Kwiecień na globalnych rynkach finansowych

Kwiecień na globalnych rynkach finansowych
Komentarz X-Trade Brokers
Data dodania: 2008-05-05 (15:17)

Szef amerykańskiej rezerwy federalnej Ben Bernanke podczas wystąpienia przed Komitetem Ekonomicznym Kongresu 2 kwietnia przedstawił sytuację w amerykańskiej gospodarce jako trudną, lecz wykazał się nutką optymizmu.

Nie tylko stwierdził, iż długoterminowo wierzy w dobre perspektywy gospodarki, ale ocenił, iż już w 2009 roku tempo wzrostu gospodarczego powróci w granice potencjalnego (czyli ok. 2,5% rocznie) lub nawet będzie nieznacznie wyższe. Ożywienie miałoby być zasługą m.in. skoordynowanego policy mix (czyli obniżek stóp w połączeniu z pakietem fiskalnym), a także stabilizacji, a nawet lekkiej poprawy na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Również w minionym miesiącu swoją wizję perspektyw gospodarczych przedstawił Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Eksperci funduszu zwiastują spadek PKB jeszcze w końcówce tego roku, co obniżyłoby roczne tempo wzrostu do jedynie 0,5%. W przyszłym roku wzrost powoli miałby przyspieszać, jednak w skali 12 miesięcy wzrósłby zaledwie do 0,6%. W dokumencie podkreśla się, iż na wzrost nadal negatywnie przekładać będzie się rynek budownictwa mieszkaniowego oraz bardziej napięte standardy kredytowe.

Rynki są optymistyczne...

Póki co rynek zdaje się wierzyć Bernanke. Jeśli popatrzymy na zmiany cen aktywów w kwietniu, moglibyśmy wnioskować, iż ożywienie gospodarcze już ma miejsce. Kwiecień był pierwszym w tym roku miesiącem umocnienia się dolara wobec euro, franka i jena. Umocnienie wobec euro było relatywnie niewielkie, gdyż jeszcze w ostatniej dekadzie miesiąca inwestorzy testowali po raz pierwszy poziom 1,60 na parze EURUSD. Jednakże spory wzrost wartości dolara wobec jena i franka (ponad 5% jeśli uwzględnić także długi weekend), walut preferowanych w czasie dekoniunktury (choćby z tytułu zamykania pozycji carry trade), sugerował wzrost wiary rynku w poprawę sytuacji. Ponad 5% zyskały także główne światowe indeksy giełdowe, zaś ceny surowców przemysłowych (zwłaszcza ropy, która podrożała o 14%) zachowywały się znacznie lepiej niż ceny kruszców.

...choć dane ciągle nie rozpieszczają...

Czy jest to już faktycznie dyskontowanie ożywienia? Raczej jeszcze nie. Dane makroekonomiczne sugerują, iż do amerykańska gospodarka ciągle ma problemy. Jakkolwiek PKB drugi kwartał z rzędu wzrosło o 0,6% (wielkość annualizowana), struktura wzrostu wskazuje na niekorzystne tendencje w przypadku popytu krajowego. Lepsze od oczekiwań dane o zatrudnieniu czy aktywności również nie mogą być powodem do przesadnego optymizmu – aktywność ciągle się kurczy a zatrudnienie spada. Dodatkowo dane z rynku domów są po raz kolejny gorsze niż pesymistyczne przecież oczekiwania. Wreszcie wskaźniki nastrojów konsumentów są na wieloletnich minimach sygnalizując możliwy dalszy spadek popytu.

...jednak nie ziścił się czarny scenariusz

Co zatem wprawiło inwestorów w tak dobre nastroje? Po prostu nie sprawdził się czarny scenariusz. Warto zwrócić uwagę, że nastroje wśród inwestorów powoli, aczkolwiek w miarę regularnie poprawiają się od 17 marca, czyli zamieszania wokół banku Bear Sterns. Po przejęciu tej instytucji przez JP Morgan rynek wyceniał pewne prawdopodobieństwo podobnej sytuacji z udziałem innej instytucji (głośno było na przykład wokół Lehman Brothers). Choć wyniki takich banków jak Citigroup i Merrill Lynch były słabe, okazały się w miarę zgodne z oczekiwaniami, a to utwierdziło rynek w przekonaniu, że czeka nas już mniej negatywnych niespodzianek. Jednocześnie niezłymi wynikami mogło pochwalić się wiele instytucji niezwiązanych z sektorem finansowym czy budowlanym. W wielu przypadkach słabe wyniki z USA rekompensowane były wyższym popytem z Azji.

Kto ma rację?

Wracając do opisanych na początku scenariuszy nie ulega wątpliwości, że zależnie od tego kto ma rację wycena wszystkich najważniejszych instrumentów finansowych będzie diametralnie inna. Jeśli sprawdziłby się scenariusz Fed, dolara czekałoby znaczne umocnienie (a być może nawet odwrócenie trendu), zaś na rynki akcji znów powróciłaby hossa. Wzrosłyby rentowności obligacji (zwłaszcza na krótkim końcu krzywej) a ceny surowców przemysłowych zachowywałyby się lepiej niż złota czy srebra. Czy tak będzie przekonają nas kolejne odczyty danych, wśród których warto szczególnie przyglądać się wskaźnikom o charakterze wyprzedzającym, dotyczących choćby aktywności czy nastrojów konsumentów (które powinny wkrótce ulec poprawie po tym jak gospodarstwa domowe otrzymały rabaty podatkowe). Jeśli takie sygnały nie napłyną, akcje oraz dolar mogą dość szybko zacząć wyglądać na mocno wykupione.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.