Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?

Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?
Data dodania: 2022-09-07 (21:06) Komentarz giełdowy XTB

Inwestorom na polskim parkiecie czas mijał dziś pod znakiem decyzji RPP w sprawie stóp procentowych, które zostały podniesione 11 raz. Podwyżka wyniosła 'skromne' 25 pb, zgodnie z oczekiwaniami analityków i komunikacją banku a także komentarzem prof. Adama Glapińskiego udzielonym w słynnym wywiadzie na sopockim molo. Stopa referencyjna w Polsce wynosi obecnie 6,75 %, niemal 2,5 raza więcej od stopy referencyjnej w USA, gdzie Fed rozpoczął cykl zacieśniania dużo później.

Złoty umocnił się po decyzji, para USDCPLN oscyluje wokół 4,74. Mimo szybkiego na tle innych banków rozpoczęcia cyklu RPP, wzrost inflacji w Polsce napędzają rosnące ceny opału oraz potencjalnie również interwencyjna, wynikająca z problemów rynkowych, pro inflacyjna polityka fiskalna, która nie pomaga studzić popytu i podsyca ryzyko ciężkiej do okiełznania, trwałej i wysokiej inflacji.

Mimo ostatniego wyższego od sierpniowego odczytu 16,1% rocznego inflacji w Polsce, RPP potencjalnie może mieć coraz mniej miejsca do dalszego zacieśniania w obliczu zwalniającego przemysłu i konsumpcji w Polsce oraz ryzyka zewnętrznego w postaci cen energii. Dlatego rynki nie oceniają obecnie kolejnych dużych podwyżek jako prawdopobonych, choć RPP w komunikacie po decyzji zaznaczyła że kolejne podwyżki zależeć będą od odczytów z gospodarki, co teoretycznie implikuje możliwość kolejnego, jastrzębiego zwrotu.

Reakcja WIG20 na niewielką podwyżkę stóp przez RPP była ograniczona. Wzrostowi rodzimego indeksu sprzyjało pozytywne otwarcie w USA, w efekcie czego WIG zakończył sesję na 0,45% plusie. Gwiazdą polskiego parkietu dziś znów został Bumech, którego wycena rośnie wraz z szalejącymi cenami węgla. Spółka 10 października wypłaci inwestorom dywidendę i informowała w ostatnim czasie o spłacie wierzytelności układowych, kurs wzrósł dziś o blisko 9%.

Europejskie indeksy radziły sobie dziś mieszanie. Brytyjski FTSE tracił 0,86%. Blisko 4% tracą akcje szwajcarskiego giganta Glencore, notowanego na brytyjskiej giełdzie. Akcje największego światowego producenta uranu, Kazatompromu dziś zyskały nieznacznie. Lepszą sesję ma za sobą niemiecki DAX, który zakończył notowania na 0,9% plusie. Rosły dziś walory Deutsche Telekom i Volkswagen, koncern szykuje się na ofertę publiczną akcji Porsche. Inwestorzy na rynku swapowym oceniają 63% prawdopodobieństwo jutrzejszej podwyżki stóp o 75 przez ECB. Bank wyraźnie spóźnił się z jastrzębim cyklem, a agresywna polityka monetarna może stanowić kolejny czynnik ryzyka ciążący stojącej w obliczu kryzysu energetycznego strefie Euro. Dziś mieliśmy okazję wysłuchać komentarzy członkini Fed z Cleveland, Loretty Mester. Wypowiedzi miały wyraźnie jastrzębi wydźwięk i wskazują że FED wciąż widzi dynamikę wzrostu płac i pozytywny obraz rynku pracy (mimo słabszego NFP). The Wall Street Journal również uważa podwyżkę o 75 pb we wrześniu jako bardziej prawdopodobną, co dobrze wpisywałoby się w ton przemówienia w Jackson Hole. Dla byków pozostaje wyłącznie pytanie na ile kolejna jastrzębia podwyżka znajduje się już w wycenach giełdowych aktywów?

