Tydzień: decyzje banków centralnych i raporty kwartalne

Tydzień: decyzje banków centralnych i raporty kwartalne
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-05-05 (10:46)

WYDARZENIE DNIA: W nowy - już regularny - tydzień wchodzimy znając najważniejsze dane makro z USA, z precyzyjnymi oczekiwaniami dotyczącymi decyzji ECB i Banku Anglii i z niepewnością związaną z raportami za I kwartał. Już we wtorek swoje wyniki za I kwartał opublikuje BRE Bank, dzień później zrobią to Pekao i BPH, a w czwartek PKO BP i BZ WBK.

Na koniec tygodnia publikację swojego raportu zapowiedział KGHM. Zatem dane makroekonomiczne, którymi emocjonował się rynek w ostatnim czasie zostaną zastąpione przez raporty kwartalne, których zawartość powinna mieć większy wpływ na zachowanie konkretnych papierów. Raporty banków są pewną zagadką, bo sprzedaż kredytów hipotecznych mogła być niższa, ale konsumpcyjnych - niekoniecznie. Również firmy mogły nadal być aktywne w pożyczaniu pieniędzy. W czwartek decyzje ECB i Banku Anglii - stopy mają pozostać niezmienione.

SYTUACJA NA GPW

Każda z trzech ubiegłotygodniowych sesji przebiegała według podobnego scenariusza: w ciągu dnia na warszawskim parkiecie handlował wyłącznie ten, kto musiał lub nie miał ciekawszego zajęcia, a ostateczny poziom indeksów ustalali między sobą w ciągu ostatnich minut najwięksi gracze. Chociaż główne indeksy na przestrzeni tygodnia odnotowały symboliczne wzrosty ( WiG oraz WIG20 +0,9 proc.) to nikt nie traktuje tego jako powrót fali optymizmu na GPW. Przy obecnych obrotach trudno mówić w ogóle o rynku, skoro na całym parkiecie handluje się wyłącznie kilkoma walorami o największym udziale w indeksach, dlatego puśćmy w niepamięć ten nudny tydzień i dajmy inwestorom zareagować na garść istotnych wydarzeń z zagranicy, bo obecny okres skutecznie oduczył inwestorów z GPW samodzielności.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na ostatniej sesji poprzedniego tygodnia na Wall Street główne indeksy kontynuowały czwartkowe wzrosty dzięki dobrym danym makro oraz informacjom ze spółek. S&P zyskał 0,3 proc., a Dow Jones wzrósł o 0,4 proc. Na otwarciu zasięg zwyżki był dwukrotnie wyższy, po tym jak pozytywnie zaskoczył raport z amerykańskiego rynku pracy oraz dane o zamówieniach fabrycznych. Spadek stopy bezrobocia w kwietniu na pewno ucieszył obóz byków, który mógł się obawiać, że możliwości konsumpcyjne obywateli USA zostaną ograniczone również z tej strony. W dalszej części sesji dominowała jednak chęć do realizacji zysków, głównie z czwartkowej zwyżki.

Azja zaczęła tydzień bardzo spokojnie. Hang Seng nie zmienił się w stosunku do czwartkowego zamknięcia, a Shanghai Composite rósł o 0,9 proc. Giełda japońska i południowo-koreańska nie pracowały.

OBSERWUJ AKCJE

WIG20 - od ponad trzech miesięcy indeks pozostaje w trendzie bocznym w przedziale 2800-3100 pkt. (wyjścia poza ten kanał były niewielkie i krótkotrwałe). Znaczna poprawa nastrojów na rynkach zagranicznych sugeruje, że znów mamy szansę wrócić do górnej granicy tego kanału. Najpierw jednak indeks musi poradzić sobie z poziomem 3000 pkt., który okazał się silnym oporem na początku kwietnia. Gdyby w końcu udało się pokonać szczyty z lutego, zasięg wzrostów można oceniać na 3400 pkt. Wskaźniki techniczne RSI i MACD są neutralne, co nie jest niczym nadzwyczajnym przy trendzie horyzontalnym.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Praterm - przychody grupy w pierwszym kwartale wyniosły 65,4 mln PLN (spadek o 19 proc.), a zysk netto 7,2 mln PLN (spadek o 70 proc.).

HTLStrefa - przychody grupy w pierwszym kwartale wyniosły 35,2 mln PLN (wzrost o 83 proc.), a zysk netto 6,7 mln PLN (wzrost o 54 proc.).

ABS - w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółki udział głównego akcjonariusza (Asseco Polska) spadł do 46,5 proc. (wcześniej 54,3 proc.).

