Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-08-22 (11:18)

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: Przebieg obu giełdowych sesji tego tygodnia dla wielu inwestorów jest zapewne rozczarowaniem, choć tak naprawdę nie może zaskakiwać. Z jednej strony, piątkowa zwyżka kursów po nieoczekiwanej obniżce stopy dyskontowej w USA, dawała nadzieje na mocniejsze odreagowanie.

Z drugiej strony, trudno było liczyć na zupełną odmianę nastrojów na parkietach. Decyzja Fed nie tyle potwierdzała determinację w przeciwdziałaniu dalszemu rozszerzeniu się negatywnych kłopotów amerykańskiego rynku nieruchomości, co umacniała w przekonaniu, że sytuacja jest rzeczywiście bardzo zła. Strach o przyszłość jest więc cały czas obecny.

Nie pozwala on na wyraźniejsze odbicie. Straty naszego rynku, licząc od lipcowej górki są więc w dalszym ciągu pokaźne. WIG jest blisko 17% niżej, a indeksy mWIG40 i sWIG80 tracą po prawie 24%. Co gorsza, kolejne napływające na rynek wiadomości nie są krzepiące. Czwarty raz w tym roku w Chinach zdecydowano się podnieść koszty pieniądza. Ma to schłodzić koniunkturę gospodarczą w Państwie Środka, co przy obecnej atmosferze na rynkach, powinno zostać odebrane jako negatywny sygnał dla notowań surowców, szczególnie metali i ropy. Do nadzwyczajnych działań został zmuszony wczoraj Bank Anglii. Tak, jak wcześniej Fed i EBC, zdecydował się na uruchomienie dodatkowych środków w odpowiedzi na zapotrzebowanie na pieniądz ze strony banków komercyjnych. Wreszcie z USA napłynęły wiadomości o gwałtownym wzroście liczby domów podlegających egzekucjom. W lipcu było ich ponad 90% więcej niż rok wcześniej. Taka sytuacja to pochodna kłopotów ze spłatą kredytów hipotecznych i dodatkowe wyzwanie z punktu widzenia przyszłych cen na rynku nieruchomości. Większa podaż stwarza naturalną presję na ich spadek. W efekcie utrzymujące się od początku roku obawy, że niższa wartość nieruchomości spowoduje ograniczenie wydatków konsumpcyjnych Amerykanów, znów powinny przybrać na sile.

Na warszawskim parkiecie pod największą presją pozostawały walory mniejszych przedsiębiorstw. Indeks średnich spółek mWIG40 zniżkował o 1,6%, a sWIG80, obrazujący koniunkturę w segmencie małych firm, stracił 2,3%. WIG20 poszedł w dół „tylko” o 0,9%. Taki przebieg zdarzeń potwierdza pęknięcie nadmuchanej w pierwszej połowie roku bańki w segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji. Jeśli rzeczywiście taka diagnoza jest prawidłowa i w zwyżce małych i średnich spółek z pierwszej połowy roku więcej było spekulacji niż fundamentów, to konsekwencje przekłucia balonu będą dużo bardziej bolesne niż można to sobie dziś wyobrażać. W tym segmencie szczególne znaczenie będzie miało zachowanie uczestników funduszy małych i średnich spółek. Jeśli zaczną realizować zyski, zmuszając zarządzających do sprzedaży akcji, to przy ograniczonej płynności tego segmentu rynku, nietrudno sobie wyobrazić dalsze kłopoty.

Osłabienie siły huraganu Dean po minięciu meksykańskiego półwyspu Jukatan przyczyniło się do zniżki cen ropy naftowej. W USA baryłka wczoraj po południu kosztowała mniej niż 70 USD, najmniej od początku lipca. To dobra wiadomość dla giełd. Jednak „żyją” one przede wszystkim doniesieniami dotyczącymi rynków nieruchomości. Dlatego dużo lepiej przez inwestorów odbierane są informacje odnośnie do możliwości cięcia głównej stopy procentowej w USA. Rosnąca różnica między rentownością 2-letnich i 10-letnich obligacji w USA wskazuje na duże nadzieje na taki ruch. O tym, że nie są pozbawione podstaw przekonały słowa szefa senackiego Komitetu Bankowego Christophera Dodda, który stwierdził wczoraj, że szef Fed zgodził się wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, by ustabilizować rynki finansowe.

Nasza giełda nadal znajduje się pod wpływem wydarzeń na świecie i trudno poszukiwać lokalnych czynników kształtujących koniunkturę. Ten tydzień jest do tego dość ubogi w informacje makroekonomiczne. To wszystko sprzyja stabilizacji notowań. Powinna trwać przynajmniej do piątku, kiedy po południu w USA zostaną opublikowane dane o sprzedaży domów na rynku pierwotnym w lipcu. Potwierdzeniem słabej passy rynków wschodzących, czyli takich jak Polska, było wczorajsze osłabienie lokalnych walut. Ucierpiał na tym również złoty.

Najważniejsze wydarzenia

* Wzrost w USA w lipcu tego roku o 93% w porównaniu z tym samym okresem 2007 r. liczby domów podlegających egzekucji
* Czwarta w tym roku podwyżka stóp procentowych w Chinach, od dziś główna stopa to 7,02%
* Interwencja Banku Anglii dostarczająca środków do brytyjskiego systemu finansowego
* Spadek indeksu zaufania ZEW, mierzącego oczekiwania analityków i inwestorów instytucjonalnych co do wzrostu gospodarczego Niemiec, w sierpniu do minus 6,9 pkt. To wynik gorszy od oczekiwań

Dziś na rynkach

Środa, 22/08/2007 r.

* Forte - Wypłata 0,25 zł dywidendy na akcję
* Mostostal Płock - Wypłata dywidendy 0,75 zł na akcję
* NBP - Płynne aktywa i pasywa w walutach obcych za lipiec br.
* USA - (16.30) Zapasy ropy naftowej na 17/08 - wartość poprzednia: -5.167 tys.
* EMU - (11.00) Bilans płatniczy za czerwiec br.
* EMU - (11.00) Dynamika nowych zamówień w przemyśle za czerwiec br. - poprzednie wartości: 1,7% m/m, 9,1% r/r. Prognoza: 2% m/m, 12,4% r/r.

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.