Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?

Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-09-07 (21:06)

Inwestorom na polskim parkiecie czas mijał dziś pod znakiem decyzji RPP w sprawie stóp procentowych, które zostały podniesione 11 raz. Podwyżka wyniosła 'skromne' 25 pb, zgodnie z oczekiwaniami analityków i komunikacją banku a także komentarzem prof. Adama Glapińskiego udzielonym w słynnym wywiadzie na sopockim molo. Stopa referencyjna w Polsce wynosi obecnie 6,75 %, niemal 2,5 raza więcej od stopy referencyjnej w USA, gdzie Fed rozpoczął cykl zacieśniania dużo później.

Złoty umocnił się po decyzji, para USDCPLN oscyluje wokół 4,74. Mimo szybkiego na tle innych banków rozpoczęcia cyklu RPP, wzrost inflacji w Polsce napędzają rosnące ceny opału oraz potencjalnie również interwencyjna, wynikająca z problemów rynkowych, pro inflacyjna polityka fiskalna, która nie pomaga studzić popytu i podsyca ryzyko ciężkiej do okiełznania, trwałej i wysokiej inflacji.

Mimo ostatniego wyższego od sierpniowego odczytu 16,1% rocznego inflacji w Polsce, RPP potencjalnie może mieć coraz mniej miejsca do dalszego zacieśniania w obliczu zwalniającego przemysłu i konsumpcji w Polsce oraz ryzyka zewnętrznego w postaci cen energii. Dlatego rynki nie oceniają obecnie kolejnych dużych podwyżek jako prawdopobonych, choć RPP w komunikacie po decyzji zaznaczyła że kolejne podwyżki zależeć będą od odczytów z gospodarki, co teoretycznie implikuje możliwość kolejnego, jastrzębiego zwrotu.

Reakcja WIG20 na niewielką podwyżkę stóp przez RPP była ograniczona. Wzrostowi rodzimego indeksu sprzyjało pozytywne otwarcie w USA, w efekcie czego WIG zakończył sesję na 0,45% plusie. Gwiazdą polskiego parkietu dziś znów został Bumech, którego wycena rośnie wraz z szalejącymi cenami węgla. Spółka 10 października wypłaci inwestorom dywidendę i informowała w ostatnim czasie o spłacie wierzytelności układowych, kurs wzrósł dziś o blisko 9%.

Europejskie indeksy radziły sobie dziś mieszanie. Brytyjski FTSE tracił 0,86%. Blisko 4% tracą akcje szwajcarskiego giganta Glencore, notowanego na brytyjskiej giełdzie. Akcje największego światowego producenta uranu, Kazatompromu dziś zyskały nieznacznie. Lepszą sesję ma za sobą niemiecki DAX, który zakończył notowania na 0,9% plusie. Rosły dziś walory Deutsche Telekom i Volkswagen, koncern szykuje się na ofertę publiczną akcji Porsche. Inwestorzy na rynku swapowym oceniają 63% prawdopodobieństwo jutrzejszej podwyżki stóp o 75 przez ECB. Bank wyraźnie spóźnił się z jastrzębim cyklem, a agresywna polityka monetarna może stanowić kolejny czynnik ryzyka ciążący stojącej w obliczu kryzysu energetycznego strefie Euro. Dziś mieliśmy okazję wysłuchać komentarzy członkini Fed z Cleveland, Loretty Mester. Wypowiedzi miały wyraźnie jastrzębi wydźwięk i wskazują że FED wciąż widzi dynamikę wzrostu płac i pozytywny obraz rynku pracy (mimo słabszego NFP). The Wall Street Journal również uważa podwyżkę o 75 pb we wrześniu jako bardziej prawdopodobną, co dobrze wpisywałoby się w ton przemówienia w Jackson Hole. Dla byków pozostaje wyłącznie pytanie na ile kolejna jastrzębia podwyżka znajduje się już w wycenach giełdowych aktywów?

Cena ropy spadła do poziomów niewidzianych od stycznia mimo ograniczonej produkcji przez OPEC+, co potwierdza rosnące obawy wokół globalnego spowolnienia. Oliwy do ognia ‘recesyjnego kotła’ dodały słabe dane gospodarcze z Chin i rosnące prawdopodobieństwo przedłużonego lockdownu w mieście Chengdu a także groźby Putina odnośnie całkowitego zawieszenia eksportu rosyjskich surowców i produktów energetycznych. Silny dolar również ciąży cenom ropy, akcje Occidental Petroleum i Chevron notują dziś spadki.

Na parkietach giełdowych za oceanem otwarcie przebiegło w pozytywnych nastrojach, które wciąż się utrzymują. S&P500 zyskuje 0,92%, kupujący pozycjonują się do potencjalnego ataku w stronę 4000 punktów, gdzei wciąż znajduje się kluczowy, psychologiczny opór. NASDAQ rośnie o ponad 1%. Dow Jones również zwyżkuje o 0,8%. Patrząc jednak szerzej spadkowy trend wydaje się być wciąż, w krótkim terminie niezagrożony. Jastrzębie komentarze członków Fedu oraz wskazania odnośnie ‘wątpliwego’ szczytu inflacji w USA mogą zwiastować, że Rezerwa Federalna wciąż jeszcze nie pokazała rynkom finansowym pełni swoich możliwości.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.