Kupujący szukają swojej szansy

Kupujący szukają swojej szansy
Data dodania: 2022-05-10 (22:17) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja pokazuje uaktywnienie uśpionego w ostatnim czasie popytu, który co jakiś czas szuka końcowej fazy wyprzedaży. Byki próbują szukać cenowych dołków i przechylić szalę na swoją stronę. Precyzyjne określenie fazy rynku jest wciąż trudne, wpływa na nią codziennie tysiące zmiennych. Jednocześnie jednak w ciągu ostatnich dni nie wpłynęły dane makroekonomiczne, które mogłyby uspokoić inwestorów i poprawić sentyment. Czy inwestorzy dziś zgodnie z koncepcją ‘inteligencji zbiorowej’ wyceniają najbardziej prawdopodobną przyszłość?

Dywagacje nad trwałością wzrostów pozostają w sferze spekulacji, jednak wielu inwestorów rzeczywiście może zacząć interesować się aktualnymi wycenami spółek. Spadki wycen biznesów o ugruntowanej pozycji rynkowej i produktach jak Apple, Coca-Cola czy McDonald’s są ograniczone i wynoszą obecnie od kilku do kilkunastu procent. Niewiele tracą też walory Hexcel, który pozostaje wiodącym dostawcą materiałów dla przemysłu lotniczego. Bank of America w ostatnim czasie podwyższył rekomendację dla spółki, prognozując wzrost zainteresowania lotami po pandemii. To może świadczyć, że scenariusz recesyjnego załamania zdolnego znacząco trwale złamać popyt na podróże, uznane marki czy produkty dostępne w niemal wszystkich krajach świata nie jest wcale oczywisty. To z kolei może być odebrane jako pozytywny sygnał dla rynków, które być może przesadzają ze skalą obaw wokół spadku kondycji konsumentów. Jednocześnie możemy zaryzykować ocenę, że spadki spółek jak Netflix, Adobe, czy Microsoft nie były w przeważającym stopniu spowodowane słabymi raportami kwartalnymi a przede wszystkim niespełnieniem rozdmuchanych rynkowych oczekiwań wokół prognozowanego tempa wzrostu ich przychodów. To mogłoby znaczyć, że byki stały się w tej hossie ofiarą własnych oczekiwań. Jednak czy niespełnienie coraz bardziej wygórowanych wymagań inwestorów przekreśla szanse na dalszy wzrost tych biznesów?

Przyjrzyjmy się głośnemu przypadkowi Netflixa, którego wycena spadła o 70% i cofnęła się do poziomów z 2017 roku. Wówczas firma posiadała niecałe 100 mln subskrybentów i notowała przychody poziomie 8 mld USD, dziś ma blisko 220 milionów subskrybentów, a przychody wynoszą ponad 30 mld USD. Część inwestorów może interpretować takie dane jako uzasadniające zakupy, przypadek Netflixa nie jest odosobniony. Jednocześnie jednak tempo hossy rozpoczętej w 2020 roku, kryzys energetyczny, surowcowy, problemy w łańcuchach dostaw, zamknięcie gospodarki i możliwa recesja w Chinach, wojna w Europie, bezprecedensowy dodruk pieniądza przez banki centralne oraz związana z nim radykalna zmiana w polityce monetarnej tworzą bombę, która ma potencjał, by długo jeszcze odstraszać byki, choć negatywny sentyment nie może trwać wiecznie. Co istotne cykle podwyżek w największych gospodarek dopiero się rozpoczęły, a inwestorzy nie są pewni, jak bardzo wpłyną one na popyt, stąd wolą sprzedawać, by uniknąć ryzyka, a niepewność sprzyja sprzedającym.

Na giełdzie amerykańskiej próbują rosnąć dziś giganci Amazon, Apple czy Microsoft. Tesla próbuje wrócić powyżej 800 USD za akcję. Potężnie traci Peloton Interactive po publikacji słabszych wyników kwartalnych. Na polskim parkiecie ponad 6% zyskują notowania Dino Polska, firma w ostatnim czasie opublikowała udany raport kwartalny i dynamicznie weszła w 2022 rok otwierając 5-krotnie więcej sklepów od konkurencyjnej sieci Biedronka.

