Rynek zaczyna żyć od środy

Rynek zaczyna żyć od środy
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-04-28 (10:37)

Nadchodzący tydzień, a zwłaszcza jego druga połowa, będzie bardzo interesujący. Choć polska giełda działa tylko do środy, ci, którzy w swoich portfelach uwzględniają również forex, towary czy indeksy giełd zagranicznych, będą mieli przed sobą trudną decyzję – lub przynajmniej zabiorą ze sobą laptopy.

Początek każdego miesiąca jest zawsze bardzo ważny ze względu na miesięczne dane z USA – o zatrudnieniu i aktywności. Tym razem dodatkowo nałożyło się posiedzenie Fed, a także pierwszy szacunek PKB za pierwszy kwartał. Wreszcie ciągle trwa sezon publikacji wyników spółek. Wszystko co najważniejsze zacznie się właśnie wtedy, kiedy Polacy myśleć będą już o długim weekendzie. Publikacja szacunków PKB odbędzie się w środę o 14.30 naszego czasu. Rynek oczekuje wzrostu na poziomie 0,4% w ujęciu anualizowanym (co odpowiada ok. 0,1% kwartalnie). Nie można całkowicie wykluczyć nawet spadku produktu krajowego, co miałoby dodatkowy efekt psychologiczny. Tego samego dnia wieczorem (tradycyjnie o 20.15) Fed zdecyduje o poziomie stóp procentowych. Rynek dość zgodnie oczekuje cięcia o 25 bp, po którym główna stopa znalazłaby się na poziomie 2%, wyceny rynkowe nie wykluczają całkowicie możliwości obniżki o 50 bp, która niewątpliwie dodatkowo osłabiłaby dolara. Natomiast nie można wykluczyć, iż po tym ruchu Fed będzie chciał zrobić przynajmniej przerwę w obniżkach w obawie przed „przestrzeleniem” i późniejszym wzrostem inflacji. W czwartek przedstawiony zostanie indeks aktywności w przemyśle ISM, a także europejskie odpowiedniki, czyli indeksy PMI. W przypadku amerykańskiego ISM oczekuje się spadku aktywności z 48,6 pkt. w marcu do 48 pkt. w kwietniu. Oznaczałoby to zwiększenie tempa spadku aktywności. Wreszcie w piątek dane o kwietniowym zatrudnieniu. Potwierdzenie się oczekiwań rynku na spadek zatrudnienia podobny do tego w kwietniu (kiedy ubyło 80 tys. miejsc pracy) jest dla wielu obserwatorów najbardziej aktualnym sygnałem recesji w USA. Ostatnie dwa dni tygodnia to też publikacja wyników dwóch paliwowych gigantów – ExxonMobil poda wyniki w czwartek zaś Chevron w piątek.

Co ciekawe, tak duża liczba istotnych danych zapowiedziana jest w momencie, kiedy indeks S&P500 znajduje się w bardzo ciekawym położeniu. Na piątkowym zamknięciu indeks przyjął wartość 1398,2 pkt. co było kolejną próbą sforsowania skutecznych od niemal trzech miesięcy oporów. Choć jest to poziom najwyższy od połowy grudnia, nie nastąpiło zdecydowane przełamanie oporu, co mogłoby zwiastować silny ruch w górę i dać dodatkowy impuls do umocnienia dolara. Po za tym czeka nas jeszcze psychologiczna bariera 1400 pkt., co oznacza, że dane w tym tygodniu mogą być wyjątkowo ważne.

W Polsce czekamy na 30 kwietnia, kiedy RPP podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Tak jak wielokrotnie pisaliśmy, oczekujemy, iż tym razem stopy nie zostaną zmienione.

Waluty – Rozstrzygnąć może końcówka tygodnia

W piątek rano kontynuowane było osłabienie euro w relacji do dolara i para ta dość szybko zniżkowała aż do poziomu 1,5555, gdzie znalazła wsparcie w poziomach z początku miesiąca (2 kwietnia 1,5532 i 3 kwietnia 1,5549). Popołudniem wspólna waluta odrabiała nieco wcześniejsze straty zyskując chwilowo mocniej po publikacji słabych danych odnośnie nastrojów konsumenckich w USA. Warto zwrócić uwagę, że w piątek euro było najsłabszą z głównych walut. Frank i jen również traciły w relacji do dolara, choć nieco mniej. Zaskoczeniem nie jest już natomiast odmienne zachowanie się funta, który w piątek zyskał 0,5% w relacji do dolara, co przełożyło się na szczególnie wyraźny ruch na parze EURGBP. Do środy, kiedy zacznie się seria kluczowych danych na rynek będą miały ciągle wpływ ogłaszane wyniki spółek i ich ewentualny wpływ na opór na indeksie S&P500. Dalsza zwyżka na rynkach akcji wspierałaby amerykańską walutę, dolarowi przysłużyłaby się prawdopodobnie obniżka stóp o 25 bp (zaś osłabiłoby go cięcie o 50 bp). W taki scenariuszu należy zwrócić uwagę na wsparcie na poziomie 1,5350.

To co dzieje się na rynku eurodolara ma nadal kluczowy wpływ na zachowanie złotego, zwłaszcza po tak silnej wcześniejszej fali umocnienia polskiej waluty. W piątek złoty nadal tracił na wartości, choć już nie tak znacząco jak wcześniej. Przecena miała miejsce szczególnie po otwarciu, wobec dużego ruchu na EURUSD. Para USDPLN odnotowała tygodniowe maksimum na poziomie 2,2057, podobnie złoty najsłabszy był wobec euro (3,4378 na EURPLN), mimo, iż wspólna waluta traciła wobec dolara od kilku dni. W skali tygodnia na parze USDPLN odnotowaliśmy wzrost o 260 pipsów, zaś EURPLN 80 pipsów. W piątek ze względu na duży ruch na parze EURGBP złoty tracił szczególnie wobec funta – na parze GBPPLN odnotowaliśmy nawet poziom 4,37. W najbliższym czasie to ponownie główne pary walutowe będą czynnikiem decydującym o ruchu na polskim foreksie, zaś sama decyzja RPP powinna mieć znaczenie drugorzędne.

Surowce – Ropa zyskuje mimo mocniejszego dolara

Początek tygodnia na rynkach surowcowych jest relatywnie spokojny – zmiany cen ziaren, które podczas notowań w Azji bywają szczególnie silne dziś były relatywnie niewielkie. Natomiast rynki metali, które w piątkowe popołudnie odrobiły część wcześniejszych (spowodowanych umocnieniem dolara) strat czekać będą na rozwój sytuacji na głównej parze walutowej.

Najciekawiej, po raz kolejny w ostatnim czasie, jest na ropie naftowej, gdzie trwa zapoczątkowany 2 kwietnia ruch wzrostowy. W piątek, pomimo porannego umocnienia dolara ropa podrożała aż o ponad 4% do 117,45 USD za baryłkę gatunku Brent. Powodem jest spadek wydobycia w Wielkiej Brytanii oraz Nigerii. W pierwszym przypadku strajk w szkockiej rafinerii zmusił BP do zamknięcia rurociągu z Morza Północnego, którym przesyłane jest 40% brytyjskiej produkcji. Z kolei w Nigerii produkcja spadła o połowę po tym, jak w zamieszkach wywołanych przez rebeliantów zginęło pięciu policjantów.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.