RPP nie zaskoczyła, w USA nie ma recesji

RPP nie zaskoczyła, w USA nie ma recesji
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-04-30 (17:55)

Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na kolejną podwyżkę stóp procentowych w kwietniu. Być może tylko przełożyła podwyżkę na maj, być może jednak przerwa będzie dłuższa. Dane dotyczące marcowego wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej mogły przesądzić o tym, że RPP wstrzymała się z podwyżką stóp, aby przekonać się, czy mamy do czynienia z trwałą tendencją czy jedynie miesiącem przerwy w szybkim wzroście gospodarczym.

Również silny złoty i zatrzymanie wzrostu cen surowców mogły powstrzymać RPP przed podwyżką. Niespodziankę mieliśmy za to w USA - okazało się, że według wstępnych danych PKB w I kwartale wzrósł tam o 0,6 proc. (oczekiwano 0,4 proc., a nawet pojawiały się obawy o spadek). Wzrost PKB był jednak pochodną wzrostu zapasów wyrobów gotowych, co trudno uznać za oznakę ożywienia gospodarczego. Wydatki konsumentów wzrosły o 1 proc.

SYTUACJA NA GPW

Nie spodziewaliśmy się dziś dużych transkacji na GPW, ale przebieg notowań mimo wszystko okazał się zaskakujący w swojej bezaktywności. Obroty poniżej 700 mln PLN śrubują rekord niskiej wartości transakcji notowany ostatnio w połowie 2006 roku (wtedy też trwała kilkumiesięczna konsolidacja po spadkach). Przyczyna jest prosta - część inwestorów już wyjechała, a ci którzy zostali bardziej interesowali się pogodą na najbliższe dni niż notowaniami. Oczywiście sama sesja nie ma żadnego znaczenia w krótkim i średnim terminie, podobnie jak i dwie poprzednie, które upłynęły nam w podobnie sennej atmosferze.

Zapewne poniedziałkowe notowania dostarczą znacznie większych emocji - będziemy nadrabiać dwa dni swojej nieobecności na rynkach. Ale przewidywać poniedziałkowe otwarcie już teraz - przed decyzją Fed i danymi z rynku pracy - można równie dobrze na podstawie rzutu monetą.

GIEŁDY W EUROPIE

Pomimo wielu publikacji makro, na rynkach europejskich utrzymuje się spokój. Dzisiaj główne indeksy wzrosły kilka dziesiątych procenta, głównie dzięki dobrym danym zza oceanu. Pierwsze przybliżenie amerykańskiego PKB sugeruje, że nie ma jeszcze recesji w USA, chociaż jest to głównie zasługą wzrostu zapasów. Dzisiejsze publikacje z Europy pokazały trochę gorsze nastroje biznesu i w gospodarce oraz nieznacznie większy do oczekiwań spadek inflacji. W tej sytuacji inwestorzy ze Starego Kontynentu zagrali pod otwarcie na Wall Street, a skoro te było dodatnie, kupowali akcje. O godz. 17.00 niemiecki DAX zyskiwał 0,9 proc., a francuski CAC40 0,3 proc. Brytyjski FTSE rósł o zaledwie 0,2 proc., do czego negatywnie przyczyniły się spółki surowcowe. W ten sposób indeksy giełdy paryskiej i londyńskiej kończą najlepszy miesiąc od blisko 5 lat- w kwietniu zyskały grubo ponad 6 proc.

WALUTY

Euro nieznacznie straciło do dolara, kiedy okazało się, że wzrost PKB w USA okazał się wyższy od oczekiwanego, ale ani nie był to duży spadek, ani trwały. Inwestorzy zreflektowali się bowiem, że kłopoty amerykańskiej gospodarki bynajmniej nie zostały zażegnane. W środę po południu euro wyceniano na 1,556 USD, ale to jeszcze nie koniec emocji na rynku walutowym - czeka nas jeszcze reakcja na decyzję Fed.

Jen spadł dziś do dolara o 1,2 proc., a euro zyskało wobec japońskiej waluty 1,0 proc. Dane z Japonii opublikowane dziś rano okazały się słabsze od oczekiwań.

Na koniec dnia dolar kosztował u nas tyle co rano, czyli prawie 2,22 PLN. Euro spadło natomiast w okolice 3,45 PLN, a frank (w ślad za jenem na świecie) spadł u nas do 2,135 PLN.

SUROWCE

W wyniku spokojnego zachowania dolara po serii dzisiejszych danych makro, ceny surowców zmieniały się nieznacznie. Spadkowe odreagowanie na ropie i miedzi zatrzymało się po wyższym od oczekiwań wskazaniu PKB w Stanach za pierwszy kwartał. Dzisiejsze dane wskazują, że w pierwszych trzech miesiącach jeszcze nie ma recesji, co oznacza wyższy popyt na surowce. W rezultacie miedź utrzymała się na poziomie 8.560 USD za tonę, natomiast londyńską baryłką brent handlowano w okolicy 114 USD. Większy ruch w przypadku rynku ropy zobaczyliśmy dopiero po godz. 16.30, kiedy zapasy paliw za oceanem niespodziewanie wzrosły i ceny baryłek spadły o 1 proc.

Spadki kontynuuje również złoto. Po dzisiejszej przecenie o 0,8 proc. jego uncję można było kupić za 867 USD. To wynik dobrych danych makro z USA, które rozwiewają część niepewności wokół kondycji amerykańskiej gospodarki, co przekłada się na mniejszy popyt na bezpieczne aktywa, takie jak metale szlachetne.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.