Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?
Artykuł sponsorowany
Data dodania: 2023-11-13 (16:06)

Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.

Ale opony zimowe sprawdzają się nie tylko na lodzie i śniegu, zawsze sprawdzają się lepiej niż inne opony standardowe lub letnie, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Z tego powodu zawsze lepiej jest je wymienić, gdy nadejdzie zima, nawet jeśli ich koszt nie jest tani. Zawsze możesz jednak zdecydować się na opony regenerowane lub używane (ale z gwarancją) i dotyczy to również części Volvo, BMW, Fiata, Mercedesa, w skrócie, używanych części samochodowych wszystkich dużych marek.

Opony zimowe: główne cechy

Temperatury spadają, wzrasta ryzyko opadów śniegu i lodu. Każdy, kto nadal korzysta z opon letnich, naraża się na ryzyko zapłaty wysokiej kary, a także naraża się na ogólne ryzyko dla bezpieczeństwa drogowego. Dzieje się tak dlatego, że opony zimowe lepiej sprawdzają się w niskich temperaturach, zwłaszcza poniżej 7 stopni Celsjusza. Są one ważne nie tylko wtedy, gdy pada śnieg lub jest lód, ale są również ważne, gdy asfalt jest mokry, a nawierzchnia drogi jest śliska.

W każdym razie opona zimowa zapewnia lepsze prowadzenie i krótszą drogę hamowania w chłodniejszych miesiącach. Z tego względu prawo włoskie przewiduje obowiązek w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia. Opony zimowe poprawiają także stabilność na jezdni i poprawiają precyzję kierowania samochodem, dzięki efektywnemu przenoszeniu mocy. Wreszcie technologia aquaplaningu pomaga kierowcom nawet na obszarach, gdzie jest mało śniegu, ale więcej deszczu.

Związek robi różnicę

Niezależnie od tego, czy pada śnieg, deszcz, czy po prostu zimno, opony zimowe powinny oferować przede wszystkim jedno: maksymalną przyczepność nawet przy złej pogodzie. Dlatego wszystkie modele zawierają specjalną mieszankę gumową. To, co robi różnicę, to wysoki procent kauczuku naturalnego. Dzięki temu opona jest bardziej miękka i zapewnia jej stabilną przyczepność nawet w niskich temperaturach. W przeciwieństwie do opon letnich, których plastyczność zmienia się szybko w zależności od zewnętrznej temperatury otoczenia. Tak naprawdę, gdy jest zimniej, standardowe opony stają się sztywniejsze i zapewniają mniejszą przyczepność na asfalcie. Opony letnie są zatem mniej elastyczne na zimno i zapewniają gorszą skuteczność hamowania. Dotyczy to również sytuacji, gdy droga jest sucha.

Różnica między gorącym i zimnym

Opony zimowe zatem dzięki swojemu specyficznemu składowi pozwalają na większe tarcie zimą, także dzięki kształtowi bieżnika. Zachowaj ostrożność podczas używania opon zimowych latem, ponieważ gdy jest zbyt gorąco, opony te nie są w stanie zapewnić prawidłowego działania hamulców. W rzeczywistości na drogę hamowania wpływa kilka metrów. W tym celu niezbędny będzie zakup kompletu opon na zimę i jednego na lato. Niektórzy sprzedawcy opon mogą również poprosić o zakup 4 nowych felg w celu ułatwienia montażu i demontażu. Zawsze warto skontaktować się ze specjalistami, aby upewnić się, że koło jest prawidłowo ustawione na osi pojazdu.

Cykl życia opony

Warto również wiedzieć, że co roku testuje się, przygotowuje i sprawdza ponad 300 nowych mieszanek do opon zimowych. Muszą one przejść różne testy, zarówno w laboratorium, jak i na torach testowych, zanim zostaną sprzedane konsumentom i zanim trafią do oficjalnego obiegu sprzedaży. Nawet najlepsze mieszanki mają tę wadę, że prędzej czy później stają się twarde, a większa wydajność w niskich temperaturach spada. W dzisiejszych czasach nie można oczekiwać, że guma wytrzyma dłużej niż sześć lat.

Jak sprawdzają się opony zimowe?
Większa przyczepność dzięki bieżnikowi

Opony zimowe charakteryzują się głęboką grubością bieżnika i składem. Bieżniki opon zimowych mają szerokie i głębokie rowki, które radzą sobie ze śniegiem znacznie lepiej niż opony letnie. Kiedy śnieg wtłacza się w szerokie rowki bieżnika, poprawia się zarówno przyczepność, jak i napęd samochodu. Nic nie przylega do śniegu lepiej niż sam śnieg.

Paski na oponach: dlaczego są ważne

Na powierzchni bieżnika znajdują się także liczne zygzakowate nacięcia. Te krawędzie opon zimowych, zwane również lamelkami, pomagają głębokości bieżnika spełniać swoje zadanie. Wychwytując śnieg i lód, pozwalają na efektywniejszy napęd i poprawiają kontakt z podłożem. Przy okazji: listwy skutecznie odprowadzają wodę i chronią przed aquaplaningiem.

Ostatnia wskazówka

Uwaga: minimalna głębokość bieżnika opon zimowych nie może być mniejsza niż cztery milimetry. W rzeczywistości, gdy są zużyte, nie są w stanie zapewnić tarcia na mokrych lub zaśnieżonych drogach. Kiedy droga hamowania wydłuża się, a zakręty stają się trudniejsze, lamele opony nie zapewniają już wystarczającej przyczepności do chodzenia po śniegu.

Źródło: Artykuł sponsorowany
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.