Sprzedaż detaliczna wzrosła o 15,7 proc.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 15,7 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-04-22 (20:37)

WYDARZENIE DNIA: Nie sprawdziły się, więc optymistyczne oczekwiania ekonomistów, którzy średnio spodziewali się wzrostu o 20,9 proc. Nawet najbardziej pestymistyczna prognoza mówiła o wzroście o 16,4 proc.

Ponieważ w lutym wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 23,8 proc., wielu obserwatorów sądzi, że dzisiejsze dane - w połączeniu z mniejszą dynamiką produkcji przemysłowej (zaledwie 0,7 proc.), będą stanowiły przesłankę do wstrzymania się z podwyżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak warto także zwrócić uwagę na spadek stopy bezrobocia w marcu do 11,1 proc. z 11,5 proc. w lutym, oraz na inflację bazową na poziomie 2,7 proc. wobec 2,5 proc. Mimo wolniejszego tempa wzrostu produkcji i wydatków detalicznych, dane te mogą wskazywać na utrzymywanie się presji inflacyjnej nawet przy wolniejszym tempie wzrostu gospodarczego.

SYTUACJA NA GPW

Słabość rynku staje się z każdym dniem coraz bardziej widoczna. Wcześniej GPW po prostu nie podążała tropem zwyżek na innych rynkach, dziś podaż - choć niewielkim wysiłkiem - przejęła kontrolę nad rynkiem. Może się zdawać, że inwestorzy tym razem przyłożyli odpowiednią wagę do danych o niższej dynamice sprzedaży detalicznej i rosnącej inflacji, bo to właśnie krótko po ich publikacji rynek przyspieszył spadki. Głównie jednak są one konsekwencją słabości rynku w ostatnich dniach - w końcu część inwestorów straciła cierpliwość. Obroty pozostały na niewielkim poziomie (choć były jednak nieznacznie wyższe niż wczoraj).

W tym miejscu czytelnikom jestem winien przeprosiny. We wczorajszym komentarzu pisałem o 40-proc. spadku IDM, tymczasem wynikał on z odjęcia praw poboru nowej emisji od kursu. Za tak fatalne niedopatrzenie zainteresowanych przepraszam.

GIEŁDY W EUROPIE

Sesja na europejskich parkietach przebiegała zupełnie inaczej, niż notowania w Warszawie. Rynki zachowywały się bardzo spokojnie i choć większość walorów traciła na wartości, to spadki były ograniczone. Przy braku ważnych publikacji makro, inwestorzy znów koncentrowali się na wynikach spółek, a te dawały sprzeczne sygnały. Po rozczarowujących raportach Texas Instruments oraz kilku mniejszych spółek nieźle zaprezentowały się pod tym względem McDonald's, Dupont i AT&T. Na rynku nie poprawia się sentyment do spółek finansowych, które ciągle tracą, natomiast nieźle radzi sobie sektor wydobywczy. O godz. 16.45 niemiecki DAX i francuski CAC40 traciły po 0,6 proc., a brytyjski FTSE100 0,4 proc. Również na niewielkich minusach zaczęła notowania Wall Street - na otwarciu jej główne indeksy traciły niespełna 0,5 proc.

WALUTY

Euro wróciło po południu powyżej poziomu 1,59 USD. Czasem ten rytm zmian notowań (spadek euro rano i wzrost po południu) wygląda jakby inwestorzy nie mogli się zdecydować czy bardziej reagować na niepokojące wieści z Europy czy na nie mniej frapujące informacje z USA. Dziś ujawniono plany Royal Bank of Scotland, który planuje podnieść kapitał (nadwyrężony naturalnie odpisami wartości aktywów) emitując akcje o wartości 12 mld GBP (prawie 24 mld USD). Po południu okazało się, że sprzedaż McDonalda w USA spadła pierwszy raz od pięciu lat. Póki co można mówić o chwiejnej równowadze na rynku euro/dolar.

Euro, które rano traciło 0,5 proc. do jena, po południu zyskiwało już 0,1 proc., natomiast relacja USD - JPY nie zmieniała się istotnie.

U nas dolar spadł do 2,142 PLN, a euro do 3,413 PLN. Frank kosztował po południu 2,124 PLN.

SUROWCE

Osłabienie dolara sprawiło, że ceny surowców powróciły na ścieżkę wzrostową.

Ropa szóstą sesję z rzędu ustanowiła nowy rekord (w cenach zamknięcia ósmą z rzędu). Za londyńską baryłkę brent płacono dziś 115 USD, a za nowojorską crude 117,10 USD. To wynik spadku wydobycia w Nigerii po aktach rebeliantów na szyby naftowe koncernu Shell oraz zagrożenia strajkiem w jednej ze szkockich rafinerii. W ostatnich tygodniach doniesienia tego typu były wodą na młyn, jeśli chodzi o wzrost cen ropy. Można się więc spodziewać, że pierwsza negatywna informacja będzie impulsem do odreagowania. Być może sygnał do realizacji zysków da jutrzejszy raport z rynku paliw w USA.

Znacznie silniej podrożała miedź. Cena tony tego surowca na giełdzie w Londynie podskoczyła o 1,5 proc. do 8.650 USD za tonę po informacji, że strajk w chilijskich kopalniach Codelco się przedłuża. Kłopoty tego największego producenta miedzi na świecie rodzą obawy o stronę podażową rynku.

Złoto zachowuje się spokojnie. Jego uncja podrożała o 0,6 proc. do poziomu 920 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.