WIG20 bliski rocznych szczytów. Inwestorzy spoglądają w kierunu Wall Street

WIG20 bliski rocznych szczytów. Inwestorzy spoglądają w kierunu Wall Street
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-07-24 (21:16)

W miarę upływu miesięcy inwestorzy upewniają się, że trend dezinflacyjny nie jest zagrożony, a gospodarki wciąż nie wykazują spowolnienia, którego należałoby się obawiać. W tej sytuacji oraz trendzie AI należałoby upatrywać głównego motoru napędzającego sentymenty rynków finansowych. W najbliższych dwóch tygodniach inwestorzy ocenią jak spory, faktyczny wpływ na raporty firm będzie miała sztuczna inteligencja i związane z nią nowe segmenty biznesowe.

Już jutro wszystkie oczy inwestorów, także tych z Polski spoglądać będą w kierunku Wall Street gdzie wyniki przedstawią technologiczne molochy, Microsoft i Alphabet. Patrząc na skalę olbrzymiego rajdu Nasdaq i sentymenty wokół rynków wschodzących, fakt czy firmy obronią wyceny solidnymi wynikami i prognozami na dalszą część roku może mieć kluczowe znaczenie dla sentymentów. Jak dotąd funkcjonowanie 'na ostrzu noża' banków centralnych napędało chciwość i windowało wyceny w górę. Czy mocne raporty amerykańskich firm BigTech wleją więcej paliwa do baku polskiego WIGu?

Dzisiejszy kalendarz makro nie był specjalnie obfity, zdominowały go odczyty PMI z gospodarki Niemiec, Francj i Stanów Zjednoczonych. Indeks PMI dla przemysłu w Niemczech wypadł na poziomie 38,8 punktów wobec oczekiwanych 41 punktów, co oznacza głębszą zapaść w tym sektorze. Z kolei PMI dla usług wyniósł solidne 52 punkty przy oczekiwaniach 53,1 punktów i 54,1 punktów. poprzednio. Widać, że za III kwartał mamy bardzo słabe początkowe dane z niemieckiej gospodarki, ale czy skłoni to EBC do wycofania się z jastrzębiej pozy? Ton ostatnich konferencji Christine Lagarde wskazywał na dużą pewność bankierów odnośnie kontynuacji drastycznego cyklu zacieśniania. W kontekście słabnących gospodarek strefy euro wydaje się, że w pewnym momencie obecna polityka zacznie przypominać przechadzkę po zamarzniętym jeziorze.

Co ciekawe dynamika indeksów PMI z USA okazała się podobna do Niemiec w kontekście usług. Te również w ostatnich miesiącach są dużo mocniejsze od przemysłu ale wskazały zaskakujaco spore osłabienie, cofnęły się z 54 do 52 punktów. Czyżby polityka monetarna powoli znajdywała odzwierciedlenie w 'problematycznym', dotychczas dość odpornym na dezinflację segmencie gospodarki? Zaskoczenie przyszło z przemysłu, gdzie odczyt wskazał 49 punktów wobec ok.46 pkt poprzednio. Dane z dziś choć nie są dla Fed kluczowe pokazują, że gospodarka USA pozostaje odporna przez co Rezerwa Federalna ma po swojej stronie mocne argumenty by kontynuować cykl i utrzymać stopy na restrykcyjnym terytorium. Wydaje się, że w drugiej części roku może mieć miejsce ochłodzenie nastrojów z pierwszej części, w czasie której ryzykowne aktywa - w tym akcje notowały rajd. Jednym z warunków takiej sytuacji byłyby mieszane wyniki finansowe i niższe od prognoz szacunki największych firm z Wall Street. W miarę rosnących wycen firmy potrzebują coraz większej poprawy i coraz mocniejszych wyników, by móc kontynuować wzrosty. Wyższe stopy procentowe nie znalazły jeszcze w pełni odzwierciedlenia jeśli chodzi o popyt w realnej gospodarce, a prognoza spadku presji cenowej bez niższego popytu brzmi dość absurdalnie. Warto podkreślić też efekt bazy, tego lata inflacja porównywana jest r/r do rekordowej z zeszłego roku.

Czy w kolejnych miesiącach i kwartałach będzie wciąż zadowalająco niska? Problem może nadejść ze strony cen ropy i pszenicy, których zwyżki właśnie obserwujemy. Czy w perspektywue banków centralnych dążących do spowolnienia popytu, spółki mogą wciąż generować rekorodwe przychody i marże? W najbliższych tygodmiach inwestorzy, także w Poolsce mogą zostać nagrodzeni za 'dalekowzroczność'. Bolączka prognoz odmiennych od consensusu ma jednak pewną bolączkę - zazwyczaj okazuje się błędna. Mimo to indeksy mogą zbliżać się do punktu kulminacyjnego, gdzie zostanie postawione pytanie - historyczne szczyty lub przysłowiowy zimny prysznic i dynamiczna korekta.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.