Dziś indeksy PMI w Europie Dzień trzech wiedźm na GPW

Dziś indeksy PMI w Europie Dzień trzech wiedźm na GPW
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-03-20 (10:14)

WYDARZENIE DNIA: Dziś poznamy indeksy PMI dla sektora usług i produkcji w strefie euro za marzec. Ekonomiści oczekują, że utrzymają się one powyżej 50 pkt oddzielających wzrost od recesji.

Z danych makroekonomicznych dowiemy się również o ile wzrosła sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, jaka jest wartość indeksu Fed w Filadelfii (oczekuje się spadku do minus 18 pkt), oraz wartość indeksu wyprzedzającego koniunkturę - ma stracić 0,3 proc. po spadku o 0,1 proc. w lutym. Wszystko to jednak może mieć marginalne znaczenie dla inwestorów na giełdach zachodnich. W tym roku na Wielki Czwartek przypada dzień wygaśnięcia kontraktów terminowych i opcji na indeksy i akcje spółek, a inwestorzy z rynku terminowego mogą przejąć we władanie rynek akcji. Trzy miesiące temu analogiczna sytuacja doprowadziła do wzrostu obrotów powyżej rekordowych 3 mld PLN.

SYTUACJA NA GPW

Wczorajsza sesja przyniosła - zgodnie z obawami - próbę realizacji zysków z wtorkowego, niemal 5-proc. wzrostu WIG20, ale okazało się, że podaż nie była na tyle silna, by zepchnąć indeksy niżej. W dodatku z pomocą kupującym przyszły dane GUS o prawie 15-proc. wzroście produkcji przemysłowej (przy mniejszej od oczekiwanej dynamice wzrostu cen), co pomogło w końcówce wyprowadzić indeksy na plus. Nie mniej WIG20 nie pokonał poziomu 2900 pkt, ani tym bardziej nie zbliżył się do szczytu notowań z ubiegłego piątku (2914 pkt). Kupujący wygrali więc potyczkę, ale nie ma to większego znaczenia. Warto natomiast odnotować wyraźny wzrost obrotów, które podliczono na 1,6 mld PLN. Zwiększone transakcje mogą sugerować silniejsze niż starcia popytu z podażą, ale także zapowiadać jeszcze większą wymianę na dzisiejszej sesji - kiedy wygasają kontrakty terminowe.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Nastroje w USA znacznie się pogorszyły, ponieważ inwestorzy doszli do wniosku, że mimo obniżki stóp procentowych, recesja w USA jest i głęboka i poważna i potencjalnie długotrwała. Spadek notowań ropy uruchomił presję na sprzedaż akcji spółek paliwowych (choć reszta rynku za drogą ropą nie będzie tęsknić). Indeksy przy Wall Street spadły o ok. 2,5 proc., ale mocniejsze spadki obserwowaliśmy w Ameryce Południowej, w Brazylii nawet o 5 proc. (tak podziałały spadki na giełdach surowcowych).

W Azji rynek miał mieszany obraz. Generalnie indeksy spadały, w Hong Kongu nawet o 4,1 proc., ale w Tokio i Seulu wzrosły - spółkom z tych krajów spadek notowań surowców jest jak najbardziej na rękę.

OBSERWUJ AKCJE

Telekomunikacja - wykres spółki od wielu miesięcy nie układa się w żadną sensowną całość. Ani dołki nie wypadają coraz niżej, ani szczyty coraz wyżej - odwrotnej zależności również nie widać. Można naturalnie stwierdzić, że kurs znajduje się w ramach szerokiej konsolidacji między 20-25 PLN. Kiedy cena zbliża się do 20 PLN wyraźnie rosną obroty - akcje są akumulowane. Obecnie kurs ma szanse powrócić powyżej linii trendu wzrostowego, który da się wyrysować w ramach większej i ważniejszej od niego konsolidacji. Gdyby tak się stało, atak na 25 PLN byłby prawdopodobny w krótkim terminie.

