Końcówka tygodnia rozpala nadzieje byków na GPW

Końcówka tygodnia rozpala nadzieje byków na GPW
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-04-14 (19:53)

Inwestorzy z polskiego parkietu mają za sobą kolejną udaną sesję. Końcówka tygodnia upływała pod znakiem danych o sprzedaży detalicznej z USA oraz wyników sektora bankowego i przedłuża bycze momentum na WIG20. Główny, polski benchmark zyskuje dziś znacznie więcej niż francuski CAC40, niemiecki DAX czy brytyjski FTSE. WIG20 notowany jest w okolicach 1860 pkt i wciąż rozpala wyobraźnię rodzimych inwestorów, dając powody do marzeń o ataku w okolice 2000 pkt.

Po w gruncie rzeczy dobrych wynikach banków z USA, wśród których prym wiódł JP Morgan - największy bank za oceaem, WIG Banki zyskał 1,4%. Mimo informacji o nawet 967 mln PLN strat spowodowanych frankowymi kredytami hipotecznymi, bank PKO zwyżkuje dziś blisko 1,6%. Słabszy dolar i ogólny wzrost apetytu na ryzyko sprawia, że globalny kapitał może znów rozważać zwiększenie ekspozycji na rynki wschodzące, co może sprzyjać sentymentom na GPW. Dane o sprzedaży detalicznej w USA wypadły dziś poniżej oczekiwań i pokazały, że kupujący za oceanem słabną. Z drugiej strony indeks sentymentu konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan zaskoczył w górę. Niestety - prawdopodobnie z uwagi na wzrost cen paliw wzrosły takżę krótkoterminowe oczekiwania inflacyjne, pokazujac że walka z inflacją może iść w kolejnych miesiącach bardziej opornie.

Analitycy Credit Suisse przekazali dziś, że widzą 80% szans na wystąpienie recesji w USA w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Słabość ogólnego krajobrazu gospodarczego dostrzegł też JP Morgan i fundusz BlackRock, który przedstawił mieszane wyniki finansowe za I kwartał notując napływ aktywów w zarządzaniu lecz płaski zysk i dalszą dynamikę spadku zysków netto. Banki JP Morgan&Chase, Wells Fargo i Citigroup przedstawiły w gruncie rzeczy pozytywne wyniki lecz zawiązują wyższe rezerwy na straty kredytowe, co inwestorzy mogą odbierać jako sygnał 'recesyjnych' przygotowań w sektorze bankowym. Słabszy odczyt makro oraz jastrzębie komentarze Bostica i Wallera z Fed, którzy wskazali na podwyżkę o 25 pb w maju wywarły presję spadkową na Wall Street, która obciążyła nastrooje GPW podkreślając zależność polskich indeksów od atmosfery za oceanem. S&P500, Nasdaq i Dow Jones notowane są mniej więcej 0,5% niżej. Inwestorzy obawiają się, że Fed 'przedobrzy' i podniesie stopy w terytorium dość restrykcyjne, by recesja stała się nieuniknionym scenariuszem.

Nieco słabiej radzą sobie walory czołowych spółek technologicznych, a wzrostowego momentum nie był w stanie utrzymać Amazon - mimo informacjach o kontroli kosztów, kolejnej blisko 27 000 fali zwolnień i implementacji modeli AI w ramach 'Bedrock'. Wobec możliwego scenariusza recesji w USA rynki prawdopodobnie większą uwagę poświęcą aktualizowanym prognozom i wskazówkom na temat całorocznych zysków. Dopóki indeksy z USA pną się w górę, 'hossa' na GPW wydaje się niezagrożona. Kolejnty tydzień może przynieść zwiększoną zmienność ponieważ coraz więcej kluczowych, amerykańskich spółek będzie prezentować swoje zyski i organizować konferencje po kwartalnych raportach finansowych.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.