Indeksy próbują odreagować wyprzedaże - WIG wróci do wzrostów?

Indeksy próbują odreagować wyprzedaże - WIG wróci do wzrostów?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-08-03 (19:17)

Nastroje na giełdach do dzisiejszego popołudnia były dość ponure - traciły główne europejskie, azjatyckie indeksy a otwarcie na Wall Street odbywało się pod dyktando sprzedających. W godzinach wieczornych jednak widzimy powolne odwrócenie spadkowego ruchu w USA, co wydaje się istotne w kontekście wyników Amazonu i Apple, które poznamy po sesji. WIG20 zdołał zamknać dzisiejszą sesję płasko mimo słabości w ciągu dnia - główne benchmarki w Europie ponownie nie nadażyły za kupującymi akcje na polskiej giełdzie.

Wydaje się, że jeśli wyniki finansowe Apple i Amazonu zaskoczą pozytywnie - Wall Street będzie próbowało wymazać spadki podyktowane decyzją Fitch i związanym z nią wzrostem niepewności oraz ogólną presją na realizację zysków.

Ponieważ sama w sobie decyzja Fitch nie wywołała paniki na rynkach, a uzasadnienie jej niczym nie zaskoczyło analityków wydaje się, że dla rynku była raczej dobrym pretekstem niż bezpośrednim katalizatorem zmiany sentymentów. Choć scenariusz korekty w drugiej części roku leży wciąż na stole - same stanowisko Fitch z pewnością nie jest w stanie o tym zdecydować. Niepokojąco brzmiały wczoraj słowa prezesa JP Morgan - największego banku w USA. Jaimie Dimon wskazał, że choć gospodarka Stanów Zjednoczonych jest mocna, a decyzja Fitch w jego ocenie błędna - czas w którym gospodarka zacznie tracić jest dopiero przed nami. Ponieważ giełdy dyskontują przyszłość, perspektywy spowolnienia mogą nałożyć presje na indeksy, która (jak zwykle) rozlewa się ze Stanów Zjednoczonych na GPW.

Od strony danych makro w Europie działo się dziś sporo.Bank Anglii podniósł zgodnie z oczekiwaniami stopy o 25 pb, do 5,25% choć część analityków spodziewała się ruchu o 50 pb. Inflacja w Wielkiej Brytanii pozostaje sporym problemem, a mimo to BoE decyduje się na redukcje tempa podwyżek z 50 do 25 pb. Bank optymistycznie jednak obniżył oczekiwania inflacyjne, a stopy są najwyższe od 2008 roku co bez wątpienia dla Wielkiej Brytanii jest sporym szokiem i wyzwaniem - prawdoppodobnie dlatego BoE pozostał ostrożny, mimo wyższych prognoz PKB w obecnym i przyszłym kwartale. Rynek wycenia jeszcze tylko dwie podwyżki stóp w Wielkiej Brytanii dokładając ją do ogólnie spodziewanej tendencji stopniowego wygaszania cykli podwyżęk w głównych bankach centralnych.

Inflacja PPI w strefie euro zaskoczyła dziś sporym spadkiem do 0,4% wobec 1,9% poprzednio. Członek EBC, Panetta podkreślił też że polotyka monetarna może być kontrolowana nie tylko przez obniżki i podwyżki stóp ale również poprzez pozostawienie ich na niezmiennych poziomach co wskazuje, że EBC może nie być skłonny do ekstremalnego 'śrubowania' obecnego cyklu. Rewizje PMI wskzały na ogólne spowolnienie koniunktury w strefie euro choć niewielkie, pozytywne zaskoczenie nadeszło z Niemiec gdzie odczyt wskazał 52,3 wobec 52 poprzednio. Dywergencja między odczytami PMI dla usług a przemysłu pozostaje spora. Dynamika wzrostu cen w sektorze usług spadła jednak znacząco spadła i oscyluje wokół najniższych poziomów od lutego 2021 roku.

Dane makro z usług z USA (ISM) okazały się nieznacznie słabsze od prognoz, przy czym obniżył je głównie subindeks zatrudnienia.Zamówienia w fabrykacj były zgodne z prognozami, zamówieniana dobra trwałe zostały zrewidowane nieznacznie w dół. Dziś w centrum uwagi w USA nie są jednak dane makro - po sesji wyniki przedstawi Apple i Amazon. Wyniki obu gigantów oraz jutrzejszy odczyt NFP z rynku pracy, który poznamy przed sesją prawdopodobnie zdeterminuje nastroje w końcówce tygodnia.

Odnośnie Apple rynek oczekuje spowolnienia zarówno w przychodach jak i sprzedaży iPhone-ów - jeśli najwyżej wyceniana spółka świata zdoła pobić oczekiwania i przedstawić pozytywne prognozy - spadkowy ruch na Wall Street i WIG może ponownie zostać zakwestionowany przez byki. W takim przypadku niewykluczony jest test okolic 2200 punktów dla WIG20 w pierwszej połowie sierpnia. Jeśli jednak obie firmy wykażą spowolnienia, a jutrzejszy raport zatrudnienia z sektora pozarolniczego USA zaskoczy traderów spadkiem poniżej prognoz możemy zobaczyć szerszą awersję do ryzyka na Wall Street.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.