Inwestorzy wciąż czekają na Fed

Inwestorzy wciąż czekają na Fed
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2018-09-26 (16:49)

Zmienność na rynkach finansowych jest dzisiaj mocno ograniczona. Nie jest to związane z brakiem obecności inwestorów na rynku. Wręcz przeciwnie, wszyscy oczekują na dzisiejszą decyzję Rezerwy Federalnej o stopach procentowych. Podczas gdy podwyżka stóp procentowych jest niemal pewna, to inwestorzy będą szczególną uwagę przykładać do dalszych planów Fed.

Zmienność na głównych indeksach giełdowych na świecie jest mocno ograniczona. Większość wzrostów i spadków zamyka się w zakresie +/- 0,5%. Jedyny wyjątek stanowią spadki w Rosji oraz w Turcji. Z kolei większe wzrosty notowane były w zakończonej już sesji w Chinach. Ta niska zmienność jest związana z lekką niepewnością inwestorów w stosunku do dzisiejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Inwestorzy nie przejmują się jednak tym, że podniesione zostaną dzisiaj stopy procentowe. Ta decyzja jest już niemal w 100% pewna i w zasadzie wyceniona przez rynek. Duża niepewność dotyczy jednak przyszłych planów Fed. Z racji, że oczekiwana jest podwyżka stóp procentowych, dzisiejszej decyzji Fed będzie towarzyszyć publikacja projekcji makroekonomicznych oraz konferencja prasowa szefa Fed, Jerome Powella. Oprócz samych słów szefa Rezerwy Federalnej, które mogą wiele wyjaśniać w stosunku do dalszych planów, kluczowa będzie projekcja stóp procentowych na kolejne lata. Biorąc pod uwagę aktualne prognozy oraz oczekiwania długoterminowej stopy procentowej, która oscyluje nieznacznie poniżej 3,0%, proces podwyżek stóp procentowych powinien zakończyć się w przyszłym roku. W tym wypadku sytuacja jest zastanawiająca, gdyż Fed widzi wyższe stopy w 2020 niż w samym długim terminie. Wobec tego, rynek może mieć nadzieje na wzrost prognoz. Przy wzroście prognoz na przyszły rok oraz w długim terminie, dzisiejsza decyzja może być odebrana jako jastrzębia, co może zaszkodzić giełdom, ale pomóc dolarowi.

Czy jednak powinniśmy liczyć na taki scenariusz? Płace w USA wzrosły w ostatnim czasie w najwyższym tempie od wielu lat, co mogłoby nakładać dodatkową presję na wzrost inflacji. Niemniej widać w ostatnim czasie lekkie spowolnienie dynamiki cenowej, co może oznaczać powolne wyhamowywanie gospodarki. Nie należy również zapominać o zagrożeniu w postaci światowej wojny handlowej. W krótkim terminie, taryfy celne mogłyby doprowadzić do wyższego wzrostu gospodarczego oraz zdecydowanie wyższych cen, co jednak nie sprzyjałoby perspektywom w długim terminie. Fed może to brać pod uwagę i nie decydować się na mocniejszy jastrzębi ruch. W szczególności, że oprócz podwyższania stóp procentowych, Rezerwa Federalna powoli redukuje swój bilans aktywów, co zmniejsza realną podaż pieniądza na rynku.

Zgodnie z dzisiejszymi trendami, zmienność na polskiej giełdzie również jest ograniczona. Wczoraj nie udało się pokonać poziomu 2300 punktów na indeksie WIG20, choć dzisiaj szanse rosną. Na kilkadziesiąt minut przed końcem sesji WIG20 rośnie o 0,44% i oscyluje blisko wspomnianego okrągłego poziomu.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

21:14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.