AmRest - kurs przełamał wsparcie na poziomie 100 PLN, ale kolejne znajduje się bardzo blisko. Okolice 95-96 PLN to poziom dwumiesięcznej konsolidacji kursu z kwietnia i maja ubiegłego roku. Przełamanie także tego wsparcia dałoby szybki ruch do 80 PLN za akcję.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Energoaparatura - spółka ma kontrakt z Fabryką Porcelany Wałbrzych na 1,1 mln PLN.
Na WZA zarząd zaproponuje emisję akcji dla kadry menedżerskiej spółki.

MCI - spółka zależna funduszu - Technopolis - sprzedała za 17,4 mln złotych wierzytelności wobec JTT Computer w upadłości. Zysk z transakcji (dla MCI) wyniósł ok. 350 proc.

Żurwawie Wieżowe - członek rady nadzorczej sprzedał 28,5 tys. akcji spółki między 4,03-4,05 PLN.
Bankier - insider sprzedał 3 186 akcji spółki.

TVN - insider kupił 26 190 akcji spółki po 9,58 PLN w ramach planu motywacyjnego.

Kolastyna - spółka zamierza wyemitować 10-20 mln akcji bez prawa poboru.

TP SA - Bank of New York ma 2,17 proc. akcji spółki. Przedtem miał 5,02 proc. Zmniejszenie zaangażowania ma związek z umorzeniem kwitów depozytowych (GDRów).

PROGNOZA GIEŁDOWA

Dzisiejsza sesja ma wyjątkowy charakter, dlatego prognozowanie jej przebiegu zdaje się nieco jałowym zajęciem. Co prawda dopiero w ostatniej godzinie notowań ustalany jest kurs rozliczeniowy kontraktów, ale i wcześniej notowania nie muszą mieć przewidywalnego charakteru.

Gdyby miały mieć, rynek spadałby po nieudanej sesji w Stanach, ale nie byłby to spadek głęboki. Realizacja zysków na rynkach surowców to generalnie dobry znak dla gospodarki - także naszej. Niższe ceny ropy pozwolą skuteczniej walczyć z inflacją, pękająca bańka na rynku żywności też jest dobrą nowiną.

Niezależnie więc od przebiegu dzisiejszych notowań, ostatnie dni przynoszą pozytywne zmiany na rynkach surowcowych, które mogą zostać dostrzeżone przez inwestorów giełdowych, nie tylko tych posiadających akcje koncernów paliwowych.

WALUTY

W końcu i na rynku walutowym widzimy realizację zysków po wcześniejszym - trwającym kilka tygodni - rajdzie euro wobec dolara. Notowania wspólnej waluty spadają dziś do 1,555 USD, są więc o prawie 3 centy poniżej rekordu z poniedziałku. Spadek euro można tłumaczyć spadkiem notowań surowców, ale w gruncie rzeczy jest to ten sam trend - realizacja ogromnych zysków z ostatnich wydarzeń na rynkach finansowych.

Dolar spada do jena o 0,7 proc., japońska waluta zyskuje też 0,2 proc. wobec euro.

Na naszym rynku kurs dolara rośnie do 2,28 PLN i jest najwyższy od tygodnia. Euro wspina się do 3,54 PLN, a frank szwajcarski w kierunku 2,27 PLN.

SUROWCE

Trwa wielka realizacja zysków na rynkach towarowych. Złoto, które wczoraj potaniało o 6,3 proc. dziś dokłada do spadku kolejne 1,3 proc. Minęły ledwie trzy dni od kiedy media emocjonowały się ceną 1032 USD za uncję złota - dziś jest ona o 107 dolarów niższa (spadek o ok. 10 proc.).

Miedź traci dziś 2,8 proc. i od dwóch tygodni znajduje się w stabilnym trendzie spadkowym.

Notowania ropy w Londynie wróciły dziś poniżej 100 dolarów za baryłkę spadając o 1,8 proc. (wczoraj o 4,4 proc.).

Wskaźniki techniczne na rynkach surowcowych zalecają nadal realizację zysków po ostatnich wzrostach.

Źródło: Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.