Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-05-08 (20:45)

W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?

Od strony danych makro, dzisiejsza sesja nie obfitowała w istotne odczyty. Ważne były jednak zapasy hurtowników w USA, które choć nie wykazały zmiany wobec ostatniego odczytu, to sprzedaż hurtowa wykazała gwałtowny spadek w ujęciu miesięcznym o 2,1% podczas gdy zakładano 0,4% wzrost. Rosnący spread między zapasami a sprzedażą nakłada coraz większą presję na przedsiębiorstwa w USA, rodząc tym samym wątpliwości wobec przyszłej koniunktury w gospodarce. Indeksy za oceanem zdołaly jednak niemal całkowicie wymazać spadki i notowane są blisko otwarcia. Wydaje się, że kluczowym tematem rynków będzie w najblizszym czasie relacja inflacji wobec koniunktury gospodarczej.

Wobec perspektywy ostatniej podwyżki stóp Fed za nami, jeśli inflacja utrzyma spadkowe momentum, a gospodarka i rynek pracy pozostaną mocne - może przełożyć się to pozytywnie na rynek akcji. Jednocześnie oznaczać to będzie prawdopodobny dłuższy okres bez obniżek stóp. Z drugiej strony jednak jeśli Fed szybko obniży stopy - nie zrobi tego bez wyraźnej przyczyny. Powodem by to zrobić, będzie prawdopodobnie dynamiczne spowolnienie gospodarcze i pogarszająca się sytuacja na rynku pracy - to scenariusz którego chciałyby uniknąć rynki. Mamy więc sytuację w której przedwczesne obniżki stóp Fed wcale nie muszą zwiastować niczego dobrego dla rynku akcji.

Na uwagę zasługiwał dziś także sentyment na niemieckim indeksie DAX - indeks wspiął sie w okolice 15 950 pkt. Wg. doniesień z Ministerstwa Gospodarki Niemiec, rząd federalny zamierza obniżyć ceny prądu dla przemysłu o 6 centów za kWh. Celem działania ma być pomoc dla energochłonnych gałęzi przemysłu dotkniętych skutkami dekoniunktury. Rozwiązanie to ma kosztować budżet federalny między 25 mld euro a 30 mld euro i trwać do 2030 roku. Sytuacje skomentował już CEO Volkswagen AG - w jego ocenie rozwiązanie pozytywnie wpłynie na siłę konkurencyjną Niemiec i zwiększy konkurencyjność narodowego przemysłu.

Uwaga inwestorów w Europie skoncentrowana była dziś głównie na danych o produkcji przemysłowej z Niemiec i indeksie sentymentów Sentix ze Strefy euro. Produkcja przemysłowa w Niemczech wypadła zdecydowanie gorzej od oczekiwań, spadając -3,4% m/m przy oczekiwaniu 1,5% spadku wobec poprzedniego 2% wzrostu m/m. Nie widać reakcji na euro, gdyż są to dane mocno opóźnione, dotyczące marca. W ujęciu rocznym mamy jednak odczyt zgodny z oczekiwaniami na poziomie 1,8% r/r przy poprzednim odczycie na poziomie 0,7%. Patrząc na powyższe dane widzimy, że produkcja przemysłowa była płaska od 2021 roku i ostatnio doświadczyliśmy odbicia, które zostało zredukowane. Spory spadek zaliczył sektor konstrukcyjny. Istnieje szansa, że nowy program dla przemysły od rządu Niemiec pośrednio wynikają z obaw o recesję.

Przenosząc się na GPW - uwagę inwestorów przyciągnęły notowania KGHM, które mogą być w znacznym stopniu zależne od koniunktury w Chinach. Otwarcie tamtejszej gospodarki w znaczący sposób wpływa na rynek miedzi i może pobudzić ceny surowców. Podobnie sprzyja im słabnący dolar. Z drugiej strony jednak ew. recesja w USA i Europie wydaje się zagrożeniem - także dla chińskiego eksportu i pośrednio dla miedzi. Odwracając jednak tą sytuację - ew. uniknięcie głębszej recesji mimo restrykcyjnych cykli podwyżek banków centralnych mogłoby stworzyć korzystne środowisko dla wzrostowego trendu KGHM. Jednym z czynników ryzyka wydaje się możliwa nacjonalizacja rynku miedzi w Chile - gdzie KGHM posiada jedną z największych i dobrze prosperującą kopalnię - Sierra Golda;Nie jest jasne w jakim stopniu chilijskie CODELCO będzie kontrolować zagraniczne firmy wydobywcze.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.
Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.