Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-05-08 (20:45)

W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?

Od strony danych makro, dzisiejsza sesja nie obfitowała w istotne odczyty. Ważne były jednak zapasy hurtowników w USA, które choć nie wykazały zmiany wobec ostatniego odczytu, to sprzedaż hurtowa wykazała gwałtowny spadek w ujęciu miesięcznym o 2,1% podczas gdy zakładano 0,4% wzrost. Rosnący spread między zapasami a sprzedażą nakłada coraz większą presję na przedsiębiorstwa w USA, rodząc tym samym wątpliwości wobec przyszłej koniunktury w gospodarce. Indeksy za oceanem zdołaly jednak niemal całkowicie wymazać spadki i notowane są blisko otwarcia. Wydaje się, że kluczowym tematem rynków będzie w najblizszym czasie relacja inflacji wobec koniunktury gospodarczej.

Wobec perspektywy ostatniej podwyżki stóp Fed za nami, jeśli inflacja utrzyma spadkowe momentum, a gospodarka i rynek pracy pozostaną mocne - może przełożyć się to pozytywnie na rynek akcji. Jednocześnie oznaczać to będzie prawdopodobny dłuższy okres bez obniżek stóp. Z drugiej strony jednak jeśli Fed szybko obniży stopy - nie zrobi tego bez wyraźnej przyczyny. Powodem by to zrobić, będzie prawdopodobnie dynamiczne spowolnienie gospodarcze i pogarszająca się sytuacja na rynku pracy - to scenariusz którego chciałyby uniknąć rynki. Mamy więc sytuację w której przedwczesne obniżki stóp Fed wcale nie muszą zwiastować niczego dobrego dla rynku akcji.

Na uwagę zasługiwał dziś także sentyment na niemieckim indeksie DAX - indeks wspiął sie w okolice 15 950 pkt. Wg. doniesień z Ministerstwa Gospodarki Niemiec, rząd federalny zamierza obniżyć ceny prądu dla przemysłu o 6 centów za kWh. Celem działania ma być pomoc dla energochłonnych gałęzi przemysłu dotkniętych skutkami dekoniunktury. Rozwiązanie to ma kosztować budżet federalny między 25 mld euro a 30 mld euro i trwać do 2030 roku. Sytuacje skomentował już CEO Volkswagen AG - w jego ocenie rozwiązanie pozytywnie wpłynie na siłę konkurencyjną Niemiec i zwiększy konkurencyjność narodowego przemysłu.

Uwaga inwestorów w Europie skoncentrowana była dziś głównie na danych o produkcji przemysłowej z Niemiec i indeksie sentymentów Sentix ze Strefy euro. Produkcja przemysłowa w Niemczech wypadła zdecydowanie gorzej od oczekiwań, spadając -3,4% m/m przy oczekiwaniu 1,5% spadku wobec poprzedniego 2% wzrostu m/m. Nie widać reakcji na euro, gdyż są to dane mocno opóźnione, dotyczące marca. W ujęciu rocznym mamy jednak odczyt zgodny z oczekiwaniami na poziomie 1,8% r/r przy poprzednim odczycie na poziomie 0,7%. Patrząc na powyższe dane widzimy, że produkcja przemysłowa była płaska od 2021 roku i ostatnio doświadczyliśmy odbicia, które zostało zredukowane. Spory spadek zaliczył sektor konstrukcyjny. Istnieje szansa, że nowy program dla przemysły od rządu Niemiec pośrednio wynikają z obaw o recesję.

Przenosząc się na GPW - uwagę inwestorów przyciągnęły notowania KGHM, które mogą być w znacznym stopniu zależne od koniunktury w Chinach. Otwarcie tamtejszej gospodarki w znaczący sposób wpływa na rynek miedzi i może pobudzić ceny surowców. Podobnie sprzyja im słabnący dolar. Z drugiej strony jednak ew. recesja w USA i Europie wydaje się zagrożeniem - także dla chińskiego eksportu i pośrednio dla miedzi. Odwracając jednak tą sytuację - ew. uniknięcie głębszej recesji mimo restrykcyjnych cykli podwyżek banków centralnych mogłoby stworzyć korzystne środowisko dla wzrostowego trendu KGHM. Jednym z czynników ryzyka wydaje się możliwa nacjonalizacja rynku miedzi w Chile - gdzie KGHM posiada jedną z największych i dobrze prosperującą kopalnię - Sierra Golda;Nie jest jasne w jakim stopniu chilijskie CODELCO będzie kontrolować zagraniczne firmy wydobywcze.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.
Czas korekty

Czas korekty

2025-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki przerywają euforyczną serię wzrostów. Główne indeksy Starego Kontynentu kończą sesję spadkami, z czego największe ruchy widzimy na indeksie DAX, który traci ponad 1,3%. Mocniejszą przecenę widać także na rynku francuskim (-1%) oraz szwajcarskim (ponad -0,9%). Nieco stabilniej zachowują się dziś notowania brytyjskiego rynku (-0,7%) oraz włoskiego (-0,3%). Podobnie jak w poprzednich sesjach polska giełda pozostawiała resztę rynku z tyłu dużo mocniejszymi wzrostami, tak i na dzisiejszej sesji mamy do czynienia ze wzmocnieniem ruchów w stosunku reszty indeksów.
Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

2025-02-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki kontynuują wzrostowy trend, choć dzisiejsze zachowania indeksy wskazują na umiarkowany optymizm inwestorów. Wśród głównych indeksów najlepiej radzi sobie włoski IT40 z 0,5% wzrostem oraz francuski CAC40, który zyskuje dziś 0,4%. Nieco słabsze wzrsoty widać na niemieckim DAXie, który rośnie dziś o 0,2% oraz szwajcarskim SMI i brytyjskim FTSE 100, które pozostają w okolicach wczorajszej ceny zamknięcia.
Korekty pod koniec mocnego tygodnia

Korekty pod koniec mocnego tygodnia

2025-02-14 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynku kończą tydzień mieszaną sesją. Jedynie włoski IT40 oraz CAC40 zanotowały wzrosty, które wyniosły kolejno 0,5% i 0,2%. Niemiecki indeks uległ ponad -0,4% przecenie, szwajcarski SMI spadł o 0,8%, a brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,4%. Tym razem na tle Europy pozytywnie nie wyróżniła się polska giełda. Warszawskie indeksy mimo dobrego początku sesji finalnie zamknęły się na minusach.
Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

2025-02-13 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street wydaje się być niewzruszone dzisiejszym odczytem inflacji producenckiej w USA, która wraz ze wczorajszym CPI potwierdziła sezonowy zapowiadany przez Fed sezonowy skok inflacji. Amerykańskie indeksy rosną dzisiaj w najlepsze, co może oznaczać, że inwestorzy oswoili się już z jastrzębim zwrotem polityki monetarnej w USA. Z kolei pozostające na wysokim poziomie bazowe PPI (3,6% r/r, prognoza: 3,3%, poprzednio: 3,7%) może podtrzymywać oczekiwania wobec wyników finansowych spółek, które będą w stanie przerzucić wyższe koszty na konsumentów.