Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych
Data dodania: 2007-08-22 (11:18) Komentarz Expandera

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: Przebieg obu giełdowych sesji tego tygodnia dla wielu inwestorów jest zapewne rozczarowaniem, choć tak naprawdę nie może zaskakiwać. Z jednej strony, piątkowa zwyżka kursów po nieoczekiwanej obniżce stopy dyskontowej w USA, dawała nadzieje na mocniejsze odreagowanie.

Z drugiej strony, trudno było liczyć na zupełną odmianę nastrojów na parkietach. Decyzja Fed nie tyle potwierdzała determinację w przeciwdziałaniu dalszemu rozszerzeniu się negatywnych kłopotów amerykańskiego rynku nieruchomości, co umacniała w przekonaniu, że sytuacja jest rzeczywiście bardzo zła. Strach o przyszłość jest więc cały czas obecny.

Nie pozwala on na wyraźniejsze odbicie. Straty naszego rynku, licząc od lipcowej górki są więc w dalszym ciągu pokaźne. WIG jest blisko 17% niżej, a indeksy mWIG40 i sWIG80 tracą po prawie 24%. Co gorsza, kolejne napływające na rynek wiadomości nie są krzepiące. Czwarty raz w tym roku w Chinach zdecydowano się podnieść koszty pieniądza. Ma to schłodzić koniunkturę gospodarczą w Państwie Środka, co przy obecnej atmosferze na rynkach, powinno zostać odebrane jako negatywny sygnał dla notowań surowców, szczególnie metali i ropy. Do nadzwyczajnych działań został zmuszony wczoraj Bank Anglii. Tak, jak wcześniej Fed i EBC, zdecydował się na uruchomienie dodatkowych środków w odpowiedzi na zapotrzebowanie na pieniądz ze strony banków komercyjnych. Wreszcie z USA napłynęły wiadomości o gwałtownym wzroście liczby domów podlegających egzekucjom. W lipcu było ich ponad 90% więcej niż rok wcześniej. Taka sytuacja to pochodna kłopotów ze spłatą kredytów hipotecznych i dodatkowe wyzwanie z punktu widzenia przyszłych cen na rynku nieruchomości. Większa podaż stwarza naturalną presję na ich spadek. W efekcie utrzymujące się od początku roku obawy, że niższa wartość nieruchomości spowoduje ograniczenie wydatków konsumpcyjnych Amerykanów, znów powinny przybrać na sile.

Na warszawskim parkiecie pod największą presją pozostawały walory mniejszych przedsiębiorstw. Indeks średnich spółek mWIG40 zniżkował o 1,6%, a sWIG80, obrazujący koniunkturę w segmencie małych firm, stracił 2,3%. WIG20 poszedł w dół „tylko” o 0,9%. Taki przebieg zdarzeń potwierdza pęknięcie nadmuchanej w pierwszej połowie roku bańki w segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji. Jeśli rzeczywiście taka diagnoza jest prawidłowa i w zwyżce małych i średnich spółek z pierwszej połowy roku więcej było spekulacji niż fundamentów, to konsekwencje przekłucia balonu będą dużo bardziej bolesne niż można to sobie dziś wyobrażać. W tym segmencie szczególne znaczenie będzie miało zachowanie uczestników funduszy małych i średnich spółek. Jeśli zaczną realizować zyski, zmuszając zarządzających do sprzedaży akcji, to przy ograniczonej płynności tego segmentu rynku, nietrudno sobie wyobrazić dalsze kłopoty.

Osłabienie siły huraganu Dean po minięciu meksykańskiego półwyspu Jukatan przyczyniło się do zniżki cen ropy naftowej. W USA baryłka wczoraj po południu kosztowała mniej niż 70 USD, najmniej od początku lipca. To dobra wiadomość dla giełd. Jednak „żyją” one przede wszystkim doniesieniami dotyczącymi rynków nieruchomości. Dlatego dużo lepiej przez inwestorów odbierane są informacje odnośnie do możliwości cięcia głównej stopy procentowej w USA. Rosnąca różnica między rentownością 2-letnich i 10-letnich obligacji w USA wskazuje na duże nadzieje na taki ruch. O tym, że nie są pozbawione podstaw przekonały słowa szefa senackiego Komitetu Bankowego Christophera Dodda, który stwierdził wczoraj, że szef Fed zgodził się wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, by ustabilizować rynki finansowe.

Nasza giełda nadal znajduje się pod wpływem wydarzeń na świecie i trudno poszukiwać lokalnych czynników kształtujących koniunkturę. Ten tydzień jest do tego dość ubogi w informacje makroekonomiczne. To wszystko sprzyja stabilizacji notowań. Powinna trwać przynajmniej do piątku, kiedy po południu w USA zostaną opublikowane dane o sprzedaży domów na rynku pierwotnym w lipcu. Potwierdzeniem słabej passy rynków wschodzących, czyli takich jak Polska, było wczorajsze osłabienie lokalnych walut. Ucierpiał na tym również złoty.

Najważniejsze wydarzenia

* Wzrost w USA w lipcu tego roku o 93% w porównaniu z tym samym okresem 2007 r. liczby domów podlegających egzekucji
* Czwarta w tym roku podwyżka stóp procentowych w Chinach, od dziś główna stopa to 7,02%
* Interwencja Banku Anglii dostarczająca środków do brytyjskiego systemu finansowego
* Spadek indeksu zaufania ZEW, mierzącego oczekiwania analityków i inwestorów instytucjonalnych co do wzrostu gospodarczego Niemiec, w sierpniu do minus 6,9 pkt. To wynik gorszy od oczekiwań

Dziś na rynkach

Środa, 22/08/2007 r.

* Forte - Wypłata 0,25 zł dywidendy na akcję
* Mostostal Płock - Wypłata dywidendy 0,75 zł na akcję
* NBP - Płynne aktywa i pasywa w walutach obcych za lipiec br.
* USA - (16.30) Zapasy ropy naftowej na 17/08 - wartość poprzednia: -5.167 tys.
* EMU - (11.00) Bilans płatniczy za czerwiec br.
* EMU - (11.00) Dynamika nowych zamówień w przemyśle za czerwiec br. - poprzednie wartości: 1,7% m/m, 9,1% r/r. Prognoza: 2% m/m, 12,4% r/r.

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.