WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-11-29 (20:29)

Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.

Perspektywa opodatkowania przeszłych zysków może w znacznym stopniu obciążyć nastroje inwestorów i co więcej, budzi obawy o warunki, na jakich funkcjonował będzie nadal rynek kapitałowy w Polsce. Tymczasem na globalnych rynkach nadal obserwujemy pozytywne nastroje, związane przede wszystkim z gospodarką Stanów Zjednoczonych.

Inwestorzy poznali dziś szereg odczytów makro z USA, w tym rewizję PKB z III kwartał, które okazało się wyższe od prognoz i wyniosło 5,2% wobec 4,9% poprzednio. Wall Street upewnia się, że miękkie lądowanie to bazowy scenariusz. Konsument nie osłabł (dzisiejsze odczyty wskazały na spadek zapasów hurtowników, bardzo niewielki spadek w konsumpcji prywatnej) a PKB jest w stanie rosnąć, nawet w szybszym niż oczekiwano tempie, w końcówce roku 2023. Przypomnijmy, że jeszcze w 2022 część analityków oczekiwała recesji i znacznego spowolnienia. Pozytywne zaskoczenie reakcją gospodarki na najbardziej agresywny cykl Fed od przeszło 40 lat, wydaje się w pełni uzasadnione.

Ttego typu sytuacje w przeszłości często ewoluowały w euforię, w czasie której rynek nie zwracał uwagę na żadne negatywne informacje, koncentrując się wyłącznie na tych danych, które wspierają nastroje. Czy taki scenariusz jest dziś możliwy? Wydaje się, że jak najbardziej tak. Gospodarki okazały się mocniejsze, niż oczekiwano, a inflacja spada. Dzisiejsze odczyty w Niemczech i Hiszpanii wskazały na większy niz oczekiwano spadek. Wstępny odczyt inflacji CPI w Hiszpanii, za listopad 3,2% wobec 3,7% prognoz i 3,5% poprzednio. Rynek oczekiwał wzrostu, także m/m dlatego tym bardziej, niższe dane zaskoczyły. Takżę inflacja w Niemczech, w listopadzie wyniosła 3,2% r/r wobec prognoz 3,5% r/r, i 3,8% r/r poprzednio. W ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,4% m/m, choć oczekiwano spadku na poziomie 0,1% m/m. Poprzednio zmiana ta była płaska.

Odczyt dzisiejszej inflacji w Niemczech był najniższy od czerwca 2021 roku, a w niektórych niemieckich landach presja cenowa spadła nawet poniżej 3%. Był to także pierwszy miesięczny spadek od stycznia tego roku. Naturalnym wydaje się, że maleją szanse na jakiekolwiek jastrzębie działanie ze strony EBC. Rosną szanse na szybsze obniżki stóp, na Starym Kontynencie. Dane z Niemiec potwierdziły ogólny trend spadku inflacji i stanowiły kolejne paliwo dla rynku akcji. Europa, choć dużo słabsza od USA radzi sobie (jak dotąd) nieźle z inflacją, a ostatnie dane PMI z Niemiec i przede wszystkim z Wielkiej Brytanii stanowiły spore, pozytywne zaskoczenie. Inwestorzy na Wall Street przygotowują się do piątkowego przemówienia Jerome'a Powella. Choć szef Fedu prawdopodobnie nie zmieni się gwałtownie 'w gołębia', Rezerwa Federalna ma dziś mniej argumentów za tym by 'niepotrzebnie' straszyć rynki podwyżkami. Dla GPW to dobrze. Prawdopodobnie kwestią czasu jest, aż WIG zareaguje na mocne wyniki Wall Street i zwyżkujące europejskie benchmarki.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zwycięzcy i przegrani 2024 roku

Zwycięzcy i przegrani 2024 roku

2024-12-30 Komentarz giełdowy XTB
Przedostatnia w 2024 roku sesja na Wall Street przedłuża rozpoczętą w zeszłym tygodniu wyprzedaż, natchnioną przede wszystkim realizacją zysków po wyjątkowo byczym grudniu. Na indeksach wciąż najbardziej ciążą technologiczne blue chipy: traci całe Magnificent 7, z wyjątkiem Nvidii, której akcje odbijają na ten moment 0,4%. Niepewność wzrosła również za sprawą grudniowego odczytu Chicago PMI, który spadł trzeci miesiąc rzędu do 36,9 (prognoza: 42,5), osiągając tym samym drugi najgorszy wynik w 2024 roku.
Amerykanie wydali w tym roku jeszcze więcej na świąteczne zakupy

Amerykanie wydali w tym roku jeszcze więcej na świąteczne zakupy

2024-12-27 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki weszły w ostatnie dni handlu tego roku lekkimi odbiciami. Francuski CAC40 wraz ze szwajcarskim SMI wzrastają dziś ok. 0,8%, Niemiecki DAX testował dziś okolice 19 985 pkt, jednak notowania w drugiej połowie sesji lekko zmniejszyły wzrosty i finalnie, choć indeks zakończył dzień na prawie 0,6% plusie, nie przebił bariery 20 000 pkt. Na tle głównych europejskich rynków polska giełda wypadła blado. WIG20 traci ponad 0,1% w poświątecznej sesji, WIG zyskuje 0,1%.
Przyszłość byków po pivocie Fed

