Wall Street uklepuje dołek przed sezonem wyników?

Wall Street uklepuje dołek przed sezonem wyników?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-07-13 (22:16)

Dziś największe indeksy giełdowe tracą, jednak amerykańskie indeksy pokazują siłę po bardzo słabym otwarciu. Choć wydawało się, że sezon wyników może przynieść upragnioną ulgę bykom, a inflacja może zacząć wyhamowywać w obliczu recesyjnych obaw i agresywnego FED wciąż wydaje się to być raczej wizją w którą chcieliby wierzyć kupujący. A może nagła poprawa sentymentu w drugiej części sesji zwiastuje, że kręcimy się blisko dołka? Czy indeksy czekają jeszcze głębsze spadki?

Paliwa panice z otwarcia za oceanem dodał odczyt rosnącej w USA inflacji CPI, która wskazała rok do roku wzrost do 9,1% wobec 8,8% oczekiwanego przez analityków (poprzedni odczyt 8,6%). Rosnąca inflacja niepokoi inwestorów w kontekście zacieśniania przez FED, który ośmielony pozytywnymi danymi z rynku pracy (choć zagłębiając się w nie wypadają niejednoznacznie) może pokusić się o jeszcze agresywniejszy cykl podwyżek. Jednocześnie rynki wciąż wyceniają podwyżkę o 75 pb w lipcu jako najbardziej prawdopodobną. FED raczej nie zdecyduje się na wyższą ponieważ sygnalizował, że chce prowadzić przewidywalną politykę.

Inflacja i FED to nie jedyne problemy z jakimi zmaga się Wall Street. Jutro sektor bankowy (Morgan Stanley i JP Morgan) otworzy sezon wyników za II kw. 2022 roku. Raporty giełdowych gigantów prawdopodobnie okażą się ‘ostatnim bastionem byków’, który potencjalnie może przynieść poprawę sentymentów na rynku akcji. Póki co jednak sporo wskazuje na to, że sezon wyników nie będzie należał do udanych. Na walorach JP Morgan aktywność insiderów w ciągu ostatnich 3 miesięcy wskazuje na stosunek akcji sprzedawanych do kupionych na poziomach bliskich 4:1. Jeszcze słabiej wygląda to na interwale 12 miesięcznym, gdzie insiderzy sprzedali blisko 50 razy więcej akcji spółki niż kupili. Początkiem lipca swoją pozycję na akcjach Google o prawie 17 mln USD zredukował też Chief Business Officer, Schindler Philipp, a CEO Meta Platforms. Z kolei Mark Zuckerberg w nagraniu z sesji Q&A z 30 czerwca, pozyskanym przez agencję Reuters sygnalizował, że możemy być świadkami do czynienia z ‘jednego z najgorszych spowolnień w najnowszej historii’ co z pewnością nie napawa optymizmem przed zbliżającymi się raportami.

Mimo to wiele z ciążących rynkom czynników ryzyka zawartych jest już w wycenach aktywów, z których część jest już mocno wyprzedana przez co kupujący mogą rozważać zakupy. Warto podkreślić, że choć giełda USA jest podstawowym benchmarkiem dla rynków finansowych z całego świata ostatni czas (zależność energetyczna, mocny USD, słabe EUR, napięcia geopolityczne) może sprawić, że odreagowanie na parkietach w słabnącej Europie okaże się być dużo słabsze lub wręcz śladowe w porównaniu do rosnących indeksów w USA. Na obu rynkach nieco inne czynniki kształtują marżowość a kondycja konsumentów może różnić się między kontynentami.

Akcje Boeinga, który w ostatnim czasie powstrzymywał spadki Dow Jones dziś tracą ponad 1%. Sektor amerykańskich spółek zbrojeniowych znajduje się dziś pod kreską i nie zapewnił inwestorom safe haven mimo trwającej wojny w Ukrainie i geopolitycznych napięć. Recesyjne obawy potęgujące presję podażową na ropie odczuwają spółki z branży paliwowej Chevron i ExxonMobil, które do niedawna jeszcze ciągnęły w górę amerykańskie indeksy. Lepiej radzą sobie dziś walory Apple, które mogą pochwalić się opisywaną przez Buffetta tzw. ‘szeroką fosą’ i wykazują odporność nawet w recesyjnym środowisku.

S&P500 traci prawie 0,3% i wymazuje część spadków. Podobnie zachowuje się NASDAQ, który z blisko 1,5% spadku zyskuje już prawie 0,1%. Słabiej wygląda Dow Jones który traci 0,5%, spółkom przemysłowym nie pomaga mocny dolar i globalny spadek cen surowców będący m.in. skutkiem obaw wokół nadchodzącego spowolnienia. Popyt zareagował nieco śmielej jednak inwestorzy prawdopodobnie będą bali się większych zakupów dopóki nie przekonają się, że raporty kwartalne spółek giełdowych obronią amerykańską giełdę. Słabo radzi sobie Europa, gdzie DAX tonie o prawie 1,7%, a FTSE ponad 1%. WIG20 choć ostatnio mocno wyprzedawany dziś zachowuje się nieco lepiej, spadki i tak sięgają blisko 0,5%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

2024-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy w Europie mogą mieć dziś powody do zadowolenia. Po mocniejszych przecenach na indeksach na początku tygodnia i wczorajszych odbiciach większość rynków Starego Kontynentu notuje kolejną wzrostową sesję z rzędu. Wśród największych giełd wzrostom przewodzi brytyjski FTSE 100 z prawie 0,8% wzrostem, w ślad za nim podąża niemiecki DAX z 0,7% wzrostem, natomiast szwajcarski SMI kończy sesję z prawie 0,5% wzrostem, a francuski CAC40 rośnie o 0,2%.
Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

2024-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.
Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

2024-10-28 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street nadrobiło mieszane otwarcie i aktualnie spędza poniedziałkową sesję na plusie. Na amerykańskim rynku obserwujemy ciąg dalszy entuzjazmu wokół spółek technologicznych, które pokażą w tym tygodniu swoje wyniki za Q3 2024 (od czwartku akcje Tesli zyskały ok. 26% w reakcji na przekraczające oczekiwania wyniki). Słabiej natomiast radzą sobie spółki energetyczne, po tym jak odwetowy atak Izraela na Iran pominął kluczową infrastrukturę. S&P500 zyskuje na ten moment 0.38%, Nasdaq rośnie o 0.56%, Dow Jones dodaje 0.71%, a Russell 2000 przewodzi zyskom z wynikiem 1.55%.