Bank Australii broni swojej waluty

Bank Australii broni swojej waluty
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-08-17 (10:35)

WYDARZENIE DNIA: Bank centralny Australii kupował dziś rano dolary, aby obronić swoją walutę przed dalszą przeceną. Od początku tygodnia dolar australijski spadł już o 11 proc. wobec jena. Interwencja przyniosła jednak skutek. Dolar australijski zyskał w piątek 1,8 proc. do dolara amerykańskiego, po tym jak w ostatnich trzech dniach spadł aż o 7,5 proc. do USD.

Australia i Nowa Zelandia, to kraje narażone obecnie najbardziej na wyprzedaż swoich walut. Wcześniej relatywnie wysokie stopy procentowe przyciągały do nich spekulacyjny kapitał, który grał na różnicach w stopach procentowych między Japonią i tymi krajami. Obecnie sytuacja się odwraca, a waluty Australii i Nowej Zelandii gwałtownie tracą. Obydwa kraje mają kłopoty z opanowaniem inflacji (stąd wysokie stopy), które mogą się zwiększyć wobec spadku kursów ich walut.

SYTUACJA NA GPW

Dzisiejsze gazety pełne są relacji z wczorajszych dramatycznych notowań na GPW. Kilkanaście lat temu można byłoby powiedzieć, że to jest sygnał do kupna akcji. Dziś informacje krążą tak szybo, że nie dziwi zainteresowanie mediów obecną sytuacją. Jednak "Fakt" i "Superexpress" na temat GPW nawet się dziś nie zająknęły (w każdym razie wydania internetowe) - co mogłoby zostać uznane za "sygnał" końca spadków.

Na GPW pękają właśnie niby-fortuny indywidualnych inwestorów, którzy dbali o kursy spółek, mniej o ich wyniki. Firmy nie mogą rozwijać się tylko dzięki emisjom akcji za złotówkę. Bez związku? Wszak to co się dzieje, to urealnienie wycen. Oczyszczenie.

Od początku do końca wczorajszych notowań wzrósł kurs 58. spółek, spadł 236. Polowanie na przecenione akcje już się rozpoczęło.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Nawet telewizyjna "Panorama" informowała wczoraj wieczorem o zamknięciu na giełdach amerykańskich. S&P zdołał wyjść na niewielki plus po 3 proc. spadku. Wsparciem dla indeksu okazał się dopiero poziom dołka z marca tego roku, powstały po pamiętnej wyprzedaży na chińskich giełdach. Inwestorzy rządni wrażeń mogą rzucić okiem na wykres brazylijskiej Bovespy - indeks spadał niemal 10 proc. by zakończyć dzień 2,5-proc. spadkiem.

Nie ma odbicia w Azji. Nikkei spadł o 5,35 proc. i jest najniżej od roku. Kospi spadł o 3,1 proc., a Hang Seng o 3,3 proc. Powód wyprzedaży ten sam co na całym świecie - paniczna reakcja inwestorów. Trzeba też dodać, że gwałtowne umocnienie jena to poważne kłopoty dla japońskich eksporterów, których produkcja z tygodnia na tydzień mogła przestać się opłacać.

OBSERWUJ AKCJE

Świecie - pamięć inwestorów żyje jednak długo. Podczas wczorajszej sesji akcje Świecia podrożały o 7,95 proc., czym zdecydowanie wyróżniły się na tle rynku. Wcześniej jednak - tego samego dnia - akcje Świecia spadły do 80 PLN (o 7 proc.) i dopiero z tego poziomu ruszyły zlecenia kupna. Od dołka kurs spółki wzrósł wczoraj o 7 proc. Co to ma wspólnego z pamięcią inwestorów? Po pierwsze 80 PLN to silne wsparcie. Po drugie wielu z nich pamięta, że Świecie świetnie wybroniło się przed bessą z lat 2000-2002. Akcje tego eksportera, który co roku wypłaca wysokie dywidendy traktowane są jako papiery na ciężkie czasy. Rynek szybko sobie o nich przypomniał

Barlinek nie każdego eksportera rynek traktuje równie łaskawie. Barlinek, który sprzedaje 70 proc swojej produkcji na eksport, przed wczorajszą sesją obniżył prognozy zysku. Akcje spadły o 10,3 proc., co akurat wczoraj było przeciętną wartością. Spadek zatrzymał się na linii wsparcia na poziomie 18 PLN, które powinno wspierać kurs. Papier jest bowiem silnie wyprzedany (spada z 26 PLN).

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

J.W. Construction - przewodniczący rady nadzorczej i zarazem założyciel firmy kupił na wtorkowej sesji 51 454 akcje spółki.

TIM - fundusze ING zwiększyły zaangażowanie w spółce z 14,1 do 14,3 proc.

NFI Empik - akcje nowej emisji wejdą do obrotu 24 sierpnia.

Qumak Sekom - osoba z kierownictwa spółki sprzedała 9 100 akcji po 15-13,62 PLN.

Mewa - przewodniczący rady nadzorczej kupił 16 836 akcji na sesjach w piątek i poniedziałek.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Panika dopadła rynek surowcowy, z którego w pośpiechu ewakuują się fundusze hedge. O odbiciu w USA w ostatnich godzinach notowań słyszał każdy inwestor, który choć trochę interesuje się w tych dniach rynkami. Postawa giełd azjatyckich nie pozostawia zbyt wiele nadziei na spokojne zakończenie tygodnia.

Czego możemy się spodziewać? Sukcesem będzie już nie pogłębianie wczorajszych dołków, ale nie będzie to łatwe. Zależy jak rynek przyjmie surowcową "niespodziankę", a ponieważ spadają ceny metali, wiele może zależeć od postawy KGHM.

Zakładamy dziś spadek cen akcji i walkę o obronę wczorajszych dołków. Ich pokonanie przyspieszy wyprzedaż. Obrona da wiarę w możliwość zmiany sytuacji.

WALUTY

Euro dzielnie się trzyma na poziomie 1,34 USD i to jedyna dobra wiadomość z rynku walutowego.
Kurs jena zyskuje dziś rano 2,8 proc. wobec dolara i jest najmocniejszy od maja ubiegłego roku. Przez ostatnich kilka tygodni jen zyskał już ok. 10 proc. do dolara, co oznacza poważne kłopoty dla japońskich eksporterów. Można się spodziewać, że wkrótce na rynku walutowym interweniować będzie także (bo Bank Australii już interweniuje) Bank Japonii. Jen zyskał do euro 2,9 proc. i jest najmocniejszy od marca tego roku.

Umacniający się jen nadal spycha kursy walut krajów rozwijających się. Dolar kosztuje dziś rano 2,864 PLN, euro podrożało do 3,842 PLN, frank do 2,373 PLN.

SUROWCE

Dziś rano ropa spada o 2 proc. poniżej 70 dolarów za baryłkę, co należy przypisać niepewności inwestorów na światowych rynkach i umocnieniu dolara.

Kontrakty na miedź spadają aż o 7,3 proc. z powodu obaw o zmniejszone zapotrzebowanie na surowiec.
Srebro spada dziś rano o 8 proc., a złoto o 2,5 proc.

Nie ma wątpliwości, że to fundusze hedgingowe zamykają pozycje na rynkach metali i robią to bardzo zdecydowanie.

Źródło: Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.