Minister finansów: złoty w ERM2 od 2009 r. może

Minister finansów: złoty w ERM2 od 2009 r. może
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-05-07 (17:59)

WYDARZENIE DNIA: ''Ze względu na turbulencje na światowych rynkach wejście Polski do ERM2 jest jeszcze odległe, ale nadal możliwe w 2009 r.'' - powiedział Jacek Rostkowski, minister finansów. Wygląda jednak na to, że przystąpienie Polski do przedsionka euro, jak nazywa się korytarz wahań złotego, w 2009 r. jest jednak bardziej teoretyczną możliwością niż rzeczywistą.

Temat pojawił się kilka dni temu, kiedy premier Donald Tusk powiedział, że Polska ''może'' przystąpić do unii monetarnej w 2011 r. Dziś sprawa powróciła, po tym jak Słowacja dostała ''zielone światło'' na przystąpienie do euro od 1 stycznia, pomimo obaw o wzrost inflacji, dziś amortyzowany przez umocnienie korony. Polska jest w podobnej sytuacji, z tym że kryterium inflacyjnego możemy wkrótce nie spełniać - zwłaszcza, jeśli ceny żywności na świecie będą nadal rosły w 2008 r.

SYTUACJA NA GPW

Na taką sesję czekaliśmy od dawna - w środę na warszawskim parkiecie królowały mocne wzrosty, ale co najważniejsze poparte dużą aktywnością inwestorów. WIG20 rozpoczął dzień dokładnie na wysokości 3000 pkt i tylko przez kilka początkowych minut sesji wahał się wokół tego psychologicznego oporu, ale już po godz. 10.00 zdecydowanie ruszył w górę i później z godziny na godzinę wspinał się coraz wyżej. Na koniec dnia zatrzymał się na poziomie 3043 pkt, czyli o 2 proc. wyżej od wczorajszego zamknięcia. Obroty na całym rynku podliczono na 1,7 mld PLN ale zdecydowanie królowały największe spółki z WIG20, które odpowiadały za transakcje o wartości 1,4 mld PLN, a spółki z mWIG40 wygenerowały jedynie 180 mln PLN obrotów. Przed publikacją wyników kwartalnych bezkonkurencyjne były banki, ale całkiem nieźle radziła sobie również branża deweloperska. Podrożały akcje 197. spółek, potaniały 107.

GIEŁDY W EUROPIE

Pomimo słabych danych makro ze strefy euro, główne indeksy Starego Kontynentu zyskiwały dzisiaj na wartości. Niemiecki DAX wzrósł o 1,1 proc., a francuski CAC40 oraz brytyjski FTSE100 o 0,8 proc. i tym samym znów są najwyżej od ponad trzech miesięcy. Poza wzrostami na wczorajszej sesji na Wall Street do zakupów akcji zachęcały dobre wyniki spółek. Dziś, zyskiem w pierwszym kwartale pozytywnie zaskoczył francuski Lafarge (największy światowy producent cementu), Deutsche Borse (niemiecka giełda) oraz koncern tytoniowy British American Tobacco. W tej sytuacji informacja o głębszym od oczekiwań spadku sprzedaży detalicznej w marcu w Eurolandzie nie zniechęciła popytu, tym bardziej, że zrównoważyła ją popołudniowa publikacja wyższa od oczekiwań wydajność pracy w USA.

Otwarcie za oceanem było neutralne, a chęć do realizacji zysków po wczorajszych wzrostach niewielka.

WALUTY

Po dwóch wzrostowych sesjach w środę inwestorzy na rynku walutowym sprzedawali europejską walutę, co wyszło na korzyść dolarowi. Kurs EUR/USD przełamał wsparcie z poziomu 1,548 i ok. godz. 16.30 znalazł się na wysokości 1,539 czyli o 1,1 proc. niżej niż we wtorek. Taką wyprzedaż euro można tłumaczyć obawami o zbyt agresywną politykę monetarną Europejskiego Banku Centralnego, który pomimo niepodważalnych sygnałów spowalniania gospodarek krajów strefy euro, utrzymuje stopy procentowe na poziomie najwyższym od 6 lat i wszystko wskazuje na utrzymanie takiego kursu. Za dolarem przemawiały też dane z USA (wzrost wydajności pracy) i euro (spadek sprzedaży detalicznej). W odniesieniu do dolara taniał również brytyjski funt oraz frank szwajcarski. Słaba kondycja euro przełożyła się na umocnienie złotego - za euro płacono o 0,7 proc. mniej niż dzień wcześniej, tj. 3,411 PLN, natomiast dolara można było nabyć za 2,219 PLN.

SUROWCE

Pomimo umocnienia dolara, wykresy cen surowców zachowywały się dzisiaj spokojnie. Inwestorzy z dystansem podeszli do sygnałów z rynku walutowego, bowiem amerykańska waluta silnie podrożała tylko w stosunku do euro. W tej sytuacji najsilniej zareagowało złoto, które potaniało o 1,2 proc. do poziomu 867 USD za uncję. Fundusze hedgingowe dosyć sceptycznie patrzą na potencjał dla złota do powrotu w okolice rekordów, bowiem możliwości obniżania stóp procentowych przez FED się wyczerpują, a to głównie one obniżały wartość dolara i windowały ceny surowców. Gdyby trend wzrostowy na rynku towarowym się zakończył popyt na złoto spadłby, bowiem presja inflacyjna byłaby mniejsza, a metale szlachetne są uznawane za dobre zabezpieczenie przed tym zjawiskiem. Na razie jednak ceny miedzi i ropy utrzymują się wysoko. Cena londyńskiej baryłki brent utrzymała się dzisiaj na poziomie 120,50 USD (80 centów poniżej wczorajszych rekordów), a tona miedzi potaniała o 0,6 proc. do poziomu 8.470 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.