Panika przetacza się przez giełdowe parkiety

Panika przetacza się przez giełdowe parkiety
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-08-26 (21:38)

Dzisiejszy optymizm na indeksach gaśnie w obliczu jastrzębiego wydźwięku przemówienia szefa Fedu, Jerome’a Powella w Jackson Hole. Przemówienie poprzedziły komentarze pozostałych członków Fedu, które pozostawiły inwestorów bez złudzeń. Rezerwa Federalna jest skoncentrowana na osiągnięciu celu inflacyjnego, wynoszącego 2% oraz stabilizacji cen, co nieuchronnie będzie wiązało się z gospodarczym spowolnieniem . Podaż rośnie dziś w siłę, a sentyment do ryzyka słabnie. Czy będące dziś w narożniku byki znajdą siły by powstrzymać kaskadową wyprzedaż?

Pogorszenie sentymentów w końcówce obecnego tygodnia notowań uprawdopodabnia scenariusz obserwowanego latem ‘rajdu ulgi’, który okazał się nie mieć wystarczająco solidnych fundamentów by radykalnie zmienić kontynuowany od początku roku, silny spadkowy trend na indeksach giełdowych. Dziś możemy śmiało stwierdzić, że ‘pivot Fed’ był wynikiem nieco ‘odrealnionych’ oczekiwań byków wobec przyszłych decyzji Rezerwy Federalnej. Ta jednak nie zamierza popełnić ryzykownego błędu i nie wycofa się zbyt wcześnie z agresywnego cyklu podwyżek stóp procentowych, co mogłoby skutkować niekontrolowanym dalszym wzrostem ciężkiej do ostudzenia inflacji. Mocny rynek pracy w USA wskazuje, że gospodarka Stanów Zjednoczonych jest przygotowana na dalsze zacieśnianie polityki monetarnej co chce wykorzystać Fed. Powell wskazał na prawdopodobną podwyżkę o 75 pb we wrześniu zaznaczając, że jej wysokość będzie uzależniona od pełnego obrazu danych z amerykańskiego rynku pracy od poprzedniego, lipcowego posiedzenia. Z drugiej strony jednak bankierzy nie zamykają drogi do zdjecia 'nogi z gazu' w następnych podwyżkach i zawieszeniu cyklu na pewnym etapie jego trwania.

Wyprzedaż na niemieckim DAXie sięga dziś 2,8%, indeks spada poniżej 13 000 punktów i wymazuje niemal wszystkie wzrosty zapoczątkowane w połowie lipca bieżącego roku. W Niemczech niepokojąco spada również sentyment konsumentów, który wskazał dziś -36.5 pkt wobec -30,9 pkt poprzednio. Indeks polskich blue chipów WIG20 podobnie do DAX panicznie zareagował na wyprzedaż inwestorów w USA po przemówieniu Powella w Jackson Hole, i osunął się poniżej poziomu 1600 punktów, osiągając poziomy z kwietnia 2020 roku. Prawie 5% traciły dziś walory PGNiG, 3,7% stracił Orlen.

Amerykańskie indeksy znajdują się dziś pod presją podażową będącą reakcją na niugiętą, jastrzębią narrację Fedu. Indeks S&P500 traci 2%, NASDAQ osuwa się o 2,7%. Z kolei Dow Jones spada o 1,6%. Spadkową reakcję obserwujemy również na metalach szlachetnych, złoto i srebro tracą ponad 1%. Dolar wraca do wzrostów, para EURUSD osuwa się z powrotem w okolice parytetu. Niepokojąca wygląda również reakcja wśród amerykańskich spółek amerykańskeigo ‘BigTech’, blisko 6% traci Alphabet, prawie 5% Amazon. Relatywnie lepiej zachowują się walory Apple i Microsoftu na których spadki sięgają około 3%. Kryptowaluty również znajdują się w odwrocie, Bitcoin spada poniżej 21 000 USD.

Zgodnie z linią komunikacji Fed, który uzależni wrześniową decyzję od całokształtu danych z amerykańskiego rynku pracy licząc od lipca wydaje się, że jedynie drastycznie słaby odczyt NFP w przyszłym tygodniu mógłby powstrzymać Rezerwę Federalną przed podwyżką o 75 pb. Poprzednio NFP wypadły zaskakująco dobrze, zatem nagłe pogorszenie nie wydaje się scenariuszem prawdopodobnym. Spadkowa końcówka tygodnia może wskazywać na niższe otwarcie giełdowych parkietów w poniedziałek. W przyszłym tygodniu inwestorzy skupią uwagę na piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

2024-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zamyka tydzień na zielono, częściowo za sprawą mocnych odczytów PMI, które wzmożyły aktywność na głównych amerykańskich indeksach. Wzrostowi przewodzi indeks małych spółek Russell 2000 (+0,9%), zaraz po nim Dow Jones (+0,6%), następnie S&P500 oraz Nasdaq na delikatnym plusie (+0,1%), odzyskując nieco spokoju po wczorajszej zmienności na akcjach Big Techu.
Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

2024-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy w Europie mogą mieć dziś powody do zadowolenia. Po mocniejszych przecenach na indeksach na początku tygodnia i wczorajszych odbiciach większość rynków Starego Kontynentu notuje kolejną wzrostową sesję z rzędu. Wśród największych giełd wzrostom przewodzi brytyjski FTSE 100 z prawie 0,8% wzrostem, w ślad za nim podąża niemiecki DAX z 0,7% wzrostem, natomiast szwajcarski SMI kończy sesję z prawie 0,5% wzrostem, a francuski CAC40 rośnie o 0,2%.
Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

2024-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.