Czy jest już lepiej?

Czy jest już lepiej?
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-05-05 (10:39)

Końcówka minionego tygodnia wskazywała, iż inwestorzy stali się bardziej optymistyczni co do perspektyw globalnej gospodarki. Silny wzrost wartości dolara i zwyżka (choć bardziej umiarkowana) indeksów giełdowych pokazują, iż spora grupa uczestników rynku uważa, iż ożywienie gospodarcze przyjdzie wkrótce. Rzeczywiście zeszłotygodniowe dane były nieco lepsze.

PKB wzrósł o 0,6% (w skali roku), a zatrudnienie obniżyło się tylko o 20 tys. Nie obniżył się też indeks aktywności w przemyśle. A Fed obniżając stopy o 25 punktów bazowych nie zmienił komunikatu na tyle, aby zasiać na rynku niepokój (odnośnie zagrożenia inflacją). Z drugiej strony z pewnością nie były to odczyty przełomowe. Struktura PKB pokazuje, iż wzrost gospodarczy już drugi kwartał z rzędu był tak naprawdę dziełem przypadku. Zatrudnienie natomiast należy do danych, które z pewnym opóźnieniem pokazują zmiany w gospodarce, i mimo wszystko był to spadek. Szacuje się, iż podczas wzrostu gospodarczego w pobliżu tempa potencjalnego wzrost zatrudnienia wynosi przynajmniej 100 tys. miesięcznie. Wreszcie indeks ISM ciągle pozostaje poniżej 50 pkt. sygnalizując spadek aktywności. To może oznaczać, iż obserwowane obecnie ruchy w górę w przypadku indeksów giełdowych i notowań dolara mogą mieć tylko charakter korekty a inwestorzy powinni pozostać czujni wobec publikacji kolejnych odczytów. Szczególnie jeśli chodzi o wskaźniki o charakterze wy6przedzającym. Z takich wskaźników już dziś podany będzie ISM dla sektora usług w USA. Rynek oczekuje spadku wskaźnika do 49,1 pkt. z 49,6 pkt. w poprzednim miesiącu.

Poza tą publikacją dla rynku istotne będą posiedzenia banków centralnych w strefie euro i Wielkiej Brytanii (czwartek). Choć oczekiwane jest pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie, w przypadku strefy euro rynek będzie ciekaw reakcji Tricheta na słabe odczyty danych z sektora przemysłu, prawdopodobnie efekt bardzo silnego euro. Sytuacja jest wyjątkowa również w Wielkiej Brytanii, gdzie ostatnio pojawiły się aż trzy koncepcje co do zmian poziomu stóp. Przypomnijmy, iż ostatecznie Bank Anglii obniżył stopy o 25 bp i stopa referencyjna wynosi obecnie 5%.

W piątek podane zostaną dane odnośnie bilansu handlowego w USA za marzec. Rynek oczekuje, iż słaby dolar powoli przekładać się będzie na spadek deficytu. Konsensus to deficyt na poziomie 61,4 mld USD (czyli o 0,9 mld USD mniej niż w lutym).

Waluty – Początek maja dla dolara

Końcówka minionego tygodnia to wyraźne umocnienie się dolara. Od środowego wieczoru amerykańska waluta zyskała nieco ponad 1% wobec euro, 1,5% wobec jena i niemal 2% wobec franka szwajcarskiego. Pro-dolarowy sentyment był na rynku wyczuwalny już od momentu kiedy para EURUSD nie zdołała na trwale pokonać poziomu 1,60. W końcówce minionego tygodnia pomogły dane – zwłaszcza te o zatrudnieniu, które obniżyło się mniej niż oczekiwał rynek. Reakcja na dane początkowo była bardzo silna w przypadku wszystkich głównych par, jednak już nieco powyżej 1,5350 znaleźli się kupujący wspólną walutę i stąd euro straciło nieco mniej niż jen czy frank. Właśnie na tym poziomie znajduje się dość istotne wsparcie, które może powstrzymać na jakiś czas umocnienie dolara, lub nawet sprowokować małą korektę w drugą stronę – również na parach z jenem i frankiem. Nie bez znaczenia będzie również sytuacja na rynkach akcji. Indeksy giełdowe znajdują się już dość wyraźnie powyżej wcześniejszych oporów i ewentualna dalsza zwyżka służyłaby umocnieniu dolara.

Ciekawa była również sytuacja na rynku złotego. Co prawda zaraz po ogłoszeniu danych o zatrudnieniu kurs USDPLN wzrósł powyżej 2,24, jednak w skali całego piątku odnotował nieznaczny spadek mimo sporego przecież umocnienia dolara wobec głównych walut. Oznaczało to również duży spadek kursu EURPLN, z poziomu 3,4550 do 3,4330. Pamiętajmy jednak, iż w piątek handel na złotym odbywał się głównie w Londynie i dopiero dziś rynek wróci do normalnej pracy a my przekonamy się czy inwestorzy ponownie będą zainteresowani polską walutą.

Surowce – Wzrosty wbrew dolarowi

Po silnych spadkach w czwartek, w piątek większość surowców i towarów odrabiała straty, mimo, iż nadal trwało umocnienie amerykańskiej waluty. Inwestorzy wykorzystali jednak fakt, iż spadek EURUSD po danych o zatrudnieniu został dość szybko zatrzymany i postanowili wykorzystać niższe ceny surowców do zakupów. Zwyżkom przewodziła ropa zyskując ponad 3%, co w przypadku gatunku Brent oznaczało wzrost ceny do 114,70 USD za baryłkę. Ten wzrost miał jednak dodatkowe powody: po pierwsze wynikał ze wznowienia akcji militarnych Turcji w Północnym Iraku, po drugie zaś był wzmocniony wzmianką ministra Kataru, który zapowiedział, iż OPEC nie zwiększy produkcji przed posiedzeniem we wrześniu.

Wzrastały także ceny metali – złoto podrożało o 1,5% do 863,40 USD za uncję, srebro o 3% do 16,63 USD, miedź o 2,5% do 8495 USD za tonę, cynk zaś o 1,5% do 2169 USD za tonę. W tym ostatnim przypadku jeden z czołowych producentów wyraził opinię, iż z powodu spadku wydobycia, ceny w przeciągu kolejnych pięciu lat wzrosną o co najmniej 50%.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.