WIG20 bliski rocznych szczytów. Inwestorzy spoglądają w kierunu Wall Street

WIG20 bliski rocznych szczytów. Inwestorzy spoglądają w kierunu Wall Street
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-07-24 (21:16)

W miarę upływu miesięcy inwestorzy upewniają się, że trend dezinflacyjny nie jest zagrożony, a gospodarki wciąż nie wykazują spowolnienia, którego należałoby się obawiać. W tej sytuacji oraz trendzie AI należałoby upatrywać głównego motoru napędzającego sentymenty rynków finansowych. W najbliższych dwóch tygodniach inwestorzy ocenią jak spory, faktyczny wpływ na raporty firm będzie miała sztuczna inteligencja i związane z nią nowe segmenty biznesowe.

Już jutro wszystkie oczy inwestorów, także tych z Polski spoglądać będą w kierunku Wall Street gdzie wyniki przedstawią technologiczne molochy, Microsoft i Alphabet. Patrząc na skalę olbrzymiego rajdu Nasdaq i sentymenty wokół rynków wschodzących, fakt czy firmy obronią wyceny solidnymi wynikami i prognozami na dalszą część roku może mieć kluczowe znaczenie dla sentymentów. Jak dotąd funkcjonowanie 'na ostrzu noża' banków centralnych napędało chciwość i windowało wyceny w górę. Czy mocne raporty amerykańskich firm BigTech wleją więcej paliwa do baku polskiego WIGu?

Dzisiejszy kalendarz makro nie był specjalnie obfity, zdominowały go odczyty PMI z gospodarki Niemiec, Francj i Stanów Zjednoczonych. Indeks PMI dla przemysłu w Niemczech wypadł na poziomie 38,8 punktów wobec oczekiwanych 41 punktów, co oznacza głębszą zapaść w tym sektorze. Z kolei PMI dla usług wyniósł solidne 52 punkty przy oczekiwaniach 53,1 punktów i 54,1 punktów. poprzednio. Widać, że za III kwartał mamy bardzo słabe początkowe dane z niemieckiej gospodarki, ale czy skłoni to EBC do wycofania się z jastrzębiej pozy? Ton ostatnich konferencji Christine Lagarde wskazywał na dużą pewność bankierów odnośnie kontynuacji drastycznego cyklu zacieśniania. W kontekście słabnących gospodarek strefy euro wydaje się, że w pewnym momencie obecna polityka zacznie przypominać przechadzkę po zamarzniętym jeziorze.

Co ciekawe dynamika indeksów PMI z USA okazała się podobna do Niemiec w kontekście usług. Te również w ostatnich miesiącach są dużo mocniejsze od przemysłu ale wskazały zaskakujaco spore osłabienie, cofnęły się z 54 do 52 punktów. Czyżby polityka monetarna powoli znajdywała odzwierciedlenie w 'problematycznym', dotychczas dość odpornym na dezinflację segmencie gospodarki? Zaskoczenie przyszło z przemysłu, gdzie odczyt wskazał 49 punktów wobec ok.46 pkt poprzednio. Dane z dziś choć nie są dla Fed kluczowe pokazują, że gospodarka USA pozostaje odporna przez co Rezerwa Federalna ma po swojej stronie mocne argumenty by kontynuować cykl i utrzymać stopy na restrykcyjnym terytorium. Wydaje się, że w drugiej części roku może mieć miejsce ochłodzenie nastrojów z pierwszej części, w czasie której ryzykowne aktywa - w tym akcje notowały rajd. Jednym z warunków takiej sytuacji byłyby mieszane wyniki finansowe i niższe od prognoz szacunki największych firm z Wall Street. W miarę rosnących wycen firmy potrzebują coraz większej poprawy i coraz mocniejszych wyników, by móc kontynuować wzrosty. Wyższe stopy procentowe nie znalazły jeszcze w pełni odzwierciedlenia jeśli chodzi o popyt w realnej gospodarce, a prognoza spadku presji cenowej bez niższego popytu brzmi dość absurdalnie. Warto podkreślić też efekt bazy, tego lata inflacja porównywana jest r/r do rekordowej z zeszłego roku.

Czy w kolejnych miesiącach i kwartałach będzie wciąż zadowalająco niska? Problem może nadejść ze strony cen ropy i pszenicy, których zwyżki właśnie obserwujemy. Czy w perspektywue banków centralnych dążących do spowolnienia popytu, spółki mogą wciąż generować rekorodwe przychody i marże? W najbliższych tygodmiach inwestorzy, także w Poolsce mogą zostać nagrodzeni za 'dalekowzroczność'. Bolączka prognoz odmiennych od consensusu ma jednak pewną bolączkę - zazwyczaj okazuje się błędna. Mimo to indeksy mogą zbliżać się do punktu kulminacyjnego, gdzie zostanie postawione pytanie - historyczne szczyty lub przysłowiowy zimny prysznic i dynamiczna korekta.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

2023-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.
Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

2023-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Na początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile. Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną.
Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

2023-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła polepszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Dziś Europejski Bank Centralny zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50 proc., kredytu 4,75 proc. i depozytu 4,00 proc. Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

2023-09-11 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

2023-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street

Dzień bez Wall Street

2023-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

2023-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

2023-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

2023-08-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.
WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

2023-08-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.