Cena ropy spadła do poziomów niewidzianych od stycznia mimo ograniczonej produkcji przez OPEC+, co potwierdza rosnące obawy wokół globalnego spowolnienia. Oliwy do ognia ‘recesyjnego kotła’ dodały słabe dane gospodarcze z Chin i rosnące prawdopodobieństwo przedłużonego lockdownu w mieście Chengdu a także groźby Putina odnośnie całkowitego zawieszenia eksportu rosyjskich surowców i produktów energetycznych. Silny dolar również ciąży cenom ropy, akcje Occidental Petroleum i Chevron notują dziś spadki.

Na parkietach giełdowych za oceanem otwarcie przebiegło w pozytywnych nastrojach, które wciąż się utrzymują. S&P500 zyskuje 0,92%, kupujący pozycjonują się do potencjalnego ataku w stronę 4000 punktów, gdzei wciąż znajduje się kluczowy, psychologiczny opór. NASDAQ rośnie o ponad 1%. Dow Jones również zwyżkuje o 0,8%. Patrząc jednak szerzej spadkowy trend wydaje się być wciąż, w krótkim terminie niezagrożony. Jastrzębie komentarze członków Fedu oraz wskazania odnośnie ‘wątpliwego’ szczytu inflacji w USA mogą zwiastować, że Rezerwa Federalna wciąż jeszcze nie pokazała rynkom finansowym pełni swoich możliwości.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czarne chmury wracają nad Wall Street?

Czarne chmury wracają nad Wall Street?

2022-10-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi ostudzenie euforycznych nastrojów z ostatnich dni, gdy giełdowe indeksy notowały rekordowy od 20 lat, wzrostowy początek ostatniego kwartału roku. Raport ADP z rynku pracy okazał się mocny, dane okazały się być zdecydowanie lepsze oczekiwań analityków i przyczyniły się do spadku popytu na rynku akcji, w otoczeniu ponownie zyskującego na sile dolara.
Czy grozi nam

Czy grozi nam "powtórka z rozrywki"?

2022-10-03 Komentarz giełdowy XTB
Tym razem ratunek dla naszej giełdy przybył z zachodu w postaci słabych danych w postaci odczytu indeksu ISM dla przemysłu, który wyniósł 50,9 wobec oczekiwanych 52,2. Znacząco spadł subindeks zatrudnienia, który wyniósł 48,7 wobec oczekiwanych 53,0 oraz subindeks nowych zamówień w wysokości 47,1 wobec konsensusu na poziomie 51,3.
Najciemniej jest zawsze przed świtem?

Najciemniej jest zawsze przed świtem?

2022-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wieńczącej tydzień sesji inwestorzy zdecydowanie nie mogą narzekać na nudę. Nieoczekiwanie Wall Street pnie się w górę mimo niepokojącego odczytu inflacji PCE i rewizji w dół indeksu zaufania konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan. Czy popyt decyduje się powoli na odwrócenie spadkowych tendencji? Z punktu widzenia analizy technicznej amerykańskie indeksy znajdują się na kluczowych poziomach, NASDAQ utrzymuje się na linii 200 sesyjnej średniej kroczącej, którą ostatni raz złamał ... podczas kryzysu 2008 roku, co wiązało się kaskadową wyprzedażą. Czy popyt zdoła odzyskać momentum i wyjdzie cało z próby sił?
Nieszczęścia chodzą trójkami

Nieszczęścia chodzą trójkami

2022-09-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW spowodowanych niepewnością wokół wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych, niejasności w kwestii sposobu jego naliczania oraz konkretnych kwot, które będą musiały zapłacić spółki. Niepewności wokół ogólnego sentymentu giełdowego sprzyja również incydent, jaki miał miejsce w przypadku Nord Stream 1 i Nord Stream 2.
Dolar po 5 złotych?

