Kupujący szukają swojej szansy

Kupujący szukają swojej szansy
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-05-10 (22:17)

Dzisiejsza sesja pokazuje uaktywnienie uśpionego w ostatnim czasie popytu, który co jakiś czas szuka końcowej fazy wyprzedaży. Byki próbują szukać cenowych dołków i przechylić szalę na swoją stronę. Precyzyjne określenie fazy rynku jest wciąż trudne, wpływa na nią codziennie tysiące zmiennych. Jednocześnie jednak w ciągu ostatnich dni nie wpłynęły dane makroekonomiczne, które mogłyby uspokoić inwestorów i poprawić sentyment. Czy inwestorzy dziś zgodnie z koncepcją ‘inteligencji zbiorowej’ wyceniają najbardziej prawdopodobną przyszłość?

Dywagacje nad trwałością wzrostów pozostają w sferze spekulacji, jednak wielu inwestorów rzeczywiście może zacząć interesować się aktualnymi wycenami spółek. Spadki wycen biznesów o ugruntowanej pozycji rynkowej i produktach jak Apple, Coca-Cola czy McDonald’s są ograniczone i wynoszą obecnie od kilku do kilkunastu procent. Niewiele tracą też walory Hexcel, który pozostaje wiodącym dostawcą materiałów dla przemysłu lotniczego. Bank of America w ostatnim czasie podwyższył rekomendację dla spółki, prognozując wzrost zainteresowania lotami po pandemii. To może świadczyć, że scenariusz recesyjnego załamania zdolnego znacząco trwale złamać popyt na podróże, uznane marki czy produkty dostępne w niemal wszystkich krajach świata nie jest wcale oczywisty. To z kolei może być odebrane jako pozytywny sygnał dla rynków, które być może przesadzają ze skalą obaw wokół spadku kondycji konsumentów. Jednocześnie możemy zaryzykować ocenę, że spadki spółek jak Netflix, Adobe, czy Microsoft nie były w przeważającym stopniu spowodowane słabymi raportami kwartalnymi a przede wszystkim niespełnieniem rozdmuchanych rynkowych oczekiwań wokół prognozowanego tempa wzrostu ich przychodów. To mogłoby znaczyć, że byki stały się w tej hossie ofiarą własnych oczekiwań. Jednak czy niespełnienie coraz bardziej wygórowanych wymagań inwestorów przekreśla szanse na dalszy wzrost tych biznesów?

Przyjrzyjmy się głośnemu przypadkowi Netflixa, którego wycena spadła o 70% i cofnęła się do poziomów z 2017 roku. Wówczas firma posiadała niecałe 100 mln subskrybentów i notowała przychody poziomie 8 mld USD, dziś ma blisko 220 milionów subskrybentów, a przychody wynoszą ponad 30 mld USD. Część inwestorów może interpretować takie dane jako uzasadniające zakupy, przypadek Netflixa nie jest odosobniony. Jednocześnie jednak tempo hossy rozpoczętej w 2020 roku, kryzys energetyczny, surowcowy, problemy w łańcuchach dostaw, zamknięcie gospodarki i możliwa recesja w Chinach, wojna w Europie, bezprecedensowy dodruk pieniądza przez banki centralne oraz związana z nim radykalna zmiana w polityce monetarnej tworzą bombę, która ma potencjał, by długo jeszcze odstraszać byki, choć negatywny sentyment nie może trwać wiecznie. Co istotne cykle podwyżek w największych gospodarek dopiero się rozpoczęły, a inwestorzy nie są pewni, jak bardzo wpłyną one na popyt, stąd wolą sprzedawać, by uniknąć ryzyka, a niepewność sprzyja sprzedającym.

Na giełdzie amerykańskiej próbują rosnąć dziś giganci Amazon, Apple czy Microsoft. Tesla próbuje wrócić powyżej 800 USD za akcję. Potężnie traci Peloton Interactive po publikacji słabszych wyników kwartalnych. Na polskim parkiecie ponad 6% zyskują notowania Dino Polska, firma w ostatnim czasie opublikowała udany raport kwartalny i dynamicznie weszła w 2022 rok otwierając 5-krotnie więcej sklepów od konkurencyjnej sieci Biedronka.

DAX zyskuje blisko 2,5%, WIG20 odbija o 0,6% mimo słabego środka sesji. S&P500 wraca do notowań powyżej 4000 punktów, rośnie też Dow Jones. Najlepiej za oceanem radzi sobie NASDAQ, który ostatnio doświadczał potężnych wyprzedaży. Indeks rośnie o prawie 1,5%. Dalszy przebieg sesji wciąż jednak pozostaje niepewny, a scenariusz ‘odskoku martwego kota’ wciąż jest prawdopodobny.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

2024-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zamyka tydzień na zielono, częściowo za sprawą mocnych odczytów PMI, które wzmożyły aktywność na głównych amerykańskich indeksach. Wzrostowi przewodzi indeks małych spółek Russell 2000 (+0,9%), zaraz po nim Dow Jones (+0,6%), następnie S&P500 oraz Nasdaq na delikatnym plusie (+0,1%), odzyskując nieco spokoju po wczorajszej zmienności na akcjach Big Techu.
Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

2024-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy w Europie mogą mieć dziś powody do zadowolenia. Po mocniejszych przecenach na indeksach na początku tygodnia i wczorajszych odbiciach większość rynków Starego Kontynentu notuje kolejną wzrostową sesję z rzędu. Wśród największych giełd wzrostom przewodzi brytyjski FTSE 100 z prawie 0,8% wzrostem, w ślad za nim podąża niemiecki DAX z 0,7% wzrostem, natomiast szwajcarski SMI kończy sesję z prawie 0,5% wzrostem, a francuski CAC40 rośnie o 0,2%.
Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

2024-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.