Indeksy próbują odreagować wyprzedaże - WIG wróci do wzrostów?

Indeksy próbują odreagować wyprzedaże - WIG wróci do wzrostów?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-08-03 (19:17)

Nastroje na giełdach do dzisiejszego popołudnia były dość ponure - traciły główne europejskie, azjatyckie indeksy a otwarcie na Wall Street odbywało się pod dyktando sprzedających. W godzinach wieczornych jednak widzimy powolne odwrócenie spadkowego ruchu w USA, co wydaje się istotne w kontekście wyników Amazonu i Apple, które poznamy po sesji. WIG20 zdołał zamknać dzisiejszą sesję płasko mimo słabości w ciągu dnia - główne benchmarki w Europie ponownie nie nadażyły za kupującymi akcje na polskiej giełdzie.

Wydaje się, że jeśli wyniki finansowe Apple i Amazonu zaskoczą pozytywnie - Wall Street będzie próbowało wymazać spadki podyktowane decyzją Fitch i związanym z nią wzrostem niepewności oraz ogólną presją na realizację zysków.

Ponieważ sama w sobie decyzja Fitch nie wywołała paniki na rynkach, a uzasadnienie jej niczym nie zaskoczyło analityków wydaje się, że dla rynku była raczej dobrym pretekstem niż bezpośrednim katalizatorem zmiany sentymentów. Choć scenariusz korekty w drugiej części roku leży wciąż na stole - same stanowisko Fitch z pewnością nie jest w stanie o tym zdecydować. Niepokojąco brzmiały wczoraj słowa prezesa JP Morgan - największego banku w USA. Jaimie Dimon wskazał, że choć gospodarka Stanów Zjednoczonych jest mocna, a decyzja Fitch w jego ocenie błędna - czas w którym gospodarka zacznie tracić jest dopiero przed nami. Ponieważ giełdy dyskontują przyszłość, perspektywy spowolnienia mogą nałożyć presje na indeksy, która (jak zwykle) rozlewa się ze Stanów Zjednoczonych na GPW.

Od strony danych makro w Europie działo się dziś sporo.Bank Anglii podniósł zgodnie z oczekiwaniami stopy o 25 pb, do 5,25% choć część analityków spodziewała się ruchu o 50 pb. Inflacja w Wielkiej Brytanii pozostaje sporym problemem, a mimo to BoE decyduje się na redukcje tempa podwyżek z 50 do 25 pb. Bank optymistycznie jednak obniżył oczekiwania inflacyjne, a stopy są najwyższe od 2008 roku co bez wątpienia dla Wielkiej Brytanii jest sporym szokiem i wyzwaniem - prawdoppodobnie dlatego BoE pozostał ostrożny, mimo wyższych prognoz PKB w obecnym i przyszłym kwartale. Rynek wycenia jeszcze tylko dwie podwyżki stóp w Wielkiej Brytanii dokładając ją do ogólnie spodziewanej tendencji stopniowego wygaszania cykli podwyżęk w głównych bankach centralnych.

Inflacja PPI w strefie euro zaskoczyła dziś sporym spadkiem do 0,4% wobec 1,9% poprzednio. Członek EBC, Panetta podkreślił też że polotyka monetarna może być kontrolowana nie tylko przez obniżki i podwyżki stóp ale również poprzez pozostawienie ich na niezmiennych poziomach co wskazuje, że EBC może nie być skłonny do ekstremalnego 'śrubowania' obecnego cyklu. Rewizje PMI wskzały na ogólne spowolnienie koniunktury w strefie euro choć niewielkie, pozytywne zaskoczenie nadeszło z Niemiec gdzie odczyt wskazał 52,3 wobec 52 poprzednio. Dywergencja między odczytami PMI dla usług a przemysłu pozostaje spora. Dynamika wzrostu cen w sektorze usług spadła jednak znacząco spadła i oscyluje wokół najniższych poziomów od lutego 2021 roku.

Dane makro z usług z USA (ISM) okazały się nieznacznie słabsze od prognoz, przy czym obniżył je głównie subindeks zatrudnienia.Zamówienia w fabrykacj były zgodne z prognozami, zamówieniana dobra trwałe zostały zrewidowane nieznacznie w dół. Dziś w centrum uwagi w USA nie są jednak dane makro - po sesji wyniki przedstawi Apple i Amazon. Wyniki obu gigantów oraz jutrzejszy odczyt NFP z rynku pracy, który poznamy przed sesją prawdopodobnie zdeterminuje nastroje w końcówce tygodnia.

Odnośnie Apple rynek oczekuje spowolnienia zarówno w przychodach jak i sprzedaży iPhone-ów - jeśli najwyżej wyceniana spółka świata zdoła pobić oczekiwania i przedstawić pozytywne prognozy - spadkowy ruch na Wall Street i WIG może ponownie zostać zakwestionowany przez byki. W takim przypadku niewykluczony jest test okolic 2200 punktów dla WIG20 w pierwszej połowie sierpnia. Jeśli jednak obie firmy wykażą spowolnienia, a jutrzejszy raport zatrudnienia z sektora pozarolniczego USA zaskoczy traderów spadkiem poniżej prognoz możemy zobaczyć szerszą awersję do ryzyka na Wall Street.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

2023-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.
Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

2023-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Na początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile. Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną.
Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

2023-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła polepszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Dziś Europejski Bank Centralny zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50 proc., kredytu 4,75 proc. i depozytu 4,00 proc. Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

2023-09-11 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

2023-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street

Dzień bez Wall Street

2023-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

2023-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

2023-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

2023-08-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.
WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

2023-08-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.