Tydzień: decyzje banków centralnych i PKB w USA

Tydzień: decyzje banków centralnych i PKB w USA
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-04-28 (10:42)

WYDARZENIE DNIA: Kluczowym dniem tygodnia będzie środa. Nie tylko dlatego, że po niej rozpoczyna się czterodniowa przerwa w notowaniach na GPW, ale ze względu na mnogość publikacji w tym dniu. Do najważniejszych trzeba oczywiście zaliczyć wstępne dane o wzroście PKB w USA w I kwartale (średnia oczekiwań ekonomistów to wzrost o 0,4 proc.).

Wcześniej jednak poznamy dane z eurolandu - nastroje konsumentów i przedsiębiorców, ale także prognozę inflacji za kwiecień (ta marcowa zaskoczyła wzrostem). Również w środę decyzje banków centralnych Japonii, Polski i USA, ale tylko po Fedzie inwestorzy spodziewają się zmiany stóp - tym razem obniżki o 25 pkt bazowych do 2,0 proc. Z kolei w piątek - już bez naszej obecności w wydarzeniach - poznamy stopę bezrobocia w USA za kwiecień.

SYTUACJA NA GPW

Drugi dzień wzrostu z rzędu, a WIG20 już pukał od dołu w poziom 2900 pkt. Ale nie o jego przekroczenie tutaj chodzi, lecz o powrót do poziomu 3 tys. pkt, co dałoby szansę do powrotu optymizmu na rynek. Na razie jesteśmy trochę w zawieszeniu - niby sprzedawać akcje mało kto chce, ale do przodu się nie posuwamy. Niby gonimy zachodnie rynki, ale byle wzrost powoduje u nas odstawienie zleceń kupna. Piątkowa sesja w pewnym sensie obrazowała tę niemoc panującą na GPW - obroty na poziomie 1 mld PLN podważają wiarygodność ruchu indeksów (WIG Spożywczy zyskał 2,8 proc. przy obrotach 10 mln PLN). Indeksy WIG i WIG20 znajdują się w bezpiecznej odległości od wsparć, ale szczyty (z marca, lutego) są również tak dalekie, że ich pokonanie wydaje się zbyt dużym wysiłkiem.

W piątek podrożały akcje 215. spółek, potaniały 88.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Podczas piątkowej sesji na Wall Street dało się odczuć chęć inwestorów do realizacji zysków, jednak po dobrej końcówce indeksy wyszły na plusy i są najwyżej od połowy stycznia. Przy niskich obrotach S&P zyskał 0,7 proc., a Dow Jones wzrósł o 0,3 proc. Wprawdzie jedyna piątkowa publikacja makro za oceanem - indeks nastroju Michigan - była gorsza od oczekiwań (stąd zejście indeksów pod kreskę w połowie sesji), jednak ostatecznie przeważyła chęć do zakupów akcji. Namówiły do niej kolejne pozytywne niespodzianki, jeśli chodzi o wyniki kwartalne spółek. Lepsze od prognoz pokazały Boeing i Philip Moris. Czy uda się utrzymać tak wysokie poziomy zależy w dużej mierze od danych makro, które pojawią się w tym tygodniu. Poranna sesja na rynkach azjatyckich przebiegła spokojnie. Nikkei i Hang Seng zyskały po 0,2 proc., a Kospi stracił 0,1 proc.

OBSERWUJ AKCJE

WIG - odnosząc się do obaw inwestorów z początku poprzedniego tygodnia, zakładających powrót do spadków, sytuacja na WIG wcale na to nie wskazuje. Dołki marcowe (zarówno w cenach zamknięcia jak i intra-day) były wyżej od styczniowych i nie zostały poprawione podczas ubiegłotygodniowych spadków. Formalnie cały czas poruszamy się więc w trendzie bocznym. Niestety, w kwietniu nie zostały poprawione szczyty z lutego, więc na wykresie powstaje formacja klina. Z reguły jest ona przystankiem przed kontynuacją głównego trendu, obecnie spadkowego (potwierdza to DMI). Wskaźniki MACD i RSI są neutralne i nie dają wskazówki, w którą stronę nastąpi wybicie. W tej sytuacji za sygnał sprzedaży można uznać spadek poniżej dołków z poprzednich miesięcy, czyli okolic poziomu 45 tys. pkt.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

LC Corp - spółka Leszka Czarneckiego (przewodniczącego rady nadzorczej) kupiła 220 tys. akcji LC Corp po średniej cenie 2,82 PLN.

