Fortis Bank wycofał z oferty kredyty w CHF

Fortis Bank wycofał z oferty kredyty w CHF
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-05-06 (18:36)

WYDARZENIE DNIA: "Grupa Fortis zadecydowała o ograniczeniu ryzyka wynikającego z finansowania nieruchomości w walucie innej niż PLN.(...) z dniem 15 maja Fortis Bank (...) zaprzestanie udzielania walutowych kredytów(...)".

Ten zaskakujący komunikat stał się dziś przedmiotem niekończących się spekulacji, także w dziale analiz Open Finance. Po pierwsze grupa Fortis, która poniosła straty na kryzysie subprime może chwilowo przynajmniej nie mieć ochoty na podejmowanie ryzyka na rynku kredytów hipotecznych w Polsce.

Warto jednak pamiętać, że kilkanaście dni temu banki ING i BZ WBK zdecydowały się włączyć kredyty w CHF do swojej oferty produktowej. Ograniczanie ryzyka może mieć związek z obawami o osłabienie złotego, choć i ta hipoteza daleka jest dziś od realizacji. Na pocieszenie - Fortis planuje mocno uatrakcyjnić ofertę kredytów w PLN.

SYTUACJA NA GPW

Na otwarciu wtorkowej sesji indeks WIG20 wzrósł o ok. 0,6 proc. i na moment pokonał poziom 3 tys. pkt, ale w dalszej części dnia liczba osób kupujących akcje malała z godziny na godzinę. Po południu indeks największych spółek znalazł się pod kreską, za sprawą papierów TP SA, którą po wczorajszym ponad 3-proc. wzroście, przeceniono w poniedziałek o 2,2 proc. Standardem ostatnich tygodni są niewielkie obroty w ciągu dnia i nagłe ożywienie w końcówce sesji i ten scenariusz się dziś powtórzył. Wartość handlu na całym rynku wyniosła nieco ponad 900 mln PLN, co świadczy o asekuracji i braku przekonania TFI we wzrosty mimo nijakich nastrojów zagranicy, a warto również zauważyć, że dzisiaj warszawskie indeksy przez większą część dnia utrzymywały się ponad kreską pomimo spadków w Europie Zachodniej i USA. Podczas wtorkowej sesji na parkiecie zadebiutował Cyfrowy Polsat, który na otwarciu zyskał 7,2 proc.

GIEŁDY W EUROPIE

Na dzisiejszej sesji w Europie ceny akcji lekko osuwały się, do czego przyczyniły się kiepskie informacje ze spółek oraz mieszane dane makro. O godz. 17.00 niemiecki DAX i francuski CAC40 traciły po 0,4 proc., natomiast brytyjski FTSE pozostawał na poziomie piątkowego zamknięcia. Znacznie głębsze były spadki spółek z branży finansowej, którą dotknęła silna przecena między innymi za sprawą wysokich strat kwartalnych. Szwajcarski UBS poinformował o ucieczce inwestorów indywidualnych, którzy zabrali w pierwszym kwartale z jednostki asset management 12,8 mld CHF swoich oszczędności. To pierwszy odpływ kapitału z tego banku od ponad siedmiu lat. Swoich akcjonariuszy nie rozpieścił również jeden z największych amerykańskich banków hipotecznych Fannie Mae, który przed otwarciem sesji za oceanem poinformował o kwartalnej stracie przekraczającej 2 mld USD. Indeksy S&P i Dow Jones otworzyły się na 0,5-proc. minusach.

WALUTY

Wtorek na rynku walutowym nie obfitował w przełomowe dane makroekonomiczne, ale te które opublikowano w Europie okazały się korzystne dla lokalnych walut. Nieco wyższy od prognoz odczyt wskaźnika PMI w sektorze usług pomógł umocnić się europejskiej walucie - kurs EUR/USD rósł ok. godz. 16.00 o 0,4 proc. do 1,556 USD. Frank szwajcarski reagował na dobre dane o inflacji konsumenckiej i zyskał w stosunku do dolara 0,7 proc. a względem złotego umocnił się nieznacznie do 2,112 PLN. Polska waluta była we wtorek chętnie kupowana przez inwestorów na rynku walutowym i względem amerykańskiego dolara umocniła się o 0,8 proc. do 2,207 PLN za jednego zielonego, natomiast za jedno euro płacono o 0,1 proc. mniej niż dzień wcześniej, tj. 3,437 PLN.

SUROWCE

Cena ropy pozostaje w silnym trendzie wzrostowym, który winduje ją na kolejne rekordy. Za londyńską baryłkę brent płacono dziś już 119,70 USD, czyli 4,4 proc. więcej niż na piątkowym zamknięciu (wczoraj giełdy na wyspach nie pracowały). To wynik obaw inwestorów o stronę podażową rynku. W Nigerii znów nasiliły się ataki rebeliantów ograniczające wydobycie z tamtejszych szybów, o czym poinformował dzisiaj koncern Shell. Co więcej, Goldman Sachs opublikował dzisiaj raport, w którym prognozuje, że w ciągu 2 lat ropa podrożeje do 150-200 USD za baryłę. Przy tej atmosferze drożała również nowojorska baryłka crude, która po wzroście o 1,2 proc. ustanowiła nowy rekord na poziomie 121,30 USD.

Wzrosty nadrabia również miedź, co jest wynikiem silnego spadku jej zapasów. Na giełdzie w Nowym Jorku są najniższe od blisko dwóch lat, a w amerykańskim magazynie LME spadły w ciągu roku o 84 proc. W rezultacie, jej cena o 1,2 proc. do poziomu 8.510 USD za tonę.

Wzrosty cen surowców windują wykres złota, które podrożało dziś o 0,8 proc. do poziomu 878 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.