Analizy Online: TFI sprzedały akcje za 7,7 mld PLN

Analizy Online: TFI sprzedały akcje za 7,7 mld PLN
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-04-28 (18:16)

WYDARZENIE DNIA: W marcu - na skutek zleceń umorzeń jednostek uczestnictwa - TFI sprzedały akcje o wartości 1,76 mld PLN, a licząc od początku roku upłynniły już papiery za 7,7 mln PLN. Takie szacunki przedstawiła firma badawcza Analizy Online, która poszła krok dalej w swoich obliczeniach.

Od wyznaczenia przez indeksy szczytów w lipcu 2007 r., TFI upłynniły na GPW akcje o wartości 8,5 mld PLN (licząc od sierpnia 2007 r.). Tak wielka podaż dosłownie zdołowałaby rynek, gdyby nie miał on swojej przeciwwagi w postaci działań otwartych funduszy emerytalnych, które w tym samym czasie na zakupy akcji wydały 7,5 mld PLN (751 mln w marcu).''Cały czas istnieje duży margines inwestorów, którzy pod wpływem bierzących wydarzeń są skłonni wycofać się z inwestycji (w TFI). To dzięki nim podaż może przeważać (..)'' - napisano w raporcie.

SYTUACJA NA GPW

Za nami trzecia sesja wzrostowa z rzędu, a to wciąż za mało, żeby przedstawiać przekonujące przewidywania rozwoju wydarzeń w najbliższych dniach. WIG20 musiałby pokonać przynajmniej szczyt z poprzedniego piątku (2970 pkt), żeby mówić o sile rynku. No i przydałyby się wyższe obroty, bo te na dzisiejszej sesji znów nie przekroczyły 1 mld PLN na całym rynku akcji. W tej sytuacji zwyżka choć cieszy oczy traci na znaczeniu. Również w Europie dało się odczuć atmosferę oczekiwania na środowe dane, co dla nas oznacza praktycznie stracony tydzień. GPW ''załapie'' się na publikację PKB za IV kwartał w USA, ale na decyzję Fed i dane o rynku pracy w Stanach, już nie. Zatem także najbliższe sesje mogą nam nie dostarczyć zbyt wielu emocji, za to w kolejny poniedziałek może ich być w nadmiarze (będziemy mieć możliwość reakcji na przebieg notowań z czwartku i piątku na światowych rynkach, a te dni zapowiadają się burzliwie).

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie rozpoczęły tydzień tak spokojnie, jakby również inwestorów za granicą czekał długi weekend. Parkiety Starego Kontynentu będą zamknięte jednak tylko w Niemczech i tylko w czwartek, a przyczyną niskiej zmienności indeksów podczas dzisiejszych notowań był brak impulsów do zawierania transakcji. Nie mieliśmy dzisiaj ani ważnych publikacji makro, ani dużych niespodzianek w podawanych przez spółki wynikach kwartalnych. W tej sytuacji inwestorzy zagrali pod trendy na surowcach oraz sentyment wokół sektora finansowego i kupowali akcje spółek paliwowych oraz banków. Ich zakupy nie były jednak zbyt obfite, bowiem o godz. 17.15 niemiecki DAX i francuski CAC40 zyskiwały po 0,7 proc., a brytyjski FTSE250 prawie 1 proc. Jeszcze spokojniej zaczął się tydzień na Wall Street. Przez godzinę po rozpoczęciu notowań S&P i Dow Jones odchylały się od poziomów piątkowego zamknięcia o niecałą dziesiątą procenta.

WALUTY

Niewiele zmieniło się od porannego komentarza. Euro próbowało wrócić w kierunku 1,57 USD, ale po południu wyceniane jest ponownie nieznacznie powyżej 1,56 USD, zatem próba okazała się nietrwała i nieudana. Nic dziwnego - inwestorzy będą czekali na środę, na dane o wzroście PKB w Stanach Zjednoczonych oraz na decyzję Fed co do stóp procentowych w USA. Przed opublikowaniem tych informacji inwestorzy nie będą chętni do otwierania pozycji, bo ryzyko pomyłki inwestycjnej jest po prostu zbyt duże.

Dolar umocnił się dziś o 0,4 proc. do jena, do którego 0,2 proc. zyskało euro.

U nas dolar po dwóch tygodniach przerwy ponownie kosztuje powyżej 2,20 PLN a euro kosztuje 3,44 PLN i jest najdroższe od 10 kwietnia, frank zbliża się do 2,13 PLN.

SUROWCE

Niewielkie zmiany eurodolara przełożyły się na spokojny dzień na giełdach towarowych. Ropa otworzyła się dziś rano 0,2 proc. wyżej i do późnego popołudnia pozostała na tych poziomach. Powrót w okolice szczytów jest wynikiem informacji o zamknięciu rurociągu na Morzu Północnym, którym dostarcza się 40 proc. ropy do Wielkiej Brytanii. Co więcej, pojawiły się kolejne doniesienia o atakach na szyby naftowe w Nigerii. Reakcja ropy nie była jednak mocna, co sugeruje, że rynek obawia się, że poziom 120 USD okaże się silnym oporem przed dalszym wzrostem. Dziś londyńską baryłką brent handlowano po 116,60 USD, a nowojorską crude po 118,80 USD. Trochę bardziej podrożała miedź. Cena trzymiesięcznego kontraktu na ten surowiec w Nowym Jorku podrożała o 0,6 proc. Ten ruch nie ma jednak większego znaczenia, bowiem od początku kwietnia miedź porusza się w trendzie bocznym i zmiany w granicach tego kanału są nieistotne.

Złoto zbliżyło się do poziomu 900 USD za uncję, która dziś podrożała o 0,6 proc. i kosztuje zaledwie 6 USD mniej.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.