Analizy Online: TFI sprzedały akcje za 7,7 mld PLN

Analizy Online: TFI sprzedały akcje za 7,7 mld PLN
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-04-28 (18:16)

WYDARZENIE DNIA: W marcu - na skutek zleceń umorzeń jednostek uczestnictwa - TFI sprzedały akcje o wartości 1,76 mld PLN, a licząc od początku roku upłynniły już papiery za 7,7 mln PLN. Takie szacunki przedstawiła firma badawcza Analizy Online, która poszła krok dalej w swoich obliczeniach.

Od wyznaczenia przez indeksy szczytów w lipcu 2007 r., TFI upłynniły na GPW akcje o wartości 8,5 mld PLN (licząc od sierpnia 2007 r.). Tak wielka podaż dosłownie zdołowałaby rynek, gdyby nie miał on swojej przeciwwagi w postaci działań otwartych funduszy emerytalnych, które w tym samym czasie na zakupy akcji wydały 7,5 mld PLN (751 mln w marcu).''Cały czas istnieje duży margines inwestorów, którzy pod wpływem bierzących wydarzeń są skłonni wycofać się z inwestycji (w TFI). To dzięki nim podaż może przeważać (..)'' - napisano w raporcie.

SYTUACJA NA GPW

Za nami trzecia sesja wzrostowa z rzędu, a to wciąż za mało, żeby przedstawiać przekonujące przewidywania rozwoju wydarzeń w najbliższych dniach. WIG20 musiałby pokonać przynajmniej szczyt z poprzedniego piątku (2970 pkt), żeby mówić o sile rynku. No i przydałyby się wyższe obroty, bo te na dzisiejszej sesji znów nie przekroczyły 1 mld PLN na całym rynku akcji. W tej sytuacji zwyżka choć cieszy oczy traci na znaczeniu. Również w Europie dało się odczuć atmosferę oczekiwania na środowe dane, co dla nas oznacza praktycznie stracony tydzień. GPW ''załapie'' się na publikację PKB za IV kwartał w USA, ale na decyzję Fed i dane o rynku pracy w Stanach, już nie. Zatem także najbliższe sesje mogą nam nie dostarczyć zbyt wielu emocji, za to w kolejny poniedziałek może ich być w nadmiarze (będziemy mieć możliwość reakcji na przebieg notowań z czwartku i piątku na światowych rynkach, a te dni zapowiadają się burzliwie).

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie rozpoczęły tydzień tak spokojnie, jakby również inwestorów za granicą czekał długi weekend. Parkiety Starego Kontynentu będą zamknięte jednak tylko w Niemczech i tylko w czwartek, a przyczyną niskiej zmienności indeksów podczas dzisiejszych notowań był brak impulsów do zawierania transakcji. Nie mieliśmy dzisiaj ani ważnych publikacji makro, ani dużych niespodzianek w podawanych przez spółki wynikach kwartalnych. W tej sytuacji inwestorzy zagrali pod trendy na surowcach oraz sentyment wokół sektora finansowego i kupowali akcje spółek paliwowych oraz banków. Ich zakupy nie były jednak zbyt obfite, bowiem o godz. 17.15 niemiecki DAX i francuski CAC40 zyskiwały po 0,7 proc., a brytyjski FTSE250 prawie 1 proc. Jeszcze spokojniej zaczął się tydzień na Wall Street. Przez godzinę po rozpoczęciu notowań S&P i Dow Jones odchylały się od poziomów piątkowego zamknięcia o niecałą dziesiątą procenta.

WALUTY

Niewiele zmieniło się od porannego komentarza. Euro próbowało wrócić w kierunku 1,57 USD, ale po południu wyceniane jest ponownie nieznacznie powyżej 1,56 USD, zatem próba okazała się nietrwała i nieudana. Nic dziwnego - inwestorzy będą czekali na środę, na dane o wzroście PKB w Stanach Zjednoczonych oraz na decyzję Fed co do stóp procentowych w USA. Przed opublikowaniem tych informacji inwestorzy nie będą chętni do otwierania pozycji, bo ryzyko pomyłki inwestycjnej jest po prostu zbyt duże.

Dolar umocnił się dziś o 0,4 proc. do jena, do którego 0,2 proc. zyskało euro.

U nas dolar po dwóch tygodniach przerwy ponownie kosztuje powyżej 2,20 PLN a euro kosztuje 3,44 PLN i jest najdroższe od 10 kwietnia, frank zbliża się do 2,13 PLN.

SUROWCE

Niewielkie zmiany eurodolara przełożyły się na spokojny dzień na giełdach towarowych. Ropa otworzyła się dziś rano 0,2 proc. wyżej i do późnego popołudnia pozostała na tych poziomach. Powrót w okolice szczytów jest wynikiem informacji o zamknięciu rurociągu na Morzu Północnym, którym dostarcza się 40 proc. ropy do Wielkiej Brytanii. Co więcej, pojawiły się kolejne doniesienia o atakach na szyby naftowe w Nigerii. Reakcja ropy nie była jednak mocna, co sugeruje, że rynek obawia się, że poziom 120 USD okaże się silnym oporem przed dalszym wzrostem. Dziś londyńską baryłką brent handlowano po 116,60 USD, a nowojorską crude po 118,80 USD. Trochę bardziej podrożała miedź. Cena trzymiesięcznego kontraktu na ten surowiec w Nowym Jorku podrożała o 0,6 proc. Ten ruch nie ma jednak większego znaczenia, bowiem od początku kwietnia miedź porusza się w trendzie bocznym i zmiany w granicach tego kanału są nieistotne.

Złoto zbliżyło się do poziomu 900 USD za uncję, która dziś podrożała o 0,6 proc. i kosztuje zaledwie 6 USD mniej.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.