 104,30-104,40, w czym nie ma nic dziwnego. Natomiast na EURUSD podaż skutecznie pokonała wsparcie na poziomie 1,5360 i w rezultacie obserwowaliśmy spadek notowań do poziomu 1,5285. Czyżby wobec słabych ostatnio danych ze strefy euro inwestorzy nie widzieli we wspólnej walucie dobrej alternatywy dla dolara? Obydwa opisane ruchy oznaczają w konsekwencji dwuprocentowy spadek notowań pary EURJPY. Ciekawe jest również zachowanie franka, który przez większość czasu tracił solidarnie z euro, doprowadzając w nocy do nowego lokalnego maksimum na parze USDCHF na poziomie 1,0627. Dopiero w ostatnich godzinach handlu notujemy tu lekkie umocnienie.

Po krótkiej korekcie z końcówki kwietnia na polskim foreksie ponownie widać czytelną tendencję złotego w kierunku umocnienia. Co istotne, ma to miejsce w sytuacji gdy obserwujemy znaczący spadek notowań na parze EURUSD. Podczas środowych notowań złoty minimalnie tracił w relacji do dolara, ale znacznie bardziej umacniał się wobec euro. W rezultacie obserwowaliśmy wzrost pary USDPLN z 2,2070 na wtorkowym zamknięciu do 2,2180 w środę oraz spadek EURPLN z 3,4340 do 3,4120. Nie wykluczone, że polską walutą zainteresowali się m.in. zagraniczni gracze giełdowi. Wczoraj polskie indeksy przy sporych obrotach zachowywały się znacznie lepiej niż zachodnie. Prawdziwym testem siły popytu będzie jednak dzisiejszy handel – nocny spadek EURUSD i jednocześnie umocnienie się jena to czynniki niekorzystne dla walut naszego regionu.

Surowce – Sztorm winduje ceny ryżu

Korekta cen ryżu nie potrwała długo, a wszystko przez kataklizm, który na początku maja nawiedził Birmę. Cyklon na południu tego jednego z najbiedniejszych krajów na świecie nie tylko zabił dziesiątki tysięcy ludzi, ale także zniszczył uprawy ryżu na sporym areale. W rezultacie kraj, który w tym roku miał wyeksportować 600 tys. ton ryżu, może stać się importerem netto. Atmosferę podgrzewają rządy azjatyckich państw, w których działania wkrada się panika. Malezja już podpisała kontrakt na dostawę 500 tys. ton ryżu od Tajlandii, zaś minister rolnictwa Filipin zapowiedział, iż jego rząd będzie agresywnie skupował ryż. To z pewnością nie pomoże obniżyć ceny, która wynosi już 22,33 USD za cetnara (wobec 20,55 USD 1 maja) i zapewne jeszcze wzrośnie.

Zaskakujący jest natomiast dalszy wzrost cen ropy naftowej. Mimo bardzo dużego wzrostu zapasów w amerykańskich rafineriach mamy kolejny rekord notowań – w przypadku baryłki gatunku Brent wynosi on 122,65 USD, co oznacza kolejne 2% wzrostu w relacji do wtorku. Choć rynek ropy jest bardziej dojrzały niż w przypadku „softów”, liczba sytuacji, w których ceny krótkookresowo zostały mocno wyciągane w górę w tym roku była na tyle duża, że nawet na rynku ropy należy zachować ostrożność.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.