Analizy Online: Aktywa zagranicznych TFI też spadły

Analizy Online: Aktywa zagranicznych TFI też spadły
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-04-23 (18:25)

WYDARZENIE DNIA: Na 200 mln PLN lub na 7,2 proc. podliczyła spadek wartości aktywów funduszy zagranicznych działających w Polsce firma Analizy Online. To drugi spadek wartości zarządzanych aktywów w ciągu ośmiu miesięcy.

Ale zarazem pierwszy tak silny ich spadek, większy niż odnotowany w sektorze krajowych TFI. Aktywa zagranicznych funduszy w I kwartale spadły o 13 proc. z 2,95 mld PLN do 2,57 mld PLN. Nadal więc fundusze zagranicznych towarzystw stanowią znikomą część polskich inwestorów. Z owych 380 mln PLN aktywów straconych przez zagraniczne TFI w I kwartale, 300 mln PLN przypada na fundusze azjatyckie (one zanotowały w marcu trzeci, miesięczny spadek aktywów z rzędu), co Analizy Online wiążą ze spadkami cen akcji na tamtych rynkach. Jednocześnie na spadku wartości aktywów zaważył słabnący dolar, który w marcu stracił 3,7 proc. wobec złotego.

SYTUACJA NA GPW

Za nami kolejna - trzecia już z rzędu - sesja spadkowa na GPW. Tym razem obroty nieco wzrosły - podliczono je na 1,1 mld PLN, co zdradza, że stopniowo coraz więcej inwestorów traci cierpliwość i nie chce trzymać akcji. Nadal jednak skala obrotów nie jest na tyle duża, by mówić o rodzącej się panice na rynku. Warto jednak podkreślić, że WIG20 zamknął się dziś poniżej dołka z 14 kwietnia i powoli zbliża się do testu dołka marcowego (okolice 2750 pkt). mWIG i sWIG swoje dołki z marca już przekroczyły i zbliżają się do testów dołków ze stycznia. Warto też zwrócić uwagę, że wycena wielu spółek z WIG20 jest już najniższa od styczniowych dołków, więc trudno się dziwić, że grono optymistów topnieje z każdym dniem. Z każdym dniem coraz bardziej wyraźny staje się brak kapitału na GPW - być może tylko chwilowy, związany z publiczną ofertą Cyfrowego Polsatu, być może problem jest większy (jeśli środki znów wycofują klienci TFI).

GIEŁDY W EUROPIE

Giełdy europejskie tracą trzecią sesję z rzędu, jednak zasięg tych spadków w dalszym ciągu jest dosyć niewielki. O godz. 16.30 niemiecki DAX tracił 0,2 proc., brytyjski FTSE250 0,3 proc., a francuski CAC40 zyskiwał 0,5 proc. Mieszane nastroje to wynik sporej polaryzacji na rynkach. Na dodatnim biegunie znalazły się między innymi firmy farmaceutyczne oraz producenci stali, którym spadki cen surowców są na rękę, natomiast liderami spadków były znów spółki finansowe. Do pozbywania się ich akcji zachęciło obniżenie rekomendacji dla RBS oraz ostrzeżenie niemieckiego Hypovereinsbanku (spółka z grupy UniCredit) o ''znaczących'' odpisach w pierwszym kwartale z tytułu strat na instrumentach opartych na subprime. Sesja na Wall Street zaczęła się od lekkich plusów. Godzinę po rozpoczęciu notowań S&P i Dow Jones zyskiwały po 0,4 proc., pomimo spadków spółek wydobywczych oraz finansowych.

WALUTY

Rano kurs euro walczył o wyjście powyżej 1,60 USD, a po południu spadał już poniżej 1,59 USD. Tym razem decydującym czynnikiem nie okazały się dane makro (te z Europy były lepsze od oczekwiań), lecz czysta rynkowa psychologia. Można było spodziewać się, że po złamaniu w nocy bariery 1,60 USD za euro nastąpi atak popytu na wspólną walutę. Jednak zamiast tego mieliśmy realizację zysków i obawy o jej pogłębienie. Rynek od dłuższego czasu straszy co jakiś czas rekordami euro do dolara, ale żaden silny ruch kontynuacji nie następuje - stąd brak zaufania do wspólnej waluty.

Euro niemal nie zmieniło notowań wobec jena, natomiast japońska waluta spadła do dolara o 0,9 proc.
U nas dolar podniósł się niemal do 2,15 PLN, euro pozostało na 3,41 PLN, zaś frank spadł do 2,113 PLN i pogłębił minima w obecnym trendzie spadkowym.

SUROWCE

Inwestorzy z rynku surowcowego realizowali dzisiaj zyski, do czego impulsem był silny spadek eurodolara. Ropa potaniała o 0,7 proc. do poziomu 115 USD. Nie jest to zbyt silny spadek, bowiem presję na dalsze wzrosty wywierają strajki w Szkocji planowane na przyszły tydzień.

Znacznie silniej potaniała miedź. Jej cena na giełdzie w Nowym Jorku spadła o 1,8 proc. Fundusze hedgingowe grające na wzrost cen surowców wyraźnie boją się zajmować długie pozycje na miedzi. Ma na to wpływ ostatnia publikacja jej importu do Chin w pierwszym kwartale, który był niższy o 19 proc. od analogicznego okresu ubiegłego roku. Kurs miedzi w ostatnim czasie porusza się w męczącym trendzie bocznym, o dużej amplitudzie wahań i w pewnym momencie zarządzający wspomnianymi funduszami mogą stracić cierpliwość (podobnie jak ostatnio inwestorzy w Warszawie).

Umocnienie dolara najsilniej wpłynęło jednak na kurs złota. Jego uncja potaniała dziś o 2,5 proc. i powróciła do poziomu 900 USD. Jeśli odreagowanie amerykańskiej waluty się przedłuży złoto powinno bardzo szybko poprawić dołki z początku kwietnia.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.