Dolar po 5 złotych?

2022-09-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi nieśmiałe odreagowanie fatalnych nastrojów choć lekarstwo na bolączki rynków finansowych wciąż nie dotarło. Dotarły za to mocne dane z USA, gdzie nieoczekiwanie wzrosła sprzedaż jednorodzinnych domów, a wskaźnik pewności konsumentów okazały się być lepsze od prognoz. Takie odczyty wydają się wodą na młyn jastrzębiego Fedu. Patrząc na zniżkujące od wielu dni indeksy atak kupujących wydaje się uzasadniony choć jego trwałość zapewne zostanie ponownie przetestowana. Amerykańskie indeksy znajdują się o krok od spadku poniżej czerwcowych minimów, jednak byki wciąż walczą o powrót do wzrostów.
Pogrom na spółkach energetycznych

Pogrom na spółkach energetycznych

2022-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem drastycznych spadków na GPW spowodowanych zapowiedziami rządu o wprowadzeniu podatku od zysków nadzwyczajnych w wysokości aż 50%. W efekcie WIG20 traci ponad 1,69%, z czego największe spadki odnotowuje JSW , które jest 9.73% na minusie, PGE z wynikiem 6.75% pod kreską oraz PKN Orlen, który traci 6.14%. Absolutnym faworytem sesji jest CD Projekt, który opiera się spadkom, zyskując 13.47%.
Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

2022-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja upływa pod znakiem wyprzedaży na GPW, która występuje nie tylko na naszym parkiecie, ale również na zagranicznych giełdach. WIG20 traci 1.95%. Najgorzej poradziły sobie akcje KGHM (-3,30%), PEKAO SA (-3.04%) i PKN Orlen (-2,87%). Najciekawsze informacje w dniu dzisiejszym pochodzą zza oceanu i dotyczą rynku surowców oraz kryptowalut. Bitcoin walczy o utrzymanie się powyżej poziomu 19 000 USD w obliczu słabego otwarcia indeksów na Wall Street. Rynki natomiast oczekują jutrzejszej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.
Król jednak nie powrócił

Król jednak nie powrócił

2022-09-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem optymizmu na GPW. WIG20 zyskuje 1.69% Liderem wzrostów jest PGE wynikiem 5,86% oraz CCC, który zyskał 3,94%. Jednym z najciekawszych wydarzeń dnia dzisiejszego była sytuacja, jaka rozegrała się na akcjach CD Projektu. Część inwestorów dopatrywało się w serialu Edgerunners szansy na “Powrót Króla” dla akcji CD Projektu. Akcje spółki odnotowały dzisiaj na otwarciu znaczący, ponad 7% wzrost wartości po udanej premierze serialu Edgerunners na platformie Netflix.
Trzy wiedźmy straszą na GPW

Trzy wiedźmy straszą na GPW

2022-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja upływa pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW. WIG20 traci 2.46%. Silna wyprzedaż może być związana z tzw dniem trzech wiedźm, czyli datą wygasania kontraktów terminowych. W największym stopniu tracą spółki z sektora finansowego, w tym Santander z wynikiem 4,99% pod kreską oraz PEAKO z wynikiem 3,94% na minusie.
Jedna jaskółka pokoju nie czyni

Jedna jaskółka pokoju nie czyni

2022-09-12 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem euforii na większości europejskich parkietów, zwłaszcza na naszym nieszczęsnym WIG20. Inwestorzy od dawna już czekali na jakiekolwiek dobre informacje z frontu wojennego w Ukrainie, stąd pozytywne informacje o skutecznej i wyjątkowo dynamicznej kontrofensywie wojsk ukraińskich w okolicach Charkowa wywołały eksplozję optymizmu. Indeks WIG-Ukraina rośnie dzisiaj o 7,85%, z czego absolutnym liderem jest Coal Energy ze wzrostem równym 76,27%.