Świecie - w pierwszym kwartale przychody grupy wyniosły 381 mln PLN (spadek o 2 proc.), a zysk netto 59,5 mln PLN (spadek o 25 proc.).

Mercor - ING OFE zwiększył zaangażowanie w spółkę do 5,9 proc. jej kapitału zakładowego (wcześniej posiadał 4,2 proc. akcji).

Electrotim - fundusze ING TFI zwiększyły zaangażowanie w spółkę do 5,5 proc. jej akcji (wcześniej 4,9 proc.).

Seko/Warwick - przychody grupy w 2007 r. wyniosły 270 mln PLN (wzrost o 48 proc.), a zysk netto 21,7 mln PLN (wzrost o 57 proc.).

Redan - przychody grupy w 2007 r. wyniosły 259 mln PLN (wzrost o 5 proc.), a strata netto 9,2 mln PLN, czyli 0,44 PLN na akcję.

PKO BP - osoba blisko związana z insiderem sprzedała 500 akcji po cenie 44,00 PLN za jedną.

Polnord - przychody spółki w 2007 r. wyniosły 65,5 mln PLN (przy 1,9 mln PLN rok wcześniej), a zysk netto 16,6 mln PLN, czyli 5,03 PLN na jedną akcję.

PROGNOZA GIEŁDOWA

To co mamy dziś do odrobienia, to przede wszystkim końcówka sesji piątkowej, kiedy WIG20 na fixingu stracił nieoczekiwanie i bez większego związku z wydarzeniami na świecie kilkanaście punktów. Dziś więc powinniśmy sesję ponownie zacząć powyżej 2900 pkt (WIG20), a później w zasadzie zająć się wyczekiwaniem na środę, a konkretnie na środowe popołudnie, bo dopiero wtedy poznamy dane o PKB w USA. Inwestorzy w Polsce z niecierpliwością mogą też oczekiwać na dane o wynikach zapisów na akcje Cyfrowego Polsatu, które pokażą nam, czy w ogóle jest jakiś kapitał zainteresowany inwestycjami w polskie papiery.

Ale do tego czasu wiele się zapewne dziać nie będzie. Oczekujemy dziś spokojnej sesji i niewielkich obrotów na GPW.

WALUTY

Notowania euro utrzymują się na poziomie zbliżonym do piątkowego zamknięcia, to jest w okolicach 1,563 USD. Zbyt wiele danych, które mogą wpłynąć na notowania tej pary, poznamy w tym tygodniu, by opłacało się inwestorom samodzielnie starać się rozruszać rynek bez żadnych dodatkowych informacji. W tym tygodniu pomyłki inwestycyjne mogą być szczególnie kosztowne.

Jen traci po 0,2 proc. w relacji do euro i do dolara.

U nas dolar powoli zbliża się do 2,20 PLN, euro drożeje do 3,434 PLN, a frank do 2,123 PLN. Rysuje się szansa na większe osłabienie złotego, zwłaszcza, że w drugiej połowie krótszego tygodnia na rynku zabraknie polskich banków, a niska płynność może sprzyjać silnym ruchom na rynku.

SUROWCE

Ropa utrzymuje się blisko rekordowych poziomów. Po czwartkowym odreagowaniu, wróciła na nie już w piątek i wygląda na to, że trend wzrostowy będzie kontynuowany. Presję na wzrost ceny tego surowca wywiera informacja o zamknięciu jednego z rurociągów na Morzu Północnym należącego do BP oraz doniesienia z Nigerii, gdzie partyzanci dalej atakują szyby naftowe. W rezultacie, dziś rano kontrakty na baryłki brent i crude drożały o ok. 1 proc. i druga z wymienionych zbliżyła się do poziomu 120 USD na odległość zaledwie 7 centów.

Straty z czwartkowej sesji odrabiała również miedź, dzięki czemu jej cena wzrosła w piątek o 0,7 proc. Od początku miesiąca wykres tego surowca porusza się w trendzie bocznym, co pokazuje niepewność o zapotrzebowanie w Chinach. Po informacji, że import miedzi do Państwa Środka spadł o pierwszym kwartale o 19 proc. nie widać na rynku chęci do windowania ceny na nowe rekordy.

Złoto pozostaje poniżej poziomu 900 USD za uncję. Dziś rano podrożało o 0,4 proc. do poziomu 893 USD, do czego przyczyniło się lekkie osłabienie dolara.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.