Końcówka tygodnia rozpala nadzieje byków na GPW

Końcówka tygodnia rozpala nadzieje byków na GPW
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-04-14 (19:53)

Inwestorzy z polskiego parkietu mają za sobą kolejną udaną sesję. Końcówka tygodnia upływała pod znakiem danych o sprzedaży detalicznej z USA oraz wyników sektora bankowego i przedłuża bycze momentum na WIG20. Główny, polski benchmark zyskuje dziś znacznie więcej niż francuski CAC40, niemiecki DAX czy brytyjski FTSE. WIG20 notowany jest w okolicach 1860 pkt i wciąż rozpala wyobraźnię rodzimych inwestorów, dając powody do marzeń o ataku w okolice 2000 pkt.

Po w gruncie rzeczy dobrych wynikach banków z USA, wśród których prym wiódł JP Morgan - największy bank za oceaem, WIG Banki zyskał 1,4%. Mimo informacji o nawet 967 mln PLN strat spowodowanych frankowymi kredytami hipotecznymi, bank PKO zwyżkuje dziś blisko 1,6%. Słabszy dolar i ogólny wzrost apetytu na ryzyko sprawia, że globalny kapitał może znów rozważać zwiększenie ekspozycji na rynki wschodzące, co może sprzyjać sentymentom na GPW. Dane o sprzedaży detalicznej w USA wypadły dziś poniżej oczekiwań i pokazały, że kupujący za oceanem słabną. Z drugiej strony indeks sentymentu konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan zaskoczył w górę. Niestety - prawdopodobnie z uwagi na wzrost cen paliw wzrosły takżę krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne, pokazujac że walka z inflacją może iść w kolejnych miesiącach bardziej opornie.

Analitycy Credit Suisse przekazali dziś, że widzą 80% szans na wystąpienie recesji w USA w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Słabość ogólnego krajobrazu gospodarczego dostrzegł też JP Morgan i fundusz BlackRock, który przedstawił mieszane wyniki finansowe za I kwartał notując napływ aktywów w zarządzaniu lecz płaski zysk i dalszą dynamikę spadku zysków netto. Banki JP Morgan&Chase, Wells Fargo i Citigroup przedstawiły w gruncie rzeczy pozytywne wyniki lecz zawiązują wyższe rezerwy na straty kredytowe, co inwestorzy mogą odbierać jako sygnał 'recesyjnych' przygotowań w sektorze bankowym. Słabszy odczyt makro oraz jastrzębie komentarze Bostica i Wallera z Fed, którzy wskazali na podwyżkę o 25 pb w maju wywarły presję spadkową na Wall Street, która obciążyła nastrooje GPW podkreślając zależność polskich indeksów od atmosfery za oceanem. S&P500, Nasdaq i Dow Jones notowane są mniej więcej 0,5% niżej. Inwestorzy obawiają się, że Fed 'przedobrzy' i podniesie stopy w terytorium dość restrykcyjne, by recesja stała się nieuniknionym scenariuszem.

Nieco słabiej radzą sobie walory czołowych spółek technologicznych, a wzrostowego momentum nie był w stanie utrzymać Amazon - mimo informacjach o kontroli kosztów, kolejnej blisko 27 000 fali zwolnień i implementacji modeli AI w ramach 'Bedrock'. Wobec możliwego scenariusza recesji w USA rynki prawdopodobnie większą uwagę poświęcą aktualizowanym prognozom i wskazówkom na temat całorocznych zysków. Dopóki indeksy z USA pną się w górę, 'hossa' na GPW wydaje się niezagrożona. Kolejnty tydzień może przynieść zwiększoną zmienność ponieważ coraz więcej kluczowych, amerykańskich spółek będzie prezentować swoje zyski i organizować konferencje po kwartalnych raportach finansowych.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.