Wzrostowy początek tygodnia

Wzrostowy początek tygodnia
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-06-06 (22:48)

Dziś większość największych indeksów giełdowych zyskuje. Kupujący wracają na rynek w obliczu poprawy sentymentu na azjatyckich indeksach i luzowania obostrzeń w Pekinie. Czy odblokowanie łańcuchów dostaw w Chinach spowoduje odblokowanie siły popytu? W ostatnich tygodniach inwestorzy otrzymywali wiele sprzecznych ze sobą informacji, co ostatecznie sprawiło, że niezdecydowanie zaczęło się przeciągać. Stare powiedzenie spekulantów mówi: ‘nie chce rosnąć, będzie spadać’ i powoli stawaliśmy się świadkami takiego scenariusza.

Dobrym przykładem może być piątkowa sesja, podczas której Elon Musk straszył pogorszeniem kondycji rynku pracy i redukcją etatów w Tesli, a z drugiej odczyt danych wskazał na bardzo mocne zatrudnienie w USA. Problem w tym, że gdybyśmy obserwowali pierwszy przypadek, Rezerwa Federalna mogłaby ruszyć na ratunek indeksom i ograniczyć tempo podwyżek stóp. Tymczasem FED jest wciąż jastrzębi i posiłkuje się twardymi odczytami z gospodarki, a nie subiektywnymi opiniami poszczególnych pracodawców jak Musk czy bijący poprzednio na alarm CEO Netflixa, Reed Hastings. W tym tygodniu inwestorzy poznają kilka istotnych raportów z gospodarki, z których najważniejszy będzie odczyt inflacji z USA.

Od jakiegoś już czasu można odnieść wrażenie, że kupujący znajdowali się w bloczkach startowych, gotowi do startu po potężnych wyprzedażach. Wciąż jednak sygnał do rozpoczęcia sprintu nie następował, a popyt zaczął zastanawiać się, czy aby nie za wcześnie wyszedł na tor. Ostatecznie jednak obserwujemy powrót kupujących po fatalnym dla giełdy początku roku. Warto mieć na uwadze, że chińskie indeksy wciąż znajdują się na kilkunastoletnich minimach, co może wskazywać, że szczyt przesilenia jest już za nami i inwestorzy spodziewają się teraz poprawy sytuacji. Potencjalna poprawa sytuacji globalnej w wyniku luzowania obostrzeń w Chinach wciąż jednak stoi pod znakiem zapytania i nie jest niczym pewnym, choć dziś inwestorzy wyraźnie chcą w to wierzyć. Sytuacja pozostaje tym bardziej niepewna, że jesteśmy świadkiem zawiązywania przez Chiny nowych polityczno-ekonomicznych partnerstw wymierzonych w dominację USA. Dodatkowo politycznym interesom Chin sprzyja osłabianie Stanów Zjednoczonych, a ich przywódcy wydają się zdolni do ograniczania potencjału własnej gospodarki.

Na rynku polskim o ponad 2% urosły akcje CD Projekt, który nie przejęły się obniżoną oceną analityków Bernstein. Potencjalnie może to zwiastować wyprzedanie i poprawę sentymentów wokół spółki. Poprawa wokół sektora gamingowego widoczna jest też wśród walorów PCF Group. Do wzrostów wracają też akcje ZEPAK, które zyskują 7%. W Stanach zyskują akcje Google i Amazona, który przeprowadził podział akcji, obniżając próg wejścia dla nowych inwestorów.

Płynność europejskiej sesji była nieco ograniczona, ponieważ nie byliśmy dziś świadkami żadnych istotnych publikacji danych, dodatkowo inwestorzy z kilku europejskich krajów, w tym Szwajcarii, Norwegii i Szwecji mają wolne. We wzrostach przodował holenderski NED25. Indeksy polskich i niemieckich blue chipów zyskały, DAX dodaje 1,36%, kroku dotrzymał mu WIG20, który powstrzymał piątkowe spadki i zbliża się do 1850 punktów. W USA we wzrostach przoduje dziś NASDAQ, który dodaje ponad 1%. O ponad 0,7% rośnie też S&P500, prawie 0,5% zyskuje Dow Jones. Historycznie tak słaby początek roku dla amerykańskich indeksów zawsze wiązał się z odreagowaniem w dalszej części roku. Ciężko jednak określić jak wiele paliwa rynkom może dać poprawa sytuacji w Chinach i czy jest to wystarczający sygnał dla popytu w obliczu rosnącej inflacji i końca ery ‘taniego pieniądza’.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.
Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

2023-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Bitcoin radzi sobie fenomenalnie w tym tygodniu. Zwrot za niepełne dwie sesje jest bliski 15%, a ruchy na rynku akcji wyglądają bardzo blado przy rynku kryptowalut. Na ten moment mamy lekkie wstrzymanie obaw związanych z sytuacją na Bliskich Wschodzie i w grę wchodzą również wyniki spółek z Wall Street za trzeci kwartał tego roku. Czy wraz z odbiciem Bitcoina będziemy również obserwować powrót do wzrostów na rynku akcji, przynajmniej w sferze spółek technologicznych?