WIG20 bliski rocznych szczytów. Inwestorzy spoglądają w kierunu Wall Street

WIG20 bliski rocznych szczytów. Inwestorzy spoglądają w kierunu Wall Street
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-07-24 (21:16)

W miarę upływu miesięcy inwestorzy upewniają się, że trend dezinflacyjny nie jest zagrożony, a gospodarki wciąż nie wykazują spowolnienia, którego należałoby się obawiać. W tej sytuacji oraz trendzie AI należałoby upatrywać głównego motoru napędzającego sentymenty rynków finansowych. W najbliższych dwóch tygodniach inwestorzy ocenią jak spory, faktyczny wpływ na raporty firm będzie miała sztuczna inteligencja i związane z nią nowe segmenty biznesowe.

Już jutro wszystkie oczy inwestorów, także tych z Polski spoglądać będą w kierunku Wall Street gdzie wyniki przedstawią technologiczne molochy, Microsoft i Alphabet. Patrząc na skalę olbrzymiego rajdu Nasdaq i sentymenty wokół rynków wschodzących, fakt czy firmy obronią wyceny solidnymi wynikami i prognozami na dalszą część roku może mieć kluczowe znaczenie dla sentymentów. Jak dotąd funkcjonowanie 'na ostrzu noża' banków centralnych napędało chciwość i windowało wyceny w górę. Czy mocne raporty amerykańskich firm BigTech wleją więcej paliwa do baku polskiego WIGu?

Dzisiejszy kalendarz makro nie był specjalnie obfity, zdominowały go odczyty PMI z gospodarki Niemiec, Francj i Stanów Zjednoczonych. Indeks PMI dla przemysłu w Niemczech wypadł na poziomie 38,8 punktów wobec oczekiwanych 41 punktów, co oznacza głębszą zapaść w tym sektorze. Z kolei PMI dla usług wyniósł solidne 52 punkty przy oczekiwaniach 53,1 punktów i 54,1 punktów. poprzednio. Widać, że za III kwartał mamy bardzo słabe początkowe dane z niemieckiej gospodarki, ale czy skłoni to EBC do wycofania się z jastrzębiej pozy? Ton ostatnich konferencji Christine Lagarde wskazywał na dużą pewność bankierów odnośnie kontynuacji drastycznego cyklu zacieśniania. W kontekście słabnących gospodarek strefy euro wydaje się, że w pewnym momencie obecna polityka zacznie przypominać przechadzkę po zamarzniętym jeziorze.

Co ciekawe dynamika indeksów PMI z USA okazała się podobna do Niemiec w kontekście usług. Te również w ostatnich miesiącach są dużo mocniejsze od przemysłu ale wskazały zaskakujaco spore osłabienie, cofnęły się z 54 do 52 punktów. Czyżby polityka monetarna powoli znajdywała odzwierciedlenie w 'problematycznym', dotychczas dość odpornym na dezinflację segmencie gospodarki? Zaskoczenie przyszło z przemysłu, gdzie odczyt wskazał 49 punktów wobec ok.46 pkt poprzednio. Dane z dziś choć nie są dla Fed kluczowe pokazują, że gospodarka USA pozostaje odporna przez co Rezerwa Federalna ma po swojej stronie mocne argumenty by kontynuować cykl i utrzymać stopy na restrykcyjnym terytorium. Wydaje się, że w drugiej części roku może mieć miejsce ochłodzenie nastrojów z pierwszej części, w czasie której ryzykowne aktywa - w tym akcje notowały rajd. Jednym z warunków takiej sytuacji byłyby mieszane wyniki finansowe i niższe od prognoz szacunki największych firm z Wall Street. W miarę rosnących wycen firmy potrzebują coraz większej poprawy i coraz mocniejszych wyników, by móc kontynuować wzrosty. Wyższe stopy procentowe nie znalazły jeszcze w pełni odzwierciedlenia jeśli chodzi o popyt w realnej gospodarce, a prognoza spadku presji cenowej bez niższego popytu brzmi dość absurdalnie. Warto podkreślić też efekt bazy, tego lata inflacja porównywana jest r/r do rekordowej z zeszłego roku.

Czy w kolejnych miesiącach i kwartałach będzie wciąż zadowalająco niska? Problem może nadejść ze strony cen ropy i pszenicy, których zwyżki właśnie obserwujemy. Czy w perspektywue banków centralnych dążących do spowolnienia popytu, spółki mogą wciąż generować rekorodwe przychody i marże? W najbliższych tygodmiach inwestorzy, także w Poolsce mogą zostać nagrodzeni za 'dalekowzroczność'. Bolączka prognoz odmiennych od consensusu ma jednak pewną bolączkę - zazwyczaj okazuje się błędna. Mimo to indeksy mogą zbliżać się do punktu kulminacyjnego, gdzie zostanie postawione pytanie - historyczne szczyty lub przysłowiowy zimny prysznic i dynamiczna korekta.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.