Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-08-22 (11:18)

Bilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: Przebieg obu giełdowych sesji tego tygodnia dla wielu inwestorów jest zapewne rozczarowaniem, choć tak naprawdę nie może zaskakiwać. Z jednej strony, piątkowa zwyżka kursów po nieoczekiwanej obniżce stopy dyskontowej w USA, dawała nadzieje na mocniejsze odreagowanie.

Z drugiej strony, trudno było liczyć na zupełną odmianę nastrojów na parkietach. Decyzja Fed nie tyle potwierdzała determinację w przeciwdziałaniu dalszemu rozszerzeniu się negatywnych kłopotów amerykańskiego rynku nieruchomości, co umacniała w przekonaniu, że sytuacja jest rzeczywiście bardzo zła. Strach o przyszłość jest więc cały czas obecny.

Nie pozwala on na wyraźniejsze odbicie. Straty naszego rynku, licząc od lipcowej górki są więc w dalszym ciągu pokaźne. WIG jest blisko 17% niżej, a indeksy mWIG40 i sWIG80 tracą po prawie 24%. Co gorsza, kolejne napływające na rynek wiadomości nie są krzepiące. Czwarty raz w tym roku w Chinach zdecydowano się podnieść koszty pieniądza. Ma to schłodzić koniunkturę gospodarczą w Państwie Środka, co przy obecnej atmosferze na rynkach, powinno zostać odebrane jako negatywny sygnał dla notowań surowców, szczególnie metali i ropy. Do nadzwyczajnych działań został zmuszony wczoraj Bank Anglii. Tak, jak wcześniej Fed i EBC, zdecydował się na uruchomienie dodatkowych środków w odpowiedzi na zapotrzebowanie na pieniądz ze strony banków komercyjnych. Wreszcie z USA napłynęły wiadomości o gwałtownym wzroście liczby domów podlegających egzekucjom. W lipcu było ich ponad 90% więcej niż rok wcześniej. Taka sytuacja to pochodna kłopotów ze spłatą kredytów hipotecznych i dodatkowe wyzwanie z punktu widzenia przyszłych cen na rynku nieruchomości. Większa podaż stwarza naturalną presję na ich spadek. W efekcie utrzymujące się od początku roku obawy, że niższa wartość nieruchomości spowoduje ograniczenie wydatków konsumpcyjnych Amerykanów, znów powinny przybrać na sile.

Na warszawskim parkiecie pod największą presją pozostawały walory mniejszych przedsiębiorstw. Indeks średnich spółek mWIG40 zniżkował o 1,6%, a sWIG80, obrazujący koniunkturę w segmencie małych firm, stracił 2,3%. WIG20 poszedł w dół „tylko” o 0,9%. Taki przebieg zdarzeń potwierdza pęknięcie nadmuchanej w pierwszej połowie roku bańki w segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji. Jeśli rzeczywiście taka diagnoza jest prawidłowa i w zwyżce małych i średnich spółek z pierwszej połowy roku więcej było spekulacji niż fundamentów, to konsekwencje przekłucia balonu będą dużo bardziej bolesne niż można to sobie dziś wyobrażać. W tym segmencie szczególne znaczenie będzie miało zachowanie uczestników funduszy małych i średnich spółek. Jeśli zaczną realizować zyski, zmuszając zarządzających do sprzedaży akcji, to przy ograniczonej płynności tego segmentu rynku, nietrudno sobie wyobrazić dalsze kłopoty.

Osłabienie siły huraganu Dean po minięciu meksykańskiego półwyspu Jukatan przyczyniło się do zniżki cen ropy naftowej. W USA baryłka wczoraj po południu kosztowała mniej niż 70 USD, najmniej od początku lipca. To dobra wiadomość dla giełd. Jednak „żyją” one przede wszystkim doniesieniami dotyczącymi rynków nieruchomości. Dlatego dużo lepiej przez inwestorów odbierane są informacje odnośnie do możliwości cięcia głównej stopy procentowej w USA. Rosnąca różnica między rentownością 2-letnich i 10-letnich obligacji w USA wskazuje na duże nadzieje na taki ruch. O tym, że nie są pozbawione podstaw przekonały słowa szefa senackiego Komitetu Bankowego Christophera Dodda, który stwierdził wczoraj, że szef Fed zgodził się wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, by ustabilizować rynki finansowe.

Nasza giełda nadal znajduje się pod wpływem wydarzeń na świecie i trudno poszukiwać lokalnych czynników kształtujących koniunkturę. Ten tydzień jest do tego dość ubogi w informacje makroekonomiczne. To wszystko sprzyja stabilizacji notowań. Powinna trwać przynajmniej do piątku, kiedy po południu w USA zostaną opublikowane dane o sprzedaży domów na rynku pierwotnym w lipcu. Potwierdzeniem słabej passy rynków wschodzących, czyli takich jak Polska, było wczorajsze osłabienie lokalnych walut. Ucierpiał na tym również złoty.

Najważniejsze wydarzenia

* Wzrost w USA w lipcu tego roku o 93% w porównaniu z tym samym okresem 2007 r. liczby domów podlegających egzekucji
* Czwarta w tym roku podwyżka stóp procentowych w Chinach, od dziś główna stopa to 7,02%
* Interwencja Banku Anglii dostarczająca środków do brytyjskiego systemu finansowego
* Spadek indeksu zaufania ZEW, mierzącego oczekiwania analityków i inwestorów instytucjonalnych co do wzrostu gospodarczego Niemiec, w sierpniu do minus 6,9 pkt. To wynik gorszy od oczekiwań

Dziś na rynkach

Środa, 22/08/2007 r.

* Forte - Wypłata 0,25 zł dywidendy na akcję
* Mostostal Płock - Wypłata dywidendy 0,75 zł na akcję
* NBP - Płynne aktywa i pasywa w walutach obcych za lipiec br.
* USA - (16.30) Zapasy ropy naftowej na 17/08 - wartość poprzednia: -5.167 tys.
* EMU - (11.00) Bilans płatniczy za czerwiec br.
* EMU - (11.00) Dynamika nowych zamówień w przemyśle za czerwiec br. - poprzednie wartości: 1,7% m/m, 9,1% r/r. Prognoza: 2% m/m, 12,4% r/r.

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.