Panika przetacza się przez giełdowe parkiety

Panika przetacza się przez giełdowe parkiety
Data dodania: 2022-08-26 (21:38) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejszy optymizm na indeksach gaśnie w obliczu jastrzębiego wydźwięku przemówienia szefa Fedu, Jerome’a Powella w Jackson Hole. Przemówienie poprzedziły komentarze pozostałych członków Fedu, które pozostawiły inwestorów bez złudzeń. Rezerwa Federalna jest skoncentrowana na osiągnięciu celu inflacyjnego, wynoszącego 2% oraz stabilizacji cen, co nieuchronnie będzie wiązało się z gospodarczym spowolnieniem . Podaż rośnie dziś w siłę, a sentyment do ryzyka słabnie. Czy będące dziś w narożniku byki znajdą siły by powstrzymać kaskadową wyprzedaż?

Pogorszenie sentymentów w końcówce obecnego tygodnia notowań uprawdopodabnia scenariusz obserwowanego latem ‘rajdu ulgi’, który okazał się nie mieć wystarczająco solidnych fundamentów by radykalnie zmienić kontynuowany od początku roku, silny spadkowy trend na indeksach giełdowych. Dziś możemy śmiało stwierdzić, że ‘pivot Fed’ był wynikiem nieco ‘odrealnionych’ oczekiwań byków wobec przyszłych decyzji Rezerwy Federalnej. Ta jednak nie zamierza popełnić ryzykownego błędu i nie wycofa się zbyt wcześnie z agresywnego cyklu podwyżek stóp procentowych, co mogłoby skutkować niekontrolowanym dalszym wzrostem ciężkiej do ostudzenia inflacji. Mocny rynek pracy w USA wskazuje, że gospodarka Stanów Zjednoczonych jest przygotowana na dalsze zacieśnianie polityki monetarnej co chce wykorzystać Fed. Powell wskazał na prawdopodobną podwyżkę o 75 pb we wrześniu zaznaczając, że jej wysokość będzie uzależniona od pełnego obrazu danych z amerykańskiego rynku pracy od poprzedniego, lipcowego posiedzenia. Z drugiej strony jednak bankierzy nie zamykają drogi do zdjecia 'nogi z gazu' w następnych podwyżkach i zawieszeniu cyklu na pewnym etapie jego trwania.

Wyprzedaż na niemieckim DAXie sięga dziś 2,8%, indeks spada poniżej 13 000 punktów i wymazuje niemal wszystkie wzrosty zapoczątkowane w połowie lipca bieżącego roku. W Niemczech niepokojąco spada również sentyment konsumentów, który wskazał dziś -36.5 pkt wobec -30,9 pkt poprzednio. Indeks polskich blue chipów WIG20 podobnie do DAX panicznie zareagował na wyprzedaż inwestorów w USA po przemówieniu Powella w Jackson Hole, i osunął się poniżej poziomu 1600 punktów, osiągając poziomy z kwietnia 2020 roku. Prawie 5% traciły dziś walory PGNiG, 3,7% stracił Orlen.

Amerykańskie indeksy znajdują się dziś pod presją podażową będącą reakcją na niugiętą, jastrzębią narrację Fedu. Indeks S&P500 traci 2%, NASDAQ osuwa się o 2,7%. Z kolei Dow Jones spada o 1,6%. Spadkową reakcję obserwujemy również na metalach szlachetnych, złoto i srebro tracą ponad 1%. Dolar wraca do wzrostów, para EURUSD osuwa się z powrotem w okolice parytetu. Niepokojąca wygląda również reakcja wśród amerykańskich spółek amerykańskeigo ‘BigTech’, blisko 6% traci Alphabet, prawie 5% Amazon. Relatywnie lepiej zachowują się walory Apple i Microsoftu na których spadki sięgają około 3%. Kryptowaluty również znajdują się w odwrocie, Bitcoin spada poniżej 21 000 USD.

Zgodnie z linią komunikacji Fed, który uzależni wrześniową decyzję od całokształtu danych z amerykańskiego rynku pracy licząc od lipca wydaje się, że jedynie drastycznie słaby odczyt NFP w przyszłym tygodniu mógłby powstrzymać Rezerwę Federalną przed podwyżką o 75 pb. Poprzednio NFP wypadły zaskakująco dobrze, zatem nagłe pogorszenie nie wydaje się scenariuszem prawdopodobnym. Spadkowa końcówka tygodnia może wskazywać na niższe otwarcie giełdowych parkietów w poniedziałek. W przyszłym tygodniu inwestorzy skupią uwagę na piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czarne chmury wracają nad Wall Street?

Czarne chmury wracają nad Wall Street?

2022-10-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi ostudzenie euforycznych nastrojów z ostatnich dni, gdy giełdowe indeksy notowały rekordowy od 20 lat, wzrostowy początek ostatniego kwartału roku. Raport ADP z rynku pracy okazał się mocny, dane okazały się być zdecydowanie lepsze oczekiwań analityków i przyczyniły się do spadku popytu na rynku akcji, w otoczeniu ponownie zyskującego na sile dolara.
Czy grozi nam

Czy grozi nam "powtórka z rozrywki"?