Przyszłość byków po pivocie Fed

2024-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Wzrosty na Wall Street nieco zwolniły, jednak jastrzębi zwrot Fed nie przytłoczył rynkowego sentymentu. Napływające w tym tygodniu dane makroekonomiczne wciąż podtrzymują optymizm, który balansuje bardziej konserwatywną postawę amerykańskiego banku centralnego. Najwyższe od trzech lat PMI dla usług, poprawiona sprzedaż detaliczna i przekraczające prognozy dane o PKB za III kwartał 2024 (3,1% vs oczekiwane 2,8%) wspierają nastroje inwestorów.
Duże przetasowanie na rynku samochodowym

Duże przetasowanie na rynku samochodowym

2024-12-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy w większości notowały dziś wzrosty, choć sentyment pozostaje dalej w większości senny. Liderem wśród głównych zagranicznych indeksów był dziś CAC40, który wzrósł o 0,3%. DAX, brytyjski FTSE oraz włoski IT40 zamknęły się w okolicach 0,1% wzrostu. STOXX Europe 600 skończył sesję na prawie 0,2% wzroście. Negatywny sentyment widać jedynie na szwajcarskim SMI, który stracił dziś 0,9%.
Niepohamowany optymizm na Wall Street

Niepohamowany optymizm na Wall Street

2024-12-16 Komentarz giełdowy XTB
Nowy tydzień rozpoczyna się wyraźnym optymizmem na Wall Street, które wyczekuje świątecznego prezentu w postaci obniżki stóp procentowych w USA. Pomimo wyraźnych sygnałów ze strony Fed, że obecny klimat gospodarczy nie wywiera presji na kolejne cięcia, na rynkach pieniężnych panuje niemal konsensus wobec środowej obniżki o 25 pb. Optymizmowi w żaden sposób nie zaszkodziły lekko wyższe odczyty CPI i PPI za ostatni miesiąc, a będąca istotną zmienną wysoka inflacja usług pozostaje w trendzie spadkowym.
Mocne przeceny na spółkach gamingowych

Mocne przeceny na spółkach gamingowych

2024-12-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejski rynek skończył dzisiejszą sesję z marginalnymi wzrostami. DAX zyskał 0,1%, szwajcarski SMI notuje prawie 0,3% wzrost, a włoski IT40 zyskał prawie 0,4%. Francuski CAC40 kończy sesję na poziomie zbliżonym do wczorajszej ceny zamknięcia. Sentymentowi rynkowemu nie pomogła dzisiejsza decyzja EBC o obniżce stóp procentowych, która pozostała zgodna z oczekiwaniami rynkowymi. Wypowiedź prezes banku centralnego na konferencji po decyzji przejawiała lekkie gołębie nuty, wobec obaw EBC o sytuację gospodarczą na Starym Kontynencie.
Rynki pod dyktandem geopolityki

Rynki pod dyktandem geopolityki

2024-12-09 Komentarz giełdowy XTB
Na nastroje inwestorów w USA znacząco wpływają dziś wydarzenia z Chin. Notowane na Wall Street chińskie spółki przewodzą dzisiaj zyskom (m.in. Alibaba: +8,5%; Baidu: +9,5%; PDD: +11,9%) po tym jak biuro polityczne Komunistycznej Partii Chin zapowiedziało luźniejszą politykę monetarną oraz bardziej proaktywne prowadzenie polityki fiskalnej w 2025 roku.
Możliwe przetasowania w indeksie Nasdaq 100?

Możliwe przetasowania w indeksie Nasdaq 100?

2024-12-03 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy rozpoczynają sesję od ostrożnego pesymizmu. Główne indeksy notują spadki, S&P 500 traci 0,2%, Nasdaq 100 spada o 0,1%, a Dow Jones traci 0,3%. Odczyt danych JOLTS z amerykańskiego rynku pracy okazał się wyższy od oczekiwań (7,74 mln wobec szacowanego 7,52 mln). Co więcej, wskaźnik pracowników decydujących się odejść z pracy wzrósł do 2,1% z 1,9% w poprzednim miesiącu. Wzrost wskaźnika z reguły oznacza większą pewność pracowników dotyczących stabilności na rynku pracy.
WIG20 najsilniejszy w Europie. Polityczny marazm na giełdzie w Paryżu

WIG20 najsilniejszy w Europie. Polityczny marazm na giełdzie w Paryżu

2024-12-02 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy wrócili na Wall Street po Święcie Dziękczynienia w relatywnie dobrym nastroju. Nasdaq otwiera nowy miesiąc byczym zyskiem 1%, głównie za sprawą Tesli (+3,1%), Intela (+3,7%) czy Trade Desku (+5,3%); rosną także pozostałe spółki “Magnificent Seven”. Absolutnym liderem jest za to Super Micro Computer (+31,5%), które rozbudziło entuzjazm w całym sektorze półprzewodników po tym jak niezależny raport oczyścił spółkę z zarzutów nieprawidłowości w działaniach kierownictwa czy zarządu. Na zielono również S&P500 (+0,25%), natomiast tracą Dow Jones (-0,3%) oraz Russell 2000 (-0,15%).
Europejskie indeksy na plusie, TEXT mocno w górę po wynikach

Europejskie indeksy na plusie, TEXT mocno w górę po wynikach

2024-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie zakończyły dzień na plusie, z niemieckim DAX 40 zyskującym 0,71% i francuskim CAC 40 rosnącym o 0,42%. W regionie pozytywnie wyróżniał się również austriacki ATX20 ze wzrostem o 0,54% oraz włoski FTSE MIB z wynikiem +0,50%. Dziś z powodu Święta Dziękczynienia giełda w USA pozostawała zamknięta.