ZPUE - przychody spółki w pierwszym kwartale wyniosły 49,3 mln PLN (wzrost o 7 proc.), a strata netto 1,8 mln PLN (przy 2,6 mln zysku netto przed rokiem).

Konsorcjum Stali - przychody spółki w pierwszym kwartale wyniosły 90,8 mln PLN (spadek o 20 proc.), a zysk netto 3,7 mln PLN (spadek o 31 proc.).

Plaza Centers - wiodący deweloper na rynkach wschodzących wypłaci dywidendę w postaci 0,195 EUR na jedną akcję (minus 15 proc. podatku potrącanego w Holandii u źródła). Jeśli tę decyzję poprze WZA, przyznanie prawa do niej nastąpi 30 maja, a wypłata 12 czerwca.

Cashflow - przychody spółki w pierwszym kwartale wyniosły 15 mln PLN (spadek o 17 proc.), a zysk netto 0,7 mln PLN (spadek o 54 proc.).

PROGNOZA GIEŁDOWA

Pytanie na dzisiaj to nie czy w Warszawie rozpoczniemy tydzień od spadków czy wzrostów, lecz jak bardzo silnej zwyżki możemy oczekiwać, gdyż w ciągu dwóch dni nieaktywności na naszym rynku zagranica zdążyła nam sporo odskoczyć. Warto zauważyć, że gdy chodzi o indeksy WIG i WIG20, to znajdujemy się obecnie dokładnie na poziomach sprzed dwóch miesięcy i po krótkookresowej konsolidacji rynek będzie musiał bardziej zdecydowanie określić swój kierunek, choć oczywiście nie znaczy to, że wybicie nastąpi w tym tygodniu. Po otwarciu dzisiejszych notowań na zielono, aktywność na GPW powinna wzrosnąć, a obroty podczas poniedziałkowej sesji poniżej 1 mld świadczyłyby o wyjątkowej powściągliwości TFI przed zakupami i braku przekonania w trwałe wzrosty. Przy bardzo korzystnych wiatrach WIG20 może ponownie atakować w tym tygodniu poziom 3 tys. pkt, który jest najbliższym silnym oporem, ale pamiętajmy, że bez notorycznego podbijania kursu na fixingu startowalibyśmy z poniżej 2900 pkt. Swoimi wynikami pochwali się w tym tygodniu m.in. KGHM.

WALUTY

Wydaje się, że na świecie inwestorzy giełdowi są nie mniej głodni wzrostów niż my i dane, które w ubiegłym roku uznanoby za przeciętne, służą obecnie do poprawiania nastrojów i udowadniania pesymistom, że recesja to zdecydowanie zbyt często używane słowo. Dolar zyskiwał pod koniec ubiegłego tygodnia na wartości po danych z rynku pracy,które nie były optymistyczne, a jedynie mniej negatywne niż oczekiwano. Spadek liczby miejsc pracy poza sektorem rolnictwa o 20 tys. przemawiał za umocnieniem USD wobec koszyka podstawowych walut, ale już w poniedziałek w nocy kurs EUR/USD zaczął wracać do trendu wzrostowego i kształtował się ok. godz 8 w okolicach 1,547.

Złoty osłabiał się w piątek wobec dolara. Rano za euro płacono 3,44 PLN, a za USD 2,223 PLN .

SUROWCE

Uspokojenie na eurodolarze po silnym spadku wywołanym decyzją Fed o obniżeniu stóp procentowych udzieliło się inwestorom na rynku towarowym. Nie oznacza to jednak, że zmiany cen surowców również były niewielkie. Wręcz przeciwnie. Na piątkowej sesji ropa i miedź dynamicznie odrabiały spadki z czwartkowej przeceny. Pierwszy z surowców podrożał o 3,8 proc. po informacji o zakłóceniach w produkcji w Nigerii, gdzie partyzanci znów atakują szyby naftowe. W rezultacie cena londyńskiej baryłki brent powróciła w okolice 115 USD, chociaż w czwartek kosztowała już 7 dolarów mniej.

Równie dynamicznie odrabiała straty miedź. Kurs trzymiesięcznego kontraktu na ten surowiec podrożał o 2,8 proc. i wrócił do poziomu, który od początku kwietnia był wsparciem trendu bocznego. Od strony analizy technicznej, może to być krótkie odbicie przed dalszą przeceną.

Znacznie spokojniej wygląda sytuacja na rynku złota. Po czwartkowym zejściu do poziomu 850 USD spadki się zatrzymały i dziś rano za uncję płacono już 14 dolarów więcej.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.