2022-10-03 Komentarz giełdowy XTB
Tym razem ratunek dla naszej giełdy przybył z zachodu w postaci słabych danych w postaci odczytu indeksu ISM dla przemysłu, który wyniósł 50,9 wobec oczekiwanych 52,2. Znacząco spadł subindeks zatrudnienia, który wyniósł 48,7 wobec oczekiwanych 53,0 oraz subindeks nowych zamówień w wysokości 47,1 wobec konsensusu na poziomie 51,3.
Najciemniej jest zawsze przed świtem?

Najciemniej jest zawsze przed świtem?

2022-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wieńczącej tydzień sesji inwestorzy zdecydowanie nie mogą narzekać na nudę. Nieoczekiwanie Wall Street pnie się w górę mimo niepokojącego odczytu inflacji PCE i rewizji w dół indeksu zaufania konsumentów wg. Uniwersytetu Michigan. Czy popyt decyduje się powoli na odwrócenie spadkowych tendencji? Z punktu widzenia analizy technicznej amerykańskie indeksy znajdują się na kluczowych poziomach, NASDAQ utrzymuje się na linii 200 sesyjnej średniej kroczącej, którą ostatni raz złamał ... podczas kryzysu 2008 roku, co wiązało się kaskadową wyprzedażą. Czy popyt zdoła odzyskać momentum i wyjdzie cało z próby sił?
Nieszczęścia chodzą trójkami

Nieszczęścia chodzą trójkami

2022-09-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem spadków na GPW spowodowanych niepewnością wokół wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych, niejasności w kwestii sposobu jego naliczania oraz konkretnych kwot, które będą musiały zapłacić spółki. Niepewności wokół ogólnego sentymentu giełdowego sprzyja również incydent, jaki miał miejsce w przypadku Nord Stream 1 i Nord Stream 2.
Dolar po 5 złotych?

Dolar po 5 złotych?

2022-09-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi nieśmiałe odreagowanie fatalnych nastrojów choć lekarstwo na bolączki rynków finansowych wciąż nie dotarło. Dotarły za to mocne dane z USA, gdzie nieoczekiwanie wzrosła sprzedaż jednorodzinnych domów, a wskaźnik pewności konsumentów okazały się być lepsze od prognoz. Takie odczyty wydają się wodą na młyn jastrzębiego Fedu. Patrząc na zniżkujące od wielu dni indeksy atak kupujących wydaje się uzasadniony choć jego trwałość zapewne zostanie ponownie przetestowana. Amerykańskie indeksy znajdują się o krok od spadku poniżej czerwcowych minimów, jednak byki wciąż walczą o powrót do wzrostów.
Pogrom na spółkach energetycznych

Pogrom na spółkach energetycznych

2022-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem drastycznych spadków na GPW spowodowanych zapowiedziami rządu o wprowadzeniu podatku od zysków nadzwyczajnych w wysokości aż 50%. W efekcie WIG20 traci ponad 1,69%, z czego największe spadki odnotowuje JSW , które jest 9.73% na minusie, PGE z wynikiem 6.75% pod kreską oraz PKN Orlen, który traci 6.14%. Absolutnym faworytem sesji jest CD Projekt, który opiera się spadkom, zyskując 13.47%.
Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

2022-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja upływa pod znakiem wyprzedaży na GPW, która występuje nie tylko na naszym parkiecie, ale również na zagranicznych giełdach. WIG20 traci 1.95%. Najgorzej poradziły sobie akcje KGHM (-3,30%), PEKAO SA (-3.04%) i PKN Orlen (-2,87%). Najciekawsze informacje w dniu dzisiejszym pochodzą zza oceanu i dotyczą rynku surowców oraz kryptowalut. Bitcoin walczy o utrzymanie się powyżej poziomu 19 000 USD w obliczu słabego otwarcia indeksów na Wall Street. Rynki natomiast oczekują jutrzejszej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.
Król jednak nie powrócił

Król jednak nie powrócił

2022-09-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem optymizmu na GPW. WIG20 zyskuje 1.69% Liderem wzrostów jest PGE wynikiem 5,86% oraz CCC, który zyskał 3,94%. Jednym z najciekawszych wydarzeń dnia dzisiejszego była sytuacja, jaka rozegrała się na akcjach CD Projektu. Część inwestorów dopatrywało się w serialu Edgerunners szansy na “Powrót Króla” dla akcji CD Projektu. Akcje spółki odnotowały dzisiaj na otwarciu znaczący, ponad 7% wzrost wartości po udanej premierze serialu Edgerunners na platformie Netflix.
Trzy wiedźmy straszą na GPW

Trzy wiedźmy straszą na GPW

2022-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja upływa pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW. WIG20 traci 2.46%. Silna wyprzedaż może być związana z tzw dniem trzech wiedźm, czyli datą wygasania kontraktów terminowych. W największym stopniu tracą spółki z sektora finansowego, w tym Santander z wynikiem 4,99% pod kreską oraz PEAKO z wynikiem 3,94% na minusie.
Jedna jaskółka pokoju nie czyni

Jedna jaskółka pokoju nie czyni

2022-09-12 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem euforii na większości europejskich parkietów, zwłaszcza na naszym nieszczęsnym WIG20. Inwestorzy od dawna już czekali na jakiekolwiek dobre informacje z frontu wojennego w Ukrainie, stąd pozytywne informacje o skutecznej i wyjątkowo dynamicznej kontrofensywie wojsk ukraińskich w okolicach Charkowa wywołały eksplozję optymizmu. Indeks WIG-Ukraina rośnie dzisiaj o 7,85%, z czego absolutnym liderem jest Coal Energy ze wzrostem równym 76,27%.