Lepsza koniunktura w usługach, więcej bezrobotnych

Lepsza koniunktura w usługach, więcej bezrobotnych
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-04-03 (18:03)

WYDARZENIE DNIA: Publikowane dziś dane miały mieszaną wymowę. Rozczarował spadek sprzedaży detalicznej w strefie euro o 0,5 proc., podczas gdy oczekiwano jej wzrostu o 0,2 proc. Negatywne wrażenie wywołały też dane o liczbie osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA - było ich 407 tys., a oczekiwano 360 tys.

A przymomnijmy, że inwestorzy czekają już na jutrzejsze dane z rynku pracy w Stanach za marzec. Oczekuje się, że amerykańska gospodarka straciła ok. 50 tys. etatów. Na osłodę dnia okazało się, że indeks ISM dla sektora usług w USA wzrósł do 49,6 pkt. Co prawda wzrost wyniósł tylko 0,3 pkt w porównaniu do lutego, ale przecież oczekiwano spadku wskaźnika do 48,5 pkt.

SYTUACJA NA GPW

W pewnym sensie mieliśmy dziś kopię sesji ze środy. Znów wzrostowe otwarcie i mocowanie popytu z podażą, które w ostatnich godzinach handlu wygrali sprzedający. Różnica sprowadza się do tego, że dziś inwestorzy walczyli o utrzymanie zwyżki WIG20 o zaledwie kilka dziesiątych procenta, a siły podaży i popytu - choć przez większą część dnia wyrównane - nie wymagały angażowania znacznego kapitału. Obroty po całym dniu handlu podliczono na 1,2 mld PLN - o ponad 400 mln PLN mniej niż wczoraj. W tym sensie sesja nie musi mieć dużych konsekwencji w przyszłości. Ale część inwestorów zwróci uwagę, że niełatwo było utrzymać WIG20 powyżej 3 tys. pkt po miesięcznej nieobecności w tych okolicach. Z każdym kolejnym dniem sforsowanie tego poziomu może być trudniejsze, choć z drugiej strony pokonanie naporu podaży bez krótkiej choćby korekty także byłoby nieracjonalnym oczekiwaniem.
Dziś podrożały akcje 83. spółek, potaniały 201.

GIEŁDY W EUROPIE

Podczas dzisiejszych notowań na giełdach europejskich inwestorzy realizowali zyski z ostatnich trzech wzrostowych sesji. O godz. 17.30 DAX i CAC40 traciły po 0,5 proc,, a FTSE100 był niżej o 0,6 proc. Tradycyjnie, najwięcej działo się w sektorze finansowym, który po kilku dniach odrabiania strat znów kierował się na południe. To wynik rekomendacji sprzedaży akcji Lloyds TSB wystawionej przez Goldman Sachs oraz 6,7 mld USD strat niemieckiego Bayerische Landesbank. Taniały również akcje linii lotniczych, które tracą na powrocie wzrostów cen ropy. Trochę optymizmu przyniosło neutralne otwarcie na Wall Street, pomimo, że dane z amerykańskiego rynku pracy znów rozczarowały. To zła wróżba przed jutrzejszym comiesięcznym raportem z tego segmentu gospodarki. Dla równowagi indeks ISM był lepszy od oczekiwań i półtorej godziny po rozpoczęciu notowań S&P i Dow Jones traciły zaledwie 0,4 proc.

WALUTY

Euro spadło dziś do 1,55 USD, kiedy jednen z członków rady banku ECB powiedział, że wciąż jest przekonany o spadku inflacji pod koniec roku. Jego wypowiedź została odczytana jako powrót do tematu obniżenia stóp przez Europejski Bank Centralny. Takim spekulacjom sprzyja także zanotowany spadek sprzedaży detalicznej w strefie euro. Po południu, kiedy okazało sie, że w USA znacznie wzrosła liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych, notowania euro wróciły do 1,558 USD.

W stosunku do porannego otwarcia jen odrobił swoje straty wobec dolara, a do euro nawet zyskał 0,5 proc.

U nas dolar wzrósł do 2,23 PLN, euro potaniała do poniżej 3,48 PLN, frank wrócił do powyżej 2,20 PLN

SUROWCE

Spore wahania na eurodolarze rozbujały dzisiaj wykresy głównych surowców. Na początku dnia większość z nich taniała przy umocnieniu amerykańskiej waluty, jednak po południu trend się odwrócił i kursy odrabiały straty.

Ropa jeszcze bardziej zbliżyła się do poziomu 105 USD za londyńską baryłkę brent, która późnym popołudniem kosztowała 103,90 USD. Zbliżenie się do rekordów zawdzięcza również wczorajszemu raportowi dotyczącemu stanu zapasów paliw. Wprawdzie ich ilość wzrosła kolejny tydzień z rzędu, ale zapasy benzyny zmalały dając nadzieję, że recesja nie spowoduje drastycznego obniżenia popytu na ropę.

Na nowe szczyty powoli wychodzi również miedź. Cena trzymiesięcznego kontraktu na ten surowiec w Nowym Jorku wzrosła dziś o 0,6 proc. i do rekordów brakuje jej tylko 3 proc.

Złoto utrzymuje się w okolicach poziomu 900 USD. Inwestorzy czekają na jutrzejsze dane makro ze Stanów, które mogą być impulsem do silnych ruchów dolara. Jeśli tak się stanie, złoto będzie podążać w przeciwnym kierunku.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.