DAX zyskuje blisko 2,5%, WIG20 odbija o 0,6% mimo słabego środka sesji. S&P500 wraca do notowań powyżej 4000 punktów, rośnie też Dow Jones. Najlepiej za oceanem radzi sobie NASDAQ, który ostatnio doświadczał potężnych wyprzedaży. Indeks rośnie o prawie 1,5%. Dalszy przebieg sesji wciąż jednak pozostaje niepewny, a scenariusz ‘odskoku martwego kota’ wciąż jest prawdopodobny.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kolejna fala wyprzedaży

Kolejna fala wyprzedaży

18:44 Komentarz giełdowy XTB
Dziś przez rynki przelewa się kolejna fala wyprzedaży, w centrum zainteresowania znajduje się wciąż wyprzedawany sektor technologiczny. Słabe dane z USA ponownie wystraszyły pozostałe na rynku byki i rzuciły cień na rynek nieruchomości. Jak daleko może sięgać wyprzedaż? Czy warto szukać dna spadków? Od kilkunastu tygodni na Wall Street trwa ożywiona debata między grupą analityków, która wieszczy poważną recesję i dłuższy okres osłabienia a drugą grupą, która wciąż pozostaje przy tym, że mamy do czynienia z rynkową, głęboką korektą.
Popyt z szansą na rozpoczęcie rajdu?

Popyt z szansą na rozpoczęcie rajdu?

2022-05-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w raczej pozytywnych nastrojach choć strona popytowa pozostaje aktywna ale do euforycznej reakcji wciąż jej daleko. Choć byki pokazały siłę pod koniec piątkowej sesji, gdzie powstrzymały kaskadową wyprzedaż na amerykańskim parkiecie, dziś straciły część impetu (choć wzrosty są kontynuowane). Czy wyceny indeksów są już dość okazyjne by skłoniły byki do zakupów, a zielony początek tygodnia przesądzi o kolejnych sesjach? Czy może popyt przeoczy szansę na rozpoczęcie rajdu?
Popyt powoli odzyskuje siły

Popyt powoli odzyskuje siły

2022-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący bronią się przed spadkami, indeksy notują wzrosty a pozytywne informacje wokół braku wzrostu zakażeń z Chin i lepsze dane o nastrojach konsumentów z Wielkiej Brytanii dodały trochę argumentów stronie popytowej. Czy dzisiejsza zielona końcówka tygodnia zwiastuje poprawę na szerokim rynku i będziemy mogli oczekiwać kontynuacji odreagowania w przyszłym tygodniu? Końcówki tygodnia zwykle są nerwowe dla inwestorów i gdy sentyment na rynku utrzymuje się negatywny rzadko która piątkowa sesja ma siłę, by przekonać kupujących do utrzymywania otwartych pozycji przez weekend.
Czy to już bessa?

Czy to już bessa?

2022-05-19 Komentarz giełdowy XTB
Środowa sesja przyniosła sporą wyprzedaż na głównych światowych indeksach, a czwartek wcale nie przynosi odreagowania. Dzisiejsza skala wyprzedaży co prawda jest dużo mniejsza niż dzień wcześniej, jednak to rynkowe niedźwiedzie wciąż mają przewagę. Pogarszające się perspektywy makroekonomiczne i rosnące oczekiwania dotyczące zacieśnienia polityki przez banki centralne skutecznie zniechęcają inwestorów do zakupu akcji.
Wzrost apetytu na ryzyko

Wzrost apetytu na ryzyko

2022-05-17 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący próbują przełamać spadkową falę. Najbliższe sesje będą prawdziwym testem dla byków, podaż wciąż pozostaje aktywna, zatem kupujący tym bardziej muszą zademonstrować optymizm wobec kolejnych tygodni i miesięcy notowań. Jednocześnie okoliczności, w jakich rynki zdecydowały się na rajd wydają się być przedwczesne. W końcu Rezerwa Federalna rusza z programem zacieśniania ilościowego dopiero wraz z początkiem czerwca, a szersze perspektywy dla sentymentów rynkowych nie rysują się obecnie korzystnie. Czy mimo to giełda stanie się miejscem ‘pielgrzymki’ kapitału poobijanego przez inflację?
Kontra popytu

Kontra popytu

2022-05-13 Komentarz giełdowy XTB
Końcem tygodnia, po wielu spadkowych sesjach obserwujemy odreagowanie i poprawę nastrojów. Jednocześnie w ciągu ostatniej doby nie miała miejsca publikacja żadnych twardych danych, które mogłyby wytłumaczyć tak mocne odbicie. Przeciwnie, szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell nie wykluczył twardego lądowania dla gospodarki z przyczyn niezależnych od polityki FED, niepokoją też sygnały płynące ze słabnącej gospodarki Chin oraz spadek produkcji przemysłowej w strefe Euro. Mimo to byki zdecydowały się na zakupy. Czy dzisiejsze polepszenie nastrojów może zwiastować powrót do wzrostowych trendów?
Szalona zmienność rynku

Szalona zmienność rynku

2022-05-11 Komentarz giełdowy XTB
Dziś inwestorzy giełdowi próbowali rozgrywać pozytywny scenariusz na rynku akcji, od rana notowania wszystkich największych indeksów zyskiwały. Kluczowym wydarzeniem dnia była publikacja raportu o inflacji CPI z USA. Raport nie spełnił oczekiwań byków i przyczynił się do ponownego pogorszenia sentymentu, jednak mimo to popyt próbuje swoich sił, a indeksy odbijają. Czy galopująca inflacja długo jeszcze będzie dławić kupujących? Jak daleko może posunąć się FED?
Kapitulacja popytu

Kapitulacja popytu

2022-05-09 Komentarz giełdowy XTB
Atak sprzedających po weekendzie dziś niemal całkowicie zdominował stronę popytową. Spadkowa końcówka tygodnia do tej pory często zapowiadała wzrosty dzięki grze sentymentów w nowym cyklu notowań, jednak w środowisku kryzysowym zasady aktualne w czasie wzrostów przestają działać. W ciągu weekendu nie miały miejsce istotne z punktu widzenia inwestorów zdarzenia, tak więc obserwujemy kontynuację bazowego, spadkowego scenariusza z zeszłego tygodnia. Czy znajdujemy się w przededniu krachu?
Inwestorzy patrzą w przyszłość przez ciemne okulary

Inwestorzy patrzą w przyszłość przez ciemne okulary

2022-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Dziś sesja przebiega w negatywnych nastrojach i rodzi obawy o przebieg sesji giełdowych w przyszłym tygodniu. Obawy wokół spowolnienia gospodarczego mogącego spowodować recesję wciąż straszą inwestorów giełdowych, którzy wycofują się przede wszystkim z ryzykownych, notowanych na wysokich wskaźnikach ceny do zysków spółkach. Zmieniające się środowisko gospodarcze zmusza inwestorów do ponownego oszacowania wycen. Czy rynki naprawdę powinni się bać?
Kapitulacja na Wall Street

Kapitulacja na Wall Street

2022-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych przyniosła całkowitą kapitulację giełdowych optymistów. Wczorajsze odreagowanie po decyzji FOMC w sprawie podwyżki stóp procentowych zostało dzisiaj w pełni zanegowane, co przestraszyło uczestników rynku. Perspektywy malują się w coraz to bardziej ponurych nastrojach, a obawy o realną zapaść koniunktury na rynkach przestają być tylko przejawem wróżenia z fusów. Dla polskich inwestorów kluczowe dzisiaj były dwa elementy. Pierwszym jest oczywiście wpływ wczorajszej decyzji amerykańskiego FEDu na dalsze kreowanie popytu oraz koniunktury na rynkach.