Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-05-08 (20:45)

W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?

Od strony danych makro, dzisiejsza sesja nie obfitowała w istotne odczyty. Ważne były jednak zapasy hurtowników w USA, które choć nie wykazały zmiany wobec ostatniego odczytu, to sprzedaż hurtowa wykazała gwałtowny spadek w ujęciu miesięcznym o 2,1% podczas gdy zakładano 0,4% wzrost. Rosnący spread między zapasami a sprzedażą nakłada coraz większą presję na przedsiębiorstwa w USA, rodząc tym samym wątpliwości wobec przyszłej koniunktury w gospodarce. Indeksy za oceanem zdołaly jednak niemal całkowicie wymazać spadki i notowane są blisko otwarcia. Wydaje się, że kluczowym tematem rynków będzie w najblizszym czasie relacja inflacji wobec koniunktury gospodarczej.

Wobec perspektywy ostatniej podwyżki stóp Fed za nami, jeśli inflacja utrzyma spadkowe momentum, a gospodarka i rynek pracy pozostaną mocne - może przełożyć się to pozytywnie na rynek akcji. Jednocześnie oznaczać to będzie prawdopodobny dłuższy okres bez obniżek stóp. Z drugiej strony jednak jeśli Fed szybko obniży stopy - nie zrobi tego bez wyraźnej przyczyny. Powodem by to zrobić, będzie prawdopodobnie dynamiczne spowolnienie gospodarcze i pogarszająca się sytuacja na rynku pracy - to scenariusz którego chciałyby uniknąć rynki. Mamy więc sytuację w której przedwczesne obniżki stóp Fed wcale nie muszą zwiastować niczego dobrego dla rynku akcji.

Na uwagę zasługiwał dziś także sentyment na niemieckim indeksie DAX - indeks wspiął sie w okolice 15 950 pkt. Wg. doniesień z Ministerstwa Gospodarki Niemiec, rząd federalny zamierza obniżyć ceny prądu dla przemysłu o 6 centów za kWh. Celem działania ma być pomoc dla energochłonnych gałęzi przemysłu dotkniętych skutkami dekoniunktury. Rozwiązanie to ma kosztować budżet federalny między 25 mld euro a 30 mld euro i trwać do 2030 roku. Sytuacje skomentował już CEO Volkswagen AG - w jego ocenie rozwiązanie pozytywnie wpłynie na siłę konkurencyjną Niemiec i zwiększy konkurencyjność narodowego przemysłu.

Uwaga inwestorów w Europie skoncentrowana była dziś głównie na danych o produkcji przemysłowej z Niemiec i indeksie sentymentów Sentix ze Strefy euro. Produkcja przemysłowa w Niemczech wypadła zdecydowanie gorzej od oczekiwań, spadając -3,4% m/m przy oczekiwaniu 1,5% spadku wobec poprzedniego 2% wzrostu m/m. Nie widać reakcji na euro, gdyż są to dane mocno opóźnione, dotyczące marca. W ujęciu rocznym mamy jednak odczyt zgodny z oczekiwaniami na poziomie 1,8% r/r przy poprzednim odczycie na poziomie 0,7%. Patrząc na powyższe dane widzimy, że produkcja przemysłowa była płaska od 2021 roku i ostatnio doświadczyliśmy odbicia, które zostało zredukowane. Spory spadek zaliczył sektor konstrukcyjny. Istnieje szansa, że nowy program dla przemysły od rządu Niemiec pośrednio wynikają z obaw o recesję.

Przenosząc się na GPW - uwagę inwestorów przyciągnęły notowania KGHM, które mogą być w znacznym stopniu zależne od koniunktury w Chinach. Otwarcie tamtejszej gospodarki w znaczący sposób wpływa na rynek miedzi i może pobudzić ceny surowców. Podobnie sprzyja im słabnący dolar. Z drugiej strony jednak ew. recesja w USA i Europie wydaje się zagrożeniem - także dla chińskiego eksportu i pośrednio dla miedzi. Odwracając jednak tą sytuację - ew. uniknięcie głębszej recesji mimo restrykcyjnych cykli podwyżek banków centralnych mogłoby stworzyć korzystne środowisko dla wzrostowego trendu KGHM. Jednym z czynników ryzyka wydaje się możliwa nacjonalizacja rynku miedzi w Chile - gdzie KGHM posiada jedną z największych i dobrze prosperującą kopalnię - Sierra Golda;Nie jest jasne w jakim stopniu chilijskie CODELCO będzie kontrolować zagraniczne firmy wydobywcze.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

2023-06-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi inwestorom w Polsce nadzieje na trwałe przekroczenie poziomu 2000 pkt. WIG20 odnotował dziś 1,65% wzrost, napędzany pozytywnem zwrotem na Wall Street. Ponownie żaden z największych, europejskich benchmarków nie mógł równać się dziś ze stopą zwrotu WIG20. RPP nie zaskoczyła dziś decyzją ws. stóp procentowych, te zgodnie z oczekiwaniami analityków zostały utrzymane na poziomie 6,75%. Indeksy w USA szybko ograniczyły spadki z pierwszych chwil sesji, a trend AI wydaje się wciąż być nie tylko katalizatorem wzrostów ale pewnego rodzaju amortyzatorem spadków.
